Jak odhalit blížící se porod

Čekáte miminko, jste samozřejmě velmi nedočkavá, a také se pídíte po tom, jak poznáte, že se to již blíží. Jak odhalit blížící se porod? Jednak vám váš lékař určí termín porodu a podle toho budete vědět, kdy byste mohla přibližně radostnou událost očekávat a pak jsou také i jiné příznaky, které vám blížící se porod napoví. V dnešní době díky kvalitním ultrazvukům bývají termíny porodu již velmi přesné.

Pokud se miminko chystá na svět je vaše bříško již velmi nízko, klesá vám. Pokud tedy vidíte, že vám bříško klesá, pak je to jasná známka toho, že to již brzo přijde. Říká se, že žena je před porodem velmi nervózní a v okamžiku, kdy z ní nervozita opadne, se k porodu začne schylovat.

Jestli je porod již blízko zjistí také lékař, který měří ozvi a kontrakce. Slabé kontrakce nemusíte sama vůbec postřehnout, ale přístroj, který je měří, je odhalí. I samotnou prohlídkou se zjistí, zda-li se začínáte otvírat, nebo ještě ne.

Před blížícím se porodem vám vypadne hlenová zátka, která značí, že už se k porodu začne schylovat. Hlenová zátka je žlutě zbarvený hlen a pokud jej objevíte, pak vězte, že už na vaše miminko nebudete muset dlouho čekat.

Praskne-li vám plodová voda, je to jasné. Jede se rodit. Zabalte si věci a vyrazte do porodnice. Před porodem se také může objevit slabé krvácení. I to byste měli řešit ihned s lékařem. Pokud začnou kontrakce i to je jasná zpráva o tom, že se porod blíží.

Kontrakce budou nejprve méně časté, ale jakmile dojde ke kontrakcím, které se stupňují a jejíchž intenzita je kratší jak 5 minut, pak okamžitě vyjeďte do porodnice. Teď už rodíte. Prvorodičky přisuzují k porodu každý nepatrný příznak, druhorodičky a více již dobře vědí, jak celý porod poznat.

Hnízdící syndrom v praxi

Hnízdící syndrom v praxi

Celý svůj aktivní život trávíte cestováním, zábavou, koníčky nebo sportem. Najednou je ale vše jinak. Místo plánů na zajímavou cestu k moři nebo na lyže přemýšlíte, co kam přestěhovat, jak vymalovat a co ještě uklidit. Tak přesně takhle vypadá hnízdící syndrom, který je typický pro poslední měsíce těhotenství.

Autor obrázku: Joe Shlabotnik

Spíš než syndrom bych tento jev nazvala přirozeným stavem, kdy se matka snaží zajistit místo pro své dítě a přizpůsobuje tomu své bydlení. V prvních měsících bylo aktuálním tématem matek nevolnost, která je zaměstnávala natolik, že na nákupy a rekonstrukce neměly ani pomyšlení. Ale ke konci těhotenství, se zvětšujícím se bříškem a jasnými pohyby miminka v bříšku je třeba myslet na dítě, které přijde a musí mít místo na postýlku a pro své věci a hračky.

Tak přesně to odborníci pojmenovali a hnízdění (tedy starost o komfort očekávaného miminka) se stalo syndromem.

Nákupy a úpravy bytu mě nechávaly v klidu téměř celé mé těhotenství. Ale ani mě se tzv. „hnízdění“ nevyhnulo a poslední tři týdny nakupuji, vybírám dupačky a správné dudlíky, hračky a plínky.

Jako každá prvorodička přemýšlím a zjišťuji informace, co vlastně miminko potřebuje, co je dobré pořídit, co naopak zbytečné. Musím uznat, že v prvních chvílích pátrání mě tato aktivita zaměstnala jako další plný pracovní úvazek. Rady vlastních maminek jsou krásná věc, ale v dnešní době je spousta věcí jinak (dostala jsem vyšívanou krajkovou zavinovačku pro miminko, kterou dnes použiji asi už jen doma, protože do autosedačky je nepoužitelná- dříve se děti vozily v náručí).

Také jsem donutila manžela přestěhovat a vymalovat celý byt, aby bylo vše připravené, až se naše maličká dcera narodí. Děkuji za projevenou toleranci mého muže, který se do práce pustil s úsměvem (i když se jeho pracovna přestěhovala a její prostor se zmenšil o 5m2 ve prospěch nového dětského pokojíčku).

Přes všechnu tu práci nakonec také usoudil, že je prima, že jsme se do „hnízdění“ konečně pustili a byt „odbordelili“ od zbytečných věcí. A nakonec, přípravy na příchod nového člena někdo udělat musí a o to hezčí je, když je tato činnost potěšením.