Jak zabavit děti aneb Razítka

By: Chris_Parfitt

Každé malé dítě zlobí, neboli má plno energie, kterou by nejraději strávilo nějakou zajímavou aktivitu. A pro rodiče je někdy náročné zaměstnat děti a vymýšlet jim zábavu, která by je bavila. Před Vánoci s dětmi vyrábíte různé vánoční období, na podzim zase draky. A co takhle razítka?

Razítka zábava i kreativita

Jedná z věcí, která funguje na energii dětí je tvoření. Můžete s nimi vytvářet mnoho zajímavých věcí a jednou z nich jsou i razítka. Není nic krásnějšího, než když si dítě udělá vlastní razítko a pak plné očekávání jej namočí do barvy a otiskne na papír, aby vidělo, co z něj vzniklo. Samozřejmě, že to nelze dělat s dětmi v každém věku. Pokud máte malé děti, tak je lepší když jim razítka vyrobíte sami, aby si neublížili, a oni pak jen tisknou a po případě si vyražený vzor vybarví. Ale pokud máte děti, které už jsou větší, opatrné a mají rozum, tak je můžete nechat razítka vyrábět samotné a pak se projeví i jejich kreativita. Tady se ukáže, zda má vaše dítko nějaký umělecký talent.

Jak razítko vyrobit?

Razítka si můžete vyrobit z mnoha materiálů. A princip je vždy stejný. Vezmete daný materiál, do něj si vyryjete nějaký vzor, který vás třeba napadne. Pro začátek každý volí nějaké jednoduché vzory, jako jsou geometrické tvary, z kterých může dítě stavět různé tvary. Anebo srdíčka, květiny a pak, když už to budete mít nacvičené, můžete se pustit rovnou do nějakých zvířátek či postaviček a podobně. Nejjednodušší je vyrobit si takové razítko z klasické brambory, protože jde o měkký materiál, do kterého se dobře ryje, ale jsou i lidé, kteří používají dřevo, korek anebo dokonce i různé druhy gumy, což už je poněkud obtížné, ale zato to vypadá profesionálně.

Jak razítko otisknu?

Když máte vybraný materiál a už máte v něm vyrytý nějaký tvar, tak stačí jej namočit do nějaké barvy a otisknout. Někteří rodiče volí klasické temperové barvy, ale ty jsou poměrně husté, takže se stává, že u složitějších tvarů se dobře neotisknou, proto je lepší volit obyčejný inkoust, který lze zakoupit nejen v klasické černé či tmavě modré barvě, ale také i mnoha jiných barvách. Někteří rodičové to chtějí dětem udělat ještě zajímavější a koupí speciální barvy na textil a pak nechají své ratolesti tisknout razítka na látku, aby si sami ozdobili tričko či polštář, na kterém budou usínat a podobně.

Razítky děti nejen zabavíte, ale také se vám ukáže jejich umělecké cítění. Kromě toho můžete mít originálně vyzdobenou třeba nákupní tašku a podobně.

Jak strávit prázdniny?

Autor obrázku: anthony kelly

Mnoho rodičů trápí, jak udělat dětem ty nejkrásnější prázdniny, aby neseděly u počítače a nebyl to pro ně žádný stereotyp. Stačí málo a dopřejete jim nezapomenutelné zážitky.

Babička

Samozřejmě na prvním místě jsou babičky, které si přes rok třeba vnoučat neužijí. S menšími dětmi stačí zajít na hřiště, kde se vyřádí a najdou nové přátele, což jen pomůže jejich osobnosti. V parném létě bychom neměli zapomínat na cukrárny a pouliční zmrzlináře. A co s těmi staršími? Nejlepší nějaký zábavný kulturní zážitek, ovšem teenagerům se zavděčíte jen něčím vtipným a skutečně zábavným! Možností je navštívit například muzeum s auty pokud se jedná o kluka, pro kterého jsou auta vším. Co u holky? Tak například muzeum klobouků, šatů, šperků, aj. Vždy je nejlepší vybrat něco, co vnouče zajímá v jeho běžném životě.

