Ani zima turisty nezastaví, vezměte děti na Karlštejn!

Trendy cestování se mění. Tytam jsou doby, kdy matky s malými dětmi prakticky nikam necestovaly a teritoriem malých dětí byl jejich dům, dvorek, v lepším případě park. Svět se globalizoval a děti jsou dnes vítanými hosty všude, hotely a penziony nevyjímaje.

Rodiny s dětmi jsou cílovou skupinou mnoha tematických pobytů. Zažít dny plné zábavy, poznání a odpočinku je možné i v penzionu Karlštejn v podhradí světoznámého hradu. Penzion Karlštejn se může pochlubit dlouhodobou tradicí a skvělou pohostinností. Původně Hotel u nádraží vznikl již v roce 1931, v roce 2018 byl komplexně rekonstruován a nyní nabízí deset stylově zařízených pokojů, v nichž se budete cítit jako doma.

Pošmáknete si

Ubytovat se můžete ve dvou až čtyřlůžkových pokojích, s koupelnou a toaletou. Všechny pokoje mají k dispozici TV, bezpečnostní schránku a WI -FI. V ceně pokoje je zahrnuta kontinentální snídaně. Celodenní stravu lze zajistit ve zdejší restauraci, která se specializuje na česká jídla a piva.

Mezi nejvyhledávanější libůstky zdejší kuchyně patří stálice vepřový guláš s cibulkou, který vskutku navnadí vaše chuťové buňky. Děti určitě vezmou zavděk milovaným smažákem, bez kterého se žádná česká kuchyně prostě neobejde a jako třešnička na dortu v podobě dezertu je nabízen Čokoládový fondant s lesním ovocem.

Nuda zde nemá šanci

V penzionu, který leží hned naproti nádraží, se rozhodně nudit nebudete. Kromě komfortu v interiéru je vhodné si naplánovat i vyžití mimo areál. Velmi doporučujeme výšlap do karlštejnského zooparku, který může svým obsazením konkurovat kdejaké zoo. Uvidíte tam řadu exotických zvířat, velbloudy jednohrbého i dvouhrbého, bizona, lamy, zebry, oslíky, shetlandské koníky. Dominantou Zooparku jsou pak lvi a párek bílých tygrů.

Velmi hezkou procházku pak zajistí směr cesty k lomům Velká a Malá Amerika. Jde o soustavu jámových vápencových lomů, které jsou propojené podzemními štolami. Na objednávku je možná prohlídka podzemních štol těchto lomů i s výkladem. Dozvíte se informace o historii těžby a vzniku lomů, také něco více o geologii oblasti. Okna štol nabízí unikátní pohled do samotných lomů.

Hrad na zimu nezavírá

Osamoceni zde nebudete ani v zimním období. Navštívit můžete Karlštejnské vinice, respektive prohlídku vinných sklípků s ochutnávkou. Na svých toulkách samozřejmě nesmíte minout ani hrad Karlštejn, který je otevřen i přes zimní sezónu, pouze s výjimkou v termínech od 18.12. do 25.12., kdy je hrad veřejnosti uzavřen.

Desatero pro chovatele činčil

Činčila, na rozdíl od ostatních „domácích“ hlodavců jako křeček nebo potkan, je velmi křehké a náročné stvoření.

 

Chcete, aby váš mazlíček s vámi strávil více šťastných let? Pamatujte si, co mu může uškodit.

