Vánoční dárek pro teenagera?

Malé dítě píše Ježíškovi dopis s tím, co by chtělo pod stromečkem najít. Ale jak máme vědět, co koupit teenagerovi? Ten už na Ježíška nevěří, a proto dopis nepíše. Někteří nemají problém říct svým rodičům, co jim mají koupit, jiní se stydí.

Autor obrázku: Siddartha Thota

Technika

V dnešní době chce každý teenager nějakou technickou novinku. A to buď nový dotykový mobil anebo tablet či nějaké příslušenství k počítači, jako je třeba tiskárna, skener a podobně. Jenomže děti by chtěly ty nejnovější druhy a rodiče tomu často nerozumí a mimo jiné to není nejlevnější záležitost.

Knihy

Je druh vánočního dárku, který teenager moc neuvítá, pokud teda není ten typický knihomol. A pak je nejlepší koupit mu knihu, kterou si sám vybere nebo vybrat nějakou novinku ze žánru, který se vašemu dítěti líbí.

Oblečení

Samozřejmě se každému hodí a každý ho potřebuje, ale pokud najde dítě v takovém věku jako je teenager jen oblečení, tak moc nadšený nebude. Pomoc s výběrem oblečení nabízí i stylisti. Možná vašeho teenagera potěší, když mu koupíte nějaké značkové oblečení, které se mu líbí, ale určitě mu to nedávejte jako hlavní dárek.

Hudba

V dnešní době, kdy se každý druh hudby dá stáhnout na počítači, je zbytečné kupovat teenagerovi nějaké CD. Jednak v takovém věku se dítěti líbí každou chvíli jiná skupina, popřípadě zpěvák. Takže pokud chcete dítěti i tak koupit něco, co by se týkalo hudby, tak můžete koupit lístek na nějaký koncert na skupinu, kterou poslouchá. Tím určitě nic nezkazíte.

Jak se děti motivují ke čtení?

Existují lidé, kteří jsou vášniví čtenáři a čtou hodně a rádi, avšak dnes je takových lidí čím dál méně. Proto vznikají různé organizace či skupiny, které motivují lidi, obzvláště děti, aby četly.

Jak organizace fungují?

Většinou jde o jisté společnosti, které motivují děti, aby četly. Jelikož mnoho dětí raději sedí u počítače, než aby si do rukou vzaly knížku, tak je třeba je nějak donutit. A většinou je to vedeno tak, že za přečtení dostanou nějakou odměnu. Odměny jsou ve formách soutěže a po každé vypadají trošku jinak. Jednou dostanou určitý počet knih, a kdo je přečte nejrychleji, vyhraje danou odměnu. Většinou jde o nějaké pěkné zážitky, jako jsou volné vstupenky do ZOO a podobně. Samozřejmě, že je to také odstupňované podle kategorie, aby nějaké děti nebyly ve výhodě oproti jiným. Takže jsou rozděleny podle věku a dle věku mají také daný výběr knih.

Jak poznají, že dítě knihu opravdu četlo?

Pravdou je, že dnešní děti jsou velice vynalézavé a tak mají tendenci to nějak obejít. Avšak to není tak jednoduché, protože na důkaz toho, že dítě knihu četlo, dostane dotazník, kdy musí vybrat vždy správnou odpověď, podle toho, jak to knize bylo napsáno. Pravdou je, že dostane jen pár otázek, ale otázky jsou poměrně detailní, aby si děti nemohly najít odpovědi na internetových stránkách.

Kde mohu své dítě přihlásit?

Existují různé čtenářské kroužky, které nabízejí některé obce. Děti se zde scházejí a vyprávějí o knihách, ale pro děti to ne vždy je ta správná cesta. Pokud chcete využít nějaké takové organizace, tak bude složité najít je ve vaší obci či městě, jsou poněkud méně rozvinuté. Proto je nejlepší se do nich přihlásit přes internet, kde si jednoduše vytvoříte vlastní čtenářské konto online.

Čtení a spolupráce zároveň?

