Konzumace alkoholu při kojení

Velice častým tématem čerstvých maminek je právě to, zda si po devíti měsících odepírání konečně mohou dát skleničku vína či pivo, když ještě kojí své malé ratolesti. Na tohle téma existuje mnoho názorů a záleží na mnoha aspektech, ale v podstatě můžeme říct, že s mírou si dát můžete.

Nic se nesmí přehánět

Některé maminky s alkoholem začínají s alkoholem už v těhotenství. Pokud je to pouze sklenička piva po obědě, pak je to v pořádku, protože taková troška nemůže miminku ublížit, ovšem nesmí se to stát pravidlem. Naopak pokud je těhotná maminka alkoholička a pije opravdu ve velkém množství, tak ubližuje nejen sobě, ale zejména tomu miminku. Vzhledem k tomu, že miminko není ještě vyzrálé, tak se alkoholismus těhotné matky může projevit na jeho zdravotním stavu, zejména na zdraví ledvin. A proto je opravdu důležité vzdát se alkoholu. Takže pokud je žena na alkoholu závislá, měla by nejdříve jít na odvykací kúru, než začne plánovat rodinou.

Když kojíme, tak dáváme

Existují dvě skupinky maminek. Jedna skupina jsou ty, které si myslí, že když kojí, tak se stále musí hlídat a nesmí si dát nic, co by bylo pro miminko nebezpečné. Vedle nich jsou ty, které si myslí, že kojení nemůže nijak ublížit, a proto si mohou dát cokoliv. Obojí jsou extrémy, úplně nejlepší cesta je někde uprostřed. Je samozřejmostí, že se při kojení trochu kontrolovat musíme, ale není vše pro miminko nebezpečné.

Maminko, dej si

Kojení je důležitá věc. A proto se mnoho maminek bojí alkoholu v tomto procesu, což není divu, neboť velké množství alkoholu by mohlo dítěti ublížit i při kojení, avšak pokud budete pít s mírou, tak se nic nestane. Příležitostně si můžete dát skleničku vína či slabé pivo. Někteří odborníci dokonce tvrdí, že si skleničku vína či slabé pivo, můžete dát dokonce každý den. Ovšem je lepší to nepřehánět. Každopádně tvrdému alkoholu byste se měli vzdát i po dobu kojení.

Doba konzumace alkoholu

Většinou se příležitost ke konzumaci alkoholu naskytne večer, když nám přijde nějaká návštěva. Anebo v případě, že máme nějaký těžký oběd, jako je kachna se zelím a podobně. Dobré je dát si onu sklenici vína či slabé pivo v době, kdy víme, že budeme kojit až po nějaké delší odmlce. Například, když přijde návštěva, tak nakojíte miminko před příchodem a pak až ráno po případě někdy v noci. Některé maminky dokonce odstřikují mléko do dětské láhve, aby měly jistotu. Avšak zde je někdy nebezpečné, že by si dítě mohlo na láhev zvyknout.

Divoké párty musí počkat

Pokud kojíte a jste pozvání na nějakou párty, tak byste měly dělat řidiče. Protože opít se v době kojení není dobré. Sami nejlépe víte, že se alkohol odbourává poměrně dlouho, takže i když budete kojit až druhého dne ráno, tak stejně zbytky alkoholu dítěti předáváte. Navíc mnoho lidí velkou dávku alkoholu nesnáší moc dobře a často druhý den stráví v posteli s kbelíkem vedle sebe. A když je špatně mamince, nemůže být dobře ani miminku.

I kojící maminky si mohou dát skleničku, ale nic se nesmí přehánět.

Práce versus mateřství

Je dost pravděpodobné, že ani vy jste si nedovedla představit, jak těžké je skloubit mateřství a kariéru, dokud jste se do této situace sama nedostala. Vydělávat peníze a přitom být dobrá matka, není vůbec jednoduché. Určitě nejspíše toužíte po obojím, ale jde to?

PublicDomainPictures / Pixabay

Vodit si sebou dítě do práce není samozřejmě vždy reálné, spíše tedy nereálné a matka tak musí řešit fakt, že jednu z těchto věcí upřednostní. Své dítě, ale nadevše miluje a práci na druhou stranu velmi potřebuje, tak co s tím? Práce z domova od počítače také není jednoduchá, protože sice máte své dítě u sebe, ale na druhou stranu jste neustále ve stresu, od práce odbíháte a nesoustředíte se ani na jednu věc pořádně a dítě samozřejmě pocítí to, že je takzvaně na druhé koleji.

Ještě než se jakkoliv rozhodnete, tak si odpovězte na to, jestli je pro vás práce skutečně tak důležitá a chcete jí dělat na úkor svého dítěte. V práci to ale nebude snadné, protože budete ve stresu, nebudete si moci dovolit přesčas, zaměstnavatel na vás bude tlačit a vy se budete užírat. Budete řešit, jestli toto vše máte skutečně zapotřebí, nebo jestli by pro vás nebylo vhodnější zůstat doma. Nepomůžete tím ani sobě, ani svému dítěti.

Jinak to celé ale může fungovat tehdy, pokud máte doma podporu a pokud máte, kdo by vaše dítě pohlídal, zatím co vy budete vydělávat peníze. Předem  byste měla vědět, co uděláte, když bude vaše dítě nemocné, nebo když budete v práci muset zůstat déle, nebo nedej bože absolvovat pracovní cestu. Máte někoho kdo vás, jako matku zastoupí?

Pokud je vaše zaměstnání takové, že jej můžete dělat i z domova přes počítač, tak máte částečně vyhráno. Je třeba si ale určit přesně to, kdy se budete práci věnovat, nastavte si jasná pravidla a buďte důsledná. Práci neodkládejte, ale snažte se jí vyřídit jako první věc ve vašem dni.

Nenechávejte nic na později, nebo v hlavě nebudete mít celý den nic jiného, než to, že musíte ještě něco dodělat a s tímto faktem fungovat není nic jednoduchého. Kompromisem pak může pro vás být částečný úvazek, díky kterému zvládnete jak zaměstnání, tak i rodičovské povinnosti.

Matky u druhého dítěte jsou při výchově jiné

Matky u druhého dítěte jsou při výchově jiné

By: Juan Camilo Trujillo

Každý z nás vstupuje do něčeho neznámého, pokud čeká svého prvního potomka a v tomto důsledku se také dopouští i chyb, nebo volí výchovné metody jiné, než, které by potom volil u druhého dítěte. Máme-li první dítě, tak jsme jakoby vhozeni do vody a musíme se s tím vším umět poprat.

Často nevíme, co a jak a nejsme si až tak jisté, jestli to, co děláme, děláme skutečně správně.  Při výchově druhého dítěte, jsme pak již jiné. Buď neklademe na určité věci až takový důraz, jako u prvního dítěte, nebo jsme naopak v některých věcech opatrnější. Pokud se nám stalo, že jsme něco podcenili, tak se snažíme tomu u druhého dítěte vyvarovat.

Druhé dítě vše změní

Jestliže jsme měli naopak přehnaný strach o první dítě a neustále jej hlídali a měli na očích, tak pak už u druhého dítěte nejsme tak opatrní, protože jsme si vědomi toho, že jsme to s obavami přeháněli, nebo nám už jednoduše nezbývá čas na to, abychom se druhému dítěti věnovali tak pečlivě.

Výchovu podřizujeme něčemu úplně jinému a jsou pro nás důležitá jiná kritéria. Jsme rádi, že to zvládáme a nemyslíme přehnaně na to, jak to udělat, abychom se netrápili starostmi navíc, které ani ve finále dělat nemusíme. Každá matka, má stejně ráda obě své děti a není to tak, že by jednomu z nich nadržovala. Většinou už si ale nepřiznáme mezi sebou, že prvnímu dítěti jsme věnovali mnohem větší péči, i když je to samozřejmě přirozené.

U druhého dítěte není čas na přemýšlení

Samotnou kapitolou je pak oblékání dětí. První dítě má vše nové a máme jej vyšperkované od hlavy po paty. Druhé dítě je pak na tom o něco hůř. Oblečení většinou dětí  dědí stejně, jako dědí hračky.

Při výchově dětí tomu prvnímu dítěti dáváte vše, čtete knihy, učíte se co je správné a co nikoliv, u druhého dítěte pak řešíte to, jestli si jde vše nějak usnadnit a jak rodičovství zvládnout co nejjednodušeji bez toho, abyste tomu všemu obětovala všechen svůj volný čas.

Věty, kterými jistě nepotěšíte svobodné matky

Věty, kterými jistě nepotěšíte svobodné matky

By: The U.S. National Archives

Svobodné matky to v životě nemají lehké a to už jen proto, že jsou samy na výchovu dítěte, na práci i na finanční zabezpečení rodiny. Je toho na ně zkrátka dost. Co však tyto matky nechtějí slyšet?

Určitě jim neuděláte radost slovy: „Ježíši, ty to máš asi těžké, viď?“ „Jak to zvládáš být svobodná matka, máš čas ještě na něco jiného, nebo jen vyděláváš peníze a staráš se o děti?“

Ne, tak to určitě není, i svobodné matky mají občas možnost zajít si někam posedět, jediné co musejí řešit, jsou peníze. Nemohou si většinou dovolit někam vyrazit a tam utrácet bůh ví kolik. Svobodné matky jsou nucené šetřