Jak zapojit dítě do kolektivu

Zapojit dítě do kolektivu byste měli dřív, než začne chodit do školky a naučit ho tak, že jsou tu i jiní lidé, než jste vy a babičky. Berte vaše dítě neustále mezi děti a nechte jej si s nimi hrát. Udělejte vše proto, aby na vás nebylo vaše dítě až tak závislé a vy tak mohli mít jistotu, že to bez vás později zvládne.

Je to těžké, sama o tom vím své. Moje dítě bylo extra závislé, protože jsem jej od malička nenechala ani sekundu samotné, neustále jsem svojí dceru chovala a tak jsem z ní vychovala doslova mamánka a když šla do školky, tak jsem to psychicky neunesla, dcera na rozdíl ode mě byla statečnější.

Proto všem maminka radím a doporučuji, neudělejte si s dítěte závisláka, bude to pak těžké pro oba dva. Choďte s vašim dítětem do kolektivu od malička a naučte jej, aby se nebálo ostatních. Pokud to jde, nechte jej občas samotné v nějákém dětském koutku, kde je zajištěno hlídání.

Dítě musí jasně pochopit, že jej občas také bude hlídat někdo jiný než jen právě vy. Jednak tak budete mít chvíli čas na sebe, pak také uvidíte, jak to vaše dítě bez vás zvládá. Samozřejmě, že v dětském koutku vám zavolají, kdyby vaše dítě hodně plakalo, na rozdíl od mateřské školky, kde nebudete vědět vůbec nic.

Ve školce pak musíte spoléhat na to, co vám řekne paní učitelka a věřit, že tomu tak opravdu je. Kdyby bylo na mě, tak zavedu ve školkách online kamery, abych mohla vidět, co moje dítě právě dělá , na druhou stranu zas bych pak neudělala za tu dobu vůbec nic a jen bych koukala do školky.

Pokud dítě naučíte včas být samostatně v kolektivu, nebude pak pro něj školka žádný problém a zvládne vše naprosto dokonale. Jde o to, mu ukázat tu správnou cestu. Já jsem například své dceři říkala, že do školky si chodí vybírat kamarády, se kterými si pak bude hrát, že doma by je nepoznala, ale tam jich bude mít plno.

Zápis do školky

Jsou rodiče, kteří dávají přednost tomu mít své dítě doma, aby si ho mohli užít. Pravdou je, že je dokázáno, že si moc nepomohou, protože ve školce si dítě zvyká na nové cizí lidi, které sám doma s maminkou nepozná a pak může mít problém se zařazením do společnosti a s vycházením se svými vrstevníky. Proto je tedy lepší dát své dítě do školky. Ale jak na to?

OpenClipartVectors / Pixabay

Dny otevřených dveří

Pokud bydlíte na malé vesničce, kde je jen jedna školka, tak nemáte moc na výběr a dítě dáte do ní anebo ho odvezete do města. Avšak ve větších městech také bývá větší výběr mateřských školek, a pokud je sami neznáte anebo nemáte reference od svých známých či příbuzných, tak se vše potřebné můžete dozvědět na dnech otevřených dveří, které školky pravidelně připravují. Zde se můžete nejen podívat, jak je školka vybavená, ale můžete si také pohovořit s učitelkami o informacích, které budete chtít znát, kde si také ověříte, že je tato osoba dobrá pro starost a částečnou výchovu vašeho dítěte.

Jak se do školky přihlásit?

Pokud navštívíte den otevřených dveří a projevíte zájem, tak si vás ve školce zapíší, aby si udělali přehled o tom, kolik dětí jim nastoupí. Většinou po vás budou chtít jen základní informace jako je jméno, datum narození a adresa, ale mohou také po vás chtít průkaz totožnosti. K přihlášení dítěte do školy budete muset vyplnit formulář, kde vypíšete veškeré informace a také ve většině školek požadují vyjádření o zdravotním stavu dítěte, takže budete muset zajít i k lékaři. Potom co přihlášku odevzdáte či pošlete, tak budete čekat na vyjádření, zda je pro vaše dítě místo či ne. Většinou platí to, že přednost mají děti, které bydlí ve městě školky a také t, které jsou v předškolním věku. A některé školky také přihlížejí k tomu, když mají ve škole už sourozence dítěte a podobně.

Co musí dítě, které jde do školky umět?

