Jak se co nejlépe připravit k porodu

Každá maminka se nejspíše touží dobře přichystat k porodu a být tak na vše připravená. Samozřejmě, že je našim velkým přáním to, aby porod proběhl co nejlépe a miminko se narodilo zdravé a v pořádku. Na porod se lze připravit a připravit se můžete různými způsoby.

Jednak máte možnost nastudovat si co vás čeká, podívat se na video, zvážit jaký doprovod si k porodu vezmete. Některé ženy touží po doprovodu, jiné si tyto intimní chvíle chtějí prožít spíše sami. Je to velmi individuální, ale pokud se pro doprovod rozhodnete, měl by vám tam být k něčemu dobrý a pomáhat vám.

Proto s doprovodem, ať už je to kdokoliv prokonzultujte jeho roli ještě před porodem, ať víte, co od dotyčného čekat a čím vám u porodu může být nápomocen. Doprovod může dělat takřka kdokoliv, kdo s vámi projde předporodním kurzem. Některé porodnice chtějí za doprovod platit, jinde je tato služba zdarma. Proto si ověřte, jak je to ve vaší porodnici.

Chcete-li mít lehký porod, doporučuje se v těhotenství užívat lněné semínko a pít malinový čaj. Říká se, že díky tomu bude váš porod snadnější a skutečně tomu tak je, neboť tuto kombinaci doporučují i samotní porodníci.

K porodu si můžete vzít i vlastní hudbu, je jen na vás, pro jakou se rozhodnete, bude-li to hudba relaxační, nebo vaše oblíbené písničky, které pak když v budoucnu opět uslyšíte, vybavíte si tuto životní událost a zavzpomínáte si.

Vzít se sebou můžete i aroma vůně, které vám budou příjemné a také masážní olejíčky, budete-li s vaším doprovodem domluvená na tom, že vás v případě zájmu bude masírovat. Prostudujte si jaké masáže jsou pro rodící matku nejvhodnější a jaké jí pomohou ulevit od bolesti. Rozhodně nic nepodceňujte, jedná se o velmi důležitou chvíli ve vašem životě.

Oznamte narození dítěte všem přátelům, známým i rodině

Narodilo se vám dítě a je čas o tom dát vědět rodině, známým, kamarádům, kolegům a podobně? Jak oznámit narození dítěte? Je to nejkrásnější zpráva, kterou můžete komukoliv dát, a tak byste si měli na tom, jak ji sdělíte ostatním, dát skutečně záležet.

By: Dan Harrelson

Svým nejbližším, to znamená rodině, můžete zavolat a tu radostnou událost sdělit po telefonu. Ostatním můžete poslat SMS a tou jim sdělit tuto úžasnou novinku. SMS může být vtipná a může být také originální. Sdělte v ní, jak se vaše dítě jmenuje, jestli chcete být víc konkrétní, můžete je informovat o době narození, údajích kolik měří a kolik váží.

Pokud píše SMS otec a píše, že se mu narodila dcera a obě jsou v pořádku, neznamená to, že se narodila dvojčata jak si mylně myslí moje drahá polovička, když tuto SMS obdrží, ale že matka i dcera jsou v pořádku…

Co také můžete poslat, je MMS s fotografií vašeho dítěte, nebo poslat fotografii přes Viber. Pokud máte Facebook, pak tuto novinku oznamte všem svým přátelům právě přes Facebook, kam taktéž můžete umístit fotografii s informacemi o tom, že se vám narodilo miminko.

Osobně jsem si velmi promýšlela, jak tuto zprávu poslat do světa, jelikož jsem v té době Facebook neměla, tak jsem posílala SMS a telefonovala, rodině pak poslala MMS. Po rozeslání vám pak přijdou odpovědi s otázkami, na které jsem již však neměla sílu odpovídat, protože chodili celou noc.

S babičkami jsem si pak telefonovala a povídali jsme si o tom, jaký byl porod a jak máme krásnou a velkou dceru. Na tyto chvíli nikdy nezapomenete, budete na ně vzpomínat během roku a nejvíc pak při narozeninách vašeho dítěte.