Tábor

Další typická aktivita pro děti. Nechte je, ať si sami vyberou styl a pošlete je na týden mimo, aby obohatily své zkušenosti mezi znalými.

ZOO

Snad každé dítě miluje nějaké zvíře ať už pro jeho výjimečnost jako je například lev král zvířat s hřívou nebo jen z dobrých vzpomínek. Málokdy si rodiče najdou čas přes školní rok, tak proč si neudělat o prázdninách čas na celodenní výlet.

Poznejte sport vašeho dítěte

Snad každé druhé dítě má rádo sport. Proč si nevyzkoušet to co dělají vaše děti? Hraje-li váš syn basketbal, zkuste si s ním zastřílet na koš. Máte-li dceru tanečnici, zkuste si nějakou menší sestavu na vaši oblíbenou písničku. Pokud vaše dítě nesportuje, zkuste jej přemluvit aspoň k něčemu například badminton či házení létajícím talířem.

Zchlazení

Co lepšího zabírá na letní vedra než voda ať už bazén či přírodní vodní nádrž.

Vtipné hry

Přes rok na to není čas, ale co takhle vytáhnout obyčejný papír, tužku a vytvářet vtipné věty. Sice starší hra za to se u ní nasměje. Nebo třeba pantomima, se kterou je spojená hra aktivity.

LEGO Technic. Až mrazivě realisticky zpracované modely

Je podle vás stavebnice LEGA primitivní skládačkou, která je vhodná akorát tak pro malé děti? A těm větším už nemá co nabídnout? Pak ještě asi neznáte sérii LEGO® Technic. Detailnost zpracování a náročnost sestavení jednotlivých modelů dělá z Technicu ideální skládačku pro děti daleko za hranicí začátku školního věku. A garantujeme vám, že bez povšimnutí ji nenechají ani dospělí tatínkové. Jednoduše neodolají.

Trocha historie

LEGO Technic se na trhu poprvé objevilo roku 1977, tehdy ještě pod názvem Expert Builder (a že byl tento název hodně výstižný). O sedm let později, tedy v roce 1984, byla série přejmenována na dnešní Technic. Charakteristikou celé série je velké množství pro LEGO jinak nepříliš typických prvků – ozubených kol, náprav nebo trámů. Díky tomu stavebnice není statická, s jednotlivými díly lze pohybovat, různě je naklápět apod. Celá řada modelů navíc zahrnuje také elektrické motory nebo pneumatické části. Realističnost zpracování v některých případech doslova nahání husí kůži.

Od skútru až po formuli

A teďka to nejdůležitější. Jaké modely LEGO Technic vlastně nabízí? V drtivé většině případů dopravní prostředky nebo stavební stroje. Namátkou třeba sněžný skútr, pouštní závoďák nebo nákladní letadlo. Nepsaným králem série je pak formule 1.  Opravdová závodnička s otvíratelnou kapotou, samostatným zavěšením kol, osmiválcovým motorem s pohyblivými písty nebo nastavitelným zadním spojlerem. O tom, jak detailně tvůrci LEGA formuli zpracovali, se můžete přesvědčit např. v tomto videu. Úžasné, co říkáte?

Pozor: návykové

Detailnost zpracování jednotlivých modelů si klade určité nároky na manuální zručnost a technickou představivost vašich malých stavitelů. LEGO Technic je proto určeno větším dětem, některé modely doporučujeme pořídit nejdříve v 10 letech. A ještě lépe pak za asistence některého z dospělých. Není ovšem vyloučeno, že jakmile si k stavebnici jednou sednou, už je od ní nikdy neodtrhnete. Technic je vysoce návykové, jednou chytí a pak už nepustí. Ale pořád o dost lepší, než kdyby vaši andílci jen seděli u počítače nebo televize.

Nezapomeňte dětem na vánoce nadělit knihu

Autor obrázku: Tim Wilson

Jistě už hodně z rodičů přemýšlí, co koupí svým dětem pod stromeček. Děti si většinou přejou bojové figurky, lego, panenky, mluvící příšerky, jsou inspirovány převážně reklamou. Všimli jste si, že vůbec nevídáme reklamu na knížky? Ať už dětské, nebo literaturu pro dospělé.

A právě proto vám ukážeme pár skvělých typů, kterými byste mohli dětem udělat radost nejen na vánoce, ale pak každý večer, nebo den, kdy jim budete knížku číst, nebo si ji přečtou sami.

Pro nejmenší děti

Romana Suchá – Šikovné básničky pro kluky a holčičky 

Již vyšly celkem tři knížky básniček od této autorky. Jsou skutečně vynikající a děti při nich zároveň posunky a pohyby ukazují to, o čem právě hovoří. Třeba báseň Rybičky: Moje malé ručičky, jsou jako dvě rybičky. Proplouvají vodičkou, sem – tam mrsknou ploutvičkou. V umyvadle mrskají se, žádné vody nebojí se. Básničku přeříkáváme při umývání ručiček. Obě ruce pořádně nabydlíme a pak je opláchneme vodou.

Petr Horáček – Nový domek pro myšku

Pohádka o tom, jak si chce myška uskladnit jablko do svého obydlí, ale je příliš malé. Snaží si najít větší bydlení, ale všechny domečky, které cestou potká už mají své majitele. Jak její putování za novým domečkem dopadne?

Pro školkaře a předškoláky

Ivan Klíma – Kokrhací hodiny

Existuje země Pohádsko a společně s dětmi budete touto zemí cestovat. Se skutečným reportérem navštívíte různé města, třeba Hrochův Mlýnec nebo Valašské Klobůky. Dovzíte se spoustu zajímavých věcí, jako třeba v jakém autě jezdí žirafa, nebo ja vypadají kokrhací hodiny.

Ilona Eichlerová, Jana Havlíčková – Logopedické pohádky

Má-li vaše dítě problémy s řečí, logopedické pohádky ho nejen zabaví, ale zároveň pomůžou s odstraňováním vady.

Pro školáky

Eva Horáková – Svět hraček a her

Hezká barevná knížka prvního čtení pro všechny děti, které se stali prvňáčky a učí se číst, ale i pro ty, které čtení potřebují procvičovat. Pohádky odpovídají požadavkům výuky tzv. genetické metody čtení. Jsou proto psány velkými tiskacími písmeny a jsou řazeny od jednoduchých ke složitějším. Aby je děti dočetly, jsou krátké.

Ivan Růžička a kol. – Netradiční sportovní hry

Vždy je představena nějaká hra, napřídklad hra Kin-Ball, znáte ji? V knížce je popsáno, jak vznikla, pro kolik hráčů je určena, jak funguje, je uveden příklad průběhu hry a nechybí pravidla, kterými se mají hráči řídit.

 

V knihkupectvích je teď spousta nových knih, začal školní rok, vydavatelství se snaží na začátku školního roku prodat právě své knihy. Také se blíží již zmiňované vánoce a tak se snaží podpořit prodej různými slevami, akcemi, věrnostním programem… Například vydavatelství Portál nabízí stálé slevy ve věrnostním programu ve výši 10-25% těm, kdo se zaregistrují. První sleva 10% již po registraci.

 

Počítač ano či ne

Počítač ano či ne

Autor obrázku: SMI Eye Tracking

Sami na sobě víme, že nejde jenom o to, aby dítě bylo nadané a bystré. Jde taky o to, že jej stimulujeme, podporujeme a usměrňujeme tak, abychom jeho schopnosti ještě více usměrňovali a podporovali. Když je hudebně nadaný a my mu zaplatíme lekce klavíru či hry na flétnu, pak se může jeho vloha dále rozvíjet. Kdybychom si však řekli, že je šikovný, ale ať se rozvíjí podle svých možností, pak by se stěží naučil hrát na hudební nástroj nebo poznal noty.

Častěji sahají rodiče po pro ně přijatelnější varintě, a to že své dítě nechávají vysedávat před obrazovkou počítače nebo televize, než aby se mu osobně věnovali. Dělají dobře?

Mnozí rodiče neví, jestli je počítač dobrý stimul pro jejich dítě, či ne. Pokud dítě hraje hry na počítači, pak se rozvíjí jeho schopnost soustředění, také postřeh a koordinace oka a ruky. Díky počítači se může naučit: zpívat řadu písniček, vyprávět pohádky, naučit se anglicky barvy, rozšířit slovní zásobu a rychleji si pamatovat některé znalosti. Sami si můžeme na dítěti ověřit, že pokud takový mozkový trénink absolvuje, pak se zvyšuje interval, po který se dokáže soustředit a také je například rychlejší v pexexu, které si trénoval na počítači.

Na co si ale musíme dávat pozor je, že děti nedokáží rozlišovat mezi fikcí a skutečností, proto by neměly hrát hry, které jsou hrubé, agresivní, násilnické, protože takové hry je lehko přivedou k myšlence, že pokud se střílí ve hře, pak se může i ve skutečnosti a nic se neděje. Ale pak je na rodičích, aby nasměrovali vhodnější způsob zábavy.

Děti umí s počítačem rychleji než dospělí. Takže se pak divíme, co všechno už na počítači zvládá a můžeme porovnánvat mezi sourozenci, že starší už toho zná o hodně víc, protože je na počítač víc zvyklý a dokáže zhodnotil jeho pozitiva.

Autor obrázku: born1945

Za našich mladých let jsem se s počítačem nehráli, proto máme někdy odpor nebo mírnou averzi, která je ale většinou zbytečná. Tuto třináctou komnatu musíme chtě nechtě otevřít, protože patří k současnému způsobu žití. Ale opět platí ono pravidlo, že všeho po malých dávkách neškodí. Je to rozhodně lepší, než úplný zákaz používání počítače s tím, že by jej dítě za našimi zády obcházelo. Stačí se domluvit na přiměřeném časovém intervalu a na době, kdy bude mít dítě počítač k dispozici a pohovořit si s ním, co se chystá hrát a na co se chce zaměřit.

Většina školních dětí už umí počítač bezpečně používat a není výjimkou, že řada školkových dětí umí hrát na počítači hry, používá tablety nebo umí najít na internetu různé pohádky, Kouzelnou školku, cvičení s Míšou nebo jiné dětské programy. Dokonce už není výjimkou, když si dítě přinese do školky tablet nebo dětský počítač a učí se na něm ve školce psát písmenka, číslice a skládat jednoduchá slovíčka, nebo se se spolužáky učí písničky z Večerníčků, známé melodie a řeší logické úkoly.

Ať chceme nebo ne, musíme se smířit s faktem, že počítač, laptom, tablet nebo jiné varianty elektronických pomocníčků do naší domácnosti, do škol a dokonce i do předškolních zařízení neodmyslitelně patří a pokud se budeme snažit dětem za každou cenu zprotivit tento výdobytek moderní doby, pak se vše může obrátit proti nám.

Trampolíny

Trampolíny

Dnes a denně je téměř na každé zahradě k vidění „dětská trampolína“. Rozmanité tvary, velikosti i ochranné prvky, to vše je dnes v obchodech k dostání.

Při výběru těchto trampolín určených pro Vaše děti a jejich zábavu však mějte na zřeteli velmi důležitou věc: bezpečnost. Protože pokud zvolíte trampolínu bez ochranných prvků, jako je záchranná síťka kolem tohoto zařízení, hrozí Vašemu dítěti přinejmenším naražená kostrč a v horším případě zlomenina či dokonce zlomený vaz.

Autor obrázku: Pawel Loj

Dělší důležitou věcí je kvalitní skrytí pérujících pružin, aby se nemohlo stát, že mezi ně strčí dítě nohu, nebo ruku a při skákání se tak „zapíchne“ mezi pružiny a ošklivě si ublíží. Tato ochrana by se neměla příliš odklápět, uhýbat, měla by být co nejpevněji připevněna.

Úrazy hrozí hlavně u menších dětí, které se tímto způsobem rády baví, ale již nepřemýšlí nad případnými následky. To je úkolem rodičů!

V obchodech se sportovními potřebami i v nákupních centrech seženete mnoho těchto výrobků, které dokáží Vaše dítka zabavit i na několik hodin denně. Akorát rodiny žijící v panelových domech a v obrovských městech, již nemají možnost někam toto „zařízení“ umístit.

Pokud tedy nevlastní zahradu v zahrádkářské kolonii nebo chatu. Ale i tento problém se dá snadno vyřešit. V různých zábavních a herních centrech, jsou totiž těmito trampolínami vybaveni, takže i zde se mohou děti vyřádit a navíc se zde seznámí s jinými dětmi, které těmto trampolínám holdují.

Pokud pořizujete podobné „sportovní a zábavní“ aktivity pro Vaše děti, rozhodně se poraďte s odborníky. Bezpečnost nade vše! Tak na to vždy pamatujte!

Dítě u kohoutku

Dítě u kohoutku

Téměř každé dítě miluje vodu. Jen rodiče již tak nadšení nejsou, protože je čekají vysoké účty za vyplýtvanou vodu.

Také jste neustále na pozoru, jakmile se Vaše dítka objeví v blízkosti koupelny? Pak vítejte v klubu. Postačí chvilka Vaší nepozornosti a dítka nenápadně proklouznou do blízkosti vodovodního kohoutku a v mžiku se můžete připravit na úplnou potopu po celé koupelně.

Na Vaše pokárání Vám pohotově odpoví, že si museli nutně umýt ručičky a pusinku. Děti si vždycky dokáží najít mnoho argumentů a výmluv, proč se cachtat ve vodě, a že při tom vstávají rodičům vlasy hrůzou, je jim poměrně jedno.

Autor obrázku: Juhan Sonin

Proto se rodiče snaží alespoň trochu šetřit spotřebu vody tím, že pokud se jdou jejich potomci večer vykoupat, vrazí do jedné vany oba nezbedy najednou. Takže nejenže ušetříte vodu za napouštění další várky vody na koupání pro druhé, třetí… dítě, a děti si navíc společně užijí spoustu legrace při vzájemném polévání a dovádění.

Podobné to bývá i za volných, letních, slunečných dní, kdy zabalíte věci potřebné na koupaliště, navlečete děti i sebe do plavek a hurá k vodě. Společné dovádění ať již na plovárnách, veřejných koupalištích či jen u obyčejného romantického rybníčka, má své kouzlo. Akorát musíte neustále sledovat, ve kterých místech vodní plochy zahlédnete alespoň část tělíčka Vašeho „potápníčka“, či jeho barevně odlišený nafukovací kruh.

Rozhodně budete mít obrovský problém dostat Vaši ratolest z vody ven, a to byť i jen na malý okamžik na občerstvení či zahřátí pod ručníkem. Dětem je zcela jedno, že se jim na prstíčkách tvoří „varhánky“, nebo drkotají zuby o namodralé rtíky. Hlavně, že se mohou ráchat ve své milované vodičce, aniž by je rodiče kárali za pocákané sourozence, či přenášení a rozlévání vody v kyblíčcích.

Najdou se sice i tací, kteří se vody bojí, ale to jsou spíše výjimky. Do ničeho byste děti neměli nutit, pokud sami nechcou! Jinak v nich můžete vyvolat dlouholetou paniku a obavu z vody, která se pracně odbourává odborníkem. V ostatních případech, musí rodiče vyvinout na děti lehčí nátlak, aby je dokázali dostat, nebo dokonce vylovit své potomky z vody.

Pevné nervy, bedlivé oči a našetřených pár kaček za vyšší účty za spotřebovanou vodu, to zcela jistě vše vyřeší k všeobecné spokojenosti.

Dětské soutěže

Dětské soutěže

Mnoho rodičů se snaží svá miminka i starší děti něčím zviditelnit a ukázat ostatním, jak je jejich dítko roztomilé a sladké. No a pokud za to bude nějaká ta menší odměna, berou to jako bonus navíc.

Způsoby soutěžení

Autor obrázku: FromSandToGlass

Přihlašování dětí do různých forem soutěží, jak přímou osobní účastí, tak pomocí internetu.

Pokud jsou tyto soutěže brány pouze jako jakési hravé zpestření dětského života, pak to rozhodně není ke škodě.

Stávají se však také případy, kdy rodiče začnou soutěže brát buď příliš vážně, nebo dokonce nutí dítě, aby tímto způsobem splnilo jejich vlastní neuskutečněné sny. A to rozhodně není dobré! Ani pro rodiče a už vůbec ne pro dítě.

Časem by rodiče děti začaly nenávidět za jejich ambice, sny i nátlak, který by na něj vyvíjely.

Berte to s nadhledem

V případě, že však budete chtít Vaše dítě či děti přihlásit do nějaké soutěže jen tak, aby si i ostatní lidé či známí prohlédli fotky na internetu a děti třeba i mohly vyhrát nějakou tu drobnost, pak nemeškejte. Najděte nějakou krásnou či zajímavou fotografii Vašeho potomka a umístěte ji na internetových portálech se soutěžemi.

Dnes takovýchto odkazů se soutěžním hlasováním a drobnou výhrou existuje více, než si kdo dokáže představit.

No a i kdybyste nic nevyhráli, tak se svět rozhodně nezboří. Můžete to přece zkusit znovu, nebo v jiné soutěži.

Hlavně za neúspěch neviňte Vašeho potomka, protože jste to hlavně chtěli Vy, aby se něčeho takového účastnili a ostatní lidé nemusí docenit kvality a charakterové vlastnosti Vašeho dítka tak, jako Vy, kteří ho, nebo ji znáte a vychováváte od narození.

Dětské soutěže spíše berte jako zpestření Vašich jinak běžných životů, ale nikdy ne, jako poslání!

Děti mají vlastní přání, sny a tužby, a plnění snů někoho jiného do nich rozhodně patřit nebudou.

Děti a dovolená

Děti a dovolená

Dostaly jste v zaměstnání v tomto letním období dovolenou a přemýšlíte nad tím, co podniknout, abyste zabavily samy sebe i Vaše dítka? Máte mnoho možností, z nichž můžete vybírat.

I bez peněz to jde

Pokud je Váš rodinný rozpočet napjatější a neplánujete právě vyrazit někam k moři, postačí vyrazit na jednodenní výlet někam za kulturou.

Autor obrázku: Honza Soukup

Někdy však zcela postačí zapakovat deku, náhradní oblečení pro děti, pití, nějakou tu svačinku, ručník, pár drobných na zmrzlinku a hurá někam k vodě či na pouhý odpolední či celodenní piknik.

Někteří z Vás, kteří mají možnost vyrazit na chalupu nebo chatu, poberete, co je třeba a bez rozmýšlení tam odjedete. Tam si něco dobrého ugrilujete, zatímco Vaši potomci si užívají řádění na zahrádce, pískovišti nebo v bazénu.

Zábava pro všechny

Snažte se aktivně zapojovat do herních aktivit Vašich dětí. Dozajista si užijete společně spousty legrace a navíc společně strávené chvíle upevní Váš vzájemný vztah. Dovolená je právě od toho, abyste co nejvíce času strávily s rodinou a odpočinkem.

Zatímco si Vaši děti hrají na hřišti, Vy můžete v poklidu odpočívat nedaleko na dece při čtení časopisů, knížek či luštěním křížovek. Večer pak máte jistotu, že Vaše dítka budou po celodenním dovádění, tak unavení, že budou večer téměř spát ve stoje. Takže jakmile děti uložíte, můžete se v poklidu věnovat svým partnerům. Posedět si venku při měsíčku se sklenkou vína nebo piva, dokáže velmi snadno navodit velmi romantickou atmosféru.

Neměly byste však Vaši rodinnou dovolenou trávit zavření doma, ven vycházet pouze na nákupy nebo jen hodinové vyběhnutí s dětmi na dětské hřiště. Po čase byste nenáviděly samy sebe za lenivost a Vaše děti, Vás, za netečnost, nudu a nezájem o jejich osobu.

Jak zabavit děti, když venku prší

Jak zabavit děti, když venku prší

Venku je ošklivo a nedá se chodit ani na vycházku, protože hrozí rychlé nastydnutí. Děti už neví coby a zlobí, zlobí a zlobí. Už vám dochází trpělivost? Tak se podívejte na pár tipů, které mohou zachovat rodinnou pohodu a nervy, které jsou na pochodu zase uklidnit a místo raráška mít doma zase to roztomilé a usměvavé dítě.

Nuda je onen zabiják dobré nálady

Proto se podívejte, jak nedopustit toho, aby se vkradla do vaší domácnosti nuda a znepříjemnila dětem i vám celý den:

1. Super tip je zabavit děti u kuchyňské linky. Stačí přistrčit dětskou židličku a nechat prcka, ať vám pomůže se svačinkou. Zapojte svou fantazii. Můžete vytvořit pohár nazvaný sladké pokušení a nakrájet do něj lahůdky ze zahrádky či obchůdku. Například můžete udělat z jahůdek postavičku Červené karkulky a z okurky Rákosníčka. Nejen že se všichni nasmějete, ale i se hezky najíte, zbystříte dětem smysly a zapojíte jejich fantazii, zručnost a pocvičíte jejich motoriku.

Autor obrázku: Jan Willem van Wessel

2. Dalším zajímavým tipem je maškarní bál. Vytahejte ze skříně staré oblečení, které už nenosíte, dlouhé šátky, klobouky po babičce, korálky a udělejte ze sebe hasiče, kosmonauty, princezny, víly, můžete si zahrát na vílu Amálku. Děti se vyřádí, vytančí a tak svou přebytečnou energii věnují na činnost, při které se zabaví oni a taky vy. Udělejte si pár fotek, které budou v budoucnu ozdobou vašeho rodinného alba. Až bude malé 18 let, ráda zavzpomíná na svá mladá léta.

3. Kreslete! Malujte! Zapomeňte na to, že kreslení je zábava pro holky. Inspirujte své dětičky k tomu, aby udělaly koláž a zapojili fantazii. Dejte téma, které je zaujme: ČÁRY MÁRY kouzelník – udělej kouzelný obrázek. Stříhej, trhej, nalep, poskládej veselé obrázky a vytvoř zajímavé umělecké dílo. Nezapomeňte výsledný výtvor pověsit na nástěnku a návštěvám připomínat, jak je váš andílek nadaný a kreativní. Při zapojení fantazie můžete použít textilie, bavlnky, rýži, čočku a pokud přelakujete lakem na vlasy kakao, vypadá na papíře skvěle!

4. Předvedu ti zvířátko. Pokud máte více dětí různého věku, zahrajte si hru, uhodni, koho předvádím. Předvádíte zvířátko a malé děti hádají díky vaší nápovědě: haf, haf, vrrr. Ostatní hádají, o jaké zvířátko se jedná. Kdo uhodne, ten se s vámi vystřídá. Se staršími dětmi můžete předvádět činnosti, pohádkové postavičky, písmenka, číslice atd. Fantazii se meze nekladou!

Autor obrázku: hottholler

5. Divadélko. Děti milují divadélko. To se dá sehrát jednoduše, stačí velká krabice, kterou uvnitř vyřízeneme, můžeme použít kousek látky nebo krepového papíru a divadlo je na světě. Loutky si děti vyrobí tak, že nakreslí obrázek na tvrdý papír, ten si pak vystřihnou a nalepí na špejli. Mají ho moc rádi, protože do něj dali kus sebe, nakreslí si postavičky, které mají rády. Pokud se vám nechce dělat s divadélkem, nebo nemáte velkou krabici, postačí když se přes stůl přehodí šátek nebo velký ubrus. A představení může začít. Když se rodiče hodí do gala a oblečou se jako na ples, děti budou hrát o to radostněji. Jako vstupenka do divadélka postačí čokoládové penízky. Nezapomeňte se v divadle chovat slušně a hodně tleskat, herci to mají rádi!