Zoo můžete mít i v telefonu

Zoologická zahrada je oblíbeným návštěvním místem, zejména pokud máte doma nějaké zvídavé děti, které mají rády zvířátka a chcete je na delší čas zabavit. Rozhodně je velice dobře chodit do Zoo, protože děti se zde mnohé naučí. Avšak můžete mít vlastní Zoo i v mobilech.

ZOO v mobilu?

Jedná se o speciální aplikaci, která vám dá možnost nahlédnout do zoo. Nejsou to přímo virtuální procházky zoologickou zahradou, ale v aplikaci můžete najít obrázky daných zvířátek a také zajímavé informace o něm. A co víc, tyto informace jsou psány zajímavou či vtipnou formou, tak aby to každého bavilo.

Komu tato aplikace slouží?

Když dostanete obrázek zvířete a k němu zajímavé povídání, hned se vám nabídne, že je aplikace určená pro děti. Samozřejmě, že zoo v mobilním telefonu je výborná pro děti, které si zde mohou hledat informace do školy anebo se sami nenásilnou cestou dozvídat více informací. Ovšem tato aplikace má hned dvě oddělení, vedle větve pro děti je zde i větev pro dospělé a každý člověk si sám vybere, do které sekce chce nahlížet. Samozřejmě, že i pokud jste dospělým, můžete se podívat do sekce pro děti, abyste věděli, co zajímavého se dozvídají ony.

Děti učí děti

Důvod, proč je tato aplikace tak zajímavá pro každou generaci, může být ten, že se na této aplikaci podílejí děti. Pravdou je, že tyto děti už jsou samy dospělými osobami, neboť jsou to studenti vysoké školy. Tito studenti jsou ve své práci velice zodpovědní, sami navštěvují zoo a konzultují své práce s pracovníky zoo. Takže dostanete přesné informace přímo od osoby, která se o zvířátko stará. Zoologická zahrada, která je v mobilním telefonu je ta, která se nachází v Brně. Takže když se vám objeví nějaké zvířátko se jménem, což je zde poměrně běžné, víte, kde ho můžete najít.

Do ZOO chodit musíte

Mobilní aplikace je opravdu perfektní nápad, který rozvíjí nejen zoologickou zahradu, studenty vysoké školy, ale také širokou veřejnost. Ovšem tato aplikace vám nikdy nenahradí procházku v zoologické zahradě. Rozhodně byste sebe ani své děti neměli nechat přijít o takový zážitek, jako je vidět dané zvíře naživo. Ovšem pravdou je, že aplikace může některé lidi motivovat k návštěvě, protože zvídavé děti budou chtít vidět zvířátka, která mají vlastní jméno anebo se budou chtít přesvědčit o tom, že všechno, co je zde napsáno, je pravda.

Vyzkoušejte si aplikaci

Pokud si chcete vyzkoušet aplikaci, tak si jí můžete stáhnout do svého mobilního telefonu anebo navštivte brněnskou zoologickou zahradu, protože zde mají také vlastní mobilní telefon, na kterém si můžete tuto aplikaci vyzkoušet. A pokud máte v plánu brněnskou zoologickou zahradu navštívit, rozhodně byste do aplikace měli nahlédnout, protože pak si návštěvu v zoo mnohem více užijete.

Chodit s dětmi do zoologické zahrady je rozhodně chvályhodné. Vy i děti se budou do zoo více těšit, když budou zvířátka znát, a proto se podívejte do mobilní zoo.

Knihovna – ukažte dětem, jak trávit volný čas a najít spoustu zajímavostí

Stručná definice knihovny by zněla – místnost plná knih. Jenže když se podíváme do hloubky, knihovna skrývá velký poklad. Knihy přináší lidem mnohé, vedle správného pravopisu a fantazie také moudrost, jak pronesl Jan Ámos Komenský: „S pomocí knih se mnozí stávají učenými i mimo školu. Bez knih pak nebývá učený nikdo ani ve škole.“

Kdo knihovnu navštěvuje nejčastěji?

Když vejdete do knihovny, ve většině případů narazíte na seniora, který už je v důchodu a doma nemá co dělat, tak si den zpříjemňuje čtením knih. Jsou to lidé, kteří od malička byli vedeni k tomu, aby se ve volném čase věnovali čtení, protože byla doba, kdy televize nebyla tak obvyklým doplňkem. A pak se v knihovně vyskytuje malá troška studentů, kteří hledají zejména povinnou četbu do čtenářského deníku.

Dnešní děti mají úplně jiné přednosti a záliby, na knihy se jakoby zapomíná. Když už se najde někdo, kdo rád čte, tak si knihy často stahuje v elektronické podobě do počítačů a mobilních zařízení a podobně. Přece jenom, je to pohodlnější…

O co člověk přichází, když se vyhýbá knihovně?

Knihám se nelze vyhýbat, protože člověk je potřebuje k vzdělávání se a také k vlastnímu rozvoji. Ale knihovně se bohužel lze vyhnout. Je to neuvěřitelná škoda, protože když do ní vejdete, tak na vás působí taková zvláštní atmosféra, ale příjemná. Cítíte tu vůni nových knih, které se do knihovny zařadily před pár týdny, kterou přebíjí vůně knih, které mají své místo v poličkách už několik let. Je kouzelné koukat na tolik knih pohromadě, když víte, že každá přináší jiný příběh. Jedna vás naučí rybařit, jiná přinese prožitek z románu a spousty dalších. Je úchvatné, jak se nad vámi vznáší spousta dobrodružství a spousta různých příběhů.

Jak se v knihovně vyznat?

Lidé, kteří do knihovny nechodí pravidelně, mohou mít zpočátku problém s hledáním oblíbených knih. Každá kniha má na řazení svůj systém, ale vždy je to nějak logicky odděleno. Většinou bývá popsáno, kde naleznete básníky, kde bestsellery a kde dívčí romány a pak už je to snadné. Knihy jsou seřazeny podle abecedy a začátek daného písmena bývá velkým písmenem označen na polici, takže nemáte šanci přehlédnout, kde začíná písmeno „A“ a kde končí.

Kde mohu knihovnu najít?

Kdysi bývalo zvykem, že knihovna byla v každé vesnici i v té úplně malé, i když šlo třeba o jednu malou místnost. Ale dnes, když už ubývá čtenářů, ubývá i knihoven. Avšak pokud se nějaká nachází v místě vašeho bydliště, tak byste o tom měli vědět. Po případě není těžké najít na internetu knihovny ve vašem okolí.

Najděte si čas na čtení knih, protože to není čas promrhaný, naopak vaše úsilí se vám vrátí.

Nadané děti

Nadané děti

Mnoho rodičů si postupem času vývoje jejich potomků všímají, že jsou něčím výjimeční. Někdy se jedná o takové věci, jako je, že se dokáže naučit v raném věku písmenka, takže dokáže velmi brzy číst. Někdy třeba i  dříve než nastoupí do školy.

Autor obrázku: KOMUnews

Většinou si s těmito dětmi časem běžní učitelé neví rady, protože většinu učiva zvládá jako nic. Pak to buď rodiče řeší speciálními školami zaměřenými právě na tyto nadané dětičky. A v jiných případech škola umožňuje přeskočit ročník, či spojit dva ročníky v jeden.

Jindy se jedná o sportovní nadání, kdy jsou děti schopny překonávat různé sportovní cíle bez větší námahy či snahy. No, prostě, jde jim to samo od sebe.

Dalším nadáním může u dětí být nadání pro hudbu či zpěv. Dokáží se velmi rychle učit všechny náležitosti potřebné k výuce hudbu. A v následném studiu jim jde, například hra na klavír, klávesy, akordeon, flétnu či jakýkoliv jiný druh hudebního nástroje, doslova samo. Mívají úspěch i při různých hudebních soutěžích a akcích.

Co se týče dětí nadaných v oblasti zpěvu, pak Vás i v dětských letech může Vaše dítko mile překvapit, jak libý zvuk bude mít jejich hlásek.

Autor obrázku: Lindsay Wilson

Pokud se jedná o nadání, které dokáží dále rozvíjet učitelé na jednotlivé oblasti, přímo zaměřeni, bude jejich talent oceněn od všech blízkých i všech okolních na celém světě.

Každé dítě je svým způsobem něčím nadané. Stačí malá drobnost či odchylka od běžného způsobu života a hned je tu nadání na něco, co ostatním nejde tak dobře, jako Vašemu potomkovi. Může jít například o to, že rychleji poskládá kostičky do komínku, navleče korálky na nitku, dokáže vytvářet různé obrazce pomocí hraček, kostiček či pouze z papíru.

Nadání se může projevovat mnoha způsoby a každou maličkostí, kterou se odlišuje od normálu, je samotné dítě velice nadšeno. Dokonce můžou mít některé děti nadání na vaření, na úklid i na obyčejné odpočívání a lenošení.

Takže pokud Vaše dítko nějakým nadáním oplývá, podpořte ho zapsáním na různé kroužky, které jeho konkrétní nadání dokáže rozvíjet. Výjimku zřejmě rodiče u svch dětí udělají pouze v právě zmíněném lenošení…

I dítě, které nemá zrovna nadání na něco významného, ale jen na určitou maličkost, neznamená to, že je o to míň důležité pro svou rodinu, přátelé a nejbližší okolí. Právě naopak. Každá maličkost je důležitá!

Jak naučit děti … – druhá část

Jak naučit děti … – druhá část

Zkoušejte s nimi psát i písmenka tvořící jejich jména. Nejlépe zkratky jmen pro snazší pamatování. Písmenko po písmenku a stále dokola. Ptejte se dítěte kdykoli a kdekoli na barvy, které kolem sebe vidí. Ať Vám napočítá do pěti či deseti a vždy nesmíte zapomenout pochválit.

Musíte však také počítat s tím, že Vaše dítě se bude špatně soustředit nebo dokonce to bude dělat úmyslně. Proto se raději obrňte trpělivostí a nekřičte na svého potomka. Ani Vy jste jistě nebyli jiní, když jste byli malý.

Zkoušejte učení po troškách a po chvilkách. Třeba několikrát denně a třeba jen po pár minutách. Nezapomeňte to s nimi neustále opakovat. Pokud budete nutit dítě sedět u stolu a učit se, rozhodně na to brzy zanevře a bude odmítat se učit dobrovolně. Může k tomu u získat jakýsi odpor a na základní škole pak bude mít problém naučit se i základům. Proto kombinujte učení s volnem. Hodinu třeba učit a dvě hodiny jít ven s kamarády, u starší děti, a znovu půl hodinky učení. Určitě ho to bude více bavit.

Ve školce je pak profesionálové naučí další nové věci, stejně tak, pak i na základní škole či dalším studiu, kde získají nejen vědomostní ale i praktické zkušenosti a dovednosti.

Učíme se v každém věku něčemu novému a je zcela jedno jestli se jedná o ovládání nové elektroniky, nové pracovní zkušenosti či cokoliv jiného.

Pamatujte si však jedno: žádný učený z nebe nespadl. Nikdo není dokonalý a chybami se člověk učí. Takže to co se naučí v dětství si s sebou ponesou do dalšího života, proto to nepodceňujte.

Jak naučit děti … – první část

Jak naučit děti … – první část

Každý z Vás se celý život něco učí. Nejvíce je to však důležité od úplného narození. Malá miminka se učí papat, rozpoznávat světlo, tvary, barvy, hlas rodičů i to, že mají mokro v plínce a vyžadují přebalit.

Později se začínají učit reagovat na jednotlivé požadavky, lézt, sedět, zvedat hlavičku. Učí se k čemu slouží ručičky a nožičky, i to jak upoutat Vaši pozornost. Dále se snaží naučit vydávat zvuky, slabiky a mnohem později i jednoduchá slova.

Budou se učit chodit na nočník, spát ve velké posteli, plnit jednoduché příkazy, jako uklizení hraček, nebo i to, že odnese papír od sušenky do odpadkového koše. Jakmile se dostanou do věku, kdy je pro ně velmi důležité právě učení, nemeškejte s tím.

Většinou to začíná počítáním číslic do pěti. Dají se k tomu použít i různé říkačky nebo jen nejprve počítat do dvou a postupně se dopracovat třeba i k číslu deset. Můžete počítání využít i při hrách s Vaším dítětem. Při chůzi počítejte kroky: jedna noha – druhá noha a stále dokola. Zcela jistě si to průběžně zapamatuje.

Pak zapojte učení barev a tvarů. Přirovnáváním například sluníčka k míči, který je kulatý a ptát se dítěte, jakou barvu má sluníčko. Nebo naopak říkat, že žlutá je jako sluníčko. Modrá jako nebe nebo zelená jako tráva. U tvarů zase přirovnávejte trojúhelník ke střeše nebo čtvereček ke kostičce, s níž si doma hrají.