Jak odhalit blížící se porod

Čekáte miminko, jste samozřejmě velmi nedočkavá, a také se pídíte po tom, jak poznáte, že se to již blíží. Jak odhalit blížící se porod? Jednak vám váš lékař určí termín porodu a podle toho budete vědět, kdy byste mohla přibližně radostnou událost očekávat a pak jsou také i jiné příznaky, které vám blížící se porod napoví. V dnešní době díky kvalitním ultrazvukům bývají termíny porodu již velmi přesné.

Pokud se miminko chystá na svět je vaše bříško již velmi nízko, klesá vám. Pokud tedy vidíte, že vám bříško klesá, pak je to jasná známka toho, že to již brzo přijde. Říká se, že žena je před porodem velmi nervózní a v okamžiku, kdy z ní nervozita opadne, se k porodu začne schylovat.

Jestli je porod již blízko zjistí také lékař, který měří ozvi a kontrakce. Slabé kontrakce nemusíte sama vůbec postřehnout, ale přístroj, který je měří, je odhalí. I samotnou prohlídkou se zjistí, zda-li se začínáte otvírat, nebo ještě ne.

Před blížícím se porodem vám vypadne hlenová zátka, která značí, že už se k porodu začne schylovat. Hlenová zátka je žlutě zbarvený hlen a pokud jej objevíte, pak vězte, že už na vaše miminko nebudete muset dlouho čekat.

Praskne-li vám plodová voda, je to jasné. Jede se rodit. Zabalte si věci a vyrazte do porodnice. Před porodem se také může objevit slabé krvácení. I to byste měli řešit ihned s lékařem. Pokud začnou kontrakce i to je jasná zpráva o tom, že se porod blíží.

Kontrakce budou nejprve méně časté, ale jakmile dojde ke kontrakcím, které se stupňují a jejíchž intenzita je kratší jak 5 minut, pak okamžitě vyjeďte do porodnice. Teď už rodíte. Prvorodičky přisuzují k porodu každý nepatrný příznak, druhorodičky a více již dobře vědí, jak celý porod poznat.

Natočit si porod na video, ano či ne

Porod je samozřejmě událostí, která je velmi emotivní a to, že přichází na svět dítě, které je naše a my jsme u toho a to jak jako matka, tak i jako otec, je velice krásný zážitek. I když matka u porodu velmi trpí, tak nikdy nezapomene na okamžik, kdy své miminko poprvé drží v ruce. Doba, kdy otec mohl vidět své miminko pouze přes okno porodnice a maminka s miminkem mohla být jen tehdy, kdy se šlo kojit, je už díky bohu dávno pryč. Naštěstí. Nyní mohou být otcové přímo u porodu, a pokud chtějí, tak si mohou i porod sami natočit. Ovšem otázkou je,  jak moc vhodné to je. Budou to snad někomu pouštět? K čemu je to dobré? Co na to zdravotnický personál?

By: Kala Bernier

Tatínek u porodu je sice dobrá věc, ale vše by mělo mít své hranice. Žena samozřejmě oporu u porodu ocení a to hlavně tehdy, když neví, do čeho jde a co jí čeká, ale i toto je individuální. Samozřejmě jsou takové ženy a netajím se, že mezi ně patřím i já, co právě z toho důvodu, že nevědí, co je u porodu čeká, tatínka u porodu nechtějí a raději si porod prožijí diskrétně a to například s dulou. Sama totiž nikdy nevíte to, jak moc přítomnost tatínka bude ku prospěchu, nebo jak moc vás na porodním sále jeho přítomnost může znervózňovat. Je to samozřejmě každého věc a vše je individuální. Je také možné mít muže u porodu jen na začátku, kdy rodičku podpoří a potom ji nechá samotnou, nebo je možná ta varianta, kdy muž přijde až tehdy, kdy už žena rodí.

