Volba školy a povolání – 2. část

Volba školy a povolání – 2. část

Žádný učený z nebe nespadl a chybami se člověk učí, a proto nikdy nezatracujte hned člověka, pokud mu to ihned nepůjde od ruky. Za čas se z něho nebo ní může stát obzvláště šikovný pracovník.

Proto je důležitá i volba školy.

Milý žáčci, není to snadné rozhodování, protože často je trendem poslední doby, volit školu, která nevytřese z peněženek Vašich rodičů hotový „majlant“. Ale zároveň zvažte, zda navrhované školy s učebními obory či střední školy a gymnázia  přicházející v úvahu dle náročnosti učiva a nutnosti financování školních pomůcek, dojíždění či nutnost být na internátu, Vás bude alespoň trochu bavit.

Jaký by mělo smysl chodit do školy, kterou za půl roku odmítnete nadále navštěvovat, protože Vás to nebaví? Rodiče by Vás za to rozhodně nepochválili. Byly by to zbytečně vyhozené peníze z okna.

Pokud se již pro nějaký obor rozhodnete, projděte si internetové stránky všech škol, který daný obor umožňují studovat. Zvolte takové místo, které nikterak nebude přehnaně drahé a zároveň Vám dá pocit, že jste aspoň trochu svobodní.

Domluvte se se svými rodiči, ať s Vámi na zvolenou školu zajedou a Vy si můžete v klidu prohlédnout prostředí celé školy, pozemků, jídelny, popřípadě internátu. Setkáte se s jinými žáky, kteří již danou školu navštěvují a s učiteli, kteří by Vás mohli učit. Ne na darmo se říká, že první dojem hodně zmůže. I když ne vždy je dobré na první dojem hned dát.

Takže, milý žáčci, volte dobře a hodně štěstí do budoucího studia a povolání.

A Vy, milý rodičové, ne vždy Vaše představy o škole musí být totožné s představami Vašich dětí. Snažte se s nimi komunikovat a pomoci jim se správně rozhodnout. Udělejte si na ně čas a zajeďte s nimi do školy, kterou by chtěli vidět! Rozhodně jim to dodá sebevědomí a pocit, že jsou pro Vás důležití.

Volba školy a povolání – 1. část

Volba školy a povolání – 1. část

V současné době musí mnoho rodičů řešit spolu se svými potomky, jaká bude volba jejich studia po ukončení základní školní docházky. Jedná se hlavně o žáky devátých tříd a pak také žáčky, kteří se rozhodnou přestoupit na gymnázium již v ranějším věku.

Každá volba budoucího studia na nové škole, je velmi složitým procesem a správné rozhodnutí nikdy bohužel neexistuje.

Je třeba zvolit takovou školu, která bude mít po jejím ukončení nějakou perspektivu na získání dobrého pracovního místa. Protože pokud zvolíte špatně v budoucnu si Vaši děti mohou říkat, že ztratili zbytečně několik let studia na škole, která jim byla na nic.

Jeden čas bylo oblíbeným tématem rodičů a jejich dětí, aby si zvolili školu zakončenou maturitní zkouškou. Jednalo se o střední odborné školy a jim podobné. Rodiče a i někteří z jejich dětí přemýšlí nad tím, že pokud budou mít maturitu, při získávání svého prvního zaměstnání, budou mít mnohem větší šanci. Že se při pohovorech kouká na maturitní vysvědčení, jako na něco, co je hlavním kritériem a příslibem toho, že jejich vědomosti, zkušenosti z praxí a um adaptovat se ve firmě, bude mnohem snadnější.

Omyl. Poslední dobou totiž rodiče raději nechávají své potomky, aby si samy zvolili své budoucí studium i povolání.

Na vysokých vedoucích pozicích dnes vidíte i lidi, kteří mají pouze výuční list. Protože nejde pouze o to, jakou školu a obor studujete ale i o to, jaké jsou Vaše vědomosti a schopnosti přizpůsobit se požadavkům zaměstnavatele.

Ano, existuje ještě mnoho firem, které opravdu dávají přednost maturantům, před studenty s výučními listy, ale pokud někdo má maturitu a stejně nedokáže zvládat vysoké pracovní nasazení a požadavky nadřízených, pak je jim tento papír na dvě věci…

Dnes se dá i „jen“ díky učebním oborům vydělávat větší mzdy než dostávají samotní maturanti.

Mnoho zaměstnavatelů dává přednost specifickým požadavkům na své zaměstnance. Například v podniku, zabývajícím se různými opravami dají přednosti vyučenému opraváři daného odvětví s velmi šikovnými prstíky, než – li nezkušenému, který absolvoval sice technickou školu s maturitou, ale jeho „prsty jsou levé, jako šavle“.