  • Nekoupat zvíře jen tak, pro radost. Zbytečným koupáním jen zničíte nádherný činčilin kožíšek – nepatří totiž k vodomilným zvířatům.
  • Činčila potřebuje relativně prostornou klec nebo vícepatrovou voliéru. Zvířata ráda skáčou z jednoho patra do druhého – křečci nebo potkani naopak „vertikální“ pohyb nepotřebují.
  • Činčila by se neměla nacházet volně v bytě bez dohledu – je schopná zničit všechny dráty a kabely, neuvědomuje si samozřejmě nebezpečí elektřiny. Navíc, pokud sáhne na uliční boty na na chodbě, může chytit bůh ví jakou infekci.
  • Mezi základní položky jídelníčku patří kvalitní granule a seno, nikoliv oříšky nebo čerstvé ovoce a zelenina. V případě, že vám činčila zbaští něco, co by neměla, pomůže veterinární přípravek EnteroZOO. Je to sorbent s jemnou gelovou strukturou, nemá chuť ani zápach, takže operace podání nebude nějak složitá. Stačí to zamíchat do krmiva nebo rozpustit ve vodě. Přípravek funguje jako houba: nasaje do sebe škodliviny a odvede je z těla ven se stolicí.
  • Činčila je samostatné zvíře. Není to pes, aby se k vám přiběhnul pomazlit za každé okolnosti.
  • Činčila nesnáší hluk, průvan a zimu.
  • Pokud máte doma dalšího mazlíčka (psa, kočku, papouška apod.), neměli byste je nechávat s činčilou v jednom prostoru bez dohledu. I když zvířata obvykle najdou společnou řeč, většímu zvířeti se může chtít hrát – činčila se toho snadně lekne a bude hned vystresována.
  • Činčila je strašně citlivá ohledně krmiva, proto veškeré změny v jídelníčku by měly probíhat postupně.
  • Hrajte s činčilou opatrně – nechytejte ji, raději počkejte, až k vám přiběhne sama.
  • V žádném případě nesmíte venčit činčilu venku na vodítku.

Tento seznam by mohl být samozřejmě daleko obsáhlejší, ovšem pokud naskytne konkrétní problém, je lepší se obrátit na příslušného veterináře, nejlépe na toho, kdo se specializuje na tomto druhu hlodavců.

 

Zimní přírodou v okolí Karlštejna

Kam v zimě na výlet z metropole? Český kras je Praze na dosah, za necelou půlhodinu jízdy se dostanete z ruchu velkoměsta do malebné chráněné oblasti, která nabízí romantické procházky v okolí Berounky nebo překrásné pohledy z místních vyhlídek. Vše korunováno možností návštěvy hradu Karlštejn, který je otevřený celoročně a kromě standardních prohlídek otevírá své brány i netradičním způsobem, který potěší všechny milovníky historie a Karla IV.

Pokračovat ve čtení „Zimní přírodou v okolí Karlštejna“

Vánoce 2017 budou ve stylu minimalismu a přírodních motivů

www.bobecek.cz_glassor_cz_nahledovy

Vánoční svátky jsou časem, kdy se po velkém shonu konečně zastavíme, setkáme se s rodinou a rozdáme si dárky. Díky vánočním dekoracím si stylově podtrhneme vánoční atmosféru. Vánoční ozdoby se hodí nejen na vánoční stromeček, ale i na vánoční věnce i nazdobené vázy kytek a jmelí. Spolu se světýlky, svíčkami a prskavkami bude atmosféra prostě opět úžasná. Skleněné ozdoby české rodinné firmy GLASSOR vždy přináší tradiční dekorace ale i ty nejnovějším trendy. Nejprve si zvolte barvu a styl. Na své si přijdou ti, co milují přírodní motivy, ale i milovníci moderny a minimalismu.

Pokračovat ve čtení „Vánoce 2017 budou ve stylu minimalismu a přírodních motivů“

Jak motivovat sám sebe? 2. část




Je tady druhý díl pro všechny maminky a tatínky, kteří se rozhodli neztratit motivaci a dosáhnout svého cíle.

Jak motivaci neztratit?

Pokud se po měsíci nic moc neděje nebo se to Vašemu stanovenému cíli ještě hodně vzdaluje, můžete mít tendence být sami ze sebe zklamaní, demotivovaní, můžete mít chuť všeho nechat. To je úplně normální. Důležité je v tu chvíli říct si, jaký cíl jsem si dal a proč, jakou dobu jsem si na něj dal, určitě to bylo z nějakého důvodu. Pokud mám zhubnout 10 kilogramů za rok, nemá smysl to vzdávat po měsíci. Někdy trvá déle než se metabolismus změní k lepšímu obrazu. Pokud Vám připadá rok jako dlouhá doba, můžete to zaměnit za 5 kilogramů za půl roku nebo 3 kilogramy za 3 měsíce. Po splnění tohoto milníku je snazší pokračovat dál. Radujte se už z toho, že jste změnili životní styl, stravujete se zdravěji a cítíte se lehčeji.

Jaké typy motivace existují?

Krátkodobá je většinou tehdy, kdy jsme motivováni vidinou rychlého výdělku nebo splnění úkolu za předpokladu, že zbytek dne budeme mít volný a budeme jej moct strávit, jak se nám zachce.