Vše je na domluvě a na přání rodičky. I pro muže nemusí být vůbec příjemné vidět, jak se jeho žena svíjí v bolestech a jak jí nijak nemůže pomoci. Jsou však tatínci, kteří si porod natáčejí, nebo fotí a dokumentují tak fakt, jak to celé probíhalo. Málokdo si ale potom takové video bude pouštět, ale samozřejmě jsou i tací, kteří to udělají. Porodníci to nevidí rádi a porod jako takový často nedovolí tatínkům natáčet, kdežto natáčení a focení miminka v prvním okamžiku, se vůbec nebrání, ba naopak. Tam není důvod nemít vše zdokumentované. U porodu mohou nastat kdykoliv komplikace a to je také jeden z důvodů, proč by se porod neměl natáčet.

Žena si může vzít k porodu jednoho, maximálně dvě osoby. Většinou je to otec a dula, pokud jdou k porodu dva lidé. Je-li u porodu dula jako psychická pomoc maminky, tak je samozřejmě vítána, ale jsou i takové duly, které rázně prosazují přirozený porod a odmítají monitory, tím celý porod komplikují a rodičku traumatizují a tím pádem na porodním sále nejsou vůbec vítány. S dulou se domluvte dopředu o tom, jak chcete, aby porod probíhal, pokud nechce respektovat vaše přání a vnucuje vám jen své metody, tak se s ní nebavte a nevyhazujte za její služby zbytečně peníze. Cítíte-li ale fakt, že vám bude dobrou oporou a pomůže vám, pak je to ten pravý člověk, který by vás u porodu měl doprovázet a stoprocentně, za ni budete ve finále ráda.

Tatínek může být u porodu mnohdy vyděšený a někdy se strhne pozornost kvůli jeho nevolnosti na něj, ale dula je člověk vzdělaný a ví naprosto přesně, jak se u porodu chovat a čím rodičce pomoci. Pro dulu jde o práci a to i přesto, že o medicíně toho tolik neví. Má ale dokonale nastudovanou psychiku rodičky a zároveň i její potřeby a je si velmi vědoma toho, co žena skutečně potřebuje a čím jí pomůže.

Maminka u sebe může mít doprovod i tehdy, kdy se rodí císařským řezem, pokud však nastanou vážné komplikace, je doprovod nucen, porodní sál opustit. Po porodu žena zůstává dvě hodiny na porodním sále a potom je převezena na pokoj šestinedělí, kde je po odpočinutí přivezeno i miminko. Sestřičky učí novopečené maminky, jak se o miminka starat. Naučí se miminko přebalovat, oblékat a koupat a samozřejmě věnují mnoho času také tomu, aby maminku naučili správně kojit.

Porod a jeho průběh

By: Tatiana Vdb

Porod je záležitost, která je velmi obávaná a ženy z ní mají přirozeně obavy, zvláště, pokud jsou prvorodičky a nevědí na co se připravit a co je čeká. Těhotenství trvá 9. měsíců a počítá se od poslední menstruace.

Když se porod blíží začíná se nervozita stupňovat a nastávající maminka si připravuje věci do porodnice, připravuje se na fakt, že miminko přijde na svět a chystá se k porodu. Aby o porodu věděla co nejvíce, čte si knihy, hledá na internetu důležité informace, hledá vhodnou porodnici, čte diskuze a navštěvuje předporodní kurz. Vše toto je samozřejmě velmi důležité.

Kdy porod přichází?

Porod poznáte podle kontrakcí, nebo podle toho, že vám praskne voda. To jsou dva způsoby, které vám přesně řeknou, že je čas odebrat se do porodnice. U kontrakcí potom nemusíte až tak spěchat, pokud je mezi nimi časový interval delší jak 5 minut. Někdy si můžete kontrakce splést s poslíčky.

Poznáte je však snadno. Pokud kontrakce, nebo-li silné křeče v podbřišku, přicházejí a jsou pravidelné, lehněte si do teplé vany. Neodezní-li jsou to skutečně kontrakce. Pokud nejsou pravidelné a v horké vaně se zklidní, nebo úplně odezní, jedná se o poslíčky. Pokud jsou kontrakce po 5-ti minutách, je nejvyšší čas odebrat se do porodnice.

Zde se měří srdeční ozvy miminka a také se zjišťuje, na kolik prstů jste otevřená a podle toho porod pak postupuje. Porodní asistentka vám provede klystýr, ale pokud nechcete, aby vám jej provedla, tak to oznamte a klidně roďte bez něj. Osobně si myslím, že je to věc, bez které se klidně obejdete, ale to je můj osobní názor.

