Kde mít miminko přes den

Čekáte miminko, nebo už máte malé miminko a přemýšlíte, kam jej přes den uložit? Pořiďte si postýlku na kolečkách, abyste s ní mohli jezdit tam, kam zrovna potřebujete. Kde tedy mít miminko přes den? Pokud vám miminko usne, tak postýlku přesuňte do pokojíčku, nebo do ložnice a to proto, aby mělo na spaní klid. Miminko pak hlídejte pomocí chůvičky.

milpek75 / Pixabay

Pokud je vaše miminko vzhůru, pak mějte postýlku v místech, kde se pohybujete i vy a to proto, aby vaše dítě vnímalo vaší přítomnost a necítilo se tak samo. Pokud máte houpací křesílko pro miminko, klidně jej uložte do něj a nechte jej se houpat a poslouchat při tom příjemnou hudbu, která je součástí houpacích křesílek. Využít můžete i přenosné polohovací lehátko.

Miminko také můžete nechat hrát na dětské hrací dece, kde kolem sebe bude mít spousty zábavy, úměrně k jeho věku. Dítě rádo osahává hračky, strká do pusinky a brouká si. Na hrací dece, kde bude mít i hrazdičku se zavěšenými hračkami, se mu bude jistě líbit.

Velmi dobré je také mít ohrádku, do které miminku dáte hračky a necháte jej, aby si v ní hrálo. Miminko z ohrádky nevyleze a tak máte jistotu, že se vám nikam neodplazí, maximálně si bude vyžadovat vaší pozornost pláčem, na což však můžete lehce reagovat.

Velmi dobře na dítě působí procházky v kočárku, které s nim můžete podnikat každý den a nechat v něm vaše miminko odpočinout a prospat se, nebo pozorovat okolí, které je pro miminko velmi zajímavé.

Miminko mějte doma vždy na očích, nebo alespoň na uších a to pomocí chůvičky. Je nutné vaše dítě neustále střežit, aby neplakalo, aby neblinkalo a podobně. Nikdy nemůžete vědět, co se může stát a tak nepodceňujte žádnou situaci. Je opravdu důležité vědět neustále, co vaše miminko dělá.

Svému miminku dejte všechen svůj volný čas

By: Adriano Aurelio Araujo

Pokud si lidé pořídí miminko, tak se na něj těší. Dělá jim radost představa, že budou mít to roztomilé stvoření v náručí. Ale po čase si uvědomí, že to není jen panenka, ale že miminko pláče, potřebuje jíst, přebalit, křičí při cestování v autě a na některé rodiče je toho najednou hodně, proto své miminko odkládají k babičkám, chůvám a podobně.

Odkládání miminek babičkám či jiným pomocníkům

Pravdou je, že občas si musí oddechnout i maminka a trochu se odreagovat od toho stereotypu, navíc babičky jsou z dětí nadšené a mnohdy se hlásí samy, aby miminko dostali na pohlídání. Někdy je to strašná pomoct, ale na druhou stranu by miminko nemělo u babičky trávit až moc času, protože to je období, kdy má dítě velice silné emocionální pouto a vytváří si vztahy se svým okolím. A jestliže uvidí, že jeho maminka ho dává raději babičce či chůvě, než aby byla s ním, tak je přirozené, že k matce bude trochu chladnější vztah, než právě k babičce.

Péče je na prvním místě

Kromě toho mnoho babiček jsou už postarší ženy, které také mají rády své pohodlí a z výchovy miminka už vyšly. Přesto babička svá vnoučata milují a chtějí mu dát všechno, co mu na očích vidí, proto jej mnohdy rozmazlují, ale občas si neuvědomí, že dítě potřebuje péči. Takovou péči, kdy s ním budete mluvit, hrát si s ním, malovat a mnoho dalších aktivit, které rozvíjí jeho schopnosti. A pokud se tato péče zanedbá, tak to dítě může být pozadu. Samozřejmě, že každé dítě se učí něco jiného a jinak dobře, takže se občas stává, že vaše miminko může trošku pozadu, než geniální dítě souseda, ale to je normální a nic, co by pak nedohnalo.

Správné mluvení

Je důležité s miminek mluvit, nejen proto, aby se to samo naučilo, ale také protože potřebuje dát věcem název, aby si jej mohlo někam zařadit. Avšak jsou lidé, kteří na miminka nemluví správně, protože používají různé zdrobněliny či jiné patvary slov, čímž se snaží být na miminko milejší. Mnozí to berou, že je to pro miminko bližší, ale opak je pravdou, pak může dojít k tomu, že vaše dítě bude mít problémy s řečí. Samozřejmě, že některé slova můžete použít jako zdrobněliny, jako například když řeknete pejsek namísto pes, to je běžné, ale nesmíte to přehánět.

