Jak strávit prázdniny?

Autor obrázku: anthony kelly

Mnoho rodičů trápí, jak udělat dětem ty nejkrásnější prázdniny, aby neseděly u počítače a nebyl to pro ně žádný stereotyp. Stačí málo a dopřejete jim nezapomenutelné zážitky.

Babička

Samozřejmě na prvním místě jsou babičky, které si přes rok třeba vnoučat neužijí. S menšími dětmi stačí zajít na hřiště, kde se vyřádí a najdou nové přátele, což jen pomůže jejich osobnosti. V parném létě bychom neměli zapomínat na cukrárny a pouliční zmrzlináře. A co s těmi staršími? Nejlepší nějaký zábavný kulturní zážitek, ovšem teenagerům se zavděčíte jen něčím vtipným a skutečně zábavným! Možností je navštívit například muzeum s auty pokud se jedná o kluka, pro kterého jsou auta vším. Co u holky? Tak například muzeum klobouků, šatů, šperků, aj. Vždy je nejlepší vybrat něco, co vnouče zajímá v jeho běžném životě.

Tábor

Další typická aktivita pro děti. Nechte je, ať si sami vyberou styl a pošlete je na týden mimo, aby obohatily své zkušenosti mezi znalými.

ZOO

Snad každé dítě miluje nějaké zvíře ať už pro jeho výjimečnost jako je například lev král zvířat s hřívou nebo jen z dobrých vzpomínek. Málokdy si rodiče najdou čas přes školní rok, tak proč si neudělat o prázdninách čas na celodenní výlet.

Poznejte sport vašeho dítěte

Snad každé druhé dítě má rádo sport. Proč si nevyzkoušet to co dělají vaše děti? Hraje-li váš syn basketbal, zkuste si s ním zastřílet na koš. Máte-li dceru tanečnici, zkuste si nějakou menší sestavu na vaši oblíbenou písničku. Pokud vaše dítě nesportuje, zkuste jej přemluvit aspoň k něčemu například badminton či házení létajícím talířem.

Zchlazení

Co lepšího zabírá na letní vedra než voda ať už bazén či přírodní vodní nádrž.

Vtipné hry

Přes rok na to není čas, ale co takhle vytáhnout obyčejný papír, tužku a vytvářet vtipné věty. Sice starší hra za to se u ní nasměje. Nebo třeba pantomima, se kterou je spojená hra aktivity.

Děti a sport

Mnoho dětí v dnešní době dá přednost televizi či počítači před sportem, ale i v takové době, kdy svět ovládá technika, se najde pár dětí, které sport mají rády a věnují se mu. Pokud sportujete, budete dobrým příkladem i vy sami.

Autor obrázku: Fort George G. Meade Public Affairs Office

Proč by mělo dítě sportovat?

Protože není zdravé, aby jen seděly u počítače či televize. Každý musí mít aspoň trochu pohybu a pobytu na čerstvém vzduchu. Nejen, aby u počítače nadměrně nenabíralo na váze, ale také, aby si venku vybilo všechnu svoji energii, přece jenom každé dítě není neustále hodné a musí se sem tam vyblbnout. A také se při sportování učí hrát férově, ať už v týmu, či sám za sebe. Učí se mít nějaké ambice, dosáhnout jich a také i naučit se prohrát je pro dítě důležité. A další věc je, že ve sportu pozná mnoho přátel.

Nutit své dítě do sportu?

Nelepší je, když dítě sport dělá ze své dobré vůle a baví ho to, ale mnohdy se dítě vzdá sportu, jen protože je líné a pak to může dopadnout tak, že ho rodič k nějakému sportu popostrčí a to dítě se do toho sportu zamiluje. Zároveň je zbytečné dítě nutit do něčeho, k čemu má třeba odpor, protože si stejně najde nějakou cestu, jak se tomu vyhnout. A také, když své dítě budeme tlačit, i když třeba nebude moct, tak mu jen můžeme ublížit.

Co když dítě nemůže sportovat?

Je mnoho dětí, které v dnešní době nemohou sportovat ze špatných zdravotních důvodů. Co potom? V dnešní době existuje mnoho možností sportovního využití pro každé dítě. A pokud se ani tak nenajde nějaký sport zrovna pro vaše dítě, tak pak je dobré si třeba jen tak někdy si vyjít na procházku nebo si zajít na koupaliště zaplavat a podobně. Každý potřebuje pohyb, ať je to dítě či vy dospělí.

Co když má mé dítě talent?

Tak je to parádní a pak je dobré, aby se dál rozvíjelo, ale zejména jen pokud chce samo, protože když samo nechce, tak ho rodič nutí a může mu ten sport zhnusit anebo ho prostě užene.

Pak se může stát i taková věc, že dítě nemá talent, ale rodič z něj chce mít hvězdu a pak ho do toho tlačí, i když dítě nechce, pak nejen, že nebude mít zájem o sport, ale také se mohou rozbít vztahy mezi dítětem a jeho rodičem.

Držme přísloví, že všeho moc škodí, ptejme se dětí, co by chtěly a nedávejme svým názorům a přáním tak vysokou míru.

Trampolíny

Trampolíny

Dnes a denně je téměř na každé zahradě k vidění „dětská trampolína“. Rozmanité tvary, velikosti i ochranné prvky, to vše je dnes v obchodech k dostání.

Při výběru těchto trampolín určených pro Vaše děti a jejich zábavu však mějte na zřeteli velmi důležitou věc: bezpečnost. Protože pokud zvolíte trampolínu bez ochranných prvků, jako je záchranná síťka kolem tohoto zařízení, hrozí Vašemu dítěti přinejmenším naražená kostrč a v horším případě zlomenina či dokonce zlomený vaz.

Autor obrázku: Pawel Loj

Dělší důležitou věcí je kvalitní skrytí pérujících pružin, aby se nemohlo stát, že mezi ně strčí dítě nohu, nebo ruku a při skákání se tak „zapíchne“ mezi pružiny a ošklivě si ublíží. Tato ochrana by se neměla příliš odklápět, uhýbat, měla by být co nejpevněji připevněna.

Úrazy hrozí hlavně u menších dětí, které se tímto způsobem rády baví, ale již nepřemýšlí nad případnými následky. To je úkolem rodičů!

V obchodech se sportovními potřebami i v nákupních centrech seženete mnoho těchto výrobků, které dokáží Vaše dítka zabavit i na několik hodin denně. Akorát rodiny žijící v panelových domech a v obrovských městech, již nemají možnost někam toto „zařízení“ umístit.

Pokud tedy nevlastní zahradu v zahrádkářské kolonii nebo chatu. Ale i tento problém se dá snadno vyřešit. V různých zábavních a herních centrech, jsou totiž těmito trampolínami vybaveni, takže i zde se mohou děti vyřádit a navíc se zde seznámí s jinými dětmi, které těmto trampolínám holdují.

Pokud pořizujete podobné „sportovní a zábavní“ aktivity pro Vaše děti, rozhodně se poraďte s odborníky. Bezpečnost nade vše! Tak na to vždy pamatujte!

Plavecké kurzy

Plavecké kurzy

Učíte plavat Vaše děti samy, nebo raději volíte plavecké kurzy? Každá z těchto variant má své osobité kouzlo.

„Lektor rodič“

Pokud vy, rodiče, volíte první variantu – tedy vlastní výuku – pak se musíte vybavit kopou trpělivosti, nafukovacím kruhem nebo rukávky a vyrazit k nějakému pěknému a čistému rybníčku nebo na místní plovárnu. Kouzlem tohoto způsobu výuky je, že si při tom užijete spoustu legrace a navíc strávíte společně volné chvíle, jako rodina.

Plavecké kurzy nejsou k zahození

Autor obrázku: Janet’s Photos 2012

Většinou se jich Vaše dítě bude účastnit v rámci výcviku, který pořádají školky a a školy. Nejenže si děti užijí legraci se svými vrstevníky při různých vodních hrách, ale jsou navíc i pod bedlivým dozorem plavčíků, instruktorů i školního dozoru.

Plavečtí instruktoři Vaše dítko naučí potřebným základům plavání a Vy, pokud s nimi pak vyrazíte do vody, jen budete s nimi opakovat to, co se již naučili, anebo jednotlivé techniky plavání dopilujete. Nezapomínejte Vaše děti za jednotlivé pokroky pečlivě chválit, protože každý úspěch i Vaše podpora jim zvedne sebevědomí a navíc se snadněji zbaví strachu z vody, pokud jím trpí.

Nejlepší je kombince obou možností výuky, protože to Vašim dětem ulehčí naučení se plavat i zásady bezpečnosti v okolí vody. Na plaveckých kurzech je navíc bedlivě hlídají plavčíci, kteří dohlíží, aby se Vašim dětem nic nestalo, nebo v případě nešťastné nehody, byly okamžitě poskytnuta zdravotní pomoc.

Takže, rozhodně nebraňte Vašim dětem v těchto kurzech! Neuškodí a ani neublíží. Naopak. Pomohou Vaše děti naučit plavat i to, jak se v blízkosti vody chovat!

Strollering cvičení s kočárky

Strollering cvičení s kočárky

Jste čerstvá maminka a chcete nabraná kila shodit do plavek, vytvarovat si postavu, být se svými dětmi a hlavně být krásná a cítit se skvěle? Existuje cvičení, při kterém nepotřebujete hlídání pro své ratolesti? Ano existuje, jedná se o cvičení s kočárky – tzv. Strollering.

Princip strolleringu

Jedná se o cvičení fitness, které vede profesionální lektorka. Strollering využívá zásady pilates a kardio cvičení. Zlepšíte si kondici, zpevníte tělo a jste na čerstvém vzduchu se svým děťátkem.

Základem strolleringu je dynamická sportovní chůze, nejedná se však o běh, ale o rychlou chůzi, při které se zapojují do pohybu takřka všechny kosti a svaly. Největší důraz se klade na správné dýchání, stejně tak jako u jiných sportovních aktivitách. Stejně tak jako dýcháním je důležité protahováním, na to se nesmí zapomenout.

Zaujala Vás tato metoda cvičení?

Stačí si najít  ve svém městě lektorku strolleringu a přihlásit se na hodinu, kde se mimo cvičení můžete sejít se správnou partou, stejně tak jako jsem našla já, scházíme se na cvičení dvakrát týdně a maminek přichází stále víc a víc, za chvíli nám bude park malý.

Kolemjdoucí nám fandí a drží palce, tak máme i takové povzbuzení při výkonu. Po cvičení je nejlepší odměna zákusek nebo kafíčko. Tak maminky neváhejte a zapojte se.

 

Děti a sport

Děti a sport

Je sport pro Vaše dítě prospěšné? Tak na toto se ptá mnoho rodičů a mnoho odborníků Vám odvětí, že zajisté, ale pouze do určité míry. Nic se totiž nemá přehánět a některé děti i dospělí za honbou sportovního vyžití začnou používat i zakázané látky, které jim k dokonalému tělu dopomohou.

Těmto zakázaným látkám se rozhodně vyhněte Vy i Vaše děti. Nesmíte zapomenout na tyto neřesti zavčasu upozornit, aby na ně ani nepomyslely. Že mohou zničit jak jejich zdraví, tak i ducha, a navíc je to zákonem zakázáno a mohly by mít již od ranného věku problémy s policií.

Autor obrázku: THX0477

Mnoho rodičů již v raném věku dítěte hodnotí, jaký je vhodný sport, kterému by se mohlo právě jejich dítě věnovat. Pokládáte si otázky, zda ten či onen sport by pro Vaše dítě byl zajímavý, zda by ho bavil natolik, že by se mu chtěl i do budoucnosti věnovat.

Děti ve skutečnosti nevědomky sportují již od útlých let. Běhání po domě i po dětských hřištích, tancování, skákání a dovádění s kamarády či rodiči, je vlastně také takový určitý druh sportu. Pohyb je důležitý pro spalování přebytečných kalorií a hlavně u malých dětí, protože po narození jsou většinou v poloze vleže a snadno nabírají kilogramy, takže jakmile se naučí chodit, začínají konečně používat pohybová ústrojí a v jistém slova smyslu sportovat.

Existuje tolik druhů sportů, z nichž mohou rodiče a jejich děti vybírat. Od těch lehčích až po ty, které jsou nárokově těžší. Musíte vybírat takové, které by Vaše dítě fyzicky zvládalo a hlavně se každý rodič v dnešní době dívá na cenovou hladinu nabízených druhů sportů.

Lze vybírat mezi různými sdruženími a sportovními kluby. Každý provozovatel sportu má určité požadavky na věk dětí a jejich fyzických dispozic a za přihlášení Vašeho potomka k nim do klubu požadují tzv. členské poplatky. Některé jsou dražší a některé tolik Váš rodinný rozpočet nezatíží.

Ptejte se Vašeho dítěte, zda by se chtělo nějakému sportu věnovat s ohledem na finanční možnosti a hlavně, zda by ho daný sport bavil.

Autor obrázku: Cindy Shebley

Nikdy Vaše dítě nenuťte, aby provozovalo nějaký sport, pokud samo nechce! Protože jakmile začnete dítě nutit k něčemu, co ho nebaví, může docházet mezi Vámi a dítětem k různým názorovým výměnám. Mohou mít pak také pocit, že s jejich pomocí si pouze snažíte splnit Vaše vlastní ambice v dobrých výsledcích ve sportu, v němž jste se samy neměli možnost projevit, ať již z důvodů, že jste se vybranému sportu nemohly věnovat vůbec, nebo kvůli nějakému Vašemu vlastnímu zranění.

Mluvte o tom s dítětem otevřeně a proberte s ním to,  že pokud si nějaký sport vybere, mělo by se mu věnovat do takové míry, aby nezapomínalo na přípravu do školy a jiné základní povinnosti doma. Některé děti volí například i posilovny a někdy jim ke štěstí stačí pouhé běhání či jízda na kole po okolí Vašeho bydliště nebo parku.

Volte po dohodě s dítětem takový sport, který bude vyhovovat všem a ve všech ohledech Vašich požadavků.