Je každého věc, jak se k tomu postaví. Pokud jste otevřená na 10 prstů a máte pocit silného tlaku, jde se rodit. V lepším případě je to otázka pár hodin, v těch horších i dnů. Pokud máte silné bolesti a myslíte si, že to nezvládnete, nechte si píchnout epidurál, ten vám od bolestí okamžitě uleví.

Přirozený porod nebo císařský řez?

Přirozený porod nebo císařský řez?

Mnoho nastávajících maminek se nemůže dočkat okamžiku samotného zrodu nového života na tento svět. Často potajmu uvažujete, milé těhulky, zda budete mít to štěstí a vše půjde hladce a bez komplikací, přirozeným porodem ideálně dle porodního plánu, nebo se vyskytnou neočekávané komplikace a Vy budete muset volit metodu císařského řezu?

Raději nad takovýmito úvahami nedumejte, neprospívá to ani Vaší psychice, ani miminku. Nechejte tomu zcela volný průběh a již velmi brzy zjistíte, jak se vlastně věci mají.

Důvody pro císařský řez

K císařským řezům se většinou přistupuje v okamžicích, kdy došlo k nějaké nehodě a je ohrožen život matky, dítěte, nebo obou.

Můžete se však také setkat se situací, že Váš přirozený porod bude probíhat hladce, až do okamžiku, kdy dojde ke komplikaci, například špatné prospívání plodu, nepostupování porodu, nedostatečná připravenost porodních cest, přestože porod musí proběhnout rychle, nebo mohou začít mít lékaři obavu o to, že má děťátko omotanou pupeční šňůru kolem krku. Pak dozajista Váš lékař bude navrhovat císařský řez. Takže si ve finále vyzkoušíte metody obě dvě, v nedobrovolné kombinaci.

Autor obrázku: jerihillary

Dalším důvodem tohoto způsobu zrození Vašeho miminka je situace, kdy je špatně otočeno – zadečkem dolů, neboli koncem pánevním. Zde se lékaři příliš nerozhodují, zda se miminko pokusit otočit, ale rovnou volí tuto variantu.

Mnohdy se však najdou i takové výjimky, kdy těhotná žena bojící se přirozeného porodu a porodních zdlouhavých bolestí, přímo vyžaduje sama ze své vlastní vůle, císařský řez. Takováto maminka pak raději přetrpí celkovou či epidurální anestezii, i následné bolesti spojené s hojením poporodní jizvy, než aby „prožívala peklo“, na porodním boxu, někdy i několik hodin. No, proti gustu, žádný dišputát! Rozhodnutí je v tomto případě jen a jen zcela na Vás, nastávajících maminkách.

Většina žen však raději s vypětím svých sil přivádí na svět své potomstvo přirozenou cestou, a poté, když poprvé v náručí stisknou své malé vřeštící, červeno-lící a mrskající se miminko, do očí jim vyhrknou slzy štěstí a lásky, s pocitem, že ta námaha jim za to stála.

Porodní plán

Porodní plán

V dnešní době je možné si předem ujasnit postup Vašeho porodu. K tomu slouží porodní plán, který si sestavíte, nejlépe s porodní asistentkou, případně lékařem, a který předložíte v porodnici. Právě v takovém dopise jasně vymezíte, co si během porodu přejete a co naopak ne.

V rámci takového plánu můžete personál porodnice požádat, aby se porodu neúčastnili medici, že chcete/nechcete epidurální anestezii nebo že chcete mít na blízku manžela po celou dobu porodu. Forma, jakou plán napíšete, je volná, může to být dopis, seznam nebo tabulka. Porodní plán Vám pomůže si ujasnit jednotlivé fáze porodu a postupy. Zamyslete se, co opravdu chcete. Jak takový plán může vypadat?

VZOR:

Dobrý den,

zvolila jsem si Vaši porodnici, na základě kladných ohlasů a doporučení. Velice bych si přála, aby můj porod měl takový průběh, na který budu vzpomínat jen v dobrém. Jsem prvorodička a  budu Vám velice vděčná za veškerou odbornou pomoc, podporu a trpělivost. Termín porodu mého miminka byl stanoven na 8. dubna 2013.