Dlouhodobou motivací můžeme zjistit své životní cíle. Stačí si na papír sepsat 30 až 50 přání, kterých bychom v životě rádi dosáhli. Nemusí se jednat jen o krátkodobé nebo nepříliš důležité věci, ale i zásadní jako je – oženit se, zplodit dítě, založit firmu a podobně.

Vlastní motivace vychází z nás a z našich přesvědčení. Jestliže chci mít hezčí tělo, začnu sportovat. Chci-li být úspěšný, půjdu studovat na prestižní školu.

Okolní motivace je taková, kdy nás motivuje někdo z okolí. Může se jednat o někoho z rodiny, přítele, nadřízeného nebo třeba učitele.

Při pozitivní motivaci se zaměřujete na to, co CHCETE udělat. V takovém případě můžete očekávat uznání, osobní růst, vidinu volného času a podobně.

Při negativní motivaci se naopak zaměřujete na to, co MUSÍTE udělat. Většinou se jedná o situace, kdy jste ve finanční tísni, chcete se někomu pomstít a tak dále.

Posledním typem motivace je touha pomoci. Dobrý skutek, který nás naplňuje po zaslání dárcovské SMS, pravidelném přispívání na charitu nebo práci v neziskové organizaci je dostatečnou odměnou za vynaložený čas a úsilí. Vážíme si sami sebe a svojí povahy, kdy nejsme lhostejní k okolí, ostatním lidem a jejich problémům.




Jak motivovat sám sebe?

Dali jste si předsevzetí, že něco zvládnete, ale nemůžete se dostatečně nabudit? Přečtěte si následující řádky o tom, jak motivovat sám sebe, zůstat u toho a motivaci si udržet.

Na začátku pomalu

Je jedno, zda chcete začít běhat, přestat kouřit, získat lepší práci nebo být úspěšný v oblíbené činnosti. Nejdůležitější je správná motivace, dejte si však pozor, abyste nepřepálili start. To by se mohlo jednoduše stát, že se Vám celá věc znechutí a Vy toho necháte dřív, než jste vůbec začali. Důvody, že kouření je škodlivé nebo sladkosti nezdravé, Vás ochrání jen na pár hodin. Abyste byli motivováni dlouhodobě, chce to najít pravé důvody ke změně, opravdovou a logickou motivaci, kterou přijmete s již chladnou hlavou.

Sepište si všechna pozitiva a negativa, které Vám změna přinese a vyvěste si je na dobře viditelné místo, například na ledničku.

Jen reálná očekávání

Dalším velmi častým jevem, kdy předsevzetí selžou, je ta, že si dáváte nereálné cíle. Může se jednat o zhubnutí 20 kilogramů během půl roku, nebo navštěvování tělocvičny každý den, přestože jste nikdy předtím neudělali ani dřep. Druhý den po prvním tréninku se nezvednete z postele a sliby jsou tatam. Změňte tedy hubnutí na 10 kilogramů během celého roku nebo návštěvu posilovny jen dvakrát do týdne. Postupně můžete zátěž přidávat, bude to pro Vás přirozenější, jak se Vaše kondice bude zlepšovat.

Konečný cíl rozložit na etapy

Je jednoduché říct si, že zhubnu během roku 10 kilo nebo zaběhnu maratón pod 5 hodin. Člověk si to však nedokáže dost dobře představit, a vidí jen konečný výsledek, přičemž zapomíná na průběžné zdolávání vytyčené mety.

Jednodušší je, pokud si plán rozvrhnete na týdenní nebo dvoutýdenní období, bude se Vám to lépe sledovat a budete se lépe orientovat.

Průběžné odměňování

Za splnění určitého cíle se můžete odměnit – nemělo by se však jednat o nic kontraproduktivního. Například při hubnutí si nekoupím čokoládu, ale oblečení v menší velikosti, což mě ještě více motivuje k pokračování dietního programu.

Je cvičení na TRX skutečně tak účinné nebo je to jen další reklamní „tahák“, kterým z nás chtějí vylákat peníze?

V poslední době se stále větší oblibě těší cvičební pomůcka TRX.  Tzv. závěsný posilovací systém. Ona to ale až taková novinka není. V armádě používají závěsná zařízení už delší dobu. Odtud se také tyto pomůcky dostaly do posiloven a fitness center.

Ale nejen vojáci využívali závěsná zařízení. Například v cirkusech se akrobaté také zavěšovali a vlastně zavěšují do teď. TRX do dnešní podoby, jak ho zná většina z nás, dovedl Randy Hetrick, operační velitel elitních SEAL jednotek.

