Čistotou ke zdraví… Anebo ne?

Jsou lidé, kteří si s hygienou nedělají veliké starosti a nevadí jim, když žijí v nečistotě a zápachu, ale také mezi sebou najdeme lidi, kteří jsou puntičkáři a doslova si vše několikrát přečistí, aby náhodou nenarazili na nějaké bakterie. Obě dvě varianty jsou extrémy, ale ani jedna není zdravá.

Proč téma mytí rukou?

Protože jsou ruce nejvíce používaná část těla a bez rukou bychom moc činnosti dělat nemohli, ale zároveň je to právě ta část těla, která se nejrychleji a nejvíce ušpiní. A je mnoho spekulací kolem toho, jak máme o své ruce pečovat. Je lepší sprchování než koupání ve vaně.

Jak si máme ruce mýt

Autor obrázku: woodleywonderworks

Jako děti nás to doma učili rodiče a později to bylo vyvěšeno nad každým umyvadlem ve škole a teď se s tím dokonce můžeme setkat i nad umyvadlem v práci – Leták, na kterém je dopodrobna nakresleno, že nejprve musíme ruce smočit, potom si na jednu musíme dát mýdlo a následně jednou rukou třeme o druhou a naopak … a tak dále, co všichni známe.

Hlavní otázkou je, jak často si ruce máme mýt?

Je nezbytné, abychom si ruce myli po toaletě, o tom ani nemusíme uvažovat a automaticky jdeme k umyvadlu. A potom je samozřejmé, že když si je ušpiníme třeba při práci na zahradě či při servisu auta a podobně. A jak učíme své dítka, tak před každým jídlem. Ano či ne? Malé děti sahají na jídlo rukama, těm rozhodně ano. Dospělí a větší dítě jí příborem, takže se do přímého kontaktu s potravou nedostane dříve než v ústech, tak proč si zbytečně mýt ruce?

Proč je zbytečné mytí špatné?

Protože čím častěji ruce myjeme, tak tím více z nich smýváme i nepatrnou vrstvu, kterou jsou naše ruce pokryty, aby se různé bakterie nedostaly dále. Takže když je myjeme často, tak si ubližujeme.

Čím ruce mýt a čím ne?

Samozřejmě mýdlem, ale není mýdlo jako mýdlo. Mýdla na bázi oxidů (hydroxidů) jsou sice účinnější, ale jen právě protože neutralizují naši pokožku, čím daleko lépe způsobují, že opět ta naše ochranná vrstva jde společně se špínou pryč. A kyselá mýdla také ne, protože naše tělo (ač se udává, že je neurální) tak je lehce kyselé a tak bychom to dále neměli přidávat, protože všeho moc škodí.

Takže jsou nejlepší klasická mýdla, bez jakýchkoliv přidaných chemikálií a to už ať jde o tuhá mýdla či tekutá.

Co s sebou na koupaliště

Co s sebou na koupaliště

Je parné léto a vy se chystáte na koupaliště? Co si vzít s sebou? Na co nezapomenout, než celá rodina vyrazí na koupaliště, ať veřejná či placená? Tak tyto otázky řeší každý, kdo má děti a chystá se v létě k vodě.

Autor obrázku: Jozef Turóci

Je úplně jedno, zda se jedná o koupání u nedalekého rybníčku nebo na venkovním bazénu místní plovárny. Protože pokaždé budete řešit totéž: na co nezapomenout!  Sice si chvílemi připadáte, že s sebou balíte snad půlku domu, ale na druhou stranu chcete mít jistotu, že Vaše dítě bude chráněno všemi dostupnými prostředky.

Některé zapomnětlivé maminky si dokonce píší seznam, aby nic z důležitých věci nenechaly doma. A jak vypadá většina takovýchto seznamů? Takto:

  • deku – abyste se měly kam usadit u vody a popřípadě ji využily k opalování
  • ručníky – nejméně dva, abyste měly do čeho sebe i dítě osušit
  • přípravek proti opalování – přípravky před i po opalování, jako krémy a různá opalovací mléka, aby se děti tak snadno nespálily, protože jejich pleť je na sluníčko velmi citlivá
  • plovací rukávky – nafukovací rukávky určené k plavání hlavně pro malé děti
  • plovací kruh – nafukovací kruh vhodný jako doplněk k rukávkům či samostatně pro větší děti
  • svačinku – něco na zakousnutí pro děti, protože žádné dítě Vám u vody nevydrží bez doplnění energie něčím dobrým do bříška
  • Autor obrázku: Jim Pennucci

    pití – velmi důležité, protože na sluníčku je přímo nutností doplňovat tekutiny a dodržovat pitný režim, jinak tělo může zkolabovat z dehydratace

  • mobilní telefon – alespoň jeden pro případ nehody a potřeby volat záchrannou službu
  • nějakou tu kačku na nanuky a zmrzlinu pro děti a studené nápoje prodávané na koupalištích či v blízkých restauracích pro rodiče
  • pokrývku hlavy pro děti, aby neměly úžeh
  • plavky – pokud se chcete převléknout až na koupalištích, nezapomenout přibalit i plavky
  • nějakou hračku pro menší děti – nafukovací míč, létající talíř či obyčejný kyblíček či gumovou hračku, s níž si obvykle dítě hraje doma ve vaně

Jelikož je dnešní doba tak nevyzpytatelná a krádežích právě na koupalištích přibývá, většina rodin to řeší jediným účinným řešením. Nikdy nenechávají věci bez dozoru. Vždy, aby na dece u věcí zůstal jeden z rodičů, popřípadě starší dítě ve věku nad čtrnáct let pouze na velmi krátkou dobu.

Bedlivě své věci pozorujte, jinak o ně snadno můžete přijít. U většiny venkovních plováren je nyní možnost použít i zamykatelné skřínky a klíč si následně pouze dáte na ruku a můžete vyrazit do vody. Někdy ale ani tyto skřínky nejsou uchráněny před krádežemi.

I tím, že se musíte při užívání požitků z koupání musíte střídat kvůli hlídání věcí, Vám Vaši zábavu nijak nezkazí, hraní na souši i ve vodě s Vašimi dětmi, za to stojí. A někdy Vás Vaši potomci dokáží i překvapit, jak dobrými plavci se staly v okamžiku, kdy jste si toho tak úplně nevšimly.

Takže hlavu vzhůru a hurá do balení – příjemně strávený čas u vody s rodinou stojí za ty ohromné přípravy před odchodem a plné tašky, které jste s sebou nuceni vláčet.

Voda a děti

Voda a děti

Téměř každé dítě zbožňuje koupání. Celkově slovo a pojem „VODA“ je pro dítě velmi lákavou zábavou. Najdou se však i takové děti a dospělí, kteří se vody doslova bojí, buď z důvodů fóbie, nebo špatné zkušenosti. Většinou ale milují „rochnění“ ve vodě a ani ke své zábavě nepotřebují velké množství této tekutiny.

Dokáží se pomocí vody zabavit třeba i na hodinu. Mají rádi, když se mohou vyvalovat ve vaně se spoustou gumových hraček a nejlépe společné koupání se sourozencem. V tomto případě se však všichni musíte připravit na „potopu“. Začne totiž jejich řádění ve vodě a to tak bláznivé, že voda cáká po celé koupelně.

Autor obrázku: Ernst Moeksis

Polévají se mističkami či po sobě dokonce házejí gumové kachničky a rybičky. Mají z toho pak ohromnou radost, když voda cáká i mimo vanu i z toho, že Vy, rodiče hartusíte a hubujete jim.

Dostat děti dobrovolně z vany je přímo nadlidský úkol. Jediným účinným řešením je vypustit z vany veškerou vodu, a i tak dokud ve vaně bude jediná kapička, tak ji dobrovolně neopustí. Budou předvádět rybičku na suchu, nebo argumentovat tím, že právě když odtékají poslední zbytky vody, musí Vám ukázat jak plavou.

Jakmile děti obléknete a dostanete do postele, Vás čeká úklid oné potopy v koupelně.

Někteří rodiče s sebou děti brávají do sprchy již od velmi útlého věku a společné koupání s rodiči upevňuje jejich vzájemný vztah. Většina rodičů se před svými potomky stydí, takže se navlečou do plavek a hurá do koupelny na společné řádění.

V letních měsících děti rády dovádějí v nafukovacích i betonových bazéncích všech velikostí, stejně jako návštěvy na plovárnách ať venkovních či vnitřních. Kdysi byly velmi oblíbená i veřejná koupaliště a přírodní rybníky, ale bohužel díky zhoršení kvality vody vhodné ke koupání, je jich již velmi málo.

Autor obrázku: Mark Evans

A pokud nemáte možnost koupání v bazénku, ke štěstí jim postačí i spousta báboviček a jiných vodě odolných hraček a kbelík nebo lavor vody.