Bude-li porod postupovat správně, budu ráda, když mi vyjdete vstříc v následujícím:

Informujte mě, prosím, průběžně o postupu porodu a o tom, co bude následovat.
Po celou dobu porodu mě svojí přítomností podpoří …(manžel/ partner/ kamarádka).
Porod nechte probíhat přirozeně a bez vnějších zásahů, pokud nedojde k vážnějším komplikacím.
Souhlasím/nesouhlasím s odběrem pupečníkové krve, podepsaný formulář jsem odevzdala. (je k dispozici při příjmu rodičky)
Veškeré informace o mně a miminku předávejte také mému manželovi/ partnerovi/ kamarádce


V průběhu první doby porodní uvítám:

Intimní prostředí na porodním sále
Relaxační hudbu, tlumené osvětlení
Informace o všech zásazích a nutné indikaci léků. Nepřeji si žádný zásah bez mého vědomí a svolení.
Holení je pro mne přijatelné, takže se přizpůsobím Vašim zvyklostem/ oholená jsem již přišla/nesouhlasím s holením
Rady ohledně správného dýchání a úlevových poloh.
Možnost využití epidurální anestezie.
Možnost volného pohybu a využití doporučených porodních pomůcek.
Dodržení přirozeného, spontánního průběhu porodu.
Neurychlování porodu.
Nepřeji/ přeji si přítomnost studentů medicíny nebo SZŠ


V druhé době porodní Vás prosím o:

Možnost výběru nejpohodlnějších poloh pro tlačení a střídání těchto poloh.
Prováděla jsem masáž hráze, proto bych byla ráda, kdyby nebyla nastřižena pouze preventivně.


V případě komplikací během porodu:

Informujte mě, prosím, o veškerých zásazích a nutném podávání léků. Nepřeji si žádný zásah bez mého vědomí a svolení. Informace předejte také mému manželovi/ partnerovi
Pokud bude nutný císařský řez, přeju si, aby proběhl pouze v epidurální anestezii a zároveň, aby manžel/ partner mohl být po celou dobu přítomen.
 případě, že to možné nebude a budu muset podstoupit celkovou narkózu, přeju si, aby mohl manžel/ partner vidět miminko co nejdříve.


V době po porodu prosím:

Přestřižení pupečníku až po jeho dotepání. Tento úkon by rád provedl manžel/ partner.
Podání informací o zdravotním stavu miminka a mně, příp. o nutných zásazích
Položení miminka na bříško ihned po porodu.
Provedení nejnutnější prohlídky miminka v mé přítomnosti – neodnášet miminko, nenatahovat nožičky pro měření, míra a váha po 1-2 hodinách porodu
Co nejčasnější přiložení miminka.
Prohlédnutí miminka pediatrem přímo na porodním sále. Pokud to nebude možné, přeji si, aby dítě doprovázel manžel/ partner.


Na oddělení šestinedělí:

Chci být informována o všem, co se bude s miminkem dít po celou dobu, kterou strávíme v porodnici.
Plný roaming-in po celou dobu pobytu.
Pokud to bude kapacitně možné, přeji si nadstandardní pokoj.
Pokud bude nutné vyšetření miminka mimo můj pokoj, chci být vždy přítomna já nebo manžel/ partner.
Prosím o veškeré informace týkající se správného kojení a péče o miminko
Prosím o pomoc s případnými obtížemi spojenými s péčí o miminko
Pokud bude nutný příkrm, pak pouze mateřským mlékem alternativním způsobem.

Za akceptaci děkuji.

Mé osobní údaje

Jméno a příjmení:                             

Adresa trvalého bydliště:                                         
Rodné číslo:
Číslo OP/PAS:
Kontaktní telefony:
Zdravotní pojišťovna:
Ošetřující gynekolog:
Dětský lékař:
Jméno pro miminko:

holčička:                     chlapeček:
Zdravotní diagnóza, užívané léky, dieta:

Jiné: