Aby i miminka spala jako v bavlnce

Říká se, že miminka jen spí, jí a řvou. Pravdou je, že toho mnoho opravdu neumí, avšak i tak jim musíme zajistit to nejlepší. Hlavně děti vyžadují kvalitní spánek, což znamená i kvalitní postýlku s vhodnou matrací, ale která postýlka je nejlepší?

Postýlka pro miminko musí být bezpečná

Pro maminku je důležité, aby byla postýlka pěkná, praktická, ale tím nejdůležitějším bodem je, aby byla dětská postýlka opravdu bezpečná. Zda je postýlka, která se nám líbí, bezpečná poznáme jednoduše. Jednak nesmí mít žádné ostré hrany, ale hlavně jsou takové tři body, které udávají bezpečnost. Prvním je štítek s číselným kódem, který udává normu zvolenou státem. Už to by mělo stačit, avšak je dobré se přesvědčit, zda je na postýlce i štítek s názvem výrobce či prodejce, abyste mohli danou postýlku identifikovat. A posledním ukazatelem bezpečnosti je ryska, která se nachází na vnitřní straně postýlky a ta nám ukazuje, jak vysokou matraci zde můžeme umístit. Záleží na typu postýlky, buďto je to padesát anebo dvacet centimetrů.

Ideální postýlka je dřevěná

Již v minulosti byla postýlka vyráběna ze dřeva a i dnes je to ta nejlepší volba. Je to přírodní materiál, který je pro dětskou postýlku tím nejvhodnějším. Většinou jsou postýlky vyráběny z buku či borovice. Borovice je měkčí dřevo, což znamená, že vydrží méně, protože se vyviklají šrouby a pak dochází k vrzání. A navíc pokud si dítě hraje s hračkami v postýlce, tak se může stát, že na postýlce zůstanou rýhy. Proto je dub lepší volbou, je tvrdý, takže déle vydrží. Je to ideální varianta, zejména pokud chcete postýlku použít i pro druhé dítě a podobně.

Úplné miminko má své místo

Úplná miminka mají větší výběr, protože je nemusíte nutně dávat do postýlky. Klidně pro ně můžete koupit kolébku, která je velice oblíbená a navíc v ní dítě lépe uspíte, díky tomu, že jej houpáte. A stejně tak mu můžete zakoupit kuku, což je také jedná pohodlná varianta. Avšak pokud nechcete tolik investovat, protože postýlka nebude jediná investice, miminko toho totiž potřebuje mnohem více, tak stačí klasická postýlka, kterou použijete, i když bude dítě větší. Kdežto kolébka je jen pro maličké.

Vhodná postýlka musí být vhodně vybavená

Samozřejmě, že je důležité mít kvalitní dětskou postýlku, ale stejně tak je důležité jí vybavit kvalitními věcmi. První z nich je matrace, která by měla být ideální kokosová či pohanková, což je nejen trend, ale také doporučení odborníků, protože tyto matrace jsou prodyšné a tvrdší, než třeba molitan. A právě tvrdší matrace je ideální pro správný vývin páteře. Důležitá je také otázka polštářů, protože mnohé maminky si myslí, že když dítěti nedají do postýlky polštář, tak je o něco připravují. A ve skutečnosti je to úplně naopak, polštář můžete dítě do postýlky dát až ve třech letech, protože do té doby je lepší, aby miminko bylo bez něj, a důvod je prostý – správný vývin páteře.

 

Je velice důležité, aby vaše miminko mělo kvalitní a bezpečnou postýlku, tak si na výběru dejte záležet.

Vlastní postýlka

Každý rodič zná ten zvláštní pocit, když se uprostřed noci probudí a zjistí, že jejich dítě (či dokonce všechny), je uložené ve Vaší vlastní posteli, namáčknuté, co nejtěsněji to jde a v poklidu oddychující, zatímco Vám zbyl jen minimální prostor na spaní.

Autor obrázku: superhua

Rozhodně se nejdříve vyděsíte, protože Vás něco vyrušilo z hlubokého spánku, a v dalším okamžiku nevíte, zda se máte na Vaši spokojeně uvelebenou a sladce spící ratolest zlobit, nebo se pousmát, a pokračovat ve vlastním spánku. Další možností by bylo odnést Vaše dítko zpět do jeho vlastní postýlky, ale je tu velké riziko toho, že se znovu během chvíle objeví u Vás v ložnici.

Nejčastěji se s tímto „problémem“ rodiče setkávají v době, kdy dítě dostane svou vlastní postýlku a není na samotu zvyklé. Ještě problematičtější však bývá, pokud je tato nová postýlka v novém dětském pokojíčku, odděleném od ložnice rodičů. Děti jsou totiž zvyklé na přítomnosti rodičů i v noci a jakmile zjistí, že o tuto rodičovskou blízkost přišly, okamžitě ji začnou podvědomě vyhledávat.

Proto nejeden tatínek či maminka uprostřed noci nadskočí úlekem s nepříjemným pocitem toho, že něco není tak, jak by mělo být a následně zjistí, že nad nimi stojí potomek jako „vytesaná socha“ a zírá přímo na ně.

Pokud se to stává právě i Vám, pak máte dvě možnosti, jak situaci řešit.

  • odhrnete peřinu a vpustíte Vaše dítko do Vaší postele a budete všichni pokračovat ve spaní
  • odvedete dítě zpět do jeho postýlky, chvilku tam s ním zůstanete a utěšíte ho, že je vše v pořádku a jste u něho

Tak či tak, je důležité dětem vysvětlit, že nastal čas, kdy se musí naučit spát odděleně od Vás, rodičů a rozhodně to neznamená, že Vám na něm přestalo záležet. Chvalte ho, že je již velký a silný člen rodiny, který tím vytře zrak mladšímu sourozenci, který tuto výsadu ještě mít nemůže a ve školce mu rozhodně budou ostatní děti velice závidět, jak je samostatné.

Uvidíte, že časem se vše samo srovná, jen to chce trochu trpělivosti a přemlouvání.

Pořízení miminka a jeho vybavení

Pořízení miminka a jeho vybavení

Všichni jistě víme, nebo spíše ti, kteří se na to připravují nebo už to mají několikrát za sebou, že tohle je velmi náročné. Je mnohem jednodušší a příjemnější miminko počít, nežli vynakládat veškeré úsilí k tomu, aby až miminko přijde jste měli vše, co potřebujete a na nic nezapomněli.

Autor obrázku: jencu

Výbava pro miminko

V první řadě musíme myslet na takové ty nejvíce důležité věci jako je kočárek, postýlka, povlečení, oblečení na miminko, dudlíky, lahvičky, odsavačku hlenů ideálně na vysavač, plenky, osušku, hračky a v neposlední řadě autosedačku.

Je to opravdu mnoho věcí a to co jsem zde vyjmenovala, není zdaleka vše, co budeme potřebovat, bude toho ještě mnohem a mnohem víc. Je pravda, že nás čeká devět měsíců zařizování a nakupování toho všeho postupně, ale i tak je to velmi chaotické a ne všechny maminky mají těhotenství bezproblémové a mohou se zařizovat. Bohužel jsou i maminky, které mají riziková těhotenství a moc si toho ani během těch devíti měsíců dovolit nemůžou a o to je to ještě horší.

Základní věci pro miminko jsme si řekli, spousta prvorodiček zdědila věci od svých maminek, nebo od sourozenců, nebo spíše ve většině případů podědili aspoň nějaké minimum věcí.

Ale většinu věcí si stejnak budoucí maminky musí pořídit. Hlavní další základní věcí jsou hygienické potřeby miminka, to znamená mít vaničku, v které ho můžeme koupat, dětský pult na kterém ho můžeme přebalovat a k tomu mnoho a mnoho drogistického zboží, jako jsou pudry na opruzeniny, olejíčky po koupeli, šampón na vlasy, nůžky na nehty, odsávačku na rýmu, rybí mastičku taktéž na opruzeniny a také hromadu a hromadu plínek.

Autor obrázku: vivianejl

Pokud je miminko hodně malinké určitě se doporučuje dávat mu spíše pleny látkové, aby miminkům hezky rostly nožičky a měli je pěkně od sebe, zkrátka, aby měly dobré kyčelní klouby.

Další nedílnou součástí jsou botičky, pokud začne dítě dělat první krůčky vlastně, už když leze, mělo by nosit botičky, aby se mu opět dobře vytvarovaly nožičky. V tomto případě budeme myslet opravdu spíše na zdravotnickou nebo přímo dětskou obuv. V žádném případě by takhle malé děcko nemělo nosit botičky od vietnamců nebo něco podobného. Nemají totiž pevnou stavbu klenby a nebudou nožičku držet, tak jak mají a mohlo by se také stát, že vám dítě bude ve vyšším věku šmajdat. Vím, že sice toto není levná záležitost, ale musíme myslet především na zdraví dítěte, až budou vás stát jeho značkové boty mnohem víc než maminkovské botky.

Těch věcí, na které musí nastávající maminky myslet je opravdu mnoho a mnoho a kdybychom si je měli všechny vyjmenovat, trvalo by nám to celou věčnost. Těhotenství je krásná věc, na kterou v životě nezapomenete stejně tak jako miminko je to závazek na celý život ale je to Váš závazek a hlavně Vaše potomstvo kterým se budete chlubit.

Děti a spánek

Děti a spánek

Spánek dětí a hlavně miminek, je velmi často hodně problematický. Jsou zvyklá, že během dne toho mnoho naspí, a v noci pak spávají o hodně méně. Jsou sice i výjimky mezi těmito miminky, které jsou schopny spát stejným dílem přes den i v noci.

Naučte si Vaše milované potomky již od velmi ranného dětství, spát bez jakékoliv asistence. Protože jakmile si naučíte Vaše dítě spát při rozsvíceném světle, v kočárku, nebo tak že budete Vaše dítě před usnutím držet za ručičku, nebude chtít usínat jinak! A hlavně neučte si dítě spát s Vámi ve velké posteli.

Jakmile tyto fatální chyby uděláte, jste ztraceni!

To co si totiž miminka zažijí již od počátku jejich života, v pozdějších měsících a letech, se těchto zlozvyků strašně ztěžka, Vy, jako rodiče zbavujete. Nejlepším a nejsnadnějším řešením, je uložit miminko do postýlky, zhasnout světla, vložit dítěti do ručičky plyšovou hračku nebo u děvčátek třeba panenku, a odejít.

Nechejte si pootevřené dveře, ale nesmíte se nechat oblomit usilovným pláčem a vztekajícím se děťátkem. Pokud se nenaučí spát samo, vzniká Vám zákonitě problém. Nemáte žádný čas na úklid, vaření jídla na druhý den či velmi důležitého času, který potřebují všichni rodiče sami pro sebe.

I čas určený odpočinku pro samotné maminky, které potřebují načerpat sílu na další den s dětmi a běžným kolotočem okolo celé domácnosti, je velmi důležitý. Jakmile mimčo odroste postýlce, přichází na řadu nácvik spánku ve velké posteli.

Nenechte se odradit počátečními nezdary. Časem si každé dítě přivykne novým věcem. Dávejte své dítě do postele, buď speciálně určené pro větší děti nebo pro začátky postačí i obyčejný starší gauč či palanda. Pod prostěradlo dejte igelit, hlavně do míst, kde se bude přibližně nacházet spodní část těla Vašeho dítka.

Alespoň budete takto mít jistotu, že až se bude učit chodit na nočník, nebude toto lůžko neustále promočené. A i to napomůže klidnějšímu a spokojenějšímu spánku Vás všech. U starších lůžek Vás pak nebude zpočátku tak mrzet, pokud by ho Vaše dítko poznamenalo…. A opět nechávejte ho raději usínat v místnosti bez Vaší přítomnosti, a beze světla.

Nebojte se ani hluku, který způsobíte, zatímco bude dítě usínat!

Pokud budete „našlapovat“ okolo Vašeho milovaného dítka, po špičkách, zcela jistě pak nebude mít šanci doma ani pustit vodu na umytí nádobí, natož další nutné domácí práce, které stihnete po dobu spánku Vaše prcka. Budete muset v koutku čekat, dokud se nevyspinká, abyste, Vy, mohly doma  něco udělat.

Takže, milý rodičové, nenechte se oblomit pláčem a prosbami! Učte ho od počátku spacímu režimu v určitou dobu a úspěch je zcela jistě zaručen!

Výbava pro mimi

Výbava pro mimi

Všechny nastávající maminky si během těhotenství ať již samy nebo se svými partnery a rodinou pečlivě připravují všechny potřebné věci potřebné na příchod jejich miminek.

Od počátku chtějí mít vše, aby neměli na poslední chvíli příliš mnoho lítání po obchodech.

Začíná to nakupováním drobností jako dětských, miminkovských, oblečků. Obvykle kupují neutrální barvu, protože mnoho maminek nechce vědět, jakého pohlaví, bude jejich miminko. Jak samy říkají, těší se na překvapení, které je čeká, až se miminko narodí.

Ale i ty maminky, které to již vědí, raději kupují neutrální barvy již z principu. Velmi často obvolají své příbuzné, kteří mají malé děti, nebo rodiče, kteří si rádi schovávají oblečky po svých dětech.

Nejlepším výběrem je shánět oblečení různých velikostí, protože nikdy nevíte, jak velké Vaše miminko bude, nebo jak rychle z něho vyroste.

Další věci, které jsou třeba sehnat před narozením dítěte, jsou například postýlka, polštář s peřinkou, kočárek, výbavička do porodnice, dudlík, pleny jednorázové i „hadrové“, které jsou velmi potřebné, když miminku potřebuje utřít „uslintanou“ pusinku a hlavně když se dávají preventivně navíc přímo do jednorázových plen kvůli nožičkám – lékaři přes kyčle Vám budou neskonale vděčni, když je budete dávat tyto dvojité plenky samy od sebe, rozhodně nebudou mít s nožičkami problémy.

Následují bryndáčky, chrastítka, teplý pytel na zimu do kočárku, jiné vhodné hračky určené přímo pro čerstvě narozená miminka, kartáček na vlásky, odsávačku na nosíček, či podložky pod miminko určené na přebalování – to je vhodné zase pokud nechcete po přebalování Vašeho potomka, uklízet a prát.

Vždy pečlivě zvažujte vhodný výběr jednotlivých pomůcek, protože novopečená miminka jsou velmi choulostivá a náročná na péči.

Vaše miminko se vždy musí cítit v bezpečí a šťastné. Stejně jako Vy, milé maminky, protože spokojené děťátko pro Vás znamená více klidu a pohody.

Mnoho věcí se dá sehnat díky rodině, kamarádům, přátel či dokonce v různých bazárcích a rozhodně to ulehčí Vašim již tak dost napnutému rodinnému rozpočtu.

Protože miminka nejsou v žádném případě žádná levná záležitost, ale vždy Vám to za to ty peníze stojí. Dítě Vám žádné peníze nenahradí a lásku a štěstí už vůbec ne.

Takže, milé maminky, nezapomeňte si vše zavčasu připravit, protože na poslední chvíli se to špatně shání.