Pravdou je, že než dítě půjde do školky, mělo by ovládat některé dovednosti, jako je obouvání či zouvání si bot. Také si musí poznat své věci, protože paní učitelka si nemůže pamatovat, co komu patří, když je ve školce třeba třicet dětí, zejména se to týče oblečení či ručníků, některé maminky to pro jistotu ještě na štítek podepíšou. Dále by se mělo dítě aspoň snažit samo se obléct a rozhodně by mělo umět samo jíst a pít, také se požaduje, aby dítě klidně sedělo při jídle, ale u malých dětí je to problém. A hlavně dítě musí umět samo si zajít na záchod a samo se vysmrkat.

Už jsme ve školce

Když jste se do školky dostali, tak nesmíte zapomenout, že nic není zadarmo a že i státní školka se musí platit. Částky jsou různé, ale na státních (městských a obecních) školkách jsou mnohem nižší než na těch soukromých. Tyto peníze jdou nejen na energii a plat učitelek, ale zejména na vaše děti – hračky, výtvarné potřeby a mnoho dalších.

Školka pro děti znamená spoustu nového a zábavného a žádné dítě by o tyto zážitky nemělo přijít.

Loutková divadla pro děti

dsc-3170

Loutkové divadlo patří mezi nejoriginálnější a nejkrásnější dárky nejen pro děti. Loutkové divadlo jako takové je známo již od dob středověku a i v jednadvacátém století je mnoha lidmi vyhledávané. Už máte své vlastní loutkové divadlo doma?

Pokračovat ve čtení „Loutková divadla pro děti“

První den ve školce aneb Na co nesmíme zapomenout

By: Remus Pereni

Z prvního dne ve školce nejsou nervózní jen děti, které čeká něco nového, ale také maminky, protože ty nechtějí na nic zapomenout a zároveň je jejich úkolem dítě připravit tak, aby neplakalo hned potom, co se maminka schová za dveře.

Co na první den do školky dítěti sbalit?

První, co musí maminka připravit je hromádka věcí, které bude dítě ve školce potřebovat. Na první den ve školce byste rozhodně neměli zapomenout nějaké přezůvku, nejlépe bačkorky. Potom musí mít nějaké oblečení do školky, nejlépe tepláčky a také oblečení na pobyt venku, ale musíte počítat s tím, že se dítě venku zašpiní, když si bude hrát.

Potom byste měli přibalit také náhradní oblečení, zejména tričko, protože běžně se stává, že se děti polijí, v některých školkách se doporučuje dát dítěti zástěrku, kterou může při jídle anebo při výtvarných prací použít a po případě zašpinit. Pokud necháte své dítě ve školce po obědě, tak ho čeká spánek, proto byste také neměli zapomenout na pyžamo a také na hygienické potřeby, jako je zubní kartáček a pasta, ručník či vlastní tuhé mýdlo.

Některé školky také chtějí, aby děti měly vlastní pytle či sáčky, kde některé z těchto věcí mohou dát. Věcí do školky je opravdu hodně a někdy je lepší napsat si seznam, abyste nic z toho hned první den ve školce nezapomněli.

Aby dítě neplakalo

Velice důležité je také dítě psychicky připravit na to, že odteďka už nebude celý den s maminkou, ale že se o něj budou starat hodné učitelky ve školce. Nejprve to asi bude dítě snášet špatně, ale vy byste mu také měli vysvětlit, že tam na něj čeká spousta zábavy a hlavně noví kamarádi.

Pak nastane situace, kdy se to dítě i těší na první den ve školce. Ale problém opět nastane, když onen první den ve školce, protože už je v té cizí budově, už vidí cizí dospělé a také své vrstevníky. Všechno je cizí, všechno je nové a najednou mu chce jeho maminka utéct. Vaším úkolem bude se s dítětem pozitivně rozloučit, nejlépe uděláte, když dítěti slíbíte, že se pro něj za krátký čas vrátíte, rozhodně není dobře, když se z ničeho nic vytratíte.

A potom, co si dítě vyzvednete ve školce, mu dejte najevo, že vám ten den chybělo, aby cítilo, že se jej nechcete zbavit, tím že ho dáte do školky.

Se školkou přichází silná imunita

Mnoho rodičů se budeme muset smířit s tím, že s prvním dne ve školce také přicházejí domů první bacily. Najednou je dítě mezi mnoha novými dětmi a každé může mít na sobě jiné bakterie a bacily, takže se nestrachujte, že najednou je vaše dítě více nemocné, prvních pár měsíců bude trochu náchylnější, ale potom si na to zvykne, protože imunita vašeho dítěte bude silnější.

První dny ve školce přináší pro děti mnoho nového a také spoustu zábavy, ale své si zažijí i rodiče.

Co když doma máme příliš chytré dítě?

