Kniha jako vánoční dárek? Pár tipů pro malé i dospívající

Jsou lidé, kteří ke knihám moc netíhnou a do ruky nějakou vezmou jen s donucením, což bývají zejména děti. A pak jsou takoví, kteří čtou velmi rádi a ke knihám mají určitý citový vztah a dárek v podobě knihy vždy a rádi uvítají. Ale myslím si, že číst by měl každý, ať chce nebo ne a právě děti obzvlášť. Nejen, že čtení knih rozvíjí fantazii, ale také nám dodává širší slovní zásobu a základy gramatiky.

Knihy pro malé děti

Knihy pro malé děti jsou brány zábavnou formou, aby se to dítě nenuceným způsobem naučilo mít knihy rádo a také nasbíralo nějaké vědomosti. Tyto knihy jsou hodně doplněny obrázky, nebo nějaký zvukovými přístroji, ať už jsou to kladívka klavíru či tlačítka, co vydávají zvuky zvířat, motorových vozidel, hudebních nástrojů a podobně. Děti se tak učí nejen tím, že to vidí, ale zároveň to slyší a tak se jim ti lépe uchovává do paměti. Dále jsou knihy, které jsou psané, ale místo některých slov jsou vloženy obrázky. Vaše dítě se tak může naučit některé anglické slovíčka.

Příkladová kniha: Se zvířátky za vrátky – Milada Motlová

Autor obrázku: Chris_Parfitt

Kniha je velmi barevná, má spoustu obrázků a básníček, které se dítě může jednoduše naučit. Tato kniha také obsahuje právě text, kdy jsou některá slova nahrazena obrázky. A taky mnoho logických a zároveň jednoduchých, aby to i malé dítě zvládlo, úkoly, jako je například: rozdělovaní zvířat, zda patří na statek, na louku či do zoo a podobně. Najdeme tu různé hádanky a naučné informace jako je například pojmenovávání prstů na rukou. Prostě spousta zábavy a informací, které vaše dítě potřebuje.

Dětem by se také měly číst pohádky, které rozšiřují jejich představivost, a také se jim po nich lépe usíná. Dobrými pohádkami jsou pohádky od bratrů Grimmů, Pejsek a kočička od Karla Čapka… a podobně.

Knihy pro dospívající děti, pro mládež

V tomto věku se už velmi liší zájem chlapců a děvčat, a proto mají různý vkus na knihy. Děvče raději sáhne po dívčím románu, protože je mladá a věří, že potká toho svého úžasného prince a ráda si přečte knihu, která jí ukazuje, jak by to asi mělo vypadat.

Anebo po své zálibě a to bývají hlavně koníci a příběhy děvčat, které na koních stráví mnoho času a v těchto knihách se taky velmi prolíná láska a zejména přátelství a ukazují to, jaké mohou děvčata v tomto věkovém období být. A další nyní atraktivním tématem pro dívky jsou příběhy o upírech. Na rozdíl chlapci čtou méně než dívky a když čtou, tak dají přednost scifi knihám, kde vystupují draci, skřítci a podobně nebo chlapci, kteří mají nějakou schopnost či něco dokážou. (jsou tím vyvoleným.)

Příkladové knihy: Andělé noci – Lenka Lanczová

Lenka Lanczová je autorkou dívčích románů, které nebývají typické, protože hlavní hrdinku vždy potká nějaké neštěstí, například otěhotní mladá, je znásilněná … a podobně. Ale zároveň končí dobře, nechybí jim to romantické kouzlo. Vhodná spisovatelka pro dívky, které se rády přečtou romány, ale nepotřebují je mí přehnaně idealizované.

Z deníčku neobyčejné patnáctky – Sandra Lanczová

Sandra Lanczová je dcerou Lenky, ale inspiraci bere z jiného soudku. V této knize je hlavní dějová linie kolem dívky, která je vyvolená a má nadpřirozenou schopnost. Tady také vystupuje postava vlkodlaka, ale autorka nezapomíná ani na motiv lásky.

Konečná stanice láska – Bára Tomanová

Tato kniha popisuje, jak smutnou realitu, kde je odloučení rodičů, tak milostné zážitky mladé dívky, která prožívá lásku v největším rozpuku. Je dobrá v tom, že jsou tam tyto dvě dějové linie. Kdy se čtenářka seznámí s realitou, která vždycky nemusí být příjemná, ale zároveň vidí krásu lásky dvou mladých lidí.

A konečně něco, co by mohlo zajímat chlapce:

Autor obrázku: Márcio Binow da Silva

Vlčí hlava aneb Tajemství olovněného kříže – Avi

Tato kniha se vrací do dávných dob. A popisuje život sirotka, kterého společnost zavrhla a chce něco dokázat, aby očistil jméno svých rodičů. A společně s cizím mužem putuje po zemi a učí se nových věcí a později zjišťuje, že je něčím výjimečný… Kniha sice popisuje dobu, kterou si nemůžeme pamatovat, ale o to kouzelnější to je. Je velmi zajímavá a čtivá.

Eragon – Christopher Paolini

Tato kniha patří mezi oblíbené mezi chlapci a dokonce se po ní shání i děvčata a dospělí lidé. Je to úžasný příběh o malém chlapci a jeho soužití s drakem. Je zde mnoho nadpřirozených postav i schopností. Chlapec je opět tím vyvoleným a musí udělat důležitá rozhodnutí. Kniha je vybavena i mapkou, protože tento chlapec se velmi pohybuje a čtenář si tak může dobře představit, kde se jeho hrdina právě nachází. Navíc má tato kniha čtyři díly, takže pokud vaše dítko velmi zaujme, tak máte dárek na narozeniny.

Povinná četba

Student na základní a pak i na střední škole má určené knihy, které musí přečíst, protože se mu mohou hodit při maturitních zkouškách. Mnoho studentů to nenávidí, jiní to dělají jen z povinnosti a ostatní tyto knihy nečtou a raději dávají přednost své četbě. A myslím si, že pokud dítě samo nechce, tak by mu rodič neměl kupovat knihu z povinné četby, protože by to cítilo jako nátlak a stejně by ta kniha buď byla čtena s donucením anebo by jen tak ležela na poličce.

Knihy z povinné četby, které by mohly zaujmout:

Robinson Crusoe – D. Defoe

Příběh chlapce, který se dostane na pustý ostrov, kde nejprve žije sám a později se svým přítelem, kdy se musí sám o sebe postarat a zajistit vše, tak aby přežil, může být zajímavý zejména pro zvídavé chlapce.

Kronika česká – Kosmas

Ta zaujme jen ty děti, které se zajímají o historii, protože popisuje historické příběhu od bájného vyprávění až po křtění Židů.

Lakomec – Moliére

Tato kniha by také mohla nějaké dítě oslovit, protože je to komická divadelní hra, která byla i zfilmována.

Romeo a Julie – William Shakespeare

A velmi známý Shakespeare, který určitě zaujme nejednu dívku. Nejen milostný příběh Romea a Julie, ale také i dílo Hamlet.