Pokojové rostliny a děti – druhá část

Pokojové rostliny a děti – druhá část

Mezi nejčastější jedovaté rostliny v domácnosti patří:

Autor obrázku: Emilio Labrador

Azalka, Lilie, včetně Lilie velkokvěté, Lilie tygrované a denivky, Kroton, Klívie, Tchýnin jazyk, Difenbachie, Narcisy, Kaládie, Fíkus, Filodendron, Monstera, Oleandr, Poinsettie (pryšec nádherný neboli vánoční hvězda), Lilek ozdobný (jeruzalémská třešeň), Plody cesmíny, Amarylis, Prvosenka nebo Petůnie. Pokud se těchto rostlin přeci jen nechcete vzdát, umístěte je na těžce dostupných místech na vysokou skříň, na police, zkrátka někam, kam se Vaše ratolest nedostane ani s velkou dávkou vynalézavosti a úsilí.

Kaktusy jsou další nevhodnou rostlinou. Jeho ostny mohou být nástrahou pro Vaše děti i domácí mazlíčky. Některé druhy jsou navíc ještě jedovaté (často ty, ze kterých vytéká mléčná šťáva) a po popíchání v rankách zůstávají zpětné háčky trnů, které se v kůži chovají jako tříska.

Rostliny tvoří kyslík

Není ale nutné se zbavovat všech rostlin. Může být pro děti velmi poučné sledovat, jak se maminka stará o květiny doma a pokud si nějakou květinku vypěstují děti samy  a uvidí jak jim prospívá a roste, stane se pro ně velkou pýchou, domácím mazlíčkem, který roste.

Existuje mnoho rostlin, jejichž péči zvládnou děti samy, případně s malou pomocí. Volte vždy méně náročné květiny vzhledem k věku Vašeho dítěte. Velice vhodné jsou kvetoucí, pestré květy, které děti malují ve školách a školkách.

Takovou květinou může být:

Autor obrázku: victoria

Begonia elatior (péče o ní je snadná, výsledek velmi vděčný. Begonie kvete i v zimě a může být dobrou inspirací pro Vaše děti).

Gerbera (je to nejčastěji malovaná květina ve školách, svou pestrostí barev vyvolává pozitivní náladu a úsměv na každé dětské tváři).

Rosa (přestože se děti trnů růže trochu bojí, její květy drží v ruce snad každá princezna. Rostlina je vhodná pro děti školního věku, je krásným příkladem, že ztráta květu neznamená hned zánik rostliny).

Rychlost a mrštnost dětí je někdy až neuvěřitelná, proto nespoléhejte jen Váš ostrozrak, že děti od květin uhlídáte. Prevence je v takovém případě rozhodně na místě.

Pokojové rostliny a děti – první část

Pokojové rostliny a děti – první část

Autor obrázku: AForestFrolic

Máte rádi rostliny doma? Těší Vás pohled na kvetoucí orchidej nebo vzrostlou a stále zelenou juku? Rostliny jsou součástí většiny domácností, nějakou kytičku v květináči má téměř každý.

S nástupem dětí a domácích zvířátek je nutné nad florou v bytě přemýšlet i z pohledu nezávadnosti pro případné konzumenty.  Některé květiny se mohou rázem stát nepřítelem pro Vaše děti a domácí mazlíčky.  Jaké květiny jsou pro děti zcela nevhodné a co si s nimi počít?

Do dětského pokoje květiny nepatří

Nejen samotná květina, ale také její obal, substrát a třeba keramzit mohou být neodolatelným lákadlem pro Vaše děti. Mějte na paměti, že jsou děti zvídavé, rády zkouší nové věci a poznávají svět. Takže by mohly zkusit ochutnat hlínu nebo na sebe třeba zvrhnout květináč.

Kaktusovité rostliny jsou zcela nevhodné, koneckonců zranění už způsobily nejednomu dospělému, o to větší neplechu mohou napáchat v dětském pokoji. Pro dětský pokoj bohužel ani neplatí možnost umístění květin do vyšších poloh. Právě taková věc se stane pro zvídavé děti středem zájmu a jejich cílem.

Jedovaté rostliny – pryč z bytu

Autor obrázku: Karl Ericson

Je jasné, že kvůli dětem neodsunete všechny květiny z bytu do sklepa. Pak je ale nutné je setřídit a odstranit ty jedovaté.  Některé rostliny jsou sice jedovaté „jen“ lehce a způsobují ekzémy, záněty, vyrážku nebo otok.

U jiných hrozí zvracení, průjem a křeče, které mohou při pozření většího množství rostliny vést k postižení celého organismu a následné smrti. Dítě snadno utrhne a ochutná kousíček listu, u některých rostlin stačí dotyk jemnou dětskou pokožkou a malér je na světě.