Bolest břicha v těhotenství

By: Kelly Hunter

Žádná budoucí maminka se nevyhne bolesti břicha v těhotenství. Pokud se však objeví bolest, která se opakuje a je stále silnější a přidává se třeba i bolest v zádech, jde o potíže se samotným těhotenstvím. Například u potratu, kdy se ještě může objevit i krvácení, není mimoděložní těhotenství, což je též velmi rizikové.

Rozpínaní dělohy

Děloha se rozpíná hned na začátku těhotenství, kdy je vlastně připravena přijmout vajíčko k uhnízdění. Prokrvuje se a sílí. Bolest připomíná tu menstruační, není však tak silná a nevrací se. Objevuje se v prvním trimestru těhotenství, kdy těhotná žena, nemusí vědět že, je těhotná. Očekává menstruaci, ta ale nedorazí.

Nevolnost v těhotenství

Není to nic výjimečného. Objevuje se také v prvním trimestru těhotenství. Přibližně tak v šestém nebo sedmém týdnu těhotenství. Tělo si zvyká na tzv. jiný stav. Žena má pocit na zvracení nebo opravdu zvrací. Objevují se ranní nevolnosti, to ale neznamená, že se nemůžou objevit v kteroukoliv jinou dobu. Pokud žena chce zamezit těmto nevolnostem, musí se postarat o to, aby vždy něco měla v žaludku, některé ženy to řeší tak, že si nechají u postele piškoty nebo máslové sušenky. Něco snědí, potom v klidu stanou a nevolnost je zažehnuta.

Také se objevuje tvrdnutí břicha nebo pálení žáhy. Což je také velmi obvyklým jevem v tomto stádiu. Dochází ke změně chutí a pocitům hladu.

Bolest pánevních oblastí a nohou

Bolest pánve se objeví při vstávání z postele nebo při oblékání a svlíkání. Když se žena rozsedí, nebo delší dobu stojí na nohou. Bolesti se jde zbavit podáváním léků nebo píchnutím injekce, která je vhodná pro těhotné ženy.

Mimoděložní těhotenství

Těhotenství mimo dělohu je možné odhalit přibližně v sedmém týdnu těhotenství. Mezi počáteční příznaky patří tupá bolest v jedné straně v podbřišku, která se může postupně zesilovat až do křečovité bolesti. Objevuje se bolest při močení. Přidává se i krvácení. Pokud se objeví tyto příznaky, nemusí to hned znamenat mimoděložní těhotenství, ale je třeba tomu věnovat pozornost. Při jakékoliv nejasnosti je dobré navštívit svého lékaře, který už bude vědět.

Mezi pokročilejší příznaky mimoděložního těhotenství patří vnitřní krvácení, které lze odhalit jako stejné příznaky při větší ztrátě krve. Žena je bledá, unavená a má silné stupňující se bolesti, upadá do mdlob. Může se objevit i krvácení jako při menstruaci. Nelze si toho nevšimnout, protože zdravotní stav těhotné ženy je v ohrožení. Při podezření o mimoděložním těhotenství je zapotřebí vyhledat co nejrychleji lékařskou pomoc.

Potrat

Může být samovolný nebo způsobený nějakým jiným rizikem. Je možné ho rozpoznat při krvácení z pochvy a bolestmi v podbřišku. Nejde se ale spoléhat na samotné mínění, na 100 % to potvrdí lékař.

Samovolný potrat je možný tak do 12 týdne těhotenství. Kdy plod odumírá, nebo může umřít a žena to tak ve svém těle necítí. Zjistí to až lékař při pravidelné prohlídce. Nebo je potrat, kdy žena o plod přijde na základě úrazu, nebo když jí někdo ublíží na zdraví. Plod to nemusí přežít a musí být z těla ženy vyjmut uměle.

Proč mladé dívky chodí na potrat ?

Pro lékaře je to lehký zákrok, pro některé maminky jediné řešení a pro někoho zabití člověka. Co dovádí maminky k tomu, aby šly na potrat?

První z důvodů může být zdravotní stav. Ať už při porodu hrozí nebezpečí mamince či samotnému plodu, tak lékaři v takové situaci radí, aby maminky šly na potrat. A to zejména pokud už doma dítě mají anebo, kdyby se dítě mělo narodit postižené.

Dalším důvodem a to bývá tím častějším je, že dívka otěhotní velmi mladá a z jistých důvodů si dítě nemůže nechat.

Jsem mladá a otěhotněla jsem

Autor obrázku: Ewan Topping

Mladá dívka, která nemá dodělanou ani střední školu a to plánuje vystudovat ještě vysokou školu, otěhotní. Třebaže je to chlapec, kterého miluje a on miluje ji a staví se k tomu zodpovědně. Řeší první věc – jak to říct rodičům. Má hodné rodiče, kteří by ji jistě rádi pomohli, ale ti musí do práce, aby ji mohli finančně pomoct. Ona sama musí studovat, takže by s dítětem neměl kdo zůstat.

Když se koukneme na takový modelový příklad, vidíme jisté výhody:

1. Partner – jsou milující se pár a on jí chce a bude podporovat a bude se snažit jí pomoc, protože by také mohla mít partnera, který by to vše nechal na ní a třeba se k ní dokonce nehlásil.

2. Rodiče – pomohou jí jak duševně, tak finančně. Také by mohla mít rodiče, kteří by jí za to odsoudili, pohádali se s ní, že nebyla opatrná a podobně a mohlo by to dojít do takového extrému, že ji dokonce vyhodí z domova.

Jak tedy zareagovat?

Mnoho dívek to nemá doma tak, jako je v tomto modelu a třeba mají ty dvě výhody právě naopak a tak jako jediné východisko vidí potrat. Samozřejmě, že je to pro ně pohodlnější. Ale zase na druhou stranu pokud se dostanou „až na dno,“ tak není divu. Mohou reagovat třeba v afektu a později toho litují. Anebo berou to, že jsou ještě mladé, chtějí si užívat života či dávají prioritu škole. Nebo jí prostě rodič či partner donutí jít na potrat. Je velmi mnoho myšlenek, které takové dívce poletují v hlavě.

Druhou variantou je, že si to dítě nechá, ale později má stejně problémy, aby vše zkombinovala, tak aby to klapalo jako v normální rodině. A přestože má podporu všude kolem sebe – rodiče, partnera, škola jí nastolí samostatný učební plán … tak to dítě může skončit u jiných rodičů či v dětském domově.

Proč jsou tyto dívky odsuzovány?

Mnoho lidí si myslí, že když už se chtěla pouštět do soulože, měla počítat se všemi věcmi, ke kterým může dojít, a to teda těhotenství a být proto opatrná, aby se do takové situace nedostala. A pak, když si to dítě nechá vzít, tak lidé se na to dívají, jako by zabíjela nevinného člověka a pak už se na ni všichni dívají přes prsty. Jako by byla méněcenná, jen protože si nechala vzít své dítě.

Samozřejmě jsou k pochopení názory obou stran, ale zároveň každý je svého života strůjce a tak jak si ho zařídí, takový ho má a nikdo by ho za to neměl odsuzovat.