Zranění dětí

Zranění dětí

Ke zranění dětí dochází stále častěji a bohužel i snadněji, než bychom si kdy dříve dokázali představit. Děti jsou totiž takové malé živly, které mají spoustu bláznivých nápadů a ztřeštěných myšlenek, jež velmi často realizují.

Stačí málo a nehoda i se zraněním je na světě. Každý z Vás, rodičů, to jistě velmi dobře zná a zažil nejednu bezesnou noc.

Autor obrázku: Roy Luck

Ke zranění může snadno dojít doma i venku a přes veškerou Vaši snahu děti hlídat, je mnohdy tato Vaše snaha marná. Obvykle je doma napadne hrát si s míčem u otevřeného okna, a při chytání míčku povyskočí. Hop, bum, a už mají tržnou ránu na hlavě, protože se praštili o hranu otevřeného okna. Nebo si vylezou na židli či stůl a začnou na nich hopsat a vrtět se. Podklouzne jim nožička, spadnou, praští se nebo si dokonce způsobí zlomeninu.

Chování dětí je mnohdy natolik nevyzpytatelné, takže se většina rodičů nestačí divit, co vše je napadne. Stále častěji lze pozorovat, jak dvě i více dětí, venku jezdí pouze na jednom jediném kole… prudce zabrzdí a už některé z nich letí vzduchem. Nebo běhání na boso v nepřiměřených podmínkách. Zraněné chodilo je otázkou pár minut.

K poranění dochází nejčastěji při různých sportovním aktivitách či dětských hrách, ale i díky pouhé náhodě, pokud se připletou někam, kam nemají. Nejlépe pod nohy či ruce dospělých. Někdy postačí i pouze mokrá podlaha, na níž jim podjedou nožičky a zlomenina ruky či nohy je pouhou otázkou okamžiku.

Nemá však rozhodně žádnou cenu, abyste Vaše dítka hlídaly na každém kroku, aby se náhodou nějak nezranila. Vaši potomci by si pak zřejmě připadali v očích kamarádů jako maminčini mazánci a dozajista by Vám za Vaši přehnanou péči a starostlivost nepoděkovali.

Údělem rodičů je velmi často chlácholení a pofoukání nějaké té bolístky či ošetření drobných odřenin a modřin.

Mnohdy to sice vypadá, jako by dítě bylo týráno, protože má spoustu těchto modřin, ale spíše to bývá právě následkem jejich dětského a sourozeneckého řádění. Jako například, když starší sourozenec neustále tomu mladšímu, s úsměvem na tváři, podkopává nohy, a má radost z jeho odřených kolen.

Při troše té opatrnosti samotných dětí, i Vás rodičů, nemusí docházet k vážnějším zraněním.

No a pokud jsou Vaše dítka trošku více živější, tak se jim snažte opakovaně vysvětlit možné následky jejich mnohdy „bláznivých“ nápadů!

Na co všechno dát pozor

Na co všechno dát pozor

Máme doma miminko. Je tolik velkých změn,vše se mu musí podřídit. Ale říká
se, že dokud miminko leží a nikam nám neuteče, tak se nemusíme ničeho
obávat. Ale pozor, i když máme andílka na přebalovacím pultu, může se stát,
že  už někdy kolem čtvrtého měsíce se začne převalovat a mohlo by nám z
přebalováku spadnout.

Pak čeká rodiče nepříjemné vyšetření v nemocnici, jestli miminko neutrpělo otřes mozku a několikadenní hospitalizace spojená s pozorováním, jestli je všechno vpořádku. Také lékařský personál bývá na takové maminky hodně nevlídný, protože se jedná o zavinění způsobené jejich vinou a pokud se miminku něco přihodí, pak zato nese rodič vinu.

Co ale když začne malé vyvíjet samostatnou pohybovou aktivitu. Vždyť se jen
plazí, nikam se nedostane! Ale ouha, to bohužel – či bohudík – není pravda,
prcek se dostane všude, kam potřebuje, sice se natáhne jen do určité výšky,
ale zato se doplazí hodně daleko.

Dejte tedy pozor na následující okolnosti

Autor obrázku: Karl Baron

1. elektické zásuvky – zatím nezabezpečené elektrické zásuvky nám stačily,
ale naše malé může vzít šroubovák, který se válí po zemi a zkusit ho zastrčit do té krásné dírky, která s ostatními vypadá jako usměvavá tvářička.

Ony plastové krytky koupíte za pár korun a opravdu stojí za ten pocit bezpečí.

2. prací prášky – zatím stály hezky nezabezpečené vedle pračky či sušičky,
nikoho nenapadlo, že by mohly být někomu nebezpečné. Ale když se náš malý
badatel dostane do jejich blízkosti, nikdo se nemůže divit, že se přišel podívat na usměvavé miminko, které mu kyne z obalu pracího prášku. A co ten hezký chlapeček skrývá v pytlíčku za dobrotu, musím tu voňavou věc prozkoumat!

Když se tak stane, tak už se na nás dívá dětská lékařka jako na někoho, kdo potřebuje hlavou před upotřebením zatřepat. Že je přece jasné, že taková chemie nemůže být volně k dipsozici.

3. ostré předměty – měli jsme vždycky rádi, když jsme měli nůžky při ruce a samozřejmě potřebujeme hezky naostředné tužky, ale co se líbí nám, tak se může líbit také našim malým objevitelům. A následky nechtějte domyslet,
stačí ony hrůzné obrázky, které kolují po internetu. Pak už by se na nás dětská lékařka dívala na někoho, na koho by nejraději oslala pracovníky sociální péče.

Autor obrázku: Pete

4. horké předměty– když jsme právě dožehlili voňavé prádlo, necháme
samozřejmě žehličku zchládnout. Ale ouha, ta šňůra, která čouhá z rozpálené
žehličky vypadá zespodu opravdu hodně zajímavě, co když se k ní nenápadně
přiblíží naši malí mazlíčkové a zatáhají za ni?

Pak je nejlepší si uvědomit, že žehlit bychom měli v době, kdy náš malý spinká nebo kdy nám ho někdo může pohlídat tak, abychom si byli jistí, že nedojde k avizované situaci.

Pokojové rostliny a děti – druhá část

Pokojové rostliny a děti – druhá část

Mezi nejčastější jedovaté rostliny v domácnosti patří:

Autor obrázku: Emilio Labrador

Azalka, Lilie, včetně Lilie velkokvěté, Lilie tygrované a denivky, Kroton, Klívie, Tchýnin jazyk, Difenbachie, Narcisy, Kaládie, Fíkus, Filodendron, Monstera, Oleandr, Poinsettie (pryšec nádherný neboli vánoční hvězda), Lilek ozdobný (jeruzalémská třešeň), Plody cesmíny, Amarylis, Prvosenka nebo Petůnie. Pokud se těchto rostlin přeci jen nechcete vzdát, umístěte je na těžce dostupných místech na vysokou skříň, na police, zkrátka někam, kam se Vaše ratolest nedostane ani s velkou dávkou vynalézavosti a úsilí.

Kaktusy jsou další nevhodnou rostlinou. Jeho ostny mohou být nástrahou pro Vaše děti i domácí mazlíčky. Některé druhy jsou navíc ještě jedovaté (často ty, ze kterých vytéká mléčná šťáva) a po popíchání v rankách zůstávají zpětné háčky trnů, které se v kůži chovají jako tříska.

Rostliny tvoří kyslík

Není ale nutné se zbavovat všech rostlin. Může být pro děti velmi poučné sledovat, jak se maminka stará o květiny doma a pokud si nějakou květinku vypěstují děti samy  a uvidí jak jim prospívá a roste, stane se pro ně velkou pýchou, domácím mazlíčkem, který roste.

Existuje mnoho rostlin, jejichž péči zvládnou děti samy, případně s malou pomocí. Volte vždy méně náročné květiny vzhledem k věku Vašeho dítěte. Velice vhodné jsou kvetoucí, pestré květy, které děti malují ve školách a školkách.

Takovou květinou může být:

Autor obrázku: victoria

Begonia elatior (péče o ní je snadná, výsledek velmi vděčný. Begonie kvete i v zimě a může být dobrou inspirací pro Vaše děti).

Gerbera (je to nejčastěji malovaná květina ve školách, svou pestrostí barev vyvolává pozitivní náladu a úsměv na každé dětské tváři).

Rosa (přestože se děti trnů růže trochu bojí, její květy drží v ruce snad každá princezna. Rostlina je vhodná pro děti školního věku, je krásným příkladem, že ztráta květu neznamená hned zánik rostliny).

Rychlost a mrštnost dětí je někdy až neuvěřitelná, proto nespoléhejte jen Váš ostrozrak, že děti od květin uhlídáte. Prevence je v takovém případě rozhodně na místě.

Pokojové rostliny a děti – první část

Pokojové rostliny a děti – první část

Autor obrázku: AForestFrolic

Máte rádi rostliny doma? Těší Vás pohled na kvetoucí orchidej nebo vzrostlou a stále zelenou juku? Rostliny jsou součástí většiny domácností, nějakou kytičku v květináči má téměř každý.

S nástupem dětí a domácích zvířátek je nutné nad florou v bytě přemýšlet i z pohledu nezávadnosti pro případné konzumenty.  Některé květiny se mohou rázem stát nepřítelem pro Vaše děti a domácí mazlíčky.  Jaké květiny jsou pro děti zcela nevhodné a co si s nimi počít?

Do dětského pokoje květiny nepatří

Nejen samotná květina, ale také její obal, substrát a třeba keramzit mohou být neodolatelným lákadlem pro Vaše děti. Mějte na paměti, že jsou děti zvídavé, rády zkouší nové věci a poznávají svět. Takže by mohly zkusit ochutnat hlínu nebo na sebe třeba zvrhnout květináč.

Kaktusovité rostliny jsou zcela nevhodné, koneckonců zranění už způsobily nejednomu dospělému, o to větší neplechu mohou napáchat v dětském pokoji. Pro dětský pokoj bohužel ani neplatí možnost umístění květin do vyšších poloh. Právě taková věc se stane pro zvídavé děti středem zájmu a jejich cílem.

Jedovaté rostliny – pryč z bytu

Autor obrázku: Karl Ericson

Je jasné, že kvůli dětem neodsunete všechny květiny z bytu do sklepa. Pak je ale nutné je setřídit a odstranit ty jedovaté.  Některé rostliny jsou sice jedovaté „jen“ lehce a způsobují ekzémy, záněty, vyrážku nebo otok.

U jiných hrozí zvracení, průjem a křeče, které mohou při pozření většího množství rostliny vést k postižení celého organismu a následné smrti. Dítě snadno utrhne a ochutná kousíček listu, u některých rostlin stačí dotyk jemnou dětskou pokožkou a malér je na světě.

Dětské kolo – druhá část

Dětské kolo – druhá část

Autor obrázku: tropicofkansas

Když se poškrábe starší kolo nebo se na něm něco ulomí, pak Vás to nebude tolik mrzet, jako když se to stane u kola, za které jste v obchodě nechaly několik tisíc korun. Nezapomeňte na přilby a loketní a kolení chrániče. Tím rozhodně zamezíte zranění Vašeho dítěte.

Pak nastává čas výuky Vašeho dítka na kole. Přídavná kolečka jsou velkým pomocníkem při výuce a Vaše dítko za pomoci a rad Vás, milé maminky a tatínkové, brzy bude „pirátem silnic“.

Pokud usoudíte, že již nastal čas na sundání koleček a přechod na tu pravou jízdu pro velké šikuly a šikulky, pak hurá do toho. Při častém zkoušení udržet balanc, správně zatáčet a brzdit, pak bude průběhem času Vaše dítko postrachem okolí.

Jakmile toto všechno hravě zvládne, je na čase pořídit „lepší“ kolo a to výukové, pokud je jízdy schopno, poskytnout dalšímu prckovi, který se chce naučit jízdě na kole.

Autor obrázku: Brian Clift

Nechte Vaše dítě při tomto výběru asistovat, aby si mohlo vybrat barvu a celkový vzhled, protože hlavně holčičky požadují, aby jejich fajnová kola měla různé nosiče či košíčky, v nichž mohou převážet hračky nebo flaštičky s pitím.

Poté co Vaše dítě zvládne bez větších problémů jízdní dětské kolo, nic Vám nebrání v tom, abyste vyrazily na vyjížďku do parku, či výlet na kolech, vybaveni na piknik či hraní na dětském hřišti, na které cestou narazíte.

Při výuce se nezapomeňte vybavit trpělivostí, protože ne každé dítě musí být zručné a někdy jim to trvá delší dobu, než vše zvládnou. Za každý pokrok je pochvalte či odměňte nějakou dobrotou, to je bude motivovat k další a další jízdě, která jim napomůže vše hravě zvládnout ke spokojenosti všech.