Práce versus Miminko

Pravdou je, že většinou to chodí tak, že jeden rodič je doma s dítětem a druhý musí chodit do práce, aby svou rodinu uživil. Ale měli byste zkombinovat práci a miminko, tak aby to bylo aspoň v rovnováze, pokud budete celý den v práci a pak přijdete a jdete spát, tak miminko na vás nebude zvyklé a nevytvoří si ten správný vztah. Někdy je dobré, pokud vám to povolání dovolí, si vzít miminko sebou, ale mnohdy to není možné. Proto se snažte přijít z práce a jít si pohrát s vaším maličkým pokladem anebo ho vezměte do kočárku a procházku a mluvte na něj. Hlavní je, abyste si na něj našli čas.

Nepodceňujete čas strávený se svým miminkem.

Tatínkové a miminka

Tatínkové a miminka

Mnoho lidí podceňuje čerstvé tatínky právě narozených miminek. Často i samotnými maminkami.

Pokud se Vám právě narodilo mimčo, nechte, milé maminky, Vaše partnery, aktivně zapojovat do veškerého dění okolo péče o potomka. Je známo, že maminky si raději vše dělají samy, ale ne všechno musí být dokonale zvládnuté. Vám to usnadní péči jak o mimčo, tak i o domácnost.

Autor obrázku: Oleg Sidorenko

Tatínkové mohou dítko nakrmit z lahviček, pokud nekojíte. Obléct i přebalit je určitě také dokáží bez komplikací. A zatímco, co s miminkem v kočárku vyrazí na procházku či za účelem uspinkání, tak Vy máte možnost obstarat domácí práce a povinnosti jako úklid, vaření, praní, žehlení, nádobí a mnoho dalšího. No a v okamžiku, kdy máte tyto domácí povinnosti hotové, máte čas i na chvilku odpočinku po celodenním shonu kolem miminka a domácnosti.

Velmi často se také může stát, že maminky musí navštívit lékaře, a pak zarytě přemýšlí, zda vzít dítko s sebou, a nebo někoho požádat, aby pohlídal. Pokud máte doma tatínky, ani na okamžik neváhejte a „vražte“ mimčo jemu. Ponechte dítko v rukách tatínka a bez obav si jděte vyřídit, co potřebujete. Přes veškeré Vaše mateřské pudy a obavy Vás Vaši partneři dokáží velmi mile překvapit tím, jak snadno dokáží nastalou situaci zvládat.

No a pokud se jedná o novopečené prvo – tatínky, je lepší je do péče kolem miminka „hodit“ rovnýma nohama. Sice to možná odnese pár špatně upevněných plenek a trocha nepořádku, ale právě tyto okamžiky tatínků s jejich potomkem se nedají ničím nahradit.

Často dokáží ustát vypjaté okamžiky mnohem lépe a snadněji, než maminky. Postačí troška otcovského konejšení, pochování a polaskání, a hned je po pláči a křiku.

Najdou se však i tací tatínkové, kteří se budou neradi zapojovat do péče. Pak nezbývá, než trvat na svém, že i oni byli při tom, když se na miminko „zadělávalo“, a měli by se tudíž alespoň něčím podílet. Třeba vzít mimčo na procházku.

Nebojte se nechávat děťátko ve starostlivých rukách tatínků, uvidíte, o co snadnější to pro Vás pak všechny bude.

Dětské koutky

Dětské koutky

Jedete do velkého nákupního centra na velký nákup i s Vašimi potomky? Pak velmi často rodiče zvažují umístění dětí pod dohled hlídací služby, tzv. dětských koutků.

Ne proto, že by se chtěli svých dětí nějak zbavit, ale spíše proto, že se tím spojí příjemné s užitečným. Nejenže si děti pohrají s jinými dětmi, zkouknou nějakou tu pohádku v televizi či namalují hezký obrázek, ale Vy, rodiče, máte šanci si v klidu a bez stresu nakoupit vše, co jste si naplánovali.

Protože v případě, že s Vámi do obchodu vyrazí i dítka, neustále hlídáte, aby se někam nezaběhla, něco nerozbila, nebo se nemotala ostatním nakupujícím pod nohama, a pak buď úplně zapomenete, co jste chtěli koupit nebo koupíte pouhou část původního nákupního seznamu.

Autor obrázku: U.S. Army

Většinou ani nejsou tyto dětské koutky příliš drahé, takže je využívá stále častěji více rodičů. Navíc se tyto šikovné koutky na hraní rozšířily i mimo obchodní centra. Bývají už dokonce součástí různých restaurací, kde je vymezen určitý prostor, kde si mohou děti hrát a malovat, zatím co Vy si v klidu s kamarádkou popíjíte kávičku a po očku sledujete švitořící dítka v dětském koutku. Děti na Vás také vidí a nemají strach z cizí tety, která je hlídá v jiných více běžných dětských koutcích.

