Jak odnaučit dítě spát s rodiči

Brali jste si dítě od malička do postele a teď máte pocit, že je čas na to, aby dítě začalo spát samo? Jak jej ale odnaučit spát s rodiči? Dítě se s rodiči cítí bezpečně a tak je logické, že chce zůstat s nimi, než být někde v místnosti samo a budit se s tím, že se necítí dobře.

alexramos10 / Pixabay

Osobně jsem zastáncem toho, aby dítě spalo s rodiči tak dlouho, jak se na to samo cítí. Netvrdím, že má spát s nimi v posteli, ale v místnosti. Dokud samo neřekne, že je čas na to, aby přešlo k sobě do pokojíčku, tak jej nechte u sebe. Stejně byste měli otevřené dveře tak, aby vás dítě slyšelo, nebo vy jeho když vás bude volat v noci k sobě.

Klidný spánek vašeho dítěte zajistíte právě tak, že bude spát v místě, kde se cítí bezpečně a kde se nemusí ničeho bát. Pokud má dítě staršího sourozence, tak je to o něčem jiném, ale pokud má být v pokojíčku samo, bude se vám v noci budit a odcházet za vámi do „bezpečí“, proto si myslím, že dát jej do vlastního pokoje je vhodné tehdy, když to dítě samo bude chtít.

Zajistíte mu tak kvalitní a tvrdý spánek, který by samo v pokoji nemělo, protože by mělo podvědomě stále strach. Něco jiného je pokud spí dítě s rodiči přímo v posteli. Tam byste měli být rázní a neustupovat. Měli byste jej navést do své postýlky s tím, že rodiče leží vedle něj a tak se nemůže nic stát.

Sama jsem tuto situaci řešila čertem. Řekla jsem mojí dceři, že čert si chodí pro děti, které nechtějí spát sami v postýlce a od té doby v ní spinká a je klid. Stalo se nám, že v noci jednou přelezla a ráno mě prosila, ať zavolám čertovi, že už to neudělá.

Malé děti malé starosti, velké děti velké starosti

By: Daniel Pink

Přísloví, které má jistě své opodstatnění a hodně o tom ví hlavně rodiče dětí v pubertálním věku, kteří často vzpomínají na to, jak to bylo krásné, že ten jejich puberťák byl ještě miminko.

Proč jsou miminka lepší než větší děti?

Když máte doma miminko, musíte ho přebalovat, věnovat mu mnoho času, být stále při něm, aby si nějak neublížilo a do toho ten pláč, který po nějaké době jde na nervy snad každému rodiči. Ale většina maminek a tatínků na toto období svého dítěte vzpomínají nejraději a s úsměvem na tváři. Ne, že by své velké děti nemilovali, jen s většími dětmi přicházejí daleko obtížnější problémy.

Ticho k nezaplacení

Maminky a tatínci miminek si sice občas stěžují na to, že jejich dítě neustále pláče a je někdy z toho bolí hlava. Užívejte si pláče, protože až vaše dítě vyroste, bude to daleko horší. Když na miminku vytknete, že právě to by nemělo dělat, tak se na vás podívá a tím to končí. Ale když to zkusíte na svou pubertální ratolest, tak se sice také na vás podívá, ale s plnou pusou různých námitek a argumentů, což může často vyrůst až k nepříjemným hádkám.

Spánek, na který budete rádi vzpomínat

Někteří sice naříkají na to, že jejich miminko hodně spí, takže si ho pořádně ani neužijí. Ale až to vaše miminko bude v pubertálním věku, tak budete na takový spánek s radostí vzpomínat a budete si přát, aby šlo spát i teď.

Vztah s rodiči se mění

Pokud máte doma miminko, tak vidíte, jak jste pro něj důležití, protože miminka jsou na své rodiče ještě hodně emociálně navázaná, chtějí být stále s vámi, proto vás doprovázejí téměř na každém kroku a rádi se k vám tulí. Až vaše dítě vyroste, vy se budete snažit vychovat z něj spořádanou osobnost a tak nastolíte určitá pravidla, ale vaše velké dítě to bude brát jako omezování, bude se snažit ty pravidla porušovat. A nejhorší je, že se bude radovat, když budete déle v práci anebo budete mít něco na večer, jen aby nemusely poslouchat vaše připomínky k jeho chování.

Miminko nezlobí

Ačkoliv se někdy zdá, že vaše mimiko je trochu živější, což vám není libo. Tak si na něj nikdo nebude stěžovat, naopak ať udělá cokoliv, tak vždycky bude to roztomilé miminko. Avšak problém je, když vaše dítě vyroste a třeba nastoupí do školy, pak stačí malé věci, trocha hraní si, kdy se náhodou nedopatřením něco rozbije a vy to musíte řešit a najednou je vaše dítě to zlobivé. A vy budete muset poslouchat, že máte doma rozmazleného spratka, na kterého byste měli být tvrdší.

Samozřejmě, že je spousta dalších argumentů na to, že vaše děti jsou nejlepší, když jsou miminka, protože dále se to stupňuje, jednak budete potřebovat více financí, potom se budete muset učit věci, které berou ve škole, abyste jim to mohli vysvětlit a strašně moc dalších věcí.

Užívejte si vašich dětí, dokud jsou hodná miminka.

Nevzdávejte se dobrého spánku ani v těhotenství

V prvé řadě – gratulujeme! A přejeme hodně zdraví vám i miminku. Možná už to víte od jiných, možná to už pociťujete i na sobě. Těhotenství kromě radosti a splašených hormonů často ovlivňuje i spánek. Bohužel ne k lepšímu. Přesto stojí za to nad spánkem nemávat rukou, a pokusit se za pořádné vyspání bojovat.

Většina žen pocítí první změny spánkového rytmu hned v prvním trimestru. Vlivem hormonálních změn, zvýšené zátěže na organismus a postupně i rostoucího bříška se začínají objevovat nejrůznější obtíže. Například:

  • Častější puzení k návštěvám toalety
  • Neklid způsobený vyšší mírou stresu
  • Syndrom neklidných nohou
  • Problémy se zažíváním, pálení žáhy
  • Později s rostoucím bříškem také obtížné hledání vhodné polohy

matraceNic z toho samozřejmě není trvalé – problémy odezní nejpozději po porodu (pak se nevyspíte z úplně jiných důvodů). Přesto existují způsoby, jak zlepšit kvalitu spánku – a rozhodně má smysl je o to alespoň pokusit. Kvalita spánku v těhotenství může mít totiž vliv i na postup porodu.

Najděte si vhodnou polohu

Nejpozději od druhé poloviny těhotenství je třeba začít spát na boku. Aby bříško netáhlo, podložte si jej speciálním oválným polštářem – bývá často naplněným pohankou či drtí. Přizpůsobí se přesně tvaru vašeho těla a uleví vám od nepříjemného tlaku.

Úlevu od nateklých nohou a příjemnější spánek vám také pomůže nalézt polohovatelný rošt. Pokud bude navíc vybavený elektromotorem, zvládnete si jej nastavit sama i vleže.

Zkuste alternativní metody

Každé nastávající mamince pomáhá v těhotenství k vydatnému spánku něco jiného. Nebojte se proto jednotlivé metody zkoušet a najděte si tu svou. I když je pravda, že to, co funguje jeden týden, může být za čtrnáct dní zase jinak.

  • Nejen těhotným pomáhá před spaním úlevová masáž, popíjení vhodných bylinných směsí nebo nedráždivé éterické oleje
  • Pomoci může i lehké cvičení či protažení
  • Nezbytný je dostatek tekutin – nejlépe čisté vody
  • Na syndrom neklidných nohou může pomoci železo, hořčík či kyselina listová
  • A hlavně – pokud to jen trochu jde – využijte každou volnou chvilku a spěte kdykoliv během dne

Nemáte náhodou nevhodnou matraci?

Každá těhotná žena si zaslouží jen to nejlepší. Sebedokonalejší techniky, uspávací čaje nebo meditace nenahradí kvalitní matraci. Zvláště v těhotenství oceníte matraci s vysokou vrstvou líné pěny, která se přesně přizpůsobí tvaru těla, a která pomáhá předcházet bolestem zad. Oceníte také anatomické zóny, masážní úpravu ložné plochy matrace a možnost polohování.

Ideální matrací na těhotenství (a samozřejmě i pak) je například extra vysoká matrace FOX 28pěticentimetrovou vrstvou líné pěny. Snadno se udržuje, vyniká ortopedickým komfortem a nyní je v akci 1+1 zdarma.

Další matrace vhodné pro těhotenství najdete zde.

Noční zlozvyky

Noční zlozvyky

Také se Vám stává, že uprostřed noci Vás něco probudí a Vy se pídíte po tom, co bylo příčinou? Stačí pokud zajdete do dětského pokoje a hned je Vaše příčina na světě. Většina dětí totiž mluví ze spánku.

Jakoby někomu něco vyprávěli, nadávali nebo se dokonce hlasitě něčemu smějí nebo plačtivě kňourají. Je to dáno jejich podvědomím a trpí tím miliony dětí i dospělých po celém světě.

Autor obrázku: Family O’Abé

Mnohdy se sourozenci spící v jedné místnosti dotyčným povídálkem baví a druhý den si z něj utahují. Málokdo si totiž své noční rozprávky v bdělém stavu pamatuje.

Dalším nočním zlozvykem, někdy i nebezpečným, bývá náměsíčnost. Uprostřed noci dítě vstane a prochází se po celém bytě. Může se pak velmi snadno stát, že se rodiče vzbudí a zjistí, že jejich dítě stojí přímo nad nimi a úlekem vyskočí z postele.

Tato noční neřest však může být i velmi nebezpečná, pokud mají náměsíčné děti tendenci vycházet z bytu ven, nebo vylézat do oken. Pak může dojít i k velmi závažnému zranění. Proto v těchto případech musí rodiče přikročit k různým bezpečnostním opatřením.

No a nejčastějším jevem bývá chrápání. Často se jedná o pouhé drobné pochrupkávání, což je u dětí i celkem roztomilé.

U malých miminek je to zcela jiné chrápání, díky chtrápání se totiž pročišťují, jakoby se odhleňují. Tělo tak samo zařídilo očistu, když dítko neumí smrkat.

Ale lze se také setkat s případy, kdy bude Vaše dítě chrápat hůře, než – li mnohý dospělák a je nutná návštěva lékaře. Dítě může špatně dýchat kvůli překážce v nose, nebo dále, což může mít za následek nekvalitní spánek, probouzení se kvůli dušnosti, nedostatečné okysličování…

Většina lidí pak přirovnává chrápání dětí stylem:

– A – právě kácíme malý lesík

– A – teď už je to přímo prales

– Ten nebo ta chrápe, až se hory zelenají

– On/ona snad řeže motorovou pilou

Žádný z těchto nočních zlozvyků by se neměl zlehčovat těmito nemístnými poznámkami, protože pokud se o tom dotyčné dítko dozví, akorát se ho to dotkne nebo rozzuří „do běla“.

Proto pokud tyto neřesti překročí jakousi únosnou mez, raději navštivte odborníky.

Děti vs. auto

Děti vs. auto

Autor obrázku: eyeliam

Miluje Vaše dítě jízdu autem? Pak rozhodně nejste jediná rodina, jejíž děti mají v oblibě tuto kratochvíli. Dokonce bylo zjištěno, že některé děti přímo potřebují jízdu v autě, aby například usnuly nebo se zklidnily. Pokud někdo takové dítko doma má, pak mu rozhodněte není co závidět. Dovedete si jistě živě představit, jak se takový rodič musí cítit, když musí během dne, nebo dokonce večer naložit dítě do auta a jezdit s ním po okolí, aby vůbec usnulo.

Nejenže to daného rodiče stojí peníze, protože musí neustále dotankovávat pohonné hmoty do vozidla, ale i veškeré věci okolo, jako oblékání a obouvání dítěte, není vůbec nic příjemného. Když dítko konečně usne, okamžitě s ním musí jet domů, spící přenést do postele a opatrně odstrojit. Poté je pak již mohou uložit do dětské postýlky a oddechnout si úlevou, že konečně spí. Tyto úkony jsou však zbytečné, a někdy velmi komplikující. A to pro kohokoliv, kdo je k tomuto řešení uspávání potomka nucen přistoupit.

Některé nastávající maminky, které v těhotenství jezdí velmi často autem, pak pozorují, že zvuk motoru jejich vozidla, zklidňuje či naopak „prudí“ jejich potomka, kterého nosí pod srdcem. Miminka v bříšku mnohdy dokáží být velmi živé a maminky pak mají pocit, že z něj bude fotbalista nebo dokonce karatista, protože bříško pod náporem ataků miminka vypadá, jako by tam někdo skákal na trampolíně.

A právě jízda autem a zvuk motoru, může miminko uspat či dokonce zklidnit natolik, že maminka má alespoň chvilku úlevy od neustálých kopanců. V opačném případě dokáže miminko za jízdy začít svou maminku tak šíleně „prudit“, jako by dávalo najevo, že konečně přestalo spinkat a má se čile k světu.

Autor obrázku: THX0477

Větší dětičky, se pak s oblibou dožadují jízdy autem při každé možné příležitosti a je jim úplně jedno, zda se jedná o přesun do nedaleké vesničky do obchodu, nebo na delší trasu za kamarády. Pro ně je nejdůležitější, že se mohou svézt autem a popřípadě Vás poctít pěveckým výkonem po celou dobu přesunu vozidlem.

Pokud máte tu smůlu, že jste oněmi jedinci, kteří musí jezdit s potomkem po okolí, jen aby usnulo, pak se snažte vytrvat a pokoušejte se Vašeho potomka naučit na nějaký přijatelnější způsob usínání. Váš rodinný rozpočet by asi dlouho nezvládl takovouto finanční zátěž spojenou s nákupem pohonných hmot. Slibujte dítěti nějakou sladkou odměnu za to, že si půjde chvilku zdřímnout do postýlky.

Starší děti se dokonce mohou začít dožadovat o podrobnější informace ohledně technických věcí a velmi rády budou asistovat u oprav aut či jiných vozidel. A v dnešní době vůbec nezáleží na tom, zda se bude chtít v autech „vrtat“ dívka nebo chlapec.  Hlavně že se budou věnovat něčemu, co je zajímá a baví.

A Vy, milé dětičky, raději nerozptylujte Vaše rodiče, když řídí! Mohlo by dojít k nehodě, nebo Vám budou vyhrožovat, že zastaví a Vy půjdete pěšky, jen aby nemusely poslouchat další hodinu Vaše vztekání, nebo pěvecké výkony! Zcela jistě je bude brzy bolet hlava!

Děti a spánek

Děti a spánek

Spánek dětí a hlavně miminek, je velmi často hodně problematický. Jsou zvyklá, že během dne toho mnoho naspí, a v noci pak spávají o hodně méně. Jsou sice i výjimky mezi těmito miminky, které jsou schopny spát stejným dílem přes den i v noci.

Naučte si Vaše milované potomky již od velmi ranného dětství, spát bez jakékoliv asistence. Protože jakmile si naučíte Vaše dítě spát při rozsvíceném světle, v kočárku, nebo tak že budete Vaše dítě před usnutím držet za ručičku, nebude chtít usínat jinak! A hlavně neučte si dítě spát s Vámi ve velké posteli.

Jakmile tyto fatální chyby uděláte, jste ztraceni!

To co si totiž miminka zažijí již od počátku jejich života, v pozdějších měsících a letech, se těchto zlozvyků strašně ztěžka, Vy, jako rodiče zbavujete. Nejlepším a nejsnadnějším řešením, je uložit miminko do postýlky, zhasnout světla, vložit dítěti do ručičky plyšovou hračku nebo u děvčátek třeba panenku, a odejít.

Nechejte si pootevřené dveře, ale nesmíte se nechat oblomit usilovným pláčem a vztekajícím se děťátkem. Pokud se nenaučí spát samo, vzniká Vám zákonitě problém. Nemáte žádný čas na úklid, vaření jídla na druhý den či velmi důležitého času, který potřebují všichni rodiče sami pro sebe.

I čas určený odpočinku pro samotné maminky, které potřebují načerpat sílu na další den s dětmi a běžným kolotočem okolo celé domácnosti, je velmi důležitý. Jakmile mimčo odroste postýlce, přichází na řadu nácvik spánku ve velké posteli.

Nenechte se odradit počátečními nezdary. Časem si každé dítě přivykne novým věcem. Dávejte své dítě do postele, buď speciálně určené pro větší děti nebo pro začátky postačí i obyčejný starší gauč či palanda. Pod prostěradlo dejte igelit, hlavně do míst, kde se bude přibližně nacházet spodní část těla Vašeho dítka.

Alespoň budete takto mít jistotu, že až se bude učit chodit na nočník, nebude toto lůžko neustále promočené. A i to napomůže klidnějšímu a spokojenějšímu spánku Vás všech. U starších lůžek Vás pak nebude zpočátku tak mrzet, pokud by ho Vaše dítko poznamenalo…. A opět nechávejte ho raději usínat v místnosti bez Vaší přítomnosti, a beze světla.

Nebojte se ani hluku, který způsobíte, zatímco bude dítě usínat!

Pokud budete „našlapovat“ okolo Vašeho milovaného dítka, po špičkách, zcela jistě pak nebude mít šanci doma ani pustit vodu na umytí nádobí, natož další nutné domácí práce, které stihnete po dobu spánku Vaše prcka. Budete muset v koutku čekat, dokud se nevyspinká, abyste, Vy, mohly doma  něco udělat.

Takže, milý rodičové, nenechte se oblomit pláčem a prosbami! Učte ho od počátku spacímu režimu v určitou dobu a úspěch je zcela jistě zaručen!