Problém s otěhotněním může mít jasného jmenovatele – Syndrom polycystických vaječníků

Čekáme nový přírůstek do rodiny, zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Pregnant_women#/media/File:Geschenk_fig.1.jpg
Čekáme nový přírůstek do rodiny, zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Pregnant_women#/media/File:Geschenk_fig.1.jpg

Spousta párů v dnešní době trpí fenoménem, kdy nejsou schopni počít miminko. Je to především způsobeno tím, že velké procento žen odsouvá rodičovství až na pozdější věk. Plánovat dítě po třicítce, nedejbože po 40. narozeninách je dnes naprosto běžné. Nicméně v tomto věku již schopnost spontánně otěhotnět přirozeně klesá. A to čím později, tím rapidněji. Avšak problémy s neschopností otěhotnět nebo donošením plodu tíží i podstatně mladší ženy. Právě za velkým počtem těchto neplodností stojí dosti častý syndrom polycystických ovárií.

Dozvěděla jste se tuto nepovzbudivou diagnózu z úst svého gynekologa i vy a vlastně ani pořádně nevíte, co toto onemocnění znamená a obnáší?

Syndrom polycystických ovárií, neboli PCOS, je endokrinní onemocnění (postihující hormonální ústrojí), kterým trpí až 15% Češek. Na rozdíl od zcela zdravého vaječníku v něm ale neprobíhají cyklické změny, ve kterých každý měsíc dozrává a posléze praská pod vlivem hormonů folikul, který vypudí oplození schopné vajíčko do vejcovodu, což označujeme jako ovulaci a bývá uprostřed menstruačního cyklu. U PCOS dochází k hormonální dysbalanci, žena má nápadně vyšší hladiny mužského sexuálního hormonu – testosteronu, luteinizačního hormonu (LH) a snížený folikuly-stimulační hormon (FSH).

Díky této nerovnováze ve vaječníku nedojde k prasknutí folikulu (nenastane tedy ovulace), folikul dále roste a v dalším „cyklu“ jsou je vytvářen znovu. Folikuly se pak hromadí, postupně se mění v objemné cysty, které zapříčiní zvětšení celého vaječníku. Váš ošetřující lékař si během ultrazvukového vyšetření všimne nápadně velkého ovária s řetízkem cyst pod povrchem. Pokud podezření na polycystické vaječníky potvrdí i krevní testy s abnormálními hladinami hormonů, diagnóza je jasná.

Ultrazvukový nález PCOS: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:PCO_polycystic_ovary.jpg?uselang=cs
Ultrazvukový nález PCOS, zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:PCO_polycystic_ovary.jpg?uselang=cs

Díky absenci ovulace, což většina žen ani nezaregistruje, nedojde k potřebnému uvolnění dalšího hormonu – progesteronu, který slouží k budování děložní sliznice, aby byla připravená jako hnízdo pro oplozené vajíčko. S tím rovněž souvisí i nepravidelné, méně časté menzes či dokonce amenorea (úplný výpadek měsíčků). Ženy taktéž trápí rozsáhlejší a hustší ochlupení, akné a nepříjemné vypadávání vlasů (z důvodu vyššího testosteronu). Kromě těchto příznaku mívá až 75% žen problémy s nadváhou v oblasti břicha, toto je způsobeno nezvládnutým metabolismem cukrů, zvýšenou hladinou inzulinu, který nefunguje tak, jak by měl, což souvisí s častějším onemocněním cukrovkou. Je zde i vyšší riziko poruch oběhové soustavy či rakoviny dělohy.

Avšak i tomuto záludnému syndromu se umíme postavit. Mějte však na paměti, že se jedná o celkovou nepohodu ve vašem těle. Je důležité řešit problém od jejího kořene a v tomto případě se nabízí zamyslet se nad svým celkovým životním stylem, jídelníčkem, pohybovými aktivitami. Nicméně žádná farmakologická či chirurgická léčba, která by tento problém nadobro vyřešila, zatím bohužel neexistuje a léčba se tedy zaměřuje pouze na dané symptomy. Na obtěžující akné a hirsutismus (zvýšené ochlupení) se užívá hormonální antikoncepce s účinky proti mužským pohlavním hormonům. Drtivou většinu žen však trápí to, zdali budou či nebudou schopné počít a donosit vlastního potomka.