Když své dítě přihlásíte do podobné organizace, tak ve vstupním dotazníku se objevuje otázka, jakou školu vaše dítě navštěvuje, což v některých soutěžích umožňuje spolupracovat s dětmi, které navštěvují stejnou školu. A jako výhra může být třeba školní výlet, čímž děti donutí, aby se jich do soutěže přihlásilo co nejvíce, a tudíž tak musí číst knihy.

Existují i nenásilné způsoby, jak donutit své dítě, aby se zajímalo o knihy.

Knihovna – ukažte dětem, jak trávit volný čas a najít spoustu zajímavostí

Stručná definice knihovny by zněla – místnost plná knih. Jenže když se podíváme do hloubky, knihovna skrývá velký poklad. Knihy přináší lidem mnohé, vedle správného pravopisu a fantazie také moudrost, jak pronesl Jan Ámos Komenský: „S pomocí knih se mnozí stávají učenými i mimo školu. Bez knih pak nebývá učený nikdo ani ve škole.“

Kdo knihovnu navštěvuje nejčastěji?

Když vejdete do knihovny, ve většině případů narazíte na seniora, který už je v důchodu a doma nemá co dělat, tak si den zpříjemňuje čtením knih. Jsou to lidé, kteří od malička byli vedeni k tomu, aby se ve volném čase věnovali čtení, protože byla doba, kdy televize nebyla tak obvyklým doplňkem. A pak se v knihovně vyskytuje malá troška studentů, kteří hledají zejména povinnou četbu do čtenářského deníku.

Dnešní děti mají úplně jiné přednosti a záliby, na knihy se jakoby zapomíná. Když už se najde někdo, kdo rád čte, tak si knihy často stahuje v elektronické podobě do počítačů a mobilních zařízení a podobně. Přece jenom, je to pohodlnější…

O co člověk přichází, když se vyhýbá knihovně?

Knihám se nelze vyhýbat, protože člověk je potřebuje k vzdělávání se a také k vlastnímu rozvoji. Ale knihovně se bohužel lze vyhnout. Je to neuvěřitelná škoda, protože když do ní vejdete, tak na vás působí taková zvláštní atmosféra, ale příjemná. Cítíte tu vůni nových knih, které se do knihovny zařadily před pár týdny, kterou přebíjí vůně knih, které mají své místo v poličkách už několik let. Je kouzelné koukat na tolik knih pohromadě, když víte, že každá přináší jiný příběh. Jedna vás naučí rybařit, jiná přinese prožitek z románu a spousty dalších. Je úchvatné, jak se nad vámi vznáší spousta dobrodružství a spousta různých příběhů.

Jak se v knihovně vyznat?

Lidé, kteří do knihovny nechodí pravidelně, mohou mít zpočátku problém s hledáním oblíbených knih. Každá kniha má na řazení svůj systém, ale vždy je to nějak logicky odděleno. Většinou bývá popsáno, kde naleznete básníky, kde bestsellery a kde dívčí romány a pak už je to snadné. Knihy jsou seřazeny podle abecedy a začátek daného písmena bývá velkým písmenem označen na polici, takže nemáte šanci přehlédnout, kde začíná písmeno „A“ a kde končí.

Kde mohu knihovnu najít?

Kdysi bývalo zvykem, že knihovna byla v každé vesnici i v té úplně malé, i když šlo třeba o jednu malou místnost. Ale dnes, když už ubývá čtenářů, ubývá i knihoven. Avšak pokud se nějaká nachází v místě vašeho bydliště, tak byste o tom měli vědět. Po případě není těžké najít na internetu knihovny ve vašem okolí.

Najděte si čas na čtení knih, protože to není čas promrhaný, naopak vaše úsilí se vám vrátí.

Nezapomeňte dětem na vánoce nadělit knihu

Autor obrázku: Tim Wilson

Jistě už hodně z rodičů přemýšlí, co koupí svým dětem pod stromeček. Děti si většinou přejou bojové figurky, lego, panenky, mluvící příšerky, jsou inspirovány převážně reklamou. Všimli jste si, že vůbec nevídáme reklamu na knížky? Ať už dětské, nebo literaturu pro dospělé.

A právě proto vám ukážeme pár skvělých typů, kterými byste mohli dětem udělat radost nejen na vánoce, ale pak každý večer, nebo den, kdy jim budete knížku číst, nebo si ji přečtou sami.

Pro nejmenší děti

Romana Suchá – Šikovné básničky pro kluky a holčičky 

Již vyšly celkem tři knížky básniček od této autorky. Jsou skutečně vynikající a děti při nich zároveň posunky a pohyby ukazují to, o čem právě hovoří. Třeba báseň Rybičky: Moje malé ručičky, jsou jako dvě rybičky. Proplouvají vodičkou, sem – tam mrsknou ploutvičkou. V umyvadle mrskají se, žádné vody nebojí se. Básničku přeříkáváme při umývání ručiček. Obě ruce pořádně nabydlíme a pak je opláchneme vodou.

Petr Horáček – Nový domek pro myšku

Pohádka o tom, jak si chce myška uskladnit jablko do svého obydlí, ale je příliš malé. Snaží si najít větší bydlení, ale všechny domečky, které cestou potká už mají své majitele. Jak její putování za novým domečkem dopadne?

Pro školkaře a předškoláky

Ivan Klíma – Kokrhací hodiny

Existuje země Pohádsko a společně s dětmi budete touto zemí cestovat. Se skutečným reportérem navštívíte různé města, třeba Hrochův Mlýnec nebo Valašské Klobůky. Dovzíte se spoustu zajímavých věcí, jako třeba v jakém autě jezdí žirafa, nebo ja vypadají kokrhací hodiny.

Ilona Eichlerová, Jana Havlíčková – Logopedické pohádky

Má-li vaše dítě problémy s řečí, logopedické pohádky ho nejen zabaví, ale zároveň pomůžou s odstraňováním vady.

Pro školáky

Eva Horáková – Svět hraček a her

Hezká barevná knížka prvního čtení pro všechny děti, které se stali prvňáčky a učí se číst, ale i pro ty, které čtení potřebují procvičovat. Pohádky odpovídají požadavkům výuky tzv. genetické metody čtení. Jsou proto psány velkými tiskacími písmeny a jsou řazeny od jednoduchých ke složitějším. Aby je děti dočetly, jsou krátké.

Ivan Růžička a kol. – Netradiční sportovní hry

Vždy je představena nějaká hra, napřídklad hra Kin-Ball, znáte ji? V knížce je popsáno, jak vznikla, pro kolik hráčů je určena, jak funguje, je uveden příklad průběhu hry a nechybí pravidla, kterými se mají hráči řídit.

 

V knihkupectvích je teď spousta nových knih, začal školní rok, vydavatelství se snaží na začátku školního roku prodat právě své knihy. Také se blíží již zmiňované vánoce a tak se snaží podpořit prodej různými slevami, akcemi, věrnostním programem… Například vydavatelství Portál nabízí stálé slevy ve věrnostním programu ve výši 10-25% těm, kdo se zaregistrují. První sleva 10% již po registraci.

 

Děti a nuda

Děti a nuda

Víte, jak u Vašich dětí poznáte, že se nudí? Pokud jste všímavými rodiči, pak Vám dozajista neuniknou různé náznaky z jejich strany. U každého dítěte je to individuální, ale konec je jednoznačný – nuda!

Některé děti dávají najevo, že se nudí například tím, že se začnou pitvořit vymýšlejí stupidní hry, snaží se dostat k počítači a hrát hry, nebo jen ťukat do klávesnice, či pouhým výrazem ve tváři i pouhým držením těla. Jiné děti začnou brát sourozenci hračky, vztekají se a snaží se jakýmkoliv způsobem upoutat Vaši pozornost. Nejčastěji jsou k vidění různé grimasy.

Rodiče se pak mohou smíchy „potrhat“, když vidí výraz, který na ně jejich potomek „hodí“.

Jako by tímto výrazem říkalo:

Autor obrázku: Gerry Thomasen

– Já se nudím!

– Co bych mohl bráchovi/ségře provést?

– Čím já se to zabavím?

– S čím si budu hrát? S tím a nebo s tím?

Velmi často také Vaše ratolesti „načapáte“, jak bezcílně pochodují po bytě sem a tam, otevírají všechny skříňky a šuplata, které najdou, a nebo se přehrabují mezi hračkami a vůbec nemají potuchy, kterou z hraček si mají vybrat, nebo co hledají. K těmto činnostem přidají „vyplazený“ jazýček a rodiče vědí „kolik uhodilo“.

Všichni rodiče vždy dojdou ke stejnému závěru: Mé dítě se nudí !

Jak tomu zabránit nebo předcházet?

Jakmile zpozorujete jakýkoliv náznak toho, že se Vaše dítko nudí, pokuste se najít vhodnou hru či činnost, která ho dostatečně zaměstná, než-li si na něj budete moci najít čas a plně se mu věnovat!

Je jedno zda ho/je necháte pomoci s domácími pracemi, nebo mu vyndáte omalovánky, knihy, hračky či obyčejný hrnec a vařečku z Vaší kuchyně, aby „jako“ mohlo vařit, než mu budete moci se plně věnovat svou pozornost. Hlavně se nesmí Vaše dítko příliš dlouho nudit, protože pak začne vymýšlet hlouposti a může dojít i ke zranění.

Ideální je, mít pro tyto případy, třeba hlavně na podzim a v zimě, kdy se nedá často ven, přichystanou tašku s hračkami, které jsou odloženy mimo dosah dětí a vytáhnete je, právě když se děti nudí a vy nevíte, co už jim nabídnout, aby se chvíli pohráli. A do tašky vložíte hračky, se kterými se do teď hrály. Takhle je obměňujte pokaždé, podle potřeby.

Knihovny vs. děti

Knihovny vs. děti

Také si v duchu říkáte: „Kde jsou ty doby, kdy děti v knihovnách trávily spoustu času?“ Tak tuto větu nejčastěji uslyšíte z úst starší generace knihovnic.

Bývalo zvykem, že si děti od rodičů vyprosily nějaké ty drobné a jejich první cesta po návratu domů ze školy mířila do městské knihovny, aby si pořídily průkazku do této velmi oblíbené knihovny plné pokladů. Zamířit si to rovnou do dětského oddělení, kde se dala najít spousta pokladů v tištěné i obrázkové podobě.

Někdy tam děti hledaly knihy kvůli povinné školní četbě, ale ještě častěji se zde děti scházely v koutku místnosti nad různými pohádkami, a to jak obrázkovými, tak i těmi, z nichž jim pak rodiče večer před spaním předčítali.

Autor obrázku: Paul Lowry

Výpůjčka knih z knihovny bývalo něco velmi výjimečného. Setkávali se zde se svými kamarády a probírali obsah té či oné knížky, co se jim na ní líbilo, a co zase naopak nikoli. V dnešní moderní době se však již příliš často nesetkáváte s tím, že si děti přijdou do knihovny „pokecat“ s paní knihovnicí, nebo si domů vypůjčí celý stoh dětských knížek, v nichž mají zavrtané nosíky při každé možné příležitosti.

Dnes díky elektronickým podobám knih a internetu si raději knihu dítka prolistují tímto způsobem v pohodlí domova, než aby zvedla svá pozadí ze židle a vyrazila do jinak společensky rušného prostředí knihoven. Je však i pravdou, že dřívější funkci knihovnic, vykonávaly starší milé letité dámy, které celé atmosféře dodávaly jakousi exotičnost „babičky z pohádky“.

Dnes za pultíkem sedí mladá dívka, která sice ráda a ochotně poradí, kde jakou knihu hledat, ale veškerou agendu zadává do počítače a veškeré kouzlo ručně vypisovaných kartiček výpůjčky je ta tam.

Neházejte však flintu do žita, ne ve všech knihovnách narazíte na nevlídné profesionální jednání. Existuje mnoho knížek, které stojí za to si přečíst – ať jsou to již zmíněné knihy pro děti, ale i pro dospělé.