Když děti domů přinesou vši

Když se vrátíme do dětských let, tak bylo běžné, že se sem tam ve školkách nebo na prvním stupni základní školy objevily vši. Dokonce bylo období, kdy vši byly v kurzu – děti si je mezi sebou prodávaly, aby nemusely do školy. Ale když dítě přinese vši domů v dnešní době, tak mnoho maminek ani neví, že to co v hlavě vašeho dítěte jsou vši.

Jak poznám, že má mé dítě vši?

Autor obrázku: Ed Uthman

Většinou bývá hlavním rozeznávacím znakem to, že se dítě neustále škrábe ve vlasech. Když mu do těch vlasů kouknete a začnete je prohlížet, v prvním stádiu uvidíte jenom maličké bílé tečkyhnidy, které dost dobře drží na vlasech, což jsou vajíčka, z kterých se vši líhnou. Ale když jsou tam vajíčka, tak někde bude pravděpodobně i samotná veš. Podle toho, kolik vajíček má dítě ve vlasech se pohybuje i počet dospělých vší. Někdy se může dokonce stát taková situace, že si všimnete, jak dítěti na hlavě něco poskakuje, ale to už jsou opravdu extrémy.

Jak veš vypadá?

Jak bylo zmíněno, tak vajíčko je taková malá bílá tečka (může se někdy splést s lupami). Dospělá veš je menší brouček tmavě šedé barvy. A když ho nehtem rozpuknete, tak ve většině bývá už nasátý, což znamená, že ze sebe vypustí krev.

Jak je dítě může dostat?

Často to je tak, že jedno dítě přijde do školky se vší, aniž by si někdo všiml, že má vši a tak se to roztrousí po celé školce. Protože veš se dobře přenáší, když si děti mezi sebou půjčí gumičku či hřeben… Nebo jenom stačí, když dají hlavy k sobě. Což u takového malého dítěte není vůbec žádný problém.

Také dost často děti mají vši na táborech, protože je tam mnoho jiných dětí a společně hrají hry, tak se neminou nějakému kontaktu s jiným dítětem.

Vši mají rády jak umyté voňavé vlasy, tak vlasy nemyté, neplatí tedy známá pověra, že vši přenáší nemyté děti. Vši se běžně objeví ve třídě, kde jsou všechny děti ustrojené, pořádné a čisté.

Jak se vší zbavit ?

V lékárně je mnoho šamponů a jiných přípravků, které hubí vši. Ale je také dobré vzít si co nejhustější hřeben a vyčesávat je z vlasů do umyvadla nebo záchodu a pak je spláchnout, aby se dále nešířily. Také je dobrý a zaručený účinek babiček, prolívat si hlavu octem, ale tam je nevýhodou nevkusný zápach. Je důležité vyvařit veškeré věci, které by mohly být v kontaktu se zavšivenou hlavou a to proto, aby se vši dále nemnožily. Veškeré gumičky, hřebeny, sponky a nejen to, ale také povlečení, na kterém dítě spalo, vyvařit buďto vařící vodou anebo vodou s octem (při povlečení stačí normálně vyprat).