Náhlé výdaje? Kde si půjčit, ale nenaletět?

Ačkoli vám dlouho sloužila, teď se porouchala. Bez nové pračky se neobejdete, stejně jako bez auta, pokud jste na něm závislí. Potřebujete ho opravit nebo dokonce koupit nové? Máte jiné nečekané výdaje, ale nemáte k dispozici dostatek vlastních financí? Uvažujete, že si půjčíte, ale bojíte se, abyste nenaletěli?

Půjčka je dnes běžnou záležitostí

Někteří si půjčují i na zbytečnosti, jiní se za každou půjčku stydí. I když má jít o pár korun, vidíme v tom své selhání. Půjčka je dnes naprosto normální věc, tedy pokud si půjčujete na něco, co opravdu potřebujete. Půjčit si na dárky pod stromeček nebo dovolenou rozumné určitě není, když se ale rozbije auto, potřebujete novou sedačku nebo opravit střechu, není na tom nic špatného.

Poskytovatelé půjček číhají na každém rohu, někteří jsou důvěryhodní, jiní o poznání méně. A tady je další zádrhel, proč se mnozí bojí si půjčit. Naletět nějakému podvodníkovi, který vás pak na úrocích sedře z kůže, to rozhodně nechcete.

Dejte přednost bankovním institucím

Půjčky poskytují bankovní i nebankovní instituce, v ideálním případě si půjčte od těch bankovních. Podléhají dozoru Česné národní banky, nebankovní instituce jen obecné legislativě. Bankovní instituce vám navíc s největší pravděpodobností nabídne nižší úrok výměnou za to, že si vás dobře proklepne a ověří vaši bonitu, tedy schopnost splácet.

Na co se při výběru půjčky zaměřit?

Prvním krokem by mělo být spočítat si, kolik si opravdu potřebujete půjčit. Neměli byste si půjčovat o moc víc, než kolik si opravdu potřebujete půjčit. Čím víc si půjčíte, tím déle budete úvěr splácet a tím vyšší bude měsíční splátka. Navíc vás to bude lákat k tomu, abyste si peníze, které zbydou, koupili něco, bez čeho se dost dobře obejdete.

Zkuste si také spočítat, kolik můžete každý měsíc z rodinného rozpočtu postrádat a splácet tím půjčku. Bance to možná vyjde trochu jinak, je to ale na vaši ochranu, abyste nepřecenili své platební schopnosti a nespadli do ještě větší dluhové pasti.

Jaké parametry jsou nejdůležitější?

  • Výše půjčky
  • Doba splácení
  • Výše měsíční splátky, která se dělí na úmor a úrok. Úmor znamená splátku dlužné části, úrok pak odměnu věřiteli za to, že vám peníze půjčil. Ze začátku je úrok vyšší než úmor, postupně se situace otočí. Jistina půjčky je totiž časem nižší, vy tak platíte menší úroky a víc pak jde na umoření jistiny.
  • RPSN – parametr, který se mnohdy podceňuje. Přitom právě podle roční procentní sazby nákladů zjistíte, zda je půjčka výhodná, nebo ne. RPSN vám totiž ukáže celkové náklady na úvěr, obsahuje jak všechny možné poplatky, tak pojištění schopnosti splácet. Čím je RPSN nižší, tím je úvěr výhodnější.

Víte, že díky RPSN můžete půjčky porovnat, a to třeba i online? Nemusíte tak obcházet banky, stačí si najít pár minut volného času, do ruky vzít počítač, telefon nebo tablet s přístupem na internet a za chvíli víte, na čem jste.

Rodiče živí své děti anebo naopak?

Rodiče živí děti:

Každý rodič je povinen starat se o své dítě. Ať už to spočívá v tom, že svému dítěti musí zajistit jistý finanční obnos nejen na školní potřeby, jízdu autobusem, ale také i na jeho koníčky, aby dále mohlo rozvíjet svůj talent. A to není jediné, dále dítě musí něco jíst, pít potřebuje oblečení a spousty jiných věcí.

Proč musí živit rodič své dítě?

Protože jak už jsem upozornila, dítě potřebuje mnoho věcí. Ale je to dítě, takže je nevzdělané natolik, aby mohlo pracovat, či není dost velké na to, aby mohlo vykonávat jistou práci. A navíc, kdyby takové malé dítě pracovalo, tak by to bylo i proti našim zákonům. A kde má dítě vzít peníze na věci, které potřebuje, když nemůže vydělávat? Jedině u rodičů, kteří si dítě pořídí a uvědomují, že jim přibude nejen plno závazků a povinností, ale více finančních investic.

