Jak by mělo mé dítě spát

Dětský spánek je kromě výživy snad nejdůležitějším tématem pro všechny rodiče, a to hlavně proto, že nevyspalé nebo špatně spící dítě může znamenat mnoho probdělých nocí a proplakaných dnů. Jak je to vlastně s dětským spánkem a jak by mělo dítě od narození do dvou let věku spát?

Do tří měsíců

Novorozenec a později kojenec do věku zhruba tří měsíců spí nepravidelně, pro jeho spánkový režim neplatí žádná pravidla nebo doporučení. Osvědčuje se spaní v kočárku nebo v autosedačce, miminko by samozřejmě mělo mít vlastní postýlku, která mu zajistí dostatečně bezpečný prostor ke spánku. Některé miminka snadněji usnou v péřové zavinovačce, která jim svou měkkostí a těsností připomene prostředí dělohy.

I v případě novorozence je však vhodné začít připravovat dítě na spaní stále stejným večerním rituálem – koupelí, nakrmením a uložením ke spánku. Takhle malé miminko často trápí bolesti bříška, a tak se nebojte dítě uspávat v náručí nebo jakkoli jinak, období prvních 3 měsíců bývá z hlediska spánku nejnáročnější.

4–6 měsíců

Takto staré dítě by mělo spát v průběhu dne třikrát, přičemž doba bdělosti mezi jednotlivými spánky činí asi 2,5 hodiny.

Potřeba spánku je do jisté míry individuální, ale lze přibližně stanovit, kolik hodin (jaké rozmezí) by mělo dítě naspat, aby bylo odpočaté. Nejen správná výživa je důležitá pro zdravý vývoj dítěte, spánek hraje neméně důležitou roli.

To, co pomáhá při nácviku dostatečného spaní, je pravidelnost v denním režimu – krmení v přibližně stejných časech, procházky ve stejnou denní dobu apod. Pokud je to možné, snažte se vytvořit takové podmínky, aby mělo vaše dítě možnost si základ pravidelného denního rytmu vytvořit – prospějete tím nejen jemu, ale také sobě.

V tomto období se dítě samozřejmě v noci budí na krmení.

6–9 měsíců

Doba bdělosti se prodlužuje, dítě spí stále třikrát denně, ale vydrží přes den i souvislé 3 hodiny nespat.

Podle názorů některých odborníků se nemusí kojené dítě, které dosáhlo 5. měsíce a určité váhy, budit na noční krmení. Pro většinu rodičů může znít tato věta jako zbožné přání, ale jsou děti, které opravdu celou noc bez jídla vydrží. V určitém věku dítěte stejně nastane okamžik, kdy se noční krmení stane potřebou sociální spíše než fyzickou, a je na rodiči, jak se k tomu postaví. Jsou děti, které ještě v roce a půl špatně spí a v noci se budí, a pak děti, které si odvykly na noční krmení v půl roce a jejich rodiče mají klidný spánek.

9–12 měsíců

Dítě starší 9. měsíců spí zpravidla už jen dvakrát denně a doba mezi jednotlivými spánky se prodlužuje na 3–3,5 hodiny.

12–18 měsíců

Většina dětí v tomto věku ještě spí dvakrát denně, čím bližší je hranice jednoho a půl roku, tím větší tendence pouze k jednomu spánku přes den.

18–24 měsíců

Takto staré dítě vydrží bdít zhruba 6 hodin a v polovině dne, zpravidla kolem oběda, na několik hodin usne. Čím je starší, tím se doma, kdy usíná, odsunuje na pozdější hodinu, a to až do věku čtyř nebo dokonce pěti let.