Konzumace alkoholu při kojení

Velice častým tématem čerstvých maminek je právě to, zda si po devíti měsících odepírání konečně mohou dát skleničku vína či pivo, když ještě kojí své malé ratolesti. Na tohle téma existuje mnoho názorů a záleží na mnoha aspektech, ale v podstatě můžeme říct, že s mírou si dát můžete.

Nic se nesmí přehánět

Některé maminky s alkoholem začínají s alkoholem už v těhotenství. Pokud je to pouze sklenička piva po obědě, pak je to v pořádku, protože taková troška nemůže miminku ublížit, ovšem nesmí se to stát pravidlem. Naopak pokud je těhotná maminka alkoholička a pije opravdu ve velkém množství, tak ubližuje nejen sobě, ale zejména tomu miminku. Vzhledem k tomu, že miminko není ještě vyzrálé, tak se alkoholismus těhotné matky může projevit na jeho zdravotním stavu, zejména na zdraví ledvin. A proto je opravdu důležité vzdát se alkoholu. Takže pokud je žena na alkoholu závislá, měla by nejdříve jít na odvykací kúru, než začne plánovat rodinou.

Když kojíme, tak dáváme

Existují dvě skupinky maminek. Jedna skupina jsou ty, které si myslí, že když kojí, tak se stále musí hlídat a nesmí si dát nic, co by bylo pro miminko nebezpečné. Vedle nich jsou ty, které si myslí, že kojení nemůže nijak ublížit, a proto si mohou dát cokoliv. Obojí jsou extrémy, úplně nejlepší cesta je někde uprostřed. Je samozřejmostí, že se při kojení trochu kontrolovat musíme, ale není vše pro miminko nebezpečné.

Maminko, dej si

Kojení je důležitá věc. A proto se mnoho maminek bojí alkoholu v tomto procesu, což není divu, neboť velké množství alkoholu by mohlo dítěti ublížit i při kojení, avšak pokud budete pít s mírou, tak se nic nestane. Příležitostně si můžete dát skleničku vína či slabé pivo. Někteří odborníci dokonce tvrdí, že si skleničku vína či slabé pivo, můžete dát dokonce každý den. Ovšem je lepší to nepřehánět. Každopádně tvrdému alkoholu byste se měli vzdát i po dobu kojení.

Doba konzumace alkoholu

Většinou se příležitost ke konzumaci alkoholu naskytne večer, když nám přijde nějaká návštěva. Anebo v případě, že máme nějaký těžký oběd, jako je kachna se zelím a podobně. Dobré je dát si onu sklenici vína či slabé pivo v době, kdy víme, že budeme kojit až po nějaké delší odmlce. Například, když přijde návštěva, tak nakojíte miminko před příchodem a pak až ráno po případě někdy v noci. Některé maminky dokonce odstřikují mléko do dětské láhve, aby měly jistotu. Avšak zde je někdy nebezpečné, že by si dítě mohlo na láhev zvyknout.

Divoké párty musí počkat

Pokud kojíte a jste pozvání na nějakou párty, tak byste měly dělat řidiče. Protože opít se v době kojení není dobré. Sami nejlépe víte, že se alkohol odbourává poměrně dlouho, takže i když budete kojit až druhého dne ráno, tak stejně zbytky alkoholu dítěti předáváte. Navíc mnoho lidí velkou dávku alkoholu nesnáší moc dobře a často druhý den stráví v posteli s kbelíkem vedle sebe. A když je špatně mamince, nemůže být dobře ani miminku.

I kojící maminky si mohou dát skleničku, ale nic se nesmí přehánět.