Dětské kolo – první část

Dětské kolo – první část

Autor obrázku: echoforsberg

Jak Vaše dítě roste, roste s ním i jeho dětské kolo. Menším dětem se většinou vybírají nejprve dětská odrážedla, která jim napomohou k tomu, aby si navykly na tento způsob zábavy. V dnešní moderní době se dá sehnat mnoho typů odrážedel a to jak velikostně, tak i různých motivů či podle druhu materiálu, z nichž je odráždedlo vyrobeno.

Dnes se již dají sehnat odrážedla na motivy různých zvířátek, autíček či dokonce i motorek. Od těch nejmenších až po ty největší, ze kterých si vybere každý z rodičů.

Vybírejte takové, které nebudou pro Vašeho potomka příliš malá nebo naopak příliš vysoká, aby dosáhlo nohama na zem, aby se „neklepalo“ kolínky o zem nebo se nemuselo odstrkovat pouze špičkami nohou.

Pokud si myslíte, že to samy nedokážete odhadnout, vezměte Vaše dítě s sebou do prodejny a nechte si poradit odborníkem. Prodavači těchto věciček se v tomto oboru většinou velmi dobře vyznají a rádi Vám poradí, co bude vhodné právě pro Vaše dítě.

Čím jsou děti starší mění se i jejich požadavky. Někteří rodiče řeší přechod z odrážedel a motorek na kolo takovou jednou malou vychytávkou. Tou vychytávkou je tzv. kolové odrážedlo. Jedná se o kolo bez šlapek, kde se musí odrážet nohama, aby se dokázalo dítě přesunout z bodu A do bodu B. Naučí se tím získat balanc a je pro ně mnohem jednodušší pak přejít na dětské kolo.

Autor obrázku: Jonny Hunter

Jakmile uvážíte, že již nadešel čas na dětské kolo, opět musíte vybrat správnou velikost. Většinou se rodiče dívají na ceny, nastavitelnost sedaček, barvu – protože i ta je pro dítě důležitá – a také na přídavná kolečka.

Někteří rodiče používají kola po starších sourozencích či kola sehnaná v rámci rodiny, přátel či různých sportovních bazárcích. Mají totiž zkušenosti s tím, že pokud se dítě teprve učí na kole jezdit, dojde k mnoha bouračkám, nehodám a pádům. A právě tyto kolize a pády mají za příčinu poškození kola i modřin na tělíčkách Vašich dítek.

Mýty nebo pravda, aneb těhotná žena za volanten

Mýty nebo pravda, aneb těhotná žena za volantem

Často se těhotné ženy ptají, zda je řízení auta nebezpečné. Některé ženy se dokonce bojí sedět na místě spolujezdce a v domění, že by ublížily v případě autonehody plodu, nezapínají si ani bezpečnostní pás. Je to všechno jen zbytečná obava, nebo to má svůj důvod?

Pokud je žena aktivní řidičkou již delší dobu, není důvod přestat v době těhotenství. Je ale potřeba počítat s tím, že řízení auta je i velká psychická zátěž. Žena by s tím měla počítat a neměla by se vydávat na dlouhé cesty. V posledních týdnech před porodem by rodička neměla řídit vůbec, porod může přijít kdykoliv a popravdě, kolik žen by chtělo rodit v autě, nebo v sanitce po cestě do porodnice.

Bojíte se nehody?

Většina těhotných žen propadá při cestování autem obavám z autonehody. Mají strach nejen o sebe, ale především o své nenarozené dítě. Vyrovnat se se stresem bývá velice obtížné, ale pomoci vám může správná technika dýchání. Zní to jako maličkost, ale dělá to divy! Také se vám bude hodit při porodu, kdy je správná technika dýchání velice důležitá a pro rychlý porod bez komplikací.

Relaxace na sedadle spolujezdce

Pokud vás trápí bolesti zad, možná by vám pomohla krátká jízda autem. Možná to zní až neuvěřitelně, ale sedadla v moderních autech jsou někdy lépe tvarovaná, než nejlepší židle a křesla. Nastavitelná poloha a výška sedadla, bederní opěrka, to vše vám může od bolesti zad ulevit. A v zimě vyhřívaná sedačka, to je věc! Hlavně si nastavte sedadlo tak, aby vám naprosto vyhovovalo. Pořiďte si speciální bezpečnostní pás pro těhotné, který mění způsob upevnění popruhů. Nikdy si nezapínejte bezpečnostní pás tak, aby byl popruh umístěn přes břicho!