V některých multikinech by rozhodně tyto hlídací služby rodiče více než uvítali. Zatímco by si dospělí stihli zkouknout nějaký příjemný film v odpoledním promítání, jejich potomci by se mezitím vyřádili v nějakém takovémto šikovném koutku, plného jiných dětí a hraček.

Na velké nákupy ani na kafíčko s přáteli nevyrážíte příliš často, takže peníze vydané za tyto dětské koutky, rozhodně Váš rodinný rozpočet příliš nezatíží.

Proto odhoďte předsudky o tom, že pro Vaše děti není dobré trávit čas bez Vašeho neustálého dozoru. Právě naopak, prospěje to všem.

Hlídání

Hlídání

Mnoho rodičů musí řešit velmi složitý problém: kdo pohlídá Vaši ratolest, zatímco Vy musíte jít například na úřad, jet na služební cestu, jet k lékaři nebo dokonce pobývat delší čas v nemocnici.

Autor obrázku: Patrick Hoesly

Někdy sice můžete vzít Vaše dítě s sebou, ale ne vždy je to možné. Například na úřad si své dítě vzít můžete a k lékaři také, ale rovnou si „nabrušte“ nervy, protože budete muset Vašeho potomka udržet v klidu, protože málokterý úředník nebo lékař snese ječící či pobíhající děti po chodbách a čekárnách před ordinacemi.

Proto je velmi důležité a hlavně u těch menších dětí zajistit někoho, kdo Vám na potřebnou dobu Vaše dítě pohlídá. Existují sice školky státní nebo i soukromé, ale co když vypukne chřipková epidemie a školku uzavřou?

Lze na pár hodinek ponechat dítě v různých dětských koutcích či centrech, ale vždy si je nejprve řádně prověřte, protože u těchto organizací nikdy nevíte jací lidé zde pracují a jaký mají přístup k dětem.

Nejlepším a většinou i nejjednodušším řešením však je, pokud můžete požádat o pomoc s hlídáním někoho z rodiny nebo velmi dobrých přátel. Pokud máte k dispozici babičku s dědečkem, ať již společně, nebo pouze jednoho z nich, neváhejte zvednout telefon a prosit o pomoc. Jedná se vždy jen o omezenou dobu a pokud není možno, aby Vašeho potomka pohlídal Váš partner, pak volejte.

Ale co když ani babička s dědečkem nemohou? Pak přichází na řadu ostatní členové rodiny. Vaše sestry, bratři, a dokonce i švagři a jejich partneři hravě zvládnou chvilku pohlídat Vaše dítko. Mohou klidně jít s Vámi a počkat na Vás někde v nedaleké restauraci, než si Vy vyřídíte to, co potřebujete.

U pobytu v nemocnici už je to složitější. Partner či partnerka by měl/a sice mít nárok na tzv. paragraf, ale ne každý zaměstnavatel tuto možnost akceptuje. A u služební cesty Vašemu partnerovi zaměstnavatel může dát maximálně dovolenou. A zase opět ne vždy to umožní.

Autor obrázku: Phil Campbell

V tomto případě opět nezbývá nic jiného než – li požádat babičku, zda by se po dobu Vaší nepřítomnosti, o dítě nebo děti nepostarala. Záleží pouze na Vaší vzájemné domluvě, zda přijede hlídat k Vám domů, aby děti nebyly vytrhovány z domácího prostředí, nebo si udělají prázdniny u babičky u ní doma. Tím se usnadní situace nejen Vám, ale umožní i Vašemu partnerovi chodit do práce.

Totéž platí i v případě, pokud prarodiče již nejsou k dispozici a s hlídáním souhlasí jiný člen Vaší rodiny. I velmi dobří přátelé mohou zaskočit v případě, že není jiná možnost hlídání v době, kdy Vaše „drahá polovička“ musí do práce.

Nikdy ale nesvěřujte Vaše dítě nikomu, komu od počátku máte vnitřní averzi. Někdo tomu říká špatné tušení, a někdo zase intuice. U hlídacích agentur a center si je vždy nezapomeňte řádně prověřit, než jim svěříte Vaše dítě.

Vaše dítě je tím nejcennějším, co máte, proto neriskujte a pokud si nejste jisti, vždy volte variantu nejbližší rodiny a přátel. Pouze v „případě nouze“ volte dobrou hlídací variantu s dobrými preferencemi a dobrou pověstí.