Náhlé výdaje? Kde si půjčit, ale nenaletět?

Ačkoli vám dlouho sloužila, teď se porouchala. Bez nové pračky se neobejdete, stejně jako bez auta, pokud jste na něm závislí. Potřebujete ho opravit nebo dokonce koupit nové? Máte jiné nečekané výdaje, ale nemáte k dispozici dostatek vlastních financí? Uvažujete, že si půjčíte, ale bojíte se, abyste nenaletěli?

Půjčka je dnes běžnou záležitostí

Někteří si půjčují i na zbytečnosti, jiní se za každou půjčku stydí. I když má jít o pár korun, vidíme v tom své selhání. Půjčka je dnes naprosto normální věc, tedy pokud si půjčujete na něco, co opravdu potřebujete. Půjčit si na dárky pod stromeček nebo dovolenou rozumné určitě není, když se ale rozbije auto, potřebujete novou sedačku nebo opravit střechu, není na tom nic špatného.

Poskytovatelé půjček číhají na každém rohu, někteří jsou důvěryhodní, jiní o poznání méně. A tady je další zádrhel, proč se mnozí bojí si půjčit. Naletět nějakému podvodníkovi, který vás pak na úrocích sedře z kůže, to rozhodně nechcete.

Dejte přednost bankovním institucím

Půjčky poskytují bankovní i nebankovní instituce, v ideálním případě si půjčte od těch bankovních. Podléhají dozoru Česné národní banky, nebankovní instituce jen obecné legislativě. Bankovní instituce vám navíc s největší pravděpodobností nabídne nižší úrok výměnou za to, že si vás dobře proklepne a ověří vaši bonitu, tedy schopnost splácet.

Na co se při výběru půjčky zaměřit?

Prvním krokem by mělo být spočítat si, kolik si opravdu potřebujete půjčit. Neměli byste si půjčovat o moc víc, než kolik si opravdu potřebujete půjčit. Čím víc si půjčíte, tím déle budete úvěr splácet a tím vyšší bude měsíční splátka. Navíc vás to bude lákat k tomu, abyste si peníze, které zbydou, koupili něco, bez čeho se dost dobře obejdete.

Zkuste si také spočítat, kolik můžete každý měsíc z rodinného rozpočtu postrádat a splácet tím půjčku. Bance to možná vyjde trochu jinak, je to ale na vaši ochranu, abyste nepřecenili své platební schopnosti a nespadli do ještě větší dluhové pasti.

Jaké parametry jsou nejdůležitější?

  • Výše půjčky
  • Doba splácení
  • Výše měsíční splátky, která se dělí na úmor a úrok. Úmor znamená splátku dlužné části, úrok pak odměnu věřiteli za to, že vám peníze půjčil. Ze začátku je úrok vyšší než úmor, postupně se situace otočí. Jistina půjčky je totiž časem nižší, vy tak platíte menší úroky a víc pak jde na umoření jistiny.
  • RPSN – parametr, který se mnohdy podceňuje. Přitom právě podle roční procentní sazby nákladů zjistíte, zda je půjčka výhodná, nebo ne. RPSN vám totiž ukáže celkové náklady na úvěr, obsahuje jak všechny možné poplatky, tak pojištění schopnosti splácet. Čím je RPSN nižší, tím je úvěr výhodnější.

Víte, že díky RPSN můžete půjčky porovnat, a to třeba i online? Nemusíte tak obcházet banky, stačí si najít pár minut volného času, do ruky vzít počítač, telefon nebo tablet s přístupem na internet a za chvíli víte, na čem jste.

Látkové plenky vs. jednorázové plenky – 2. díl

Látkové plenky vs. jednorázové plenky – 2. díl

Látkové pleny

+ pokožka miminka je v kontaktu s přírodními materiály, což snižuje riziko vzniku opruzenin

+ menší zátěž pro životní prostředí

+ plenky umožňují abdukční balení miminka, pro správný vývoj kyčlí

+ tato varianta plenkování je levnější než jednorázové plenky

+ u všech typů látkových plen je možné použití separačních vložek, které zabrání znečištění plenky, ty se pak lépe udržují, vložky jsou pratelné

+ Vaše dítě začne rychleji chodit na nočník

+ jsou pro miminko pohodlné

+ dají se dědit, čímž se náklady na plenky ještě sníží

+ mají široké spektrum využití (jako žínka, ručník, na otření pusinky, ručiček, při kojení, podložka při přebalování aj..)

+ na trhu je dnes široká nabídka možností plenek (od klasických čtvercových, kalhotkových, plenek tzv. vše v jednom, které mají už i svrchní nepromokavou vrstvu, plenky bambusové aj..)

0 – jejich údržba je závislá na „produkci“ miminka, ale obecně se jedná o 1 až 2 hodiny týdně, které věnujete praní a věšení. Plenky se perou jednou za 2 až 3 dny. Moderní plenky není nutné vyvařovat, ani je žehlit, jsou rychleschnoucí, není nutné je skládat. Při použití vhodných svrchních kalhotek, které nepropouští vlhkost, se zamezí znečištění oblečení miminka

– spotřeba energie

– prát a sušit

– při použití klasických čtvercových plenek je potřeba se naučit je skládat, občas se trhají

– jsou méně vhodné při delším cestování (pro krátké vycházky se používá skladovací pytlík)

– doma se plenky skladují v nádobě na plenky, která má víko pro uzavření

– jejich nákup je z počátku nákladnější

– je doporučováno používat jiný prací prostředek určený na dětské oblečení

Můžu pracovat při rodičovské?

Narození miminka je bezesporu emocionálně nejsilnější událost v životě každých rodičů, tento okamžik vytvoří jakýsi předěl v jejich životě – rozděluje ho symbolicky na období „ve dvou“ a období „s dětmi“. Miminko a později batole však neznamená pouze radost, ale také s sebou přináší nemalé náklady. Je možné, aby si i rodič na rodičovské dovolené nějakým způsobem přivydělával?

Čerpání rodičovského příspěvku vs. čerpání rodičovské dovolené

Podle platné legislativy si může přivydělávat každý, kdo čerpá rodičovský příspěvek. Žádná instituce nesleduje, kolik a jak si přivyděláváte, ale je třeba dodržet určité podmínky.

Zajímavé je (a mnoho rodičů o tom nemá tušení), že čerpání rodičovského příspěvku je zcela nezávislé na rodičovské dovolené. Zaměstnanec se tedy může rozhodnout, že rodičovskou dovolenou bude čerpat například pouze rok, ale rodičovský příspěvek dva roky. Prakticky to znamená, že se může vrátit do práce dříve, než mu skončí podpora od státu. Může tedy pracovat a pobírat rodičovský příspěvek zároveň, většina rodičů přitom zcela automaticky volí délku rodičovské dovolené stejnou jako délku pobírání rodičovského příspěvku a s dřívějším návratem do zaměstnání nepočítá.

Můžu si přivydělávat a zajistit péči o dítě někým jiným?

Podmínkou pro čerpání rodičovského příspěvku, tedy sociální dávky, ze které drtivá většina rodičů na rodičovské žije jako z jediného příjmu (vyjma příjmu partnera), je osobní celodenní péče. Tato podmínka je ale podle zákona splněna i tehdy, pokud dítě mladší dvou let, chodí do jeslí nebo podobného zařízení na maximálně 46 hodin měsíčně, nebo pokud se bude o vaše dítě starat někdo jiný v době, kdy studujete nebo pracujete.

Jak si mohu při rodičovské přivydělat?

Jednou z možností je pracovat na částečný úvazek nebo jinou flexibilní formu zaměstnávání, případně na dohodu o pracích konaných mimo pracovní poměr (dohoda o provedení práce, dohoda o pracovní činnosti).

Nemusíte tak pracovat jen pro svého zaměstnavatele, můžete tak samozřejmě spolupracovat s kýmkoli jiným.

Poslední možností je pracovat na vlastní živnostenský list. Pokud ho nemáte, musíte si ho založit. Ze zákona je každý rodič na rodičovské dovolené veden jako ten, kdo má podnikání jako vedlejší činnost, a proto se na vás nevztahuje povinnost platit minimální zálohy na sociálním a zdravotním pojištění – ovšem pouze jen za předpokladu, že si za daný kalendářní rok nevyděláte více než 62 261 Kč. Pokud tento limit přesáhnete, budete muset platit sociální a zdravotní pojištění v minimální výši.

V případě, že podnikáte jen několik měsíců v roce, se tento limit přímoúměrně sníží – například pokud zahájíte podnikání 1. 10., bude limit pro vedlejší činnost za daný rok 62 261 Kč / 12 x 3 = 15 565 Kč.

Pracovat na živnostenský list se vyplatí zejména tehdy, pokud jste schopni zpracovávat různorodé zakázky pro více zadavatelů, nebo jednoduše proto, že jinou možnost přivýdělku slučitelnou s péčí o děti neseženete (což bývá nejčastějším motivem). Sledujete-li hranici, kterou nesmíte za daný rok překročit, aby se z vašeho podnikání nestala hlavní činnost, bude se vás týkat pouze povinnost zaplatit daň z příjmů, která bude vzhledem k výdajovým paušálům nulová. Flexibilita, kterou tím získáte, rozhodně stojí za zvážení.

Práce versus mateřství

Je dost pravděpodobné, že ani vy jste si nedovedla představit, jak těžké je skloubit mateřství a kariéru, dokud jste se do této situace sama nedostala. Vydělávat peníze a přitom být dobrá matka, není vůbec jednoduché. Určitě nejspíše toužíte po obojím, ale jde to?

PublicDomainPictures / Pixabay

Vodit si sebou dítě do práce není samozřejmě vždy reálné, spíše tedy nereálné a matka tak musí řešit fakt, že jednu z těchto věcí upřednostní. Své dítě, ale nadevše miluje a práci na druhou stranu velmi potřebuje, tak co s tím? Práce z domova od počítače také není jednoduchá, protože sice máte své dítě u sebe, ale na druhou stranu jste neustále ve stresu, od práce odbíháte a nesoustředíte se ani na jednu věc pořádně a dítě samozřejmě pocítí to, že je takzvaně na druhé koleji.

Ještě než se jakkoliv rozhodnete, tak si odpovězte na to, jestli je pro vás práce skutečně tak důležitá a chcete jí dělat na úkor svého dítěte. V práci to ale nebude snadné, protože budete ve stresu, nebudete si moci dovolit přesčas, zaměstnavatel na vás bude tlačit a vy se budete užírat. Budete řešit, jestli toto vše máte skutečně zapotřebí, nebo jestli by pro vás nebylo vhodnější zůstat doma. Nepomůžete tím ani sobě, ani svému dítěti.

Jinak to celé ale může fungovat tehdy, pokud máte doma podporu a pokud máte, kdo by vaše dítě pohlídal, zatím co vy budete vydělávat peníze. Předem  byste měla vědět, co uděláte, když bude vaše dítě nemocné, nebo když budete v práci muset zůstat déle, nebo nedej bože absolvovat pracovní cestu. Máte někoho kdo vás, jako matku zastoupí?

Pokud je vaše zaměstnání takové, že jej můžete dělat i z domova přes počítač, tak máte částečně vyhráno. Je třeba si ale určit přesně to, kdy se budete práci věnovat, nastavte si jasná pravidla a buďte důsledná. Práci neodkládejte, ale snažte se jí vyřídit jako první věc ve vašem dni.

Nenechávejte nic na později, nebo v hlavě nebudete mít celý den nic jiného, než to, že musíte ještě něco dodělat a s tímto faktem fungovat není nic jednoduchého. Kompromisem pak může pro vás být částečný úvazek, díky kterému zvládnete jak zaměstnání, tak i rodičovské povinnosti.

Proč muži nechtějí platit alimenty

By: Tax Credits

Není žádnou výjimkou, že se dva lidé rozejdou a to i přes to, že spolu mají děti. Péče o dítě však tímto nekončí a oba rodiče mají na své dítě právo a oba se také musejí  podílet a to nejen na výchově dítěte, ale i na finančním zabezpečení. Matka je v této situaci v poněkud horším postavení, protože otec přispívá jen částí peněz, kdežto na matce je vše. Bohužel se dokonce můžete setkat i s tím, že muž prostě výživné na své dítě nezaplatí, a nebo pošle jen část a tím na něj nikdo nemůže. Někteří muži totiž mají pocit, že víc než jeho dítě si peněz užívá právě bývalá partnerka a proto se moc do placení nehrnou.

Jenže bohužel se mýlí. Každá matka, nebo snad většina z nás, se snaží v první řadě zabezpečit své dítě a až potom myslí na sebe. V mnohých případech své dítě zaopatřuje mnohem vyšší částkou, než jakou jí otec dítěte má platit a otec i přesto řeší, jestli je ta částka, kterou musí posílat adekvátní. Muži si myslí, že je žena chce sedřít z kůže a naopak ženy si myslí, že je jejich partner lakomec, co nechce svému dítěti dát peníze na život. Tato situace je většinou komplikovaná a ani jedna strana se necítí dobře.

Pro ženu bude s největší pravděpodobností částka, kterou by jí muž přispíval malá, a pro muže zas naopak příliš vysoká, protože tím, že se on o dítě většinou nestará, tak nemá ani tušení, co vše takové dítě „stojí“. Alimenty se musejí platit do té doby, dokud dítě studuje. Zde také často muži mají v podvědomí to, že jejich dětem musí často platit za studium, na které ani nemají buňky, ale jejich matky je na tato studia dávají hlavně proto, aby muž platit výživné co nejdéle.

Pohledy na alimenty se tedy různí a záleží na tom, v jaké jste pozici, zda jste ten, kdo je platí, nebo ten kdo je dostává. Každý na tom vidí většinou své nevýhody.

Jak doma rozdělit rodinné finance

By: Tax Credits

O to, kdo co doma zaplatí, se strhává často boj. Finanční situaci by si však rodina měla umět vyřešit sama, bez toho aniž by pak doma vznikaly rozpory. Nejlepší způsob je, pokud si muž a žena dají svoje finance dohromady a z nich se zaplatí nájem a poplatky, zvlášť si pak dají na stranu peníze na jídlo a každému se nechá určitá část pro jeho vlastní potřeby. Myslet bychom měli i na to, že je třeba šetřit a tak je určitě vhodné si také spořit určitou částkou měsíčně. Takto je vše rozděleno spravedlivě a nikdo by proti tomu neměl nic namítat. Realita však bývá často jiná.

Ve většině případů mnohem více peněz vydělává muž. Proto by měl také větší částkou přispívat na bydlení a domácnost. Muž pak nemá až takové potřeby kupovat si kosmetiku a oblečení a podobné věci, které žena ke svému životu nutně potřebuje, takže by měl buďto ženě poskytnout finance na tyto věci, nebo by jí měl nechat více finančních prostředků, které si ona sama vydělala na to, aby si tyto věci mohla obstarat. Pokud jsou na finanční situaci dva, vždy se to pak lépe táhne, a proto je velice dobré šetřit si i na horší časy, protože nikdy nevíme, co se může stát a do jakých problémů se můžeme dostat.

Další možností je to, že se jede půl na půl, což ale vůbec nemusí být spravedlivé a to právě z důvodů, že ženy mají většinou menší plat a větší potřeby. Pokud ale má v domácnosti vyšší plat žena, což se také samozřejmě může stát, tak pak je to nejspíše v pořádku. Ze zákona však mají manželé právo na stejný živontí standard a stejnou ekonomickou situaci.

Velmi záleží zcela jistě na tom, jak se ti dva doma domluví a úplně jiná situace nastává tehdy, kdy je žena na mateřské a veškeré placení pak zůstává na muži. I když si žena najde např. brigádu, stále je na tom většinou muž lépe.  Tady pak je úloha muže a ženy co se týče placení jasná a není moc na výběr. Jasná pravidla v tomto směru by však měla zaznít ihned na začátku, kdy spolu dva lidé začínají žít, aby bylo jasné, kdo jakou částkou bude do domácnosti přispívat a jak si toto ti dva rozdělí.

Adopce na dálku, je snadná a velmi pomáhá

Je mnoho lidí, kteří chtějí mít dítě, ale nemohou si ho pořídit a tak se pokusí zažádat o adopci. Ale není adopce jako adopce.

Autor obrázku: Alex Kehr

V čem spočívá adopce na dálku?

Jsou lidé, kteří se chtějí jistým způsobem angažovat do pomoci chudým africkým kmenům, ale zároveň nechtějí hned odcestovat do Afriky. A tak tedy využijí možnosti adopce dítěte na dálku, což znamená, že si vyberou některé z afrických dětí a budou si s nimi dopisovat, ale také jim posílat peníze nebo oblečení, jídlo a podobně, aby jim nějak pomohli, aby se dostali aspoň na jistou životní úroveň a aby si mohli dovolit vzdělávat se.

Jaká je výhoda toho adoptovat si dítě na dálku?

Ta hlavní výhoda spočívá v tom, že dané dítě dostane to, co potřebuje a vy mu poskytnete nejen peníze na stravu, ale hlavně na vzdělání, což může tyto kmeny posunout do úplně jiné roviny. Navíc, tím že budete s těmito dětmi komunikovat, tak poznáte, jak to u nich chodí, jak špatně na tom doopravdy jsou a jak moc jim i málem pomůžete, čím si také uvědomíte, jak málo stačí v životě ke štěstí, takže si budete daleko vážit toho, co máte.

Co když nemám peníze na to, abych adoptoval dítě?

Je pravdou, že mnozí nemají přebytek peněz, aby si mohli dovolit posílat je některým z potenciálních dětí. Ale je pravdou, že tyto děti nepotřebují jen peníze, ale i oblečení a stravu, takže si dané dítě můžete adoptovat, aniž byste je nějak zásobovali peněžními obnosy, prostě stačí, že jim budete posílat třeba jen oblečení, které sami už nepotřebujete, protože ho máte třeba malé a podobně.

Jakou mám jistotu, že peníze, které posílám, přijdou k dětem?

Je pravda, že je v dnešním světě mnoho podvodníků, kteří mají pouze zisk na lidském soucitu. A tak není divu, že jsou lidé k tomuto nedůvěřiví. A samozřejmě, že se mohou najít lidé, kteří dokážou psát rádoby dopisy a fotky místo malých afrických dětiček, ale jsou zde i organizace, kterým můžeme důvěřovat a je na nich spolehnutí s tím, že vaše peníze opravdu dostanou ti, kteří je potřebují. Takže je potřeba si zjistit, ať už na internetu, kde si můžete přečíst mnoho recenzí na dané organizace a vybrat si tu nejlepší, anebo se poradit s přáteli nebo jinými známými či úplně cizími lidmi, kteří mají jakoukoliv zkušenost s posíláním peněz pro tyto organizace.

Takže je perfektní pomáhat druhým, protože člověk má dobrý pocit, že udělal dobrý skutek nebo něco užitečného pro jinou osobu, ale zároveň si musíme dávat pozor, abychom se nespálili na nesprávné organizaci.

Kolik dětí je málo a kolik moc

Už odmala se holky ve škole baví tím, že se jedna druhé svěřují, kolik by chtěly mít dětí, až budou jednou velké. Jedna chce dvě, jiná tři, často jsou inspirovány rodinou, ze které samy pochází. Co všechno ovlivňuje naše rozhodování v dospělosti, z čeho si skutečně dělat starosti a co naopak hodit za hlavu?

Jedno dítě

Autor obrázku: pixydust8605

Způsobí v rodině naprostou změnu. Vše se obrátí o 180 stupňů. Oba rodiče na chvíli vykolejí ze zajetých a bezpečných kolejí, na které jsou zvyklí. Často porod i jakoby byl vichřicí a rozházel sexuální život. Ženy jsou unavené, musí se s dítětem sžít, muži neví, jak by pomohli, aby nepřekáželi a zároveň nechyběli.  Tato situace ale trvá naštěstí jen první měsíc, dva. Pak se všechno urovná, uhladí, vrátí se zpět jistota a rutina, kterou máme všichni rádi, jen občas si ji úmyslně obměníme.

Výdaje za pleny, kočárek, oblečení, výbavičku, očkování, nábytek, hračky, umělé mléko, pokud nejde kojit… to vše hne finančním rozpočtem rodiny. Žena pobírá omezené finanční prostředky, proto některé maminky hledají přivýdělek v podobě prací, které stíhají dělat při dítku.

Říká se, že vychovat dítě vás bude stát milion.

Pokud není sebebavící typ, musíte ho zabavit vy, muž, nemá se s kým jinak pohrát, ani ono se nemá o koho starat, s kým se zabavit.

Dvě děti

Autor obrázku: Maria Ruch

V rodině opět nastává naprostá změna. Co jste si naplánovali, neplatí. Menší dítě žárlí, visí na obou rodičích, cítí se ztracené. Žena je unavená, péče o děťátko je ale mnohem jednodušší, než poprvé. Je si jistější, je zkušená. Muž opět tápe, ale zvládá péči o prvorozené a tím ženě velmi pomůže. Opět se tento stav brzy urovná, nemusíte mít strach!

Výbavička není tak nákladná, většinou je potřeba koupit pár kousků oblečení, pokud se narodil opět chlapeček, nebo opět holčička. Máte-li opačné pohlaví, investice do oblečení je mnohem vyšší.

Nemusíte ale pořizovat ani autosedačku, postýlku (avšak je nutné koupit např. postel staršímu dítěti), hračky, kousátka, chůvičky… většina věcí se podědí po prvorozeném.

Rozdíl pocítíte, až děti trošku povyrostou, kdy budete potřebovat dvoje zimní boty, dvakrát hradit školku, dvakrát obědy, kroužky, dvakrát prášky při nemoci…

Co se péče týče, zde ještě dva rodiče stačí. Funguje vzájemné domlouvání se, kdo kdy vyzvedne které dítě, kdo bude kdy doma s nemocným, kdo půjde na třídní schůzky.

Výhodou je, že se děti spolu pohrají, starší pohlídá mladší, takže je nemusíte mít stále na očích (samozřejmě ne hned).

Tři děti a víc

Autor obrázku: Riccardo Battistella

Opět nastává chaos. Maminka je profík, už se nehroutí s každým zabrečením miminka. Horší je to se staršími dětmi, které zase musí najít své místo v rodině a úkolem rodičů je, aby jim dokázali, že se s příchodem dalšího sourozence nic nezměnilo.

Výbavička je kompletní, pokud jste neměli první dva kluky a třetí holčičku, nemusíte pořizovat vůbec nic. Pokud ne, tady bohužel za výbavičku utratíte. Nákladné jsou očkování pro všechny děti, celkově léky, když jsou všechny nemocné, spolknou hodně peněz.

I kroužky a veškeré dokupování nových oblečků, bot a potřeb do školy, školky je velmi nákladné. Rodiče se musí skutečně umět otáčet, aby platili všechny výdaje a ještě dětem i sobě dopřáli nějaký relax.

Je dobré, máte-li k dispozici babičku. Např. u třech dětí je docela náročné ráno co ráno všechny děti obléknout, abychom odvedli prostřední do školky, nejstarší do školy a s nejmenším se vrátili domů. Zvláště ve špatném počasí nebo mrazu je to skutečně často nepříjemné.

Rodiče jsou při třech a více dětech už skutečnými mistry organizátory. Balení na víkend k babičce, koupání, oběd, uspávání, ve všem musí být řád a vše musí navazovat.

Tři děti si krásně vyhrají, ale také nadělají spoustu hluku, proto je dobré mít prostorný byt či dům. Je dá se říct nutné, aby si rodiče i děti měli od sebe možnost oddechnout. Každý občas potřebuje vypnout.

 

Je jen na vás, pro kolik dětí se rozhodnete. Neodsuzujte rodiče jedináčků stejně tak, jako rodiče pěti dětí. Nikdy nevíte, co je vedlo k počtu dětí, který mají, nebo pro nemohli mít víc, či proč nemají méně dětí.

Kde nakupovat potřeby pro miminka

Čekáte přírůstek do rodiny a tak samozřejmě sháníte i výbavu. Kde se dají nakupovat potřeby pro miminka? Možností je hodně, záleží na tom, kolik za výbavičku jste ochotni dát a také co vše svému miminku budete pořizovat.

Mezi základní potřeby patří postýlka, kočárek, lahvičky, oblečení, plenky, povlečení do postýlky, dětská kosmetika, deky a podobně. Kvalitní a cenově dostupné věci pro miminko a vše co pro něj budete potřebovat seženete například na www.e-cipisek.cz.

Autor obrázku: Sonya Green

Pokud vám budou stačit věci použité a nechcete, nebo jednoduše nemůžete kupovat nové věci pro své miminko, pak se podívejte na stránky www.mimibazar.cz, zde sežene skutečně vše a o prodávajícím si můžete přečíst v jeho hodnocení. Za skvělé ceny tu nakoupíte potřeby pro vaše miminko a na těchto stránkách je pak můžete opět prodat.

Na stránkách Aukra si můžete věci pro vaše miminko vydražit. Zaplatíte tak jen takovou cenu, kterou jste ochotni za danou věc dát. Jsou věci, které se dají kupovat použité, u některých se to však zásadně nehodí už jen z hygienického hlediska.

Některé internetové obchody nabízejí při koupi nad určitou částku poštovné zdarma a zároveň mají i nižší ceny, než obchody kamenné, proto se z pravidla vyplatí více nakupovat přes internet. Nevýhodou je, že si potřeby pro vaše miminko nemůžete osahat nebo vyzkoušet, ale na druhou stranu můžete zboží vrátit, pokud se vám nebude líbit, bez udání důvodu a prodejce vám za něj pošle peníze zpět.

Dali jsme vám pár typů, kde nakupovat potřeby pro miminko, doufáme, že jsme vám tím pomohli a že nakoupíte dobře a levně. Vašemu miminku přejeme hodně štěstí do života a také to, ať se mu v něm dobře daří.

Zdědění oblečení

Autor obrázku: Les Chatfield

Starší generace je zvyklá, že nové oblečení se kupovalo výjimečně, protože se oblečení dědilo po známých či po rodině.

Jak to fungovalo?

Když měl někdo své oblečení malé, tak ho poslalo pro své známé či rodinu, jako je třeba sestřenice anebo se jednoduše koupilo oblečení pro starší dceru a když z toho vyrostla, tak to oblečení dostala mladší dcera.

A jak to funguje dnes?

V dnešní době tím mnoho lidí pohrdá, říká si, že nejsou tak chudí, aby si neobstarali nové oblečení, a co se týče pubertálních dětí, tak ty chtějí, co je právě v módě a zároveň chtějí být originální. Ale zároveň i v dnešní době existuje mnoho lidí, kteří nakupují v secondhandech a tam jim nevadí, že to před nimi nosil úplně cizí člověk a bůh ví, jaký byl, a když mají dostat oblečení od rodiny nebo známých, tak to jim vadí? No, je pravdou, že mnoho lidí už své oblečení nenabízí svým příbuzným, ale raději ho vyhazuje. I v dnešní době se ale pořád najdou lidé, kteří si takto oblečení vyměňují.

Co když moje rodina a známí o staré oblečení nestojí?

Někdo své oblečení vyhodí, ale proč, když je může dát třeba na charitu. Stejně vy už to oblečení nepoužijete, tak proč nepomoct těm, kteří to potřebují?

Někdo nám dává oblečení, jak se s ním vyrovnat?

Když vám někdo dává oblečení, tak je to proto, že je sám už nevyužije, tak bývá většinou rád, že se starého oblečení zbaví, takže po vás nic nechce. Ale vám je hloupé takovou hromadu krásného (někdy třeba i značkového a zachovalého) oblečení brát zadarmo? Pak takovému člověku můžete koupit třeba jeden kousek nějakého nového oblečení nebo nějakou maličkost a podobně.

Co když si chci vyměňovat oblečení, ale nejde to přes mou rodinu?

V dnešní době, kdy existuje internet, je to jednoduché. Můžete si najít někoho přes internet, s kterým si budete vyměňovat oblečení. Anebo si najít nějaký portál, kde se najde prodej starého oblečení.