Lamentuje váš protějšek, že nestihl pravidelné sportovní noviny kvůli vašemu oblíbenému seriálu? Odkažte jej na stránky bet365, kde se dozví ty nejnovější informace jak z české extraligy, tak i evropského fotbalu, a vy si budete moci vychutnat chvíli klidu u televize.

Rozhodně jsou v oblasti otěhotnění u žen s PCOS určitá úskalí, ty se však dají u drtivé většiny žen úspěšně řešit. Možná je buďto laparoskopická úprava ovárií, při níž se vaječník zbaví přebytečných cyst nebo léčba hormonální, které navodí ovulaci. Občas ale ani tyto zásahy k ovulaci nepřispějí. Poté se nabízí možnost užití různých technik asistované reprodukce, které mají výtečnou úspěšnost. V každém případě je vhodné, aby se testu na plodnost podrobil i váš partner.

V každém případě není radno odsouvat těhotenství do pozdějších let. Tato rada platí dvojnásobně pro ženy, které se potýkají s určitým gynekologickým problémem, ať už s PCOS, endometriózou nebo čímkoliv jiným. Čím dříve na dítěti začnete pracovat, tím vyšší je procento úspěšnosti a vy se budete moci dočkat svého vysněného děťátka.

Narozené děťátko, zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Danderyd_Hospital_newborn_baby.jpg?uselang=cs
Narozené děťátko, zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Danderyd_Hospital_newborn_baby.jpg?uselang=cs

 

O čem se bavit s kamarádkou, která bohužel nemůže otěhotnět?

By: Anthony Easton

Pokud máte kamarádku, která velmi touží po miminku a nedaří se jí otěhotnět, pak je tato situace pro ni velmi těžká. Proto jsou věci, které byste před kamarádkou rozhodně neměla říkat. Možná se vám stane, že si něco neuvědomíte a když už si to uvědomíte, tak už je pozdě a tak je třeba přemýšlet ještě dřív o tom co vyslovíte, než se tomu tak stane…

Určitě se neptejte své kamarádky, kdy čeká menstruaci a jestli už ji dostala. Tohle od vás určitě nechce slyšet, protože menstruace je to poslední, co ji v tuto chvíli zajímá a čeho by se chtěla dočkat.

Dále pak neberte kamarádku do dětských koutků, nebo jiných podobných zařízeních, kde si hrají děti a kde si může připadat skutečně velmi strašně a skutečně nešťastně. Pokud sama máte děti, tak s kamarádkou neřešte co jim koupit k vánocům, jakou jim přichystat narozeninovou oslavu a i když je to těžké, tak nevyprávějte této kamarádce o tom, jaké úspěchy zažilo vaše dítě na kroužku, nebo ve škole. Tyto radosti raději sdílejte s jinými kamarádkami, nikoliv s tou, která marně touží po miminku. Vaše kamarádka neustále řeší, jak konečně otěhotnět a tak s probírejte různé alternativní možnosti.

Pokud to nevyjde nelitujte jí, ale podpořte v tom, že není všem dnům konec a že kdo si počká, ten se dočká. Stále je ještě mnoho šancí a jsou i jiné alternativní možnosti, jak otěhotnět. Určitě je nutné přivést kamarádku na jiné myšlenky než jen na to, že nemá dítě. Zabavte jí něčím, co jí pomůže zapomenout na tyto starosti a naopak jí to pomůže myslet na něco jiného. Zkuste jí přesvědčit o tom, aby si pořídila pejska, nebo kočku. Protože ty jí dočasně péči o dítě mohou nahradit a zabavit její mysl. Její život bude mít s domácím mazlíčkem úplně jiný rozměr. Proto je důležité, aby mělo něco, co bude milovat a o co se bude ráda starat.

Jste těhotná? Pamatujte na kyselinu listovou!

Jak se změnilo složení vašeho jídelníčku od té doby, co jste zjistila, že čekáte miminko? Snažíte se jíst zdravěji, a k večeři jste si odpustila sklenku vína? To je skvělý první krok, pro vaše dítě toho ale můžete udělat ještě více. Vybírejte si jídla, které mají vysoký obsah kyseliny listové. Proč? Která to jsou? A jak je snadno zařadit do jídelníčku? Čtěte dál.

Vitamin B9 je pro vaše miminko ze všech nejdůležitější

V okamžiku, kdy vám váš lékař potvrdil vaše těhotenství, vás určitě poučil o tom, že teď musíte jíst hodně kyseliny listové. Tento vitamin má totiž na starost proces dělení buněk, který probíhá po celou dobu těhotenství, jde vlastně o růst vašeho miminka.

Velkou roli hraje kyselina listová především v prvním až třetím měsíci, kdy se vyvíjí hlavní orgány dítěte včetně nervové soustavy. Zvýšenými dávkami vitaminu B9 v tomto období tedy předejdete riziku neurologických poruch a postižení. Dbát na jeho příjem se ale vyplatí už před početím.

A v jakém jídle najdete hodně vitaminu B9?

  • špenát
  • červená řepa
  • saláty (ledový, hlávkový, římský)
  • brokolice a květák
  • luštěniny
  • mango, avokádo, banány
  • ořechy a semínka

Tím výčet samozřejmě nekončí. Kyselina listová se nachází ve většině zeleniny i ovoce, ač pokaždé v jiném množství. Téměř vůbec ji naopak nenajdete v uvařených jídlech, při vysoké teplotě se totiž z jídla vytrácí.

Připravte si zeleninovou šťávu!

V těhotenství má každá maminka jiné chutě. Určitě i vás čekají dny, kdy spořádáte veškerý obsah ledničky, a stejně tak dny, kdy se na jídlo nebudete chtít ani podívat. Chroupat zeleninový salát se vám ale asi každý den chtít nebude. Co takhle si zeleninu vypít?

Stačí si pořídit vhodný odšťavňovač, vložit do něj vše, co vám na trzích nebo v oddělení zeleniny přijde pod ruku, dochutit dle vaší chuti, a zdravý nápoj je na světě!

Nevyznáte se v široké nabídce odšťavňovačů? Poradí vám třeba tento test odšťavňovačů z hlediska výtěžnosti kyseliny listové, který nechala provést společnost Eujuicers:

odšťavňovač množství kyseliny listovéve šťávě z kila mrkve
Angel Juicer 7500 3,01 μg
Sana Juicer by Omega 2,98 μg
Omega VRT 352 FS 2,66 μg
Champion 2000+ 2,21 μg
Catler JE 4010 1,66 μg

 

 

 

 

Nejlépe si s mrkví poradil dvouhřídelový Angel Juicer, šnekový Sana Juicer si ale také nevedl vůbec špatně, a navíc tolik nezatíží váš rodinný rozpočet.

A jak najít ideální recept na čerstvou šťávu? Zkoušejte, kombinujte, vychutnávejte! Začněte vždy s listovou zeleninou, pro více chuti přidejte třeba citron, mrkve nebo jablka. Vašim těhotenským chutím se meze nekladou! Vaše děťátko si tak samo říká o to, co mu prospívá.

Bolí vás stydká kost? Bohužel je to v těhotenství časté.

Autor obrázku: 4Neus

Kost, o které dalo by se říct vůbec nevíte, dokud nezažíváte těhotenství. Tak by se dala charakterizovat stydká kost.

Bojíte-li se, nebo stydíte-li se o ní mluvit s vaším gynekologem, i když trpíte a úpíte s každým odpoledním pohybem, odhoďte zábrany. Gynekolog vám předepíše léky, které vám poskytnou vytouženou pomoc a úlevu.

Jak funguje stydká kost

V těhotenství je stydká kost skutečně velmi namáhána. Tlakem břicha se nechtěně rozpíná a vazivo, které jí drží u sebe tím bolí. Velmi nepříjemné jsou především dlouhé procházky, odpolední hodiny, kdy už je vazivo unaveno, nebo náročnější zátěž.

Podpůrný břišní pás

Pomoci vám může podepření břicha těhotenským pásem. Kus látky, který poskytne oporu vašemu břichu odlehčí právě stydké kosti a také zádům.

Pokud vás stydká kost bolí, je pravděpodobné, že s bolestí budete žít až do porodu. Pak se všechno srovná, vazivo nebude namáháno a tím pomizí příčina bolesti.

Těhotenství týden po týdnu na Bumima.cz

Problémy se stydkou kostí postihují ženy s opakovaným těhotenstvími. Pokud čekáte první dítě, zřejmě je nepocítíte. U druhého a dalšího dítěte se četnost těchto potíží zvyšuje.

Cvičení vám může poskytnout úlevu. Osvědčené jsou cviky na posílení pánevního dna, podbřiškových svalů. Se cvičením byste ale měla začít již před otěhotněním, tak bude váš úspěch značně zvýšen. Pánevní dno můžete posilovat i v těhotenství, například jednoduchým zadržováním moče při čůrání, ale provozování cviků na břišní svalstvo se v těhotenství nedoporučuje.

Dalším pomocníkem je spánek, odpočinek, relaxe a vybývání se únavě.

Nevzdávejte se dobrého spánku ani v těhotenství

V prvé řadě – gratulujeme! A přejeme hodně zdraví vám i miminku. Možná už to víte od jiných, možná to už pociťujete i na sobě. Těhotenství kromě radosti a splašených hormonů často ovlivňuje i spánek. Bohužel ne k lepšímu. Přesto stojí za to nad spánkem nemávat rukou, a pokusit se za pořádné vyspání bojovat.

Většina žen pocítí první změny spánkového rytmu hned v prvním trimestru. Vlivem hormonálních změn, zvýšené zátěže na organismus a postupně i rostoucího bříška se začínají objevovat nejrůznější obtíže. Například:

  • Častější puzení k návštěvám toalety
  • Neklid způsobený vyšší mírou stresu
  • Syndrom neklidných nohou
  • Problémy se zažíváním, pálení žáhy
  • Později s rostoucím bříškem také obtížné hledání vhodné polohy

matraceNic z toho samozřejmě není trvalé – problémy odezní nejpozději po porodu (pak se nevyspíte z úplně jiných důvodů). Přesto existují způsoby, jak zlepšit kvalitu spánku – a rozhodně má smysl je o to alespoň pokusit. Kvalita spánku v těhotenství může mít totiž vliv i na postup porodu.

Najděte si vhodnou polohu

Nejpozději od druhé poloviny těhotenství je třeba začít spát na boku. Aby bříško netáhlo, podložte si jej speciálním oválným polštářem – bývá často naplněným pohankou či drtí. Přizpůsobí se přesně tvaru vašeho těla a uleví vám od nepříjemného tlaku.

Úlevu od nateklých nohou a příjemnější spánek vám také pomůže nalézt polohovatelný rošt. Pokud bude navíc vybavený elektromotorem, zvládnete si jej nastavit sama i vleže.

Zkuste alternativní metody

Každé nastávající mamince pomáhá v těhotenství k vydatnému spánku něco jiného. Nebojte se proto jednotlivé metody zkoušet a najděte si tu svou. I když je pravda, že to, co funguje jeden týden, může být za čtrnáct dní zase jinak.

  • Nejen těhotným pomáhá před spaním úlevová masáž, popíjení vhodných bylinných směsí nebo nedráždivé éterické oleje
  • Pomoci může i lehké cvičení či protažení
  • Nezbytný je dostatek tekutin – nejlépe čisté vody
  • Na syndrom neklidných nohou může pomoci železo, hořčík či kyselina listová
  • A hlavně – pokud to jen trochu jde – využijte každou volnou chvilku a spěte kdykoliv během dne

Nemáte náhodou nevhodnou matraci?

Každá těhotná žena si zaslouží jen to nejlepší. Sebedokonalejší techniky, uspávací čaje nebo meditace nenahradí kvalitní matraci. Zvláště v těhotenství oceníte matraci s vysokou vrstvou líné pěny, která se přesně přizpůsobí tvaru těla, a která pomáhá předcházet bolestem zad. Oceníte také anatomické zóny, masážní úpravu ložné plochy matrace a možnost polohování.

Ideální matrací na těhotenství (a samozřejmě i pak) je například extra vysoká matrace FOX 28pěticentimetrovou vrstvou líné pěny. Snadno se udržuje, vyniká ortopedickým komfortem a nyní je v akci 1+1 zdarma.

Další matrace vhodné pro těhotenství najdete zde.

Nevolnosti v těhotenství

Nevolnosti v těhotenství

Hodně žen si alespoň jednou, zažije to, jaké je mít těhotenské nevolnosti. Ať už jsou ranní, nebo celodenní,  pořádně znepříjemňují život.

Je to v pořádku?

Autor obrázku: r. nial bradshaw

Téměř všechny ženy se s nevolnostmi „poperou“ dobře, oněch pár týdnů, nebo měsíců vydrží a většinou od čtvrtého měsíce prožívají poklidné těhotenství.

Většina těhontenství je v začátku doprovázeno nevolností, často díky ní žena zpozorní a zjistí, že jsou těhotné. Ikdyž to možná překvapí, ale nermální je zvracet jednou či dvakrát za den a ani úbytek pár kilogramů není hrozbou a nezvyklostí.

Častou změnou v těhotenství je i chuť a líbivost vůní. To, co vám chutnalo se stane námětem ke zvracení a nový drahý parfém odložíte hluboce do poličky s tajným přáním, že ho použijete po porodu.

Při nevolnostech se doporučuje zvýšit příjem tekutin a hned po probuzení sníst kousek sucharu, nebo chleba. Porce jídla by měly být malé a častější.

Úporné zvracení

Autor obrázku: craigfinlay

Asi dvě procenta žen však musí vyhledat lékařskou pomoc, protože zvrací vše a stále. Tomuto onemocnění se říká Hyperemesis gravidarum. Žena nejen že zvrací, ale její tělo není schopno těhotenství  zvládat.

Nebezpečí nastává, když žena zvrací několikrát v průběhu dne, navíc po snědení různých druhů jídla či nápoje. Následuje vysoký úbytek váhy, malý nebo téměř nulový příjem potravy a tekutin, díky čemuž žena stále hubne, málo močí, moč je tmavá a zapáchá. V tomto případě je nutná hospitalize, protože hrozí kolaps, nebo k němu přímo dojde.

Koho nevolnosti potkají

Zdá se, že nevolnosti jsou dědičnou záležitostí. Pokud bylo špatně v těhotenství vaší matce, očekávejte, že vás potká s velkou pravděpodobností také.

Nezřídka se snaží těhotné a jejich okolí rozeznat díky nevolnostem pohlaví děťátka, které se má narodit. Tato spojitost je mylná, žena, která v prvním těhotenství „ani nevěděla“, že je těhotná a porodila chlapečka může při durhém těhotenství od začátku zvracet, prožívat motání hlavy, pachuť v ústech atd. a zase porodit chlapečka. Dvě naprosto odlišná těhotenství jedné ženy, dvě děti stejného pohlaví.

Těhotenství vs. zaměstnání – 1. část

Těhotenství vs. zaměstnání – 1. část

Ženy zářící štěstím a nadšením nad právě zjištěným těhotenstvím, v prvních okamžicích zcela vůbec nic neřeší.

Ale co když jste zaměstnány, a Váš zaměstnavatel, již tak nadšený nebude?

Pokud je Vaše zaměstnání fyzicky i časově náročnější a nejsou Vám ochotni v práci vyjít vstříc ve věcech, jako upravení pracovní doby i pracovní náplně, raději se dojděte poradit se svým gynekologem, zda by nebylo v zájmu Vás i Vašeho očekávaného miminka, odejít na nemocenskou.

Spousta zaměstnavatelů tomuto řešení dává i raději přednost. Bývají toho názoru, že je lepší nemocenská, než – li neustálé obavy, zda dotyčná „těhulka“, ráno na poslední chvíli nezatelefonuje svému nadřízenému, že je jí špatně a nebude moci nastoupit na směnu.

Těhulka může i nadále ale také pokračovat do doby běžně doporučované lékařem, a to, bez větších komplikací, jak pro ni, tak pro „šéfy“.

Po uplynutí rodičovské dovolené, musí maminky řešit další problém. Návrat do zaměstnání. Většinu předešlých dnů trávily maminky se svými ratolestmi, a nyní nadchází čas opětovného pracovního nasazení.

Některé maminky, které měly možnost pracovat i při mateřské dovolené, už takový velký problém adaptovat se do pracovního procesu většinou nemají.

Návrat do zaměstnání znamená spoustu komplikací pro obě strany. Zaměstnavatel musí uvolnit Vaši původní pozici, pokud ji po dobu Vaší MD obsadil jiným pracovníkem. Popřípadě pokud není již pozici aktuální, nabídnout jiné náhradní místo ve stejné platové třídě, jako místo před nástupem na MD.

Maminky ale musí řešit další problém. Co bude s Vašimi dětmi, zatímco Vy budete pracovat?

Těhotenství po čtyřičítce

Těhotenství po čtyřicítce

Podle odborníků otěhotní po 40 roku každá desátá žena. Stále více žen však tuto statistiku nabourává a ať už otěhotní přirozeným způsobem, nebo pomocí vědy, těhotenství si dokáží užít, jako kdejaká dvacátnice.

Lepší zdravotní péče, budování kariéry, ale i posunutí klimakteria, to vše jsou důvody, proč ženy v dnešní době stále více posunují věkovou hranici otěhotnění. Ale lékaři bijí na poplach. S vyšším věkem rodičky se zvyšuje riziko vrozených a vývojových vad u plodu a výrazně se zvyšuje riziko potratu a vážných komplikací při porodu. Nesouvisí to však přímo s věkem, ale se zdravotním stavem ženy. Velkou roli zde hrají vyšší krevní tlak ženy, časté gynekologické problémy, myomy a podobně. Dalším závažným problémem u žen vyššího věku, je slabší činnost dělohy, což ve většině případů vede k akutnímu císařskému řezu, kdy se dítě narodí chirurgickým zákrokem. Což také nese spoustu rizik. Rekonvalescence po takovém zákroku je delší, bolestivější a nese spoustu rizik, jak pro dítě, tak i pro matku.

Na druhé straně jsou matky po čtyřicítce odolnější vůči stresu a k mateřství přistupují zodpovědněji.

Pokud se to týká právě vás, rozhodně dbejte na správnou životosprávu, pravidelně navštěvujte svého gynekologa a vyhýbejte se zdrojům možných infekcí a hlavně myslete pozitivně! Pro vaše dítě není nic lepšího, než spokojená máma a nezáleží na tom, kolik máte v obličeji vrásek, určitě jsou od častého smíchu :-).

Infekce v těhotenství

Infekce v těhotenství

Infekcím v těhotenství je důležité věnovat opravdu velkou pozornost a většinou se nevyhnou žádnému těhotenství. Přenášejí se pomocí krevního oběhu a placenty na plod, nebo při porodu na dítě. V dnešní vyspělé době je zdravotnictví a gynekologie na vysoké úrovni a ve většině případů se na vše přijde v brzkém začátku.

Možné následky infekcí v těhotenství jsou spontánní potrat, odumření plodu, předčasný a komplikovaný porod, novorozenecká sepse a nezvratné postižení dítěte. Z hlediska gynekologa je nutné včas diagnostikovat a léčit kolpitidy, cervicitidy, ale i časté záněty močových cest. Pojďme si stručně shrnout nejčastější infekce.

 

Infekce hemolytickým streptokokem

Může být velice nebezpečná pro dítě i matku, vyskytuje se u 5-30 procent těhotných žen. Mimořádně nebezpečný je tento streptokok pro novorozence, patří mezi nejčastější příčiny smrtelně probíhající novorozenecké sepse a meningitidy. Jako rizikové faktory zde působí předčasný odtok plodové vody, předčasný porod a nízká porodní hmotnost novorozence. Bohužel smrtí dítěte končí až polovina případů.

Toxoplazmoza

Vzniká při konzumaci syrového masa, nebo při kontaktu s kočičími výkaly. Onemocnění se nijak výrazně neprojevuje, dá se zjistit pouze laboratorními testy. Více než v polovině případů dochází k přenosu na plod. Léčí se nasazením antibiotik.

Listerioza

Má podobný průběh jako chřipka, původce infekce se nachází v organismu zvířat, v půdě, potravinách a ve stolici infikovaných jedinců. K infekci dochází přes placentu, nebo během samotného porodu. Nasazuje se léčba antibiotiky.

Virová hepatitida

Vyskytuje se v několika variantách, tomuto onemocnění se také říká nemocných rukou, protože riziko infekce se zvyšuje u lidí, kteří nedodržují základní hygienické návyky. Těhotná žena s hepatitidou musí být hospitalizována na infekčním oddělení, kde většinou také proběhne porod.

Chlamydiové infekce

Vyvolávají u ženy mnoho různých zánětů, které můžou vést ke sterilitě. Infekce často probíhají bez příznaků, což poté vede k větší úmrtnosti rodiček i novorozenců.

Kapavka

Je v současnosti na mírném vzestupu a občas postihuje i těhotné ženy. To samé platí i u syfilisu. K nákaze může dojít už při těhotenství, nebo poté u porodu. Léčí se antibiotiky a je nutné přeléčit i partnera.

Infekce močových cest

Mohou vzniknout během těhotenství jako primární onemocnění, nebo jako sekundární infekce při přenosu z vnějšího genitálu. V obou případech je potřebná komplexní léčba.

Snažíte se otěhotnět?

Snažíte se otěhotnět?

Jestliže jste se rozhodly zplodit potomka se svým partnerem, je to úžasné, ale těhotenství skrývá také spoustu překážek a komplikací, než své vysněné miminko přivedete na svět. Zkusme si je stručně shrnout a psychicky se připravit i na to, že vše nebude podle našich představ a očekávání.

Nevolnost a zvracení

Většinu žen postihne těhotenská nevolnost asi měsíc po oplodnění, u některých to může být již dříve. U každého má těhotenská nevolnost jiný průběh a intenzitu. Jsou ženy, které zvládají počátek těhotenství bez větších nevolností a pak jsou také ženy, které zvrací první 3 měsíce, v nejhorších případech se dostanou i do stádia, kdy už v sobě neudrží ani tekutiny. Poté musí pomoct odborná lékařská péče. Většinou postačí 2 dny v nemocnici na žilní výživě a vše je zase v pořádku.

Zvýšená vnímavost pachů a chutí

Na začátku těhotenství také žena více vnímá vůně a pachy okolo sebe. Co jí bylo příjemné před těhotenstvím, může být nyní pravým opakem. Taktéž se mění chutě k jídlu.

Časté močení

Záhy po otěhotnění si všimnete, že navštěvujete toaletu častěji . Důvod tohoto častého močení je rostoucí množství krve a dalších tělních tekutin. Toto časté močení se s rostoucím stádiem těhotenství zvyšuje. Miminko tlačí na močový měchýř a není nic neobvyklého,když těhotná žena navštíví toaletu i několikrát za noc.

Otoky nohou

Otoky nohou v těhotenství přicházejí zpravidla ve třetím a posledním trimestru těhotenství. Hlavním důvodem otoků je rozšíření cév a zvětšení objemu krve v těle, které poté vedou k zadržování tekutin v těle. Další možné komplikace by měl sledovat Váš gynekolog v těhotenské poradně, do které budete celé těhotenství docházet.
Nebojte se zeptat na vše, co Vás zajímá a co přispěje k Vaší psychické pohodě. Nejdůležitější je totiž v těhotenství vaše psychická spokojenost, jestliže z Vás bude uzlíček nervů, nemůžete očekávat, že se Vám narodí klidné a prospívající miminko.. Užívejte si své těhotenství a nechte se hýčkat.