Představme si TRX

Skládá se ze dvou pevných popruhů, na konci kterých jsou madla. Ty můžete využít buď na ruce, nebo i na nohy. Podle prováděného cviku.

Jaké má výhody cvičení na závěsném systému?

Velkou výhodou TRX je, že si můžete tyto popruhy pořídit i domů. Pořizovací cena je trochu vyšší, jde do tisíců, což může být problém třeba pro maminky na mateřské, které se sebou chtějí začít něco dělat, ale peněz není nazbyt a hlídání je také nepravidelné.  Na trhu se velice rychle objevily „napodobeniny“, které koupíte už za pár stovek. Jen pozor na kvalitu. Přece jen originál je originál. Pokud si TRX pořídíte, můžete cvičit v podstatě kdekoliv. TRX se dá zavěsit za dveře, na hřišti na konstrukci houpačky, v lese třeba na strom. Z osobní zkušenosti vím, že cvičení v přírodě je to nejlepší. Jste na čerstvém vzduchu a zároveň si zlepšujete kondici. A opět jedna výhoda pro maminky co nemají hlídání… Můžete si vzít děti ven (ať už v kočárku nebo na hřiště) a přitom si zacvičit.

Stačí si vyhlédnout hezké místo třeba na okraji lesa a můžete posilování na TRX spojit s projížďkou na kole nebo během. Případně s procházkou s kočárkem. Záleží, jak staré dítě máte. TRX totiž složíte do malé taštičky, která je součástí balení a můžete vyrazit.

Ke cvičení na TRX nepotřebujete žádné speciální oblečení. Stačí něco pohodlného a jde se na to.

Je ale skutečně cvičení na TRX tak prospěšné?

Odpověď zní ANO. Za předpokladu, že cviky provádíte správně. Ale to platí u každého cvičení. Ať už se jedná o jógu nebo pilates. Kdyby cvičení účinné nebylo, nepoužívalo by se v armádě. A jistě mi dáte za pravdu, pokud jste TRX vyzkoušeli, že po jedné lekci cítíte celé tělo. Dokonce i svaly, o kterých jste ani neměli tušení, že je máte. TRX Vám zlepší kondici již po pár pravidelných cvičeních.

Kde si můžeme zacvičit?

Fitness zařízení se předhánějí v tom, jaké pomůcky a druhy cvičení nabídnou. Těchto zařízení je poslední dobou jako hub po dešti, jelikož zdravý životní styl je v této době, kdy jsme všichni velice zaneprázdněni, moderní. Takže každý nový klient je vítán s otevřenou náručí a fitness centra nabízejí různé výhody, jen aby nalákaly co nejvíc nových klientů…

Ve většině větších, ale nyní už i menších měst, je možnost na této pomůcce cvičit i v tzv. skupinových lekcích.  Velká výhoda je, že Vás cvičí víc a instruktor Vás motivuje k větším výkonům. Navíc se přece nenecháte zahambit  před ostatními spolucvičenci. Nevýhodou skupinového cvičení je, že na Vás instruktor nemá tolik času a Vy můžete cvik provádět špatně. Což může být do budoucna problém.

Pokud je ale instruktor opravdu kvalitní, své svěřence si ohlídá i za cenu toho, že znovu a znovu vysvětlí, jak který cvik provádět. Nebo si můžete na pár hodin zaplatit osobního trenéra a na TRX se naučit s ním.

Co když začínám s pohybem? Můžu využít popruhy?

Na závěsném systému, kterým TRX je, protáhnete a posílíte doslova celé tělo. Toto cvičení je vhodné i pro úplné začátečníky, jelikož se dá nastavit úroveň zátěže. Nemusíte mít tedy strach, že pokud jste doteď jen seděli na gauči a nyní chcete začít se sebou něco dělat, že to nezvládnete.

Ale i zde je důležité začínat pozvolna. Někomu se může zdát, že cvičení není namáhavé a tak si přidá těžší zátěž (tzn. postaví se blíž k závěsnému systému). Zacvičí si, má dobrý pocit z toho, že něco dělal, ale druhý den se sotva zvedne z postele. Cvičení na TRX vypadá jednoduše a nenápadně, ale jelikož zabírají i vnitřní svaly, je opravdu účinné.

Chlapské cvičení?

Možná Vás napadne otázka, jestli je toho cvičení vhodné pro muže i pro ženy. Přece jen původ TRX je v armádě. A spousta cvičení se „dělí“ na chlapská a ženská… V tomto případě to ale neplatí. Na TRX můžete cvičit, ať jste muž nebo žena. Ze zkušenosti vím, že skupinové lekce jsou většinou namíchané a někde ženy dokonce převažují. Bohužel stále ještě převládá názor, že „skupinovky“ nejsou pro chlapy. Ti mají přece zvedat železa.

Naštěstí tento názor už spousta mužů nesdílí a s radostí si zajdou třeba i na jógu.

Pro koho je tedy TRX vhodné?

  • Pro muže
  • Pro ženy
  • Pro děti
  • Pro starší lidi
  • Pro začátečníky
  • Pro lidi s různými zdravotními problémy (zde doporučuji osobního trenéra)

TRX je vhodné opravdu pro každého. V některých případech ale doporučuji cvičit s kvalifikovaným osobním trenérem, abyste předešly zranění.

V čem nám TRX pomůže?

Na závěsném systému můžete nejen posilovat svaly celého těla, ale zároveň můžete tělo i protáhnout. Můžete trénovat výdrž nebo výbušnou sílu. Aktivujete i vnitřní svaly, které u jiného cvičení jen těžko zapojíte. Cvičit můžete i takové cviky jako jsou dřepy, kliky, výpady apod. Díky TRX můžete například dřep provézt správně, s rovnými zády, což se třeba začátečníkům, kteří nikdy necvičili, jen tak nedaří.

Výhody:

  • Zlepšíte si kondičku
  • Zhubnete
  • Získáte svalovou hmotu
  • Vytvarujete si postavu
  • Zlepšíte si náladu (při cvičení se vyplavují hormony štěstí)
  • Můžete pracovat na svalových disbalancích
  • Můžete cvičit tam, kde Vám to vyhovuje

Pokud jste dosud cvičení na TRX nevyzkoušeli, tak určitě doporučuji si TRX pořídit a začít. Změny na sobě pocítíte velice brzy.

Asistovaná reprodukce: Metoda, díky které mohou mít děti téměř všechny páry

Pokud intenzivně pracujete na početí dítěte a máte pocit, že se vám až příliš dlouho nedaří, možná se budete muset přiklonit k umělému oplodnění. V dnešní době nejde o nic neobvyklého – neplodnost ženy nebo muže již není překážkou, protože moderní medicína dokáže hotové zázraky. V tomto článku vám představíme jednotlivé možnosti léčby neplodnosti.

Pokračovat ve čtení „Asistovaná reprodukce: Metoda, díky které mohou mít děti téměř všechny páry“

Chystáte se na dovolenou? Sjednejte své rodině kvalitní pojištění do zahraničí!

Nemůžete se dočkat, až si budete společně se svými blízkými užívat radovánky na vyhlášené pláži nebo na jiném úžasném místě v zahraničí? Ještě předtím, než zamknete dveře od bytu a vyrazíte na letiště či na dálnici, zkontrolujte, jestli vám náhodou něco nechybí. „Něčím“ máme na mysli cestovní pojištění, jehož význam byste neměli podceňovat. A to ani v případě, že se chystáte cestovat po Evropské unii. Modrá kartička vám nemusí stačit, protože pokrývá pouze lékařsky nezbytnou péči.

Jak je to s tou „modrou kartičkou“?

Evropský průkaz zdravotního pojištění slouží pro zdravotnická zařízení jako doklad, že máte sjednané zdravotní pojištění v zemi EU. V rámci veřejného zdravotního pojištění garantuje nárok na nutnou a lékařsky nezbytnou péči, ale za podmínek platných pro danou zemi. Což může v praxi znamenat nemalé doplatky za léky, ošetření a pobyt v nemocnici. Výše spoluúčasti je v některých zemích vysoká, třeba i dva tisíce korun za návštěvu lékaře.

www.bobecek.cz_online_ergo_cz_nahledovy

Lékařské ošetření a hospitalizace mimo země EU může být pro váš rozpočet fatální. Před nechtěnými výdaji vás zachrání vhodně nastavené cestovní pojištění do zahraničí. Důležitá je výše pojistného krytí a jeho rozsah. Raději si připlaťte pár stokorun navíc za vyšší pojistný limit a prožijte dovolenou bez zbytečného stresu. Vždy si důkladně přečtěte podmínky cestovního pojištění, ve kterých jsou jasně vymezeny situace, na které se pojištění nemusí vztahovat. Přesné ceny cestovního pojištění vám vypočítá online kalkulátor na webových stránkách pojišťovny.

www.bobecek.cz_online_ergo_cz_01

Za zvážení stojí i některá praktická příplatková pojištění

Nejen pro rodiny s dětmi jsou jako stvořená i některá příplatková pojištění. Za pozornost stojí pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou druhé osobě. Pokud vaše neposedné děti někomu nedopatřením způsobí škodu na majetku či zdraví, pojišťovna se o náhradu škody postará. Praktické je také pojištění storna zájezdu – přijde vám vhod, když budete muset (např. kvůli nemoci) dovolenou na poslední chvíli zrušit.

S mazlíčkem na dovolenou

Pod pojem rodina vždy patří rodiče a jejich děti. Ovšem mnoho lidí do své rodiny zařazuje i své mazlíčky. A pokud se jede na dovolenou, tak nikdo z rodiny nesmí chybět, a tak mnoho lidí balí právě i pejsky a jiné mazlíčky. Ale co když jedete do zahraničí?

Cestovní pas pro zvířátko

Záleží na tom, kde dovolenou plánujete. Pokud chcete svého mazlíčka vzít na dovolenou do zahraničí v rámci evropské unie, tak rozhodně pro něj musíte mít cestovní pas. Podobně, jako lidé mají občanský průkaz i pes či kočka musí mít doklad, kterým by se prokázali. Ovšem není to tak jednoduché, protože pro získání tohoto pasu musíte absolvovat několik procedur. První z nich je, aby měl váš mazlíček čip. Ohledně čipu se můžete domluvit s vaším veterinářem a rozhodně s ním domluvte i očkování, protože to je další podmínkou pro získání pasu. Opět záleží, kde vyrazíte, většina zemí se sice spokojí jen s očkováním proti vzteklině, ale jsou země, které požadují více. Například pokud se vydáte do skandinávských zemí, tak musíte mít i odčervení.

V případě, že jste se rozhodli vzít svého čtyřnohého člena rodiny do zemí, které nejsou členy evropské unie, je nutné se informovat na krajské veterinární správě anebo přímo na ambasádě daného státu, protože zde je to složitější. Vzhledem k tomu, že nepatří do evropské unie, tak to nemají ucelené, a tak každý stát požaduje něco jiného.

Chraňte svého mazlíčka

Když máte vyřízený pas, máte za sebou polovinu práce. Jestli s vámi pojede mazlíček na dovolenou do zahraničí, tak ho musíte pořádně chránit před různým onemocněním, protože v zahraničí je to pro něj více nebezpečné, než doma, zejména pokud se vydáváte do jižních států. Jednak sebou musíte mít obojek, který pejska či kočičku bude chránit pře různými parazity, kterým je i klíště. Ovšem pro jistotu si sebou vezměte i pinzetu na klíšťata, abyste po případě mohli klíště odstranit a zlikvidovat. A dále je dobré mít sebou speciální kapky, které mazlíčka ochrání před píchnutím nebezpečnými komáry, kteří jsou plní nemocí. Navíc tyto kapky mohou komára doslova odpuzovat podobně jako repelent. Každopádně byste před dovolenou měli navštívit veterináře.

Aby zvířátko dlouhé cesty zvládlo

Je pravdou, že dlouhá cesta je náročná i pro lidi a zvířata je vnímají ještě hůře, proto musíte být opravdu připravení. Mnozí doporučují, abyste vyrazili buďto brzy ráno anebo pozdě večer, protože to je lepší vzduch aspoň po dobu, než si zvíře zvykne, že je zavřené v autě. Další věc, které je při dovolené do zahraničí s mazlíčkem důležitá jsou přestávky. Zvířata potřebují opravdu často zastavit, aby se mohly vyvenčit. Musíte mít u sebe dostatek vody i potravy, protože se budou chtít posilnit.  Každé zvířátko cestování zvládá jinak, a pokud ještě nemáte otestované to vaše, tak je dobré vzít z domova to, na co je zvyklé. A´t už deka, na které lenoší anebo hračky, protože s tím cestu lépe překoná.

Cestování se zvířátky může přinést spoustu zážitků a zahřeje u srdíčka, když máte sebou svého mazlíčka. Ovšem vyžaduje to velké přípravy, tak nic nepodceňte.