By: Phil Roeder

Chytré dítě je snem asi každého z nás. Kdo by si nepřál mít dítě, kterému to až moc pálí? Většina z nás nutí své děti, aby se učily a byly ve škole chytré a snem snad každého z nás, je to, aby učení jejich dítě zvládalo levou zadní. Co když najednou zjistíte, že máte doma malého genia?

Vidíte, že se naučil číst, přitom jste jej to nikdy neučila, jediné co jste mu řekla bylo to, že jste mu párkrát odpověděla na to, co je to, či ono za písmenko. Najednou vám však váš malý předškolák čte a vy jste na něj patřičně pyšná. Nutíte jej číst na návštěvách, před známými a všem pyšně ukazujete to, co vlastně to vaše dítě umí.

Takto se pak začne projevovat i ve škole. Dost možná vás také překvapí to, že zná vlajky států, kdy vy sama ani nevíte kolikrát, jestli má skutečně vaše dítě pravdu, nebo ne. Zná hlavní města států a věci, které jeho vrstevníky zatím ještě vůbec nezajímají a dost možná ani nikdy zajímat nebudou a budou se je učit pouze z povinnosti.

Každá matka touží po tom, mít doma geniální dítě, ale ruku na srdce, není to nic jednoduchého a dost často budete mít pocit, že dítě učí vás a ne vy jeho. Jednoduché není ani to, že s ním budete muset udržet krok a rozvíjet se spolu s ním. Dost možní vy sama ani nebudete jeho tempu stačit.

Ve škole to pak pro vaše dítě nebude také vůbec snadné, protože se tam bude nudit. Ostatní se budou učit věci, které váš šikula už dávno zná a tak je to pro něj látka nezáživná a nudná a bude mít pocit, že si to tam jen odsedí, protože musí.

Tady je na učiteli, jak naloží s časem, kdy se žák nudí. Bylo by dobré jej zaúkolovat a dát mu vyřešit jiné, pro ostatní již složitější věci, kterými jej pak zabaví. Je dobré se s učitelem na všem domluvit a vyhnout se tak situacím, kdy se žák ve škole bude nudit a nebude jej to tam bavit.

Vysvědčení klepe na dveře, odměňte děti stavebnicí od Bloco

Bylo vaše dítě celý školní půl rok pilné a proto byste jej za vysvědčení měli jako rodičové odměnit? Pak je na čase vymyslet čím.

Mořský svět od Bloco

Co takhle stavebnici mořský svět, která je plná barevných rybiček, velkých chobotnic a také hrůzostrašných žraloků. Žralok však v podání stavebnice Bloco nevypadá tak strašně, jako ve skutečnosti, ale naopak je okouzlující. Ukažte svým dětem, kdo žije pod hladinou moře a nechte je vyrobit si tyto mořské živočichy z nové stavebnice. Ve stavebnici jsou dílky pro sestavení žraloka, chobotnice, pirani a rybičky. Uvidíte, že si vyhrají a hra je bude bavit. Mořský svět děti láká, protože jde o něco, co je nepoznané, co samy na vlastní oči s největší pravděpodobností ještě nespatřily.

Tato stavebnice byla vyrobena v Kanadě. Rodinná značka Bloco dětem rozumí jako nikdo dříve. Mořské živočichy lze snadno poskládat podle návodu. Pokud však chtějí děti složit i něco jiného, pak se fantazii meze nekladou. Mohou vytvořit i zcela něco jiného, než je na obrázcích. Kombinovat lze i s dílky jiných stavebnic.

Je vyrobena z vysoce kvalitní  a patentované tvrzené pěny, kdy nezávadnost je naprostou samozřejmostí a vy se tak nemáte čeho bát. Dílky jsou nezávadné, netoxické a antibakteriální.

V krabici najdete 235 dílků a to dílků tvrzených pěnových a dále otočné spojky. Stavebnice je vhodná pro děti od 4 do 9 let. V každém balení je návod na sestavení. Cena je přijatelná, seženete ji zhruba za 500 Kč.

Chcete svým dětem udělat radost stejně tak, jako ony udělaly radost hezkým vysvědčením vám? Pak jim kupte zajímavou a kreativní hračku, díky které se budou navíc rozvíjet a procvičí si jemnou motoriku. Obdarujte je dárkem, se kterým si mohou hrát jak při sestavování, tak i po sestavení, kdy už budou mořští živočichové hotovi.

Žehlička pro Tomáška, mašinka pro Aničku… můžeme dětem kupovat “opačné“ hračky?

