Jak moc se věnovat dětem, abyste to nepřeháněli

Zní to sice zvláštně, ale ne vždy by rodiče neměli být tak intenzivní. Dítěti je třeba dát také vlastní prostor pro jeho hry a zábavu. Snažíme se je vychovávat, jak nejlépe to jde, ne vždy se nám to ale daří. Je jasné, že nelze měřit všechny děti jedním metrem, ale že každé dítě je jiné. Rozhodně nikdy neporovnávejte své dítě s dětmi ostatními, když je jako miminko a nepředhánějte se v tom, čí dítě sedělo dříve a čí dříve přestalo nosit plenky. Jak moc se věnovat dětem, je ale sporné. Setkáváme se s názory, že některé děti jsou chudáci, protože rodiče jsou celý den v práci a nemají na ně čas. Jiné děti jsou naopak chudáci proto, že jejich rodiče nemají peníze na to, aby je pořádně oblékli a koupili jim dobré a zdravé jídlo a nakupují jen to levné, protože na to drahé nemají.

marcisim / Pixabay

V dnešní době je bohužel čas opravdu vzácný a tak si děti musejí hrát sami, koukají na pohádky, dostávají počítačové hry a to jsou věci, které je vychovávají a to rozhodně není dobře. Tyto věci totiž s realitou nemají nic společného a dítě se pak nestačí divit tomu, co vše se v jeho životě nachází, co jej může potkat a na co by si měli dát pozor. Komunikace je tedy velmi důležitá. Pohádky a hry jim nezakazujte, ale určitě jim věnujte i čas, který si s vámi zaslouží trávit. Dosti rodin má ale jako prioritu vydělání peněz, což je samozřejmě pochopitelné a tak je pro ně čas, který svým dětem věnují, poměrně vzácný.

Více času samozřejmě můžeme věnovat svým dětem v době, kdy jsme na mateřské dovolené, méně pak už tehdy, když pracujeme. Proto bychom měli vymyslet alespoň společný plán na víkend, aby děti věděli, že si nás užijí alespoň v této době, kdy máme volno. Současná doba moc nepřeje tomu, abychom se dětem mohli věnovat naplno a je to samozřejmě škoda, protože děti nás potřebují a my najednou zjistíme, že nám velmi rychle vyrostli a ta doba nám strašně rychle utekla.

Knihovna – ukažte dětem, jak trávit volný čas a najít spoustu zajímavostí

Stručná definice knihovny by zněla – místnost plná knih. Jenže když se podíváme do hloubky, knihovna skrývá velký poklad. Knihy přináší lidem mnohé, vedle správného pravopisu a fantazie také moudrost, jak pronesl Jan Ámos Komenský: „S pomocí knih se mnozí stávají učenými i mimo školu. Bez knih pak nebývá učený nikdo ani ve škole.“

Kdo knihovnu navštěvuje nejčastěji?

Když vejdete do knihovny, ve většině případů narazíte na seniora, který už je v důchodu a doma nemá co dělat, tak si den zpříjemňuje čtením knih. Jsou to lidé, kteří od malička byli vedeni k tomu, aby se ve volném čase věnovali čtení, protože byla doba, kdy televize nebyla tak obvyklým doplňkem. A pak se v knihovně vyskytuje malá troška studentů, kteří hledají zejména povinnou četbu do čtenářského deníku.

Dnešní děti mají úplně jiné přednosti a záliby, na knihy se jakoby zapomíná. Když už se najde někdo, kdo rád čte, tak si knihy často stahuje v elektronické podobě do počítačů a mobilních zařízení a podobně. Přece jenom, je to pohodlnější…

O co člověk přichází, když se vyhýbá knihovně?

Knihám se nelze vyhýbat, protože člověk je potřebuje k vzdělávání se a také k vlastnímu rozvoji. Ale knihovně se bohužel lze vyhnout. Je to neuvěřitelná škoda, protože když do ní vejdete, tak na vás působí taková zvláštní atmosféra, ale příjemná. Cítíte tu vůni nových knih, které se do knihovny zařadily před pár týdny, kterou přebíjí vůně knih, které mají své místo v poličkách už několik let. Je kouzelné koukat na tolik knih pohromadě, když víte, že každá přináší jiný příběh. Jedna vás naučí rybařit, jiná přinese prožitek z románu a spousty dalších. Je úchvatné, jak se nad vámi vznáší spousta dobrodružství a spousta různých příběhů.

Jak se v knihovně vyznat?

Lidé, kteří do knihovny nechodí pravidelně, mohou mít zpočátku problém s hledáním oblíbených knih. Každá kniha má na řazení svůj systém, ale vždy je to nějak logicky odděleno. Většinou bývá popsáno, kde naleznete básníky, kde bestsellery a kde dívčí romány a pak už je to snadné. Knihy jsou seřazeny podle abecedy a začátek daného písmena bývá velkým písmenem označen na polici, takže nemáte šanci přehlédnout, kde začíná písmeno „A“ a kde končí.

Kde mohu knihovnu najít?

Kdysi bývalo zvykem, že knihovna byla v každé vesnici i v té úplně malé, i když šlo třeba o jednu malou místnost. Ale dnes, když už ubývá čtenářů, ubývá i knihoven. Avšak pokud se nějaká nachází v místě vašeho bydliště, tak byste o tom měli vědět. Po případě není těžké najít na internetu knihovny ve vašem okolí.

Najděte si čas na čtení knih, protože to není čas promrhaný, naopak vaše úsilí se vám vrátí.

Procházky

Procházky

Vyrazili jste na delší procházku i s Vašimi dětmi? Pak se rozhodně vyzbrojte kupou trpělivosti, dostatkem pevných nervů, tekutin a nějakou tou svačinkou a mějte připravené i svaly.

Po pár metrech totiž od Vašich ratolestí uslyšíte brblání typu:

Autor obrázku: Richard Hurd

– chci pít

– mám hlad

– bolí mě nožičky

– je mi zima

– chceme si odpočinout

– kupte mi radši zmrzlinu

– my chtěli jít ale na hřiště

– nechci jít na procházku!

– kam jdeme?

– už tam budeme?

Tak podobné poznámky uslyšíte určitě téměř celou cestu tam i zpět!

Chvílemi se Vám Vašich ratolestí zželí a kousek je poponesete v náručí či usazené za krkem, ale brzy i Vám dozajista dojdou síly a stejně dítě necháte opět pokračovat v procházce po jeho vlastních nožičkách.

Proto pokud se vypravíte na nějakou delší procházku s dětmi, dělejte častější přestávky na odpočinek, občerstvení a popřípadě cestou tam i zpět navštivte nějaké to dětské hřiště. Děti Vám za to poděkují šťastným úsměvem a také, co je nejméně důležité, si Vy, odpočinete od toho jejich neustálého brblání a stěžování si na vše okolo.

Rodinné procházky mají své osobité kouzlo, a navíc strávíte společně mnoho šťastných chvil na čerstvém vzduchu.

Takže, milý rodičové, zabalte do batůžku vše potřebné, a hurá na procházku!

Dítě a televizní přijímač

Dítě a televizní přijímač

Někdy se televizi přezdívá milovaný vetřelec. Trávíme u ní hodně ze svého volného času a tak dáváme i svým dětem návod, jak trávit jejich volný čas.

Televize sama o sobě není škodlivá, škodlivé je její nadužívání. Televize rodině bere čas, ovlivňuje myšlení všech členů rodiny, mění řád a hodnoty a také její životní styl. Televize je natolik silným sokem, že zmenšuje roli rodiny.

Autor obrázku: Kazza, Mizzo, Lilly and Daniel

Nesmíme si z televize dělat alibi: Já za to nemůžu, že se děti dívají, vždyť všichni rodiče dovolují svým dětem dělat ve volném čase to, co je baví. Proč by se nemohly i moje děti dívat na televizi? No, popravdě řečeno, oni mohou, ale na vybrané pořady věnované dětem, ty, které jsou nebo mohou být přínosem pro rozvíjení fantazie, nebo jsou podnětné pro další činnosti nebo mohou rozvíjet zálibu nebo jenom ukazují ideální svět, jaký by měl být.

Je důležité dítěti vysvětlit, že se nedívá na televizi, ale sleduje určitý program. Takové přepínání kanálů, kterým děti jen zabíjejí čas je nepěkné a hloupé. Nemá samo o sobě žádný smysl, ale když si vybereme určitý program a věnujeme mu svou pozornost, mohou se děti poučit, informovat nebo pobavit.

Když jim dáte vodítko, tak se chytnou, ale když je necháte dívat se na filmy pro dospělé, pak si budou myslete, že nahota, střílení, rozvody, nevěry a mstící se podváděné manželky a ostatní lidé, kteří se mezi sebou požírají a soutěží o moc a o to, kdo má víc peněz, pak si budou myslet, že to všechno je normální a patří to k životu. Je třeba jim říkat, že takové věci nejsou normální, ani hezké ani dobré.

Autor obrázku: surlygirl

Je třeba je naučit odolávat vlivu reklamy. Ta ovlivňuje naše děti obrovskou mírou. Jazyk reklamy chce oslovit rozum našich dětí a využívá své emotivnosti, obrazu i líbivého zvuku. Uvědomme si , kolik televize věnuje času právě reklamám. Ta je většinou atakem a děti jsou vůči její síle bezbranní. Děti se musí naučit brát reklamu s dostatečnou rezervou.

Nesmíme opomíjet další sdělovací prostředky. Často jsou opomíjeny jiná média jako je rádio, přitom hudba dokáže dětem tolik dát a zároveň ještě prohloubí jejich tvořivost, protože jí chybí obrazová stránka a děti si tak mohou dotvořit sami na základě své fantazie.

Dále je nutné dodržovat kontakt se skutečností. Zážitky, které děti mají z televize jsou vždycky tak říkajíc z druhé ruky, a mohou negativně ovlivnit vnímání reality, a být tak únikem ze skutečného života. Ten život, který vnímají dětí v televizních programech je pouhým zdáním skutečnosti. Dítě je potřeba vzít za ruku a ukázat jim krásy přírody, jako je rozkvetlá louka, motýl, který přelétává z květu na květ nebo včelu, která opyluje kytičky. Taky pomáhá, když děti uvidí své rodiče pracovat, pak je motivují k tomu, aby jim pomáhaly a nezůstanou jen profesionálními diváky, ale podílejí se na chodu domácnosti tou měrou, kterou jim věk a um dovolují..

Velmi důležité je naučit své děti tomu, aby měly radost z toho, co právě dělají. I z toho, že se dívají na televizi. Úplně ji zakazovat taky nikam nevede, ale pokud má plnit nějakou výchovnou úlohu, pak musíme dětem pomoct, že znalosti, které získaly z televizních obrazovek musí dále třídit a všechno, co jim bylo interpretováno, musí dále zpracovat a zakomponovat, kam co patří.

Pokud jako rodiče usoudíte, že televize už bylo hodně, pak si uvědomte, že vypínač máte v rukou vy a neváhejte ho použít.

Zkuste jeden večer typu: Co bychom večer dělali, kdyby se nám porouchala televize? Co takhle černá hodinka, kdy každý z členů rodiny včetně dětí povypráví, jak se mu celý den dařilo a co všechno viděl, udělal, komu pomohl, čeho lituje a co by mohl udělat jinak?

Dítě, na jehož natažené ruce se často odpoví odmítnutím, může navždy ztratit schopnost projevovat svou něžnost a vycházet vstříc.

Stefan Garczyński

Děti a dovolená

Děti a dovolená

Dostaly jste v zaměstnání v tomto letním období dovolenou a přemýšlíte nad tím, co podniknout, abyste zabavily samy sebe i Vaše dítka? Máte mnoho možností, z nichž můžete vybírat.

I bez peněz to jde

Pokud je Váš rodinný rozpočet napjatější a neplánujete právě vyrazit někam k moři, postačí vyrazit na jednodenní výlet někam za kulturou.

Autor obrázku: Honza Soukup

Někdy však zcela postačí zapakovat deku, náhradní oblečení pro děti, pití, nějakou tu svačinku, ručník, pár drobných na zmrzlinku a hurá někam k vodě či na pouhý odpolední či celodenní piknik.

Někteří z Vás, kteří mají možnost vyrazit na chalupu nebo chatu, poberete, co je třeba a bez rozmýšlení tam odjedete. Tam si něco dobrého ugrilujete, zatímco Vaši potomci si užívají řádění na zahrádce, pískovišti nebo v bazénu.

Zábava pro všechny

Snažte se aktivně zapojovat do herních aktivit Vašich dětí. Dozajista si užijete společně spousty legrace a navíc společně strávené chvíle upevní Váš vzájemný vztah. Dovolená je právě od toho, abyste co nejvíce času strávily s rodinou a odpočinkem.

Zatímco si Vaši děti hrají na hřišti, Vy můžete v poklidu odpočívat nedaleko na dece při čtení časopisů, knížek či luštěním křížovek. Večer pak máte jistotu, že Vaše dítka budou po celodenním dovádění, tak unavení, že budou večer téměř spát ve stoje. Takže jakmile děti uložíte, můžete se v poklidu věnovat svým partnerům. Posedět si venku při měsíčku se sklenkou vína nebo piva, dokáže velmi snadno navodit velmi romantickou atmosféru.

Neměly byste však Vaši rodinnou dovolenou trávit zavření doma, ven vycházet pouze na nákupy nebo jen hodinové vyběhnutí s dětmi na dětské hřiště. Po čase byste nenáviděly samy sebe za lenivost a Vaše děti, Vás, za netečnost, nudu a nezájem o jejich osobu.

Dovolená s dětmi

Dovolená s dětmi

Než vyrazíme na dovolenou, měli bychom si uvědomit několik kritérií.

Vzdálenost z našeho místa bydliště

Nepojedeme v autě moc dlouho, zvládnou naše děti tak dlouho cestu? Nezvolíme raději jiný způsob dopravy?
Autor obrázku: Lauren Manning

Pokud ale zvolíme leteckou dopravu, musíme si uvědomit, že fronty, které musíme vystát na letišti při odbavení a potom čekací doba do příletu letadla, jsou taky stresové faktory pro naše děti. Pokud bude v letadle nějaký vážný problém, například zjistíme, že dítě má fobii z létání, pak se kvůli nám letadlo neobrátí a nezmění kurz směrem domů. V letadle musíme respektovat určitá pravidla a dítě chtě nechtě musí vydržet.

Rodinám přátelské hotely

Než vyberete místo, zapátrejte, jestli je hotel uzpůsoben pro rodiny s dětmi. V některém hotelu „nejsou zvědavi“ na malé děti, které se několikrát za noc budí a usedavým plakáním budí ze sna ostatní hotelové hosty. Ani nejsou zvědaví na naše malé tryskáče při svátečně prostřené tabuli.
A co děti – mají si kde hrát? Pokud je v dosahu dětské hřiště, s
trampolínou a venkovním bazénem (ideálně vnitřním), pak se jeví jako výborné místo pro rodiny s malými dětmi. Dospělí si konečně trochu odpočinou a dětičky dovádí na přilehlých atrakcích.
Výborným nápadem je také ranč nebo rodinná farma, na které se děti mohou vyřádit a zároveň se něco dozvědět o životě na vesnici (například i to, že kráva není fialová, ale krásně hnědá atd.) Na takto uzpůsobených farmách mají i doprovodné programy pro případ nepříznivého počasí, například společenské hry, ukázky výrobu sýrů či lidových řemesel.

Délka dovolené

Pak bychom měli promyslet délku dovolené. Pokud pojedeme na víkendovou
návštěvu farmy, pak je ideální zvolit tu nejbližší, protože by se mohlo stát, že většinu naší drahé dovolené strávíme v autě a z dovolené nebudou mít nic jednak naše děti, ani my sami.
Autor obrázku: surlygirl

Pokud jsme se rozhodli strávit s našimi ratolestmi alespoň pětidenní a vícedenní dovolenou, pak můžeme jet do vzdálenějších koutů naší republiky a prozkoumat krásy a taje, které náš region nenabízí.

Měli bychom myslet na nepřízeň počasí a pokud opravdu taková situace nastane, pak bychom měli mít připravený pán B, který se bude konat ve vnitřních ubytovacích prostorách, ideálně by takový program připravovalo samo ubytovací zařízení, ale pokud se tak nestane, měli bychom mít nějaké hry, které by nám ukrátili dlouhou chvíli.
Ať se chystáte kamkoli, nechte svoje starosti, trable s tchýní, pracovní zátěž doma a zkuste si dovolenou pořádně vychutnat a užít. Vždyť chodíte celý rok do práce a šetříte si na ni, těšíte si na ni a pak z ní budete ještě dlouhou dobu čerpat.

Fejsbuček pro všechny! A zadarmo!

Fejsbuček pro všechny! A zadarmo!

Autor obrázku: birgerking

‚Úúúú, někdo mi lajknul statůsek! Musím mu na oplátku lajknout fotečku! A nebo mu pošlu invajtík na farmičku!‘ zavřískne jedna super cool puberťačka, načež druhá prohlásí, že jí její postík na zdi komentne. Myslím, že mladí sice rozumět budou, ovšem lidé, kteří jsou ještě Facebookem apod. nedotčeni, budou jen sedět a přemýšlet, co je to statůsek a lajknutí.

Lidé na těchto sociálních sítích tráví čím dál více času. Dnešní děcka si sednou k fejsu a prodřepí u něj celý den a komentují a lajkují, co se dá. Dám jeden příklad za všechny:

Venku začalo sněžit. Normální děti půjdou ven a budou se radovat z toho bílého potěšení, fejsbukaři si sednou k počítači, nažhaví internet a napíšou status, že sněží a jak je to super a bomba. Tenhle status si přečtou další a olajkují a okomentují slovy, jak je to hustý. Najdou se i lidé, kteří jsou mrzutější a neumí se radovat i elektronicky a pro změnu píší status, jak jsou ti první trapní, že píšou, jak masakrózně sněží. Naprosto zbytečný čas strávený na internetu.

Autor obrázku: English106

Víte, jak se dříve na táborech a na dovolené vyměňovaly adresy nebo čísla pevných linek? Těm dnům je, myslím, navždycky konec. Dnes se vyměňují domény na fejsu. A kdo nemá vytvořený účet, tak jakoby neexistoval.

Další ztráta času jsou hry jako třeba farma. Lidi jsou úplně zbláznění do sázení cibulí a dojení koz, i když je to jen jako. Posílají dárečky v podobě dřeva nebo hřebíků ostatním a otravné zprávy, zvoucí ke hraní této hry. Proč?

Takhle bych mohla pokračovat dál, ale musím končit, protože musím lajknout svojí kámošce asi dvoustou fotku ní v zrcadle a musím si sklidit svojí pšenici, jinak mi uhnije.

Dětské hřiště

Dětské hřiště

Děti velmi rády tráví čas na dětských hřištích. A nejvíce času na nich chtějí trávit v teplých slunných dnech. Mají v oblibě, když je doprovází některý z rodičů, sourozenec či dokonce někdo z kamarádů a jejich rodiče.

Autor obrázku: Chris_Parfitt

Pokud je součástí dětských hřišť i pískoviště, než–li do něj Vaše dítě pustíte, pozorně si pískoviště prohlédněte a ujistěte se, zda neobsahuje nějaké předměty, které by mohly Vaše dítě zranit.

Jedná se hlavně o dětské hřiště, na kterém jste poprvé a neznáte jej. Popřípadě se můžete zeptat ostatních rodičů, zda s tímto hřištěm nebyl v minulosti nějaký problém. Jako například to, zda se v okolí tohoto hřiště neobjevovaly „feťáci“, aby se nestalo, že v písku bude nalezena injekční stříkačka a Vaše dítě by se o ni mohlo zranilo.

Právě v případě, že dané hřiště neznáte, je nejlepší si nejprve trochu obhlédnout skluzavky a houpačky, zda nejsou poškozené či dokonce v havarijním stavu. Žádný rodič nechce riskovat, že bude jeho dítě zraněno jen proto, že zanedbal pětiminutovou obhlídku dětských atrakcí.

Dětská hřiště jsou místem, kde se mohou děti seznámit s dalšími dětmi, hrát si s nimi, popovídat si dětskou řečí, zahrát si na honěnou či schovávanou a mnohdy bohužel naučit se i sprostá slova. Je to také místo vhodné pro setkání mladých maminek a tatínků, kteří si zde vyměňují názory a poznatky při výchově jejich dětí.

Nikdy však nezapomínejte dostatečně sledovat, kde se Vaše dítě nachází. Dojít k úrazu může velmi snadno a stačí i malá chvilka nepozornosti. Pokud se Vám některá součást hřiště nelíbí a nevěříte tak úplně bezpečnosti této atrakce, jako je houpačka, skluzavka či různé prolejzačky a přelejzačky, raději tam Vašeho potomka nepouštějte.

Autor obrázku: Nathan Jones

Pokud se děti na hřišti dohadují, je lepší, aby se do toho dospěláci nevměšovaly a raději to ponechaly na dětech samotných. Většinou si to mezi sebou dokáží velmi dobře a rychle vyříkat a následně pokračovat ve hraní. Vměšujte se pouze v případě, že situace se stává nezvladatelnou, pak je potřeba zasáhnout i z Vaší strany.

Na hřištích je nepsaným pravidlem, že si mezi sebou děti půjčují různé hračky, ať již sloužící na hraní v pískovišti, tak různé koloběžky, kola, kočárky či dokonce autíčka a dětské sekačky na trávu.

Pokud je součástí pískoviště spíše kamenitý povrch, dokáží si děti hrát i s tímto povrchem. Staví různé kopečky, rozšlapou je a opět postaví. Je třeba pouze dohlédnout na to, aby tyto kamínky po sobě děti neházely, aby tak nedošlo k jejich zranění. Nic však nedokáže nahradit šťastný výraz ve tvářích dětí, když se mohou vidět se svými kamarády, hrát si s nimi a trávit s nimi čas.

Potřebují trávit čas v kolektivu jiných dětí a pokud na hřišti krom nich nikdo jiný není, i tak se dokáží zabavit na jednotlivých atrakcích. Je to pro ně zážitek trávit čas mimo domov a moci se při tom umazat a nemuset se obávat, že je budou rodiče peskovat, protože při hraní venku již rodiče předem počítají s tím, že děti domů nepůjdou zrovna jako ze škatulky, ale budou je muset po příchodu domů převléct a toto oblečení vyprat.

Ta radost a nadšení z hraní venku je nenahraditelnou součástí jejich vývoje, protože šťastné a spokojené dítě se zdravým sebevědomým je důležité i pro Vás samotné.

Grilování s rodinou

Grilování s rodinou

Jednou z možností, jak příjemně strávit slunné počasí s rodinou, je grilování. Pokud máte možnost vyrazit na zahrádku, nebo chatu či chalupu, tak nemeškejte a vyrazte. Postačí k tomu pouze gril, a jedno zda elektrický nebo „poháněný“ ohněm. A pokud nemáte náladu na gril, postačí i obyčejné zabezpečené ohniště.

Autor obrázku: OakleyOriginals

Nakoupit buřty, špekáčky, naložené masíčko, brambory, hořčici, chléb, papírové tácky,  ubrousky a pití – nealko a minerálky pro děti a ty, kteří jim dávají přednost, a pro muže, kteří nebudou řídit popřípadě i pivo, protože při volném dni si téměř každý chlap dá alespoň jedno pivo, tedy až na zapřísáhlé, kteří alkohol nepijí.

Popadněte děti, náhradní oblečení a nezapomeňte se dovybavit lehkou bundou či svetříkem pro chladnější části dne, hračkami pro děti a hurá na grilování. Děti zbožňují „vrtání“ se v zemi, v záhoncích, dovádění mezi květinami a hrami na trávě. Zatímco se Vaše děti zabavují hrami, Vy si v klidu můžete připravit vše na přípravu grilovaných dobrůtek.

Pokud budete využívat ohniště, bezpečně zapalte oheň a poté si připravte na klacíky či „napichovačky“ a nabodněte na ně špekáčky a hurá do opékání. Je potřeba dbát na bezpečnost dětí, takže si vždy určete jednu osobu, která bude dohlížet na děti a ostatní si rozdělí další povinnosti. V případě využití grilu, je třeba rozpálit ho a můžete se pustit do přípravy dobrůtek. Grilovat se dá ledacos, od masa až po zeleninu, takže si rozhodně každý z Vás pochutná.

Nejde však pouze o jídlo a pití, ale také o společnost, v níž se nacházíte. Pokud s Vámi a Vaší rodinou tráví čas i další členové rodiny, jako sourozenci a jejich rodiny, rodiče či dokonce i prarodiče a velmi blízcí přátelé, pak Vám ke spokojenosti mnoho nechybí. Nic nedokáže nahradit dobrý pocit z toho, že trávíte čas s Vaší rodinou, blízkou i tou širší a dobrými přáteli.

Autor obrázku: McD22

Máte možnost probrat mnoho zajímavostí, seznámit se s novými partnery příbuzných a hlavně si možnost popovídat. Při přípravách i samotném grilování se dá probrat mnoho věcí, obecné i ty nejsoukromější. Dá se zažít i mnoho zábavy, vyprávění vtipů a pozorování úsměvů na tvářích Vašich hrajících se dětí, které se rády motají kolem a s upatlanými pusinkami, je tou nejlepší odměnou za všechny ty nákupy a přípravy kolem.

Často se dá pozorovat i to, že se rozdělí členové této akcičky na několik partiček. Muži zvlášť, ženy také, nebo i jednotlivé rodinky a chvíli na to se mezi ně přimotá jedno z Vašich dítek a s radostí vyvede nějakou lumpárnu s pomocí ostatních přítomných dětí. Někdy se dá i po grilování přespat v chatce, či chalupě, kde se grilování konalo, takže po uložení dětí se mohou dospělí sejít venku u ohně a probrat věci, které se před dětmi probírat nedají.

A pokud se grilování koná v letních parních dnech, lze větším dětem umožnit i přespání venku pod stanem. Přímo to zbožňují, když si mohou povídat dlouho do noci a svých dětských záležitostech, strašit se baterkou a vyprávět strašidelné příběhy.

Tyto oslavy a grilování rodinu a Vaše přátelství nejenže posilují, ale i Vám umožní se setkávat s lidmi, které máte rádi, hlavně v době volna. Prožití příjemných a srdečných chvil s těmi, které máte nade vše rádi, nemůže vůbec nic nahradit!

Rodinný výlet

Rodinný výlet

Stále častěji přemýšlíte nad tím, kam vyrazit s Vašimi dětmi? Pak jistě nejste jediní. Tuto otázku musí řešit každá rodina, protože pokud nechcete být neustále zavřeni doma a chcete mít nějaké zážitky, musíte dokázat vymyslet program, při němž se Vaše děti dokáží vybouřit, pobavit a něco nového poznat a zažít.

Autor obrázku: U.S. Army Corps of Engineers Europe District

Vůbec nezáleží na tom, zda pojedete na jeden den, víkend nebo celý týden. Záleží jen na tom, aby jste Vy i Vaše celá rodina byly spokojeni.

Mnoho cestovních agentur Vám sice dokáže nabídnout mnoho zážitků, ale většina mladých rodin s velmi napnutým rodinným rozpočtem, si tyto výlety nemůže dovolit.

Proto raději volí výlety v kruhu rodinném. Stačí se domluvit s rodinou Vašeho sourozence, který má také děti, či jen Vy s partnerem a dětmi, a vyrazit na celodenní výlet  do nějakého města, kam se lze přesunout i pouhým autobusem či vlakem. Děti totiž zbožňují, když mohou vyzkoušet nový dopravní prostředek a i to je pro ně novým zážitkem.

Není ani problém s kočárkem, či kárkou, ty některé se mou složit a tím si usnadníte přepravu. U vlaků je to jednodušší, protože dnes již existují vlaková spojení s vagóny umožňující přepravu dětských kočárků.

Pokud nechcete příliš utrácet, je možné si do batůžky zabalit dostatečně velkou svačinu pro všechny členy rodiny a láhev s pitím.

Dnes se také dá zakoupit lehčí svačina v obchodních centrech a obchůdcích města, kam máte namířeno. Dokonce se najdou i příjemné hospůdky a restaurace, které nabízejí polévky či menu jídel za velmi přijatelné ceny.

Autor obrázku: Clemens v. Vogelsang

Jakmile se v místě určení dostatečně občerstvíte, vyražte na obhlídku zajímavostí, které toto místo nabízí. I návštěva různých památek je něco nového pro děti a pokud následně alespoň na půlhodinky navštívíte nějaké dětské hřiště, Váš potomek Vás zajisté obdaruje radostným úsměvem.

Pokud nechce nikam cestovat, lze se vypravit na výlet do parku, na dětská hřiště, do mateřských center či vyrazit na pouhé odpoledne na zahrádku.

Není ani tak podstatné, kam na výlet vyrazíte, ale na tom, jak Vaše rodina bude spokojena. To, že dokážete strávit spolu čas a odtrhnout se od práce, je pro děti velmi důležité.

A pokud se k Vám přidají i jiní členové širší rodiny nebo dobří přátelé, o to je zážitek se společně stráveného času, ještě mocnější. Nejenže Vás to dokáže ještě více sblížit s dětmi ale i s těmi, kteří ten čas tráví s Vámi. Nové zážitky, společné hry a zábava s rodinou a Vašimi nejbližšími je důležitá k načerpání nových sil do dalších pracovních dnů, pro Vás pro všechny.