Hurá, jdeme do školy

Téměř každé dítě se na svůj první školní den opravdu těší. Tato jejich nepředstíraná radost spočívá v tom, že je, čeká spoustu nového, ať už jde o učení, pedagogický sbor anebo kamarády. Avšak se školou přichází také nový pokojíček.

OpenClipartVectors / Pixabay

Abychom měli kde psát domácí úkoly

Nejdůležitější věcí dětském pokoji pro školáka je rozhodně psací stůl, protože dítě v první třídě bude mít mnoho povinnosti a přípravy do školy. Bude muset mít prostor, na kterém bude psát domácí úkoly a podobně. Psací stůl musí být rozhodně pevný a dostatečně velký, tak aby na něm dítě mělo dostatek prostoru nejen na sešit, ale také na psací potřeby a knihu a podobně. Protože v první třídě bude hodně dítě přepisovat texty, aby se naučilo správně psát. Je také dobré, když jsou ve stole úložné prostory, kde si může dítě ukládat věci do školy, aby si vytvořilo jistý cit pro pořádek a také si zvyklo na řád.

Ke stolu patří židle

Hned druhým velice důležitým aspektem je židle, která patří k psacímu stolu. Vzhledem k tomu, že dítě bude u stolu trávit hodně času, mělo by mít ve svém školním dětském pokojíčku pevnou a správně seřízenou židličku. Je důležité, aby dítě mělo pohodlný, ale správný posed, aby si při psaní úkolů neničil záda a podobně. Někteří doporučují židle na kolečkách, ale někteří je kritizují, protože říkají, že dítě se vozí na židli, točí se a potom se nemůže plně soustředit na úkoly, které vykonává. Samozřejmě, že vhodná polohovací židle, aby se dala seřídit přesně podle toho, co dítě potřebuje. Navíc děti v tomto věku poměrně rychle rostou, tak aby se dala židle využít na delší dobu.

Bez světla to nelze

V dětském pokojíku pro školáka je naprosto nezbytné, aby zde bylo dostatečně světle, zejména u psacího stolu, protože zde tráví dítě mnoho času, a tak potřebuje kvalitní světlo, aby si zbytečně nekazilo svůj zrak. Úplně ideální je využít denního světla, tedy sluníčka a dát psací stůl hned pod okna. Pokud to není možné, což se může stát, tak pořiďte svému malému školákovi lampičku, která bude mít přirozené, ale dostatečně silné světlo.

Úložného prostoru není nikdy dost

V případě, že jen předěláváte starý pokojíček, tak aby byl pro školáka, tak zřejmě máte nějaké skříně, protože úložný prostor je opravdu důležitý. 3kolák potřebuje místo, kde by si mohl ukládat věci do školy, tak aby v nich měl pořádek a řád. Takže je ideální, aby měl zvlášť skříňky na oblečení, zvlášť na hračky a samostatnou také pro učební pomůcky. Avšak někdy to prostor nedovolí.

I školák si rád hraje

Když dítě nastoupí do školy, neznamená, že přestává být dítětem. Stále je to malý a hravý človíček, který potřebuje svůj čas na to, aby se mohl vyřádit. Takže pokud to prostor dovolí, určitě mu nechce nějaký koutek, kde si může vytáhnout hračky a pěkně si hrát. Nemůže stále jen sedět nad učení, protože se stejně na něj dlouho nedokáže soustředit, a tak mu dejte prostor, aby uspokojil své dětské touhy.

Vytvořit správný pokojíček pro školáka není obtížné, stačí zajistit pár věcí, které umožní přípravu do školy, a máte splněno.

Když jde prvňáček do školy

Vaše dítě se chystá do první třídy a to je pro vás velká událost. Jak se na takovou věc připravit a co vás nyní čeká? Pokud chcete, můžete se s budoucím prvňáčkem učit ještě dříve, než půjde do první třídy a připravit ho na to, co ho ve škole čeká. Pokud bude věci již znát, bude se ve škole pak cítit mnohem jistěji a nebude mít až takový strach z toho, co jej tam čeká.

Takto své děti připravuje asi každý rodič na to, až udělá jeho dítě první důležitý krok ke vzdělání. Děti se většinou do školy těší, protože nevnímají ty povinnosti, které je tam čekají, ale uvědomují si pouze to, že se z nich stane někdo důležitější a to školák.

Investice do první třídy, není rozhodně malá, protože je třeba nakoupit školní pomůcky, tašku do školy a to není vůbec levné. Cena kvalitní tašky sahá do tisíců a to, aby byla taška kvalitní, je velmi důležité. Taška by měla být odlehčená, protože děti se do školy budou muset nosit spousty věcí a to může zatěžovat jejich páteř. Co vše je třeba prvňáčkovi koupit, se dozvíte v konkrétní škole. Uvidíte sami, co vám poví třídní učitelka na třídní schůzce.

Když jde prvňáček do školy, je to velká událost a měl by samozřejmě mít kornout, který bude plný sladkostí. S kornoutem pak vstoupí do školy, kde se seznámí s prostředím, zjistí, kde bude sedět a jací kamarádi s ním nastupují do třídy.

Pro rodiče je tato situace velmi dojemná a proto jí prožívají velice intenzivně. Prvňáčky si fotí, obléknou je do toho nejlepšího, co doma mají a na tuto událost si berou samozřejmě volno, aby si jí mohli dobře užít. Dítě se stane školákem a nejen jemu, ale i rodičům nastávají povinnosti, jako je každodenní příprava do školy, učení a psaní úkolů.

Ze začátku je skutečně třeba, aby rodiče se svými dětmi úkoly dělaly a učili se s nimi. Později už by to mělo zvládnout dítě samo.

Nástup do školy versus odložení školní docházky

Nástup do školy versus odložení školní docházky

Autor obrázku: Dennis Brekke

Rodiče mají ambice své dítě dát do školy úderem šesti let, ale je velmi důležité zvážit, zda je dítě dostatečně zralé, jak po stránky emocionální, tak po stránce motorické, sociální, logopedické. Správné načasování počátku školní docházky je nesmírně důležité a předčasný nástup, jakož i zbytečný odklad školní docházky může poznamenávat osobnost našeho dítěte na dlouhou dobu. Rodiče by měli konzultovat záležitost s třídním účitelem, s logopedem, s učitelem, který má dítě na kroužky, ale taky nezapomínat v případě pochyb navštívit pedagogicko-psychologickou poradnu.

Pokud se i tak zjistí, že v průběhu roku dítě nestíhá plnit své úkoly, tak se může vrátit zpět do školky. Ale pak tento přechod vnímá velmi bolestivě, protože často dochází k posměškům ze strany spolužáků. Proto bychom měli dostatečně dopředu zvážit, zda není odklad školní odcházky aktuální právě pro naše dítě.

Ve školce mají učitelky dostatečné srovnání s ostatními dětmi, to rodičům doma chybí. Děti dělají i testy školní zralosti, kde se problémy projeví. Většinou kreslí lidskou postavu, napodobují psací písmo atd. Test zjišťuje grafomotorický vývoj, koordinaci očí a ruky – ta je důležitá pro nácvik psaní, které děti čeká v první třídě.

Když má nastoupit dítě do školy, musíme si uvědomit, že prodělá řadu změn, jde o důležitý mezník v jeho životě. Dítě je samostatnější, dokáže vyhodnotit řadu situací a regulovat své emoce,  přechází k logickému myšlení. Díky Filipínské míře, kdy si dítě dosáhne přes svou hlavu na ucho, můžeme zjistit, jestli dosáhlo fyzické zralosti a dostatečných tělesných proporcí.

Autor obrázku: Jessie Pearl

Když chceme po hravém dítěti, aby si něco zapamatovalo, má z toho v hlavě guláš a nechápe, co po něm chceme. Pokud je dítě hravé, budou ho každodenní povinnosti, záměrné učení se, soustředění ve škole, velmi vyčerpávat. Protože se nedokáže dlouho soustředit, bývá zpomalené, roztěkané a spolužáci ho často neberou, protože za ostatními zaostává. Výsledkem takového tlaku může být stres, dlouhá domácí příprava na školu a tím pádem se dítě přetěžuje a pomalu ale jistě získává ke škole odpor, který může vyústit až v psychomatické obtíže – může se začít pomočovat, zvracet, záměrně stagnovat ve vývoji atd.

Tehdy by si rodiče měli uvědomit, zda by neměli požádat o dodatečný odklad školní docházky. To by měl navrhnout i třídní učitel. Samotní spolužáci budou takový návrat komentovat nevhodnými narážkami, ale je tu rodina a nejbližší okolí, aby svému dítěti poskytli ochranu před dalším psychickým zatížením.  Není to chyba dítěte. Ta nastala při odhadu školní zralosti nebo odmítnutí doporučení mateřské školy či psychologa v pedagogicko-psychologické poradně.  I když je to krok vnímaný jako značně nepopulární, je účinný a může dítě vrátit zpět do kolektu a příští rok z něj může být úspěšný školák, který za dobu jednoho roku dozrál a tím, že svými vědomostmi a schopnostmi převyšuje většinu spolužáků, získal taky ztracené sebevědomí.