Autor obrázku: Bradley Gordon

Dokud jsou naše děti maličké a neumí nám říct, co se jim líbí a co by rády měly, kupujeme jim hračky, které “jim patří“. Holčičkám panenky v převážně růžových tónech, ale i trička se srdíčky, kytičkami, sukýnky s koťátky a mašličkami.

Chlapečci nejinak dostanou to, co jim patří. Takže autíčka, volant, kladivo, oblečení s dinosaury, vláčky, kalhoty jako pravý skejťák a nechybí ani klobouček či čepička s lebkami.

Co si však počít, když nám naše ratolest jednoho dne oznámí, že by chtěla něco, co jí podle pohlaví “nepatří“?

Nepochopení starší generace

Mladé maminky většinou neřeší, proč by synovi nekoupily kávovar, žehličku, nebo jiný domácí spotřebič, když si ho jejich synek přeje. Tatínkové už bývají střídmější, ale se spotřebiči se docela rychle srovnají. Horší je to u obou rodičů, pokud chlapeček vysloví přání, že by chtěl panenku, nebo kočárek.

Už vůbec to neberou praprarodiče. “No co bys s tím dělal?“, spráskne ruce ve výšce ramen pradědeček, když mu pravnuk ještě trochu žvatlavou hantýrkou oznamuje, že by si přál kočárek. Pradědeček pohoršen vraští čelo a kroutí hlavou…

Proč ale máme předsudky, proč by děti neměly mít hračky, nebo nářadí, pomůcky, které jinak mívají většinou holky/kluci?

Holčička s kolečky

Často se také nestane, že potkáte tříletou holčičku, jak si směle vykračuje na procházku s kolečky. Veze si v nich plyšového pejska a jde se s ním pohrát na hřiště. Tatínek se ale pyšní, je hrdý, jak má všestrannou dcerušku a jak se potatila.

Zahoďte předsudky

Autor obrázku: Honza Soukup

Je úplně jedno, jestli máte holčičku, nebo chlapečka. Je přece dobré, že má zájem hrát se i s hračkami opačného pohlaví. Pokud mu/jí to vydrží až do dospělosti, partner bude náležitě rád, jak výborného člověka potkal, který mu pomůže s jeho prací a umí i tu svou.

Ve školce se stejně děti hrají se vším. Kluci vozí panenky, pomáhají je holkám koupat, česat, všichni společně vaří, uklízí, žehlí, holky se hrají s vláčky, oblékají si karnevalové kostýmy všech zvířátek i povolání navzájem a nikdo neřeší, jestli mají to „správné“.

To, s jakou hračkou se dítě hraje, nic neznamená. Nic se sexualitou, jak mnoho rodičů, prarodičů a praprarodičů dumá. Možná předurčuje kluka k pečovatelství, když se rád stará o panenku, nebo holčičku k zálibě o biologii, když kuchá na zahradě šneka.

Všestrannost našich dětí je v podstatě pro ně samotné přínosem. Čím víc si toho dítě vyzkouší, tím víc ví a tím větší škálu poznatků získá.

Zábava pro nejmenší: Dětská hřiště se skluzavkami a dalšími prvky

Snad každý z nás rád vzpomíná na bezstarostnou dobu dětství, kdy jej maminky vodily na dětská hřiště. Tam si každé dítě užilo spoustu zábavy na všemožných prolézačkách a skluzavkách. V posledních letech však mnohá dětská hřiště ve velkých i menších městech zanikla, na nová nejsou peníze, často pak ani chuť je stavět. I dnešní malé děti ale chtějí zábavu, kterou jsme prožívali my. Když už k dispozici nejsou veřejná hřiště, co takhle vašim dětem vytvořit vlastní dětské hřiště přímo doma nebo na zahradě? Pokračovat ve čtení „Zábava pro nejmenší: Dětská hřiště se skluzavkami a dalšími prvky“

Přivoňte k Bachovým esencím

Možná jste o nich již slyšeli, možná že ne. Tyto blahodárné a velmi přínosné květové esence dokážou příjemně ovlivnit vaši psychiku, vnímání, pocity a přitom jsou to „jenom obyčejné vůně“. Jsou vhodné i pro děti, takže zakoupíte-li si nějaké univerzální kapičky, třeba pro dobrou náladu, zavděčíte se celé rodině.

Autor obrázku: makelessnoise

Druhů esencí je celkem 38 a z nich můžete vybírat tu pravou, která se hodí právě na vaše potíže. Je fakt, že je ještě jedna navíc, ta s číslem 39 je tzv. “krizová“ a míchá se z pěti jiných Bachových květových esencí. Základ ale tvoří zmíněných 38 esencí.

Principem těchto kouzelných kapiček je odstranit z těla špatné pocity, emoce jako jsou obavy, strachy, nedostatek sebevědomí, pýchu, fanatismus a další negativní vnímání světa a okolí a spoustu dalšího. S odstraněním negativ přijde nastolení klidu duše a tím i těla a vyléčení toho, co nás trápí i fyzicky. Bachovy květové esence navodí harmonii a tím se dostaneme k jádru skutečné fyzické nemoci. Bolí vás často hlava, nebo klouby? Příčina může být psychická.

U dětí můžete léčit například neklid, přehnanou aktivitu, kdy máte podezření na hyperaktivitu neboli syndrom ADHD. Stejně tak jim můžete pomoct od obav (zubař, písemka, zápas), pomoct soustředit se na učení nebo uklidnit je po nepříjemném zážitku.

Zuzka 31 let, syn Martin 3 roky:

Martínek byl velmi neklidný, pořád se vztekal, nedalo se s ním vyjít po dobrém, ani po zlém. Nepomáhalo vysvětlování, přikazování, prostě nic. Pak jsem se od kamarádky dozvěděla o Bachovkách a velmi nám pomohly. Paní, u které jsem si je přes internet objednala nám namíchala esenci přímo pro Martina, popsala jsem jí co jej rozčílí, jak se chová při nějakých činnostech, při čem je naopak hodný a co mu vyhovuje. Vřele doporučuji, aby je maminky vzkoušely taky.

K čemu můžete přivonět

Jako krásný příklad můžeme uvést esence Cesmíny ostrolisté na vztek, Jilm, pokud jste příliš zodpovědní a tento pocit vás sužuje, Olivu, cítíte-li se naprosto vyčerpaní a unavení nebo Topol, když máte strach z neznámých a nových věcí, jako je třeba nástup dítka do školky nebo školy.

Děti a sport

Mnoho dětí v dnešní době dá přednost televizi či počítači před sportem, ale i v takové době, kdy svět ovládá technika, se najde pár dětí, které sport mají rády a věnují se mu. Pokud sportujete, budete dobrým příkladem i vy sami.

Autor obrázku: Fort George G. Meade Public Affairs Office

Proč by mělo dítě sportovat?

Protože není zdravé, aby jen seděly u počítače či televize. Každý musí mít aspoň trochu pohybu a pobytu na čerstvém vzduchu. Nejen, aby u počítače nadměrně nenabíralo na váze, ale také, aby si venku vybilo všechnu svoji energii, přece jenom každé dítě není neustále hodné a musí se sem tam vyblbnout. A také se při sportování učí hrát férově, ať už v týmu, či sám za sebe. Učí se mít nějaké ambice, dosáhnout jich a také i naučit se prohrát je pro dítě důležité. A další věc je, že ve sportu pozná mnoho přátel.

Nutit své dítě do sportu?

Nelepší je, když dítě sport dělá ze své dobré vůle a baví ho to, ale mnohdy se dítě vzdá sportu, jen protože je líné a pak to může dopadnout tak, že ho rodič k nějakému sportu popostrčí a to dítě se do toho sportu zamiluje. Zároveň je zbytečné dítě nutit do něčeho, k čemu má třeba odpor, protože si stejně najde nějakou cestu, jak se tomu vyhnout. A také, když své dítě budeme tlačit, i když třeba nebude moct, tak mu jen můžeme ublížit.

Co když dítě nemůže sportovat?

Je mnoho dětí, které v dnešní době nemohou sportovat ze špatných zdravotních důvodů. Co potom? V dnešní době existuje mnoho možností sportovního využití pro každé dítě. A pokud se ani tak nenajde nějaký sport zrovna pro vaše dítě, tak pak je dobré si třeba jen tak někdy si vyjít na procházku nebo si zajít na koupaliště zaplavat a podobně. Každý potřebuje pohyb, ať je to dítě či vy dospělí.

Co když má mé dítě talent?

Tak je to parádní a pak je dobré, aby se dál rozvíjelo, ale zejména jen pokud chce samo, protože když samo nechce, tak ho rodič nutí a může mu ten sport zhnusit anebo ho prostě užene.

Pak se může stát i taková věc, že dítě nemá talent, ale rodič z něj chce mít hvězdu a pak ho do toho tlačí, i když dítě nechce, pak nejen, že nebude mít zájem o sport, ale také se mohou rozbít vztahy mezi dítětem a jeho rodičem.

Držme přísloví, že všeho moc škodí, ptejme se dětí, co by chtěly a nedávejme svým názorům a přáním tak vysokou míru.