Dítě začíná chodit na brigády, rodič má pocit, že ho finančně podpořil dost

Autor obrázku: Alessandro Valli

Mnoho z rodičů nemá tolik peněz, aby dítěti koupili každý nešvar, po kterém pohlédne. A proto to dítěti nekoupí, a když dítě dospěje patnácti let, tak si hledá brigádu, aby si mohl přilepšit. Jenomže se najdou i takoví rodiče, co jeho snahu neocení anebo jí využijí. Řeknou, že si vydělalo peníze, tak ať rodiči přispěje na oblečení, které mu kupuje. Anebo dokonce řeknou, že celou dobu ho živili, tak od něho také něco čekají.

Moje kamarádka měla se svou maminkou vždy velmi kladný vztah. Povídaly si spolu, jako by byly nejlepší kamarádky, vzájemně se podporovaly. Ale jednou nastala situace, kdy její maminka přišla o práci a dostala se do tíživé finanční situace.

Kamarádka byla ještě studentkou, ale o víkendech si aspoň trochu přivydělávala, tak nějaké peníze měla. A tak jí její maminka poprosila, aby jí na chvilku, než si najde nové místo, něco málo půjčila z toho, co si našetřila. Moje kamarádka chtěla mamince pomoct, tak jí dala vše, co mohla.

Později si mamka našla práci, ale nějak se neměla k tomu, aby svému dítěti vrátila peníze, které měla půjčené a raději je investovala do cigaret. Kamarádka ji nechtěla nijak upozorňovat, je to její mamka a přece by si to nenechala. Jenomže už to byla dlouhá doba, navíc nastal předvánoční čas a matka si mezitím půjčila další peníze a kamarádka neměla za co koupit vánoční dárky. Šla za mamkou, že si s ní popovídá, jak to udělají, jenomže mamka k ní byla sprostá, řekla jí, že teď nic nemá a že dárky koupí po Vánocích, že stejně budou slevy.

No, kamarádka se naštvala. Několikrát se pořádně pohádaly, až se to nakonec vyhrotilo tak, že se kamarádky odstěhovala, ale své peníze dodneška neviděla.

Samozřejmě, že každý rodič chce pro své dítě to nejlepší. Ale také se může kterýkoliv dostat do potíží a stáhnout i své dítě. A v takové situaci by si rodiče měli uvědomit, že dítě není schopno uživit ani samo sebe, natož tak nějak finančně pomoct rodičům.

Nákupy vs. děti

Nákupy vs. děti

Také s úsměvem vzpomínáte na Vaše dětská léta, kdy Vás maminky a tatíkové vyslali do obchodu nakoupit? Pak Vás dozajista vyzbrojili lístečkem, na němž Vám pečlivě poznamenali, co vše máte nakoupit a malou peněženkou s dostatkem peněz, z nichž Vám vždy ještě zbylo dost na nějakou tu dobrůtku a síťovanou taštičkou.

Autor obrázku: Michael McCauslin

V dnešní době se spíše rodiče obávají „pirátů silnic“, kteří by mohli srazit jejich milované dítě na přechodu, a proto buď své dítě doprovodí, nebo se do obchodu raději vypraví sami.

Tam, kde není přílišný silniční provoz se stále můžeme setkávat s nákupním seznamem zastrčeným v kapsičce, igelitovou taškou v ruce, penězmi pečlivě uschovanými v peněžence a klopýtajícím školáčkem po chodníku.

Dříve bývaly nejčastějšími položkami na nákupním seznamu:

chléb

– rohlíky

– mléko

– máslo

– sušenka

Dnes tam uvidíte téměř totéž, akorát k tomu přibudou další potřebné ingredience do jídel, na něž maminky při vaření zapomněly nebo jim došly.

Dříve se spousta věcí pěstovala a vyráběla doma, jako např. :

– brambory a další zelenina

– mléko a mléčné výrobky

– vajíčka

– zavařeniny

– uzeniny

A dnes se lidé spíše spoléhají na hotová jídla, nebo polotovary a navíc vše stojí o mnoho více než kdysi.

Takže, milý rodičové, klidně pošlete Vaše dítko do obchodu, ale raději starší, u nichž víte, že budou dbát na bezpečnou cestu do i z obchodu a hlavně je nezapomeňte vybavit dostatkem financí, protože při dnešní drahotě se může snadno stát, že Vám domů dítě přinese pouze polovinu věcí.

Nejhlavnější však je onen nákupní seznam, protože jinak Vaše dítko nakoupí pouze pár maličkostí z důvodu své obrovské zapomnětlivosti.

Herny

Herny

Spousta dětí stále častěji vidí u svých rodičů špatné návyky a neřesti. A bohužel je ještě častější, že se řídí děti příkladem svých rodičů. Jednou z těchto neřestí jsou návštěvy různých heren.

Zpočátku to začíná návštěvami různých herních zařízení s automaty, na nichž mohou celé hodiny hrát rozmanité množství bojových, sportovních, válečných i strategických her. Děti se mohou stát na těchto hracích automatech stále více a více závislejší, až jim bude dělat problémy dokonce i v noci na ně nemyslet. Jejich myšlenky budou patřit pouze a jen oněm hracím „démonům“.

Autor obrázku: Rob Boudon

Později se tato závislost může přenést i do dospívání a dospělosti, až nakonec z obyčejných her, přejdou na výherní automaty, do nichž nastrkají veškeré své finanční prostředky.

Začnou krást svým rodičům peníze i věci, které následně někde zpeněží a nakonec se z nich stanou „Gembleři“. Pak rodině nezbývá nic jiného, než přistoupit k radikálnímu řešení – léčebna, nebo vypovězení z kruhu rodinného do doby, než si přiznají svou chybu a ochotu se léčit.

Existují však i jiné druhy heren, které jsou pro dětské návyky a psychiku neškodné! Jedná se o tzv. dětské herny a zařízení, kde se vesměs setkávají děti všech věkových kategorií, aby si zde zahrály různé společenské i sportovní hry.

Zatímco děti dovádějí v bazénku plném míčků, rodiče si mohou nerušeně povykládat s ostatními rodiči o neřestech i radostech svých potomků, nad šálkem kávy či jiného občerstvení.

V těchto zábavních hernách vůbec nezáleží na času, který v nich s dětmi strávíte. Nejenže se tu děti seznámí a spřátelí s jinými dětmi, ale totéž platí i o rodičích.

Takže, milý rodičové, dávejte si bedlivý pozor na to, jakým příkladem jste Vašim dětem! Pokud u Vás uvidí různé závislosti, mohou i ony začít trpět podobným problémem. A co se týče dětských zábavních heren, pak není na škodu, je občas navštívit.

A vy, milá dítka, raději používejte vlastní rozum a nesnažte se za každou cenu být jako Vaši rodiče!

Mohlo by Vás to dostat někam, kam jste se dostat vůbec nikdy nechtěly, ani neplánovaly!

Hodnota peněz

Hodnota peněz

Jedním z hlavních úkolů většiny rodičů při výchově Vašich dětí, by mělo být, aby dokázaly rozpoznat skutečnou hodnotu peněz. Mnoho dětí totiž kapesné od rodičů rozhází za různé nepotřebné hlouposti či sladkosti a nedokáží s přiděleným kapesným efektivně naložit.

Najdou se však i výjimky, kdy si dítě své kapesné poctivě ukládá do kasičky, hrnečku nebo na rodiči zřízené dětské bankovní konto. Díky tomu si dokáže našetřit i větší částky peněz na věci, které by mu jinak třeba rodiče nemohli pořídit.

Co se týče zřízení dětského bankovního konta, pak se jedná právě o jakousi formu učení děti zacházet s penězi. Rodiče mohou v bance nastavit určitý limit, který děti nesmí svými výběry překročit, nebo se naučí zacházet s kreditní kartou, pokud je dítě dostatečně staré, aby mu ji banka vydala. Navíc rodiče mohou kontrolovat přes internet či výpisy, za co a kolik dítě utratilo uložené peníze.

Autor obrázku: Martin Pettitt

Ale i klasické kasičky či hrnečky jsou velmi praktické. Stačí pokud si našetří určitou částku, za kterou si mohou koupit nějakou tu dobrůtku či něco, co si již velmi dlouho přejí.

Díky tomuto spoření si dokáží děti více vážit hodnoty peněz. Ale nezapomeňte, milý rodičové, že je k tomuto kroku musíte již odmala vést Vy samotní. Pokud uvidí, že mají vzor ve Vás, budou se Vás snažit napodobit a svým způsobem se to snadněji naučí.

Nepodceňujte toto odvětví výchovy! Každá ušetřená korunka se může hodit na horší časy, stejně jako v okamžicích, kdy nutně potřebujete finance, a když pak není do čeho sáhnout, hned je tady pohroma. Až budou Vaši potomci starší, ne – li dospělí, dozajista Vaše úsilí v tomto ohledu ocení.

Vztahy a rodina

Vztahy a rodina

Jak definovat vztahy v rodině? Jsou vztahy různé, někde se rodiny milují a daly by za sebe život a jinde by se navzájem povraždily.

Jak je to vůbec možné?

Je to tím, že jsme každý jiný a každý jinak přijímáme různé situace. Většinou se rodiny hádají buď kvůli penězům, nebo kvůli majetku, protože soupeří, kdo toho dostane nejvíc.

Autor obrázku: ramsey beyer

Přitom, proč se tohle děje..  i když si za to někdy můžou sami rodiče. Třeba ti, kteří vztahy tímto v rodinách pomalu a jistě rozvracejí. Řeknou: „Dům dostane ten, kdo se o nás na stará kolena postará!“ Mezi dětmi to vyvolává určité emoce a už přemýšlejí nad tím, jak dostat celý dům, místo toho, aby rodiče řekly: „Tak tady naše dcera dostane polovinu domu a tady náš syn také polovinu domu, aby to bylo spravedlivé.“

Ale to ne, tak to prostě v dnešním světě nefunguje. Kolikrát se o dědictví přihlásí i příbuzní, které jste celý život neviděli, ale vidí peníze a problém je na světě. Samozřejmě, dá se tomu zabránit závětí, ale je to na dlouhé lokty a pření mezi rodinou či sourozenci o majetek určitě není žádná procházka růžovým sadem.

Sama do dnes nechápu proč, a co tohle zapříčinilo, dřív to takhle nefungovalo. Dřív se rodina majetku radši vzdávala, aby s tím neměli zbytečné starosti… jestli to je dnešní zlou dobou, že člověk žije z almužny a musí vyžít, protože mu nic jiného nezbude, tak proč si nepřilepšit? Pokud by to bylo soupeření mezi cizími lidmi, chápu to, ale pokud je soupeření o majetek a peníze v rodině … rozhodně mi nějaký dům nebo peníze nestojí za ty všechny nervy a soudní tahanice.

„Obdivuji“ ty lidi, kteří tohle podstupují kvůli pár miliónů nebo spíše po rozdělení majetku do více sourozenců kvůli pár statisícům, které dnes neznamenají už tolik peněz, jako dřív.

Hold mám asi opravdu starou školu a myslím si, že by se v tomhle ohledu měli nad sebou všichni, kdo tohle téma dobře znají zamyslet a popřemýšlet o tom, jestli to není trochu nelidské.

Vím, lidi jsou různí, 100 lidí, 100názorů a tradic, ale opravdu mi to přijde vůči rodině velmi vulgární a vězte, že rodina je ve vašem životě to nejdůležitější a vše co na tomto světě máte a podle toho bychom se měli všichni chovat, a ne se o domy a peníze rvát, jako o kus mršiny.

Michaela Červená

slevy
slevy, Autor obrázku: Paul Inkles

Hromadné slevy na slevových portálech se za posledních několik let staly velice oblíbenými. Jedná se o výhodné nabídky, kdy na některých můžete ušetřit několik tisíc korun. Záleží samozřejmě na výběru, pokud se jedná o nějakou službu, zboží nebo dovolenou v zahraničí. Výhodnost slev pro obě strany je zřejmá i svou oblíbeností a popularitou. Zákazník ušetří a prodejce je spokojen s přívalem spokojených a nakupujících zákazníků.

Nehledanějšími slevami na slevových portálech jsou zaručené slevy na pobyty, tedy dovolené, wellnes pobyty, zájezdové pobyty, relaxační pobyty, lázně a ostatní. Na těchto nabídkách nikdy nemůžete tratit. Vždy jsou výhodné. Často se jedná o dovolené z nabídky last minute nebo naopak first minute. Cestovní kanceláře se snaží o to, aby naplnily termíny. Nechtějí, aby jim zůstaly volná místa a proto je pro ně výhodnější udělat akci na slevovém portále než čekat, zda se vůbec zájezdy prodají.

Velice oblíbených slevovým portálem je topsleva.cz. Zde se můžete zaregistrovat, nastavit si konkrétní slevu, kterou hledáte, a bude vám chodit do emailu pouze to, o co máte zájem. Pokud žijete v Ostravě, zvolíte si slevy Ostrava a budou vám chodit aktuální slevy týkající se tohoto města. Chystáte se na wellness pobyt? Chcete si odpočinout, relaxovat unavené tělo i duši, nechat se rozmazlovat masážemi? Pak vyhledejte wellness pobyty slevy na portále topsleva.cz a užijete si tento zážitek i vy. Máte rádi dobré pivo a víno? A víte, že jedním z nabízených wellness pobytů jsou pivní nebo vinné lázně? Jedná se například o 90minutové procedury pro jednu osobu nebo pro pár, kdy si prokrvíte tělo i mysl, podpoříte očistu organismu a při proceduře si můžete užívat neomezené množství vámi vybraného nápoje. Na tuto proceduru navazují další, jako jsou pivní nebo vinné masáže, zábaly apod.

Využijte i vy nabídky slevového portálu topsleva.cz a budete stejně, jako spousta jiných ověřených zákazníků, nadmíru spokojeni.