Během chviličky Vám před domem vznikne kuchyňka, protože děti a jejich nápadité dušičky z písku a vody vytvoří – JAKO upečené buchtičky ve tvaru báboviček či v malém kyblíčku vaření imaginární polévky.

Mnohdy je velmi lákají i pouhé kaluže před domem. K zábavě jim postačí obyčejný klacík a zmíněná kaluž. Dokážete si pak velmi živě představit, jak bude Vaše dítě vypadat a co Vás čeká – koupání a praní. Dítě do vany a oblečení zašpiněné od bahna rovnou do pračky…

Voda se dá využít i na vytváření různých malovacích akcí. Při malování a tvoření různých uměleckých dílek se voda dá za účasti právě dětí velmi dobře využít. Při malování vodovými barvami, temperami, či barvení vajíček na Velikonoce se dá užít mnoho zábavy, vytvoření mnoha dílek, které si můžete doma vyvěsit a rozzářené dítko, které si u toho zažilo velkou zábavu, protože má barvy všude, nejen na papíře.

Voda je využitelná mnoha způsoby. Ale kombinací dětí a vody může vzniknout nezapomenutelná zábava a pokud voda skončí i mimo určené místo, tak se také svět nezboří…

Smyjte nečistoty antibakteriálním mýdlem – 1. část

Smyjte nečistoty antibakteriálním mýdlem – 1. část

Když jsem byla malá, tak mně připadali některá fakta směšná a neuvěřitelná, jako třeba když jsem se zachichotala po zjištění, že 60 procent lidského těla se skládá z vody. Počala jsem se vrtět a kymácet ze strany na stranu, abych nějak zaregistrovala pohyby vln v mém těle, napodobovala jsem láhev, s kterou se zaštěrchá, ale nic tomuto faktu nenasvědčovalo, že by měl každý člověk v sobě takové množství vody.

Bali jsme se někdy zbytečně

Ukázalo se, že jsme měli předstírat, že jsme byli pokryti nežádoucími buňkami, které plavou v té spoustě vody v našem těle i na pokožce.

Věda dopomohla, k dalšímu vědění

Vědecké studie však nyní ukazují, že devět z deseti buněk v našem těle, nejsou ve skutečnosti pro nás škodlivé, jsou to mikroby. Ano, v našem těle se plazí mikroskopičtí tvorové, včetně bakterií, virů. A ve skutečnosti, drtivá většina z těchto tvorů nejsou špatní, ale naopak dobří.

Tito titěrní společníci, kteří se vyvinuli s námi věkem, nejsou jen stopaři, jenž by se chtěli zadarmo svést. Jsou s námi a vydělávají nám svými značnými úkoly – pomáhají nám trávit potravu, vstřebávat živiny a napadají útočníky, kteří nám způsobují nemoc.

Ale proč jsou stále obavy z nákazy

Takže v případě, že jsou dobré, a my je potřebujeme, tak proč jsme tak tvrdě pracovali proti nim, abychom je zabili? A proč jsme díky jejich poškozováním, také nevědomky škodili sami sobě?

Kvůli nakupování antibakteriálního spotřebního zboží – včetně několika značek antibakteriálních mýdel na ruce, tělového mýdla, prostředků na mytí nádobí, houbiček a dalších – rozšířených v poslední době, jsme byli krmeni rostoucími obavami z bakterií a nepříjemných „super broučků“, kteří již reagují na antibiotika. Až 75 procent mýdel na ruce prodávajících po celém světě jsou antibakteriální.

Antibakteriální účinky mohou být kdekoliv

Dokonce si můžete koupit antibakteriální bavlněné tampony, což bylo do nedávna omylem, a mohli jste si všimnout antimikrobiálních účinků až teprve, když jste si je přinesli domů. Což vyvolává otázku: Opravdu je nutné se starat o mikroby třeba u zdravých uší? Po pravdě řečeno, většina z těchto produktů není skutečně potřeba.

Mytí rukou s pravidelným mýdlem a teplou vodou odstraňuje škodlivé bakterie stejně účinně jako antibakteriální mýdlo, říkají odborníci.

Mýdlo se váže s bakteriemi, budete je sbírat na pokožce a umožňuje jim, aby byly odvedeny pryč s teplou vodou při umytí. Lidé s oslabeným imunitním systémem s chronickou nemocí nebo s chemoterapiemi mohou chtít lepší ochranu, ale většina z nás ji nepotřebuje.