Při zařizování dětského pokoje je potřeba myslet na několik věcí. V první řadě musíte mnohem více dbát na to, jak je vybraný nábytek pevný – nezapomeňte totiž na to, že jej vaše ratolest může několikrát denně proměnit v trampolínu či nedobytný hrad.
Na posteli nebude pouze odpočívat a u stolu jen psát domácí úkoly, takže by jednotlivé kusy měly být bytelné a odolné. Důležitou roli hrají i úložné prostory, do kterých půjde jednoduše a rychle vše schovat. V neposlední řadě je třeba dbát na jednoduchost a nadčasovost vybavení. Pokud neplánujete nábytek v pokoji pravidelně obměňovat, tak byste měli myslet na to, že dobrodružné dítě postupně vyroste.
Samozřejmě je třeba dbát i na to, aby byl pokoj zvláště pro menší děti bezpečný, pro školáky nechybělo pracovní místo s dostatkem světla a aby bylo možné s nábytkem případně manipulovat. Máte pocit, že je těchto požadavků příliš? Pokud si se zařízením dětského pokoje nevíte rady, nebojte se obrátit na odborníky. Pomohou vám vymyslet nápaditý dětský pokoj na míru tak, abyste s ním byli spokojeni vy i vaše ratolest.
Každé dítě si rádo hraje a pak své hračky pohází po dětském pokoji, jenomže pak už si je neuklidí. Co pak?
Máme dětský pokoj uklízet my jako rodiče?
Samozřejmě, že malé dítě si samo neuvědomí, že má po sobě uklízet a pokud není dostatečně velké a silné, tak si samo všechny své věci neuklidí. Takže bychom mu jako rodiče měli pomoct. Ano pomoct, protože není dobré, abychom vše dělali za něj, protože pak nebude mít zažité uklízecí návyky. Tak bychom to měli dělat s ním, říct mu, jak to má dělat, kam má jakou hračku uložit a podobně.
Nevydržím to a uklidím jeho binec
Je mnoho matek, které se do uklízení pokoje svého dítěte pouštějí, i když už je dost staré na to, aby si uklidilo samo, jen proto, že je nepořádné a maminka se už nemůže koukat na to, jaký má v pokoji binec. Samozřejmě, že je to na jednu stranu dobré, protože dítě vidí, jak to vypadá, když je tam pěkně čisto, ale nesmí to dělat matka pořád, aby si na to nezvyklo – to by pak svou matku jen zneužívali a nechali si uklízet pořád. A proto je někdy lepší zatnout zuby a nechat ho chvíli v tom binci, aby si uvědomilo, že to tak nejde.
Zkoušela jsem všechno, ale stále nechce uklízet, co mám dělat?
Je pravdou, že mnoho dětí dá přednost žít v tom binci, než aby si sami uklidily svůj pokoj. Pak by mělo být nějak motivováno (třeba návštěvou, protože návštěvu nesmí pustit do takové bince), anebo mu dát trest, když si neumí uklízet. Také je účinné donutit ho tak, že všechny jeho neuklizené věci hodíme na postel a tak mu nezbude nic jiného, než si uklidit, protože jinak nebude mít kde spát.
Samozřejmě jsou i rodiče, kteří mají svůj osvědčený postup, jak své dítě donutit udělat pořádek.
Pokud uvažujete, že byste koupili dětem domácího mazlíčka, třeba křečka, nemusíte se ničeho obávat a směle jim pokojíček tímto malým obyvatelem zpříjemnit. Jeho chov není náročný, ani nákladný a zvládne ho každé větší dítko, dejme tomu od první třídy. Jsou přítulní, dovedou se v rámci možností mazlit a je s nimi spousta legrace.
Druhy křečků
V prodejně chovatelských potřeb, tzv. zverimexu najdeme dva druhy křečků. Křeček zlatý (Mesocricetus auratus) a křeček džungarský (Phodopus sungorus). Mají v podstatě stejné povahy, pokud nemají důvod útočit, nebo nehrozí nebezpečí, jsou klidní. Samečci jsou často klidnější, než samičky.
Asi od druhého měsíce začnou být „alergičtí“ na jiné křečky, zvláště ty stejného pohlaví. Pokud chcete dětem nabídnout páreček, aby viděli i mláďátka a vše kolem, mějte na paměti, že křečci se velmi dobře množí a je možné, že budou mít mláďátka až 20x do roka v počtu 2-10 mláďat ve vrhu.
Dožívají se dvou až tří let.
Co je potřeba pro úspěšný chov
V chovatelských potřebách zakupte klícku, která bude mít uzaviratelný vrch. Je potřeba vystlat ji hoblinami, nesmí to být jemné piliny. Umístíme ji někde, aby nebyla v chladu a křeček vám nenastydnul.
Aby si křeček udělal hnízdo podle svého gusta, můžete mu poskytnout i natrhaný toaletní papír, nebo kapesníčky a seno. Jako domeček může posloužit květináč s vysoustruženým otvorem, nebo jednoduše půlka kokosového ořechu, do kterého také uděláme otvor o velikosti cca 3,5cm.
Nesmíme zapomenout na misku na jídlo, napáječku, kus dřeva na obrušování zoubků, které mu celý život rostou do délky. Nejvhodnější je nějaké z ovocných stromků. Také je potřeba zajistit křečkovi zábavu, takže kupte malý kolotoč na vyběhání, nebo prolézačku.
Ikdyž křečkovi bydlení maximálně zkonfortníme, musíme ho občas vyndat z klece a nechat ho proběhnout po pokojíku. Dávejte pozor na kabely, je potřeba pokojík upravit, aby byl pro křečka bezpečný. Také pozor na pády z výšky, aby dětem křeček nespadl.
Krmení
Můžeme sehnat již připravenou směs pro křečky, ta je také nejvhodnější. Křeček má rád i ovoce a zeleninu, ale opatrně, v ovoci je pro křečka hodně cukru. Dále můžeme křečkovi nabídnout různé semínka, nebo oříšky, ale také s mírou, protože jsou tučné. Mezi krmení můžeme zahrnout i tvrdý chleba, který také výborně poslouží k obrušování zbouků.
Když je křeček nemocný
Křečka můžou napadnout roztoči, kteří napadají kůži. V tomto případě vyhledejte odbornou pomoc.
Pokud jsme my sami nemocní, neměli bychom ke křečkovi moc chodit, mazlit se s ním… je velmi náchylný na „lidské“ nachlazení. Projevuje se schoulením křečka, kýcháním, mokrým čumáčkem. Pomocná může být teplá voda s medem, nebo mléko. Křečka nikdy nekoupeme, ani v teplé vodě.
Když má křeček vlhký ocásek, značí to průjem. Je většinou způsoben špatnou stravou. Pokud je moč načervenalá, bývá to znak toho stejného, ale lepší je poradit se se zvěrolékařem.
Azalka, Lilie, včetně Lilie velkokvěté, Lilie tygrované a denivky, Kroton, Klívie, Tchýnin jazyk, Difenbachie, Narcisy, Kaládie, Fíkus, Filodendron, Monstera, Oleandr, Poinsettie (pryšec nádherný neboli vánoční hvězda), Lilek ozdobný (jeruzalémská třešeň), Plody cesmíny, Amarylis, Prvosenka nebo Petůnie. Pokud se těchto rostlin přeci jen nechcete vzdát, umístěte je na těžce dostupných místech na vysokou skříň, na police, zkrátka někam, kam se Vaše ratolest nedostane ani s velkou dávkou vynalézavosti a úsilí.
Kaktusy jsou další nevhodnou rostlinou. Jeho ostny mohou být nástrahou pro Vaše děti i domácí mazlíčky. Některé druhy jsou navíc ještě jedovaté (často ty, ze kterých vytéká mléčná šťáva) a po popíchání v rankách zůstávají zpětné háčky trnů, které se v kůži chovají jako tříska.
Rostliny tvoří kyslík
Není ale nutné se zbavovat všech rostlin. Může být pro děti velmi poučné sledovat, jak se maminka stará o květiny doma a pokud si nějakou květinku vypěstují děti samy a uvidí jak jim prospívá a roste, stane se pro ně velkou pýchou, domácím mazlíčkem, který roste.
Existuje mnoho rostlin, jejichž péči zvládnou děti samy, případně s malou pomocí. Volte vždy méně náročné květiny vzhledem k věku Vašeho dítěte. Velice vhodné jsou kvetoucí, pestré květy, které děti malují ve školách a školkách.
Takovou květinou může být:
Begonia elatior (péče o ní je snadná, výsledek velmi vděčný. Begonie kvete i v zimě a může být dobrou inspirací pro Vaše děti).
Gerbera (je to nejčastěji malovaná květina ve školách, svou pestrostí barev vyvolává pozitivní náladu a úsměv na každé dětské tváři).
Rosa (přestože se děti trnů růže trochu bojí, její květy drží v ruce snad každá princezna. Rostlina je vhodná pro děti školního věku, je krásným příkladem, že ztráta květu neznamená hned zánik rostliny).
Rychlost a mrštnost dětí je někdy až neuvěřitelná, proto nespoléhejte jen Váš ostrozrak, že děti od květin uhlídáte. Prevence je v takovém případě rozhodně na místě.
Máte rádi rostliny doma? Těší Vás pohled na kvetoucí orchidej nebo vzrostlou a stále zelenou juku? Rostliny jsou součástí většiny domácností, nějakou kytičku v květináči má téměř každý.
S nástupem dětí a domácích zvířátek je nutné nad florou v bytě přemýšlet i z pohledu nezávadnosti pro případné konzumenty. Některé květiny se mohou rázem stát nepřítelem pro Vaše děti a domácí mazlíčky. Jaké květiny jsou pro děti zcela nevhodné a co si s nimi počít?
Do dětského pokoje květiny nepatří
Nejen samotná květina, ale také její obal, substrát a třeba keramzit mohou být neodolatelným lákadlem pro Vaše děti. Mějte na paměti, že jsou děti zvídavé, rády zkouší nové věci a poznávají svět. Takže by mohly zkusit ochutnat hlínu nebo na sebe třeba zvrhnout květináč.
Kaktusovité rostliny jsou zcela nevhodné, koneckonců zranění už způsobily nejednomu dospělému, o to větší neplechu mohou napáchat v dětském pokoji. Pro dětský pokoj bohužel ani neplatí možnost umístění květin do vyšších poloh. Právě taková věc se stane pro zvídavé děti středem zájmu a jejich cílem.
Jedovaté rostliny – pryč z bytu
Je jasné, že kvůli dětem neodsunete všechny květiny z bytu do sklepa. Pak je ale nutné je setřídit a odstranit ty jedovaté. Některé rostliny jsou sice jedovaté „jen“ lehce a způsobují ekzémy, záněty, vyrážku nebo otok.
U jiných hrozí zvracení, průjem a křeče, které mohou při pozření většího množství rostliny vést k postižení celého organismu a následné smrti. Dítě snadno utrhne a ochutná kousíček listu, u některých rostlin stačí dotyk jemnou dětskou pokožkou a malér je na světě.