Jak strávit prázdniny?

Autor obrázku: anthony kelly

Mnoho rodičů trápí, jak udělat dětem ty nejkrásnější prázdniny, aby neseděly u počítače a nebyl to pro ně žádný stereotyp. Stačí málo a dopřejete jim nezapomenutelné zážitky.

Babička

Samozřejmě na prvním místě jsou babičky, které si přes rok třeba vnoučat neužijí. S menšími dětmi stačí zajít na hřiště, kde se vyřádí a najdou nové přátele, což jen pomůže jejich osobnosti. V parném létě bychom neměli zapomínat na cukrárny a pouliční zmrzlináře. A co s těmi staršími? Nejlepší nějaký zábavný kulturní zážitek, ovšem teenagerům se zavděčíte jen něčím vtipným a skutečně zábavným! Možností je navštívit například muzeum s auty pokud se jedná o kluka, pro kterého jsou auta vším. Co u holky? Tak například muzeum klobouků, šatů, šperků, aj. Vždy je nejlepší vybrat něco, co vnouče zajímá v jeho běžném životě.

Tábor

Další typická aktivita pro děti. Nechte je, ať si sami vyberou styl a pošlete je na týden mimo, aby obohatily své zkušenosti mezi znalými.

ZOO

Snad každé dítě miluje nějaké zvíře ať už pro jeho výjimečnost jako je například lev král zvířat s hřívou nebo jen z dobrých vzpomínek. Málokdy si rodiče najdou čas přes školní rok, tak proč si neudělat o prázdninách čas na celodenní výlet.

Poznejte sport vašeho dítěte

Snad každé druhé dítě má rádo sport. Proč si nevyzkoušet to co dělají vaše děti? Hraje-li váš syn basketbal, zkuste si s ním zastřílet na koš. Máte-li dceru tanečnici, zkuste si nějakou menší sestavu na vaši oblíbenou písničku. Pokud vaše dítě nesportuje, zkuste jej přemluvit aspoň k něčemu například badminton či házení létajícím talířem.

Zchlazení

Co lepšího zabírá na letní vedra než voda ať už bazén či přírodní vodní nádrž.

Vtipné hry

Přes rok na to není čas, ale co takhle vytáhnout obyčejný papír, tužku a vytvářet vtipné věty. Sice starší hra za to se u ní nasměje. Nebo třeba pantomima, se kterou je spojená hra aktivity.

Dítě u kohoutku

Dítě u kohoutku

Téměř každé dítě miluje vodu. Jen rodiče již tak nadšení nejsou, protože je čekají vysoké účty za vyplýtvanou vodu.

Také jste neustále na pozoru, jakmile se Vaše dítka objeví v blízkosti koupelny? Pak vítejte v klubu. Postačí chvilka Vaší nepozornosti a dítka nenápadně proklouznou do blízkosti vodovodního kohoutku a v mžiku se můžete připravit na úplnou potopu po celé koupelně.

Na Vaše pokárání Vám pohotově odpoví, že si museli nutně umýt ručičky a pusinku. Děti si vždycky dokáží najít mnoho argumentů a výmluv, proč se cachtat ve vodě, a že při tom vstávají rodičům vlasy hrůzou, je jim poměrně jedno.

Autor obrázku: Juhan Sonin

Proto se rodiče snaží alespoň trochu šetřit spotřebu vody tím, že pokud se jdou jejich potomci večer vykoupat, vrazí do jedné vany oba nezbedy najednou. Takže nejenže ušetříte vodu za napouštění další várky vody na koupání pro druhé, třetí… dítě, a děti si navíc společně užijí spoustu legrace při vzájemném polévání a dovádění.

Podobné to bývá i za volných, letních, slunečných dní, kdy zabalíte věci potřebné na koupaliště, navlečete děti i sebe do plavek a hurá k vodě. Společné dovádění ať již na plovárnách, veřejných koupalištích či jen u obyčejného romantického rybníčka, má své kouzlo. Akorát musíte neustále sledovat, ve kterých místech vodní plochy zahlédnete alespoň část tělíčka Vašeho „potápníčka“, či jeho barevně odlišený nafukovací kruh.

Rozhodně budete mít obrovský problém dostat Vaši ratolest z vody ven, a to byť i jen na malý okamžik na občerstvení či zahřátí pod ručníkem. Dětem je zcela jedno, že se jim na prstíčkách tvoří „varhánky“, nebo drkotají zuby o namodralé rtíky. Hlavně, že se mohou ráchat ve své milované vodičce, aniž by je rodiče kárali za pocákané sourozence, či přenášení a rozlévání vody v kyblíčcích.

Najdou se sice i tací, kteří se vody bojí, ale to jsou spíše výjimky. Do ničeho byste děti neměli nutit, pokud sami nechcou! Jinak v nich můžete vyvolat dlouholetou paniku a obavu z vody, která se pracně odbourává odborníkem. V ostatních případech, musí rodiče vyvinout na děti lehčí nátlak, aby je dokázali dostat, nebo dokonce vylovit své potomky z vody.

Pevné nervy, bedlivé oči a našetřených pár kaček za vyšší účty za spotřebovanou vodu, to zcela jistě vše vyřeší k všeobecné spokojenosti.

Co s sebou na koupaliště

Co s sebou na koupaliště

Je parné léto a vy se chystáte na koupaliště? Co si vzít s sebou? Na co nezapomenout, než celá rodina vyrazí na koupaliště, ať veřejná či placená? Tak tyto otázky řeší každý, kdo má děti a chystá se v létě k vodě.

Autor obrázku: Jozef Turóci

Je úplně jedno, zda se jedná o koupání u nedalekého rybníčku nebo na venkovním bazénu místní plovárny. Protože pokaždé budete řešit totéž: na co nezapomenout!  Sice si chvílemi připadáte, že s sebou balíte snad půlku domu, ale na druhou stranu chcete mít jistotu, že Vaše dítě bude chráněno všemi dostupnými prostředky.

Některé zapomnětlivé maminky si dokonce píší seznam, aby nic z důležitých věci nenechaly doma. A jak vypadá většina takovýchto seznamů? Takto:

  • deku – abyste se měly kam usadit u vody a popřípadě ji využily k opalování
  • ručníky – nejméně dva, abyste měly do čeho sebe i dítě osušit
  • přípravek proti opalování – přípravky před i po opalování, jako krémy a různá opalovací mléka, aby se děti tak snadno nespálily, protože jejich pleť je na sluníčko velmi citlivá
  • plovací rukávky – nafukovací rukávky určené k plavání hlavně pro malé děti
  • plovací kruh – nafukovací kruh vhodný jako doplněk k rukávkům či samostatně pro větší děti
  • svačinku – něco na zakousnutí pro děti, protože žádné dítě Vám u vody nevydrží bez doplnění energie něčím dobrým do bříška
  • Autor obrázku: Jim Pennucci

    pití – velmi důležité, protože na sluníčku je přímo nutností doplňovat tekutiny a dodržovat pitný režim, jinak tělo může zkolabovat z dehydratace

  • mobilní telefon – alespoň jeden pro případ nehody a potřeby volat záchrannou službu
  • nějakou tu kačku na nanuky a zmrzlinu pro děti a studené nápoje prodávané na koupalištích či v blízkých restauracích pro rodiče
  • pokrývku hlavy pro děti, aby neměly úžeh
  • plavky – pokud se chcete převléknout až na koupalištích, nezapomenout přibalit i plavky
  • nějakou hračku pro menší děti – nafukovací míč, létající talíř či obyčejný kyblíček či gumovou hračku, s níž si obvykle dítě hraje doma ve vaně

Jelikož je dnešní doba tak nevyzpytatelná a krádežích právě na koupalištích přibývá, většina rodin to řeší jediným účinným řešením. Nikdy nenechávají věci bez dozoru. Vždy, aby na dece u věcí zůstal jeden z rodičů, popřípadě starší dítě ve věku nad čtrnáct let pouze na velmi krátkou dobu.

Bedlivě své věci pozorujte, jinak o ně snadno můžete přijít. U většiny venkovních plováren je nyní možnost použít i zamykatelné skřínky a klíč si následně pouze dáte na ruku a můžete vyrazit do vody. Někdy ale ani tyto skřínky nejsou uchráněny před krádežemi.

I tím, že se musíte při užívání požitků z koupání musíte střídat kvůli hlídání věcí, Vám Vaši zábavu nijak nezkazí, hraní na souši i ve vodě s Vašimi dětmi, za to stojí. A někdy Vás Vaši potomci dokáží i překvapit, jak dobrými plavci se staly v okamžiku, kdy jste si toho tak úplně nevšimly.

Takže hlavu vzhůru a hurá do balení – příjemně strávený čas u vody s rodinou stojí za ty ohromné přípravy před odchodem a plné tašky, které jste s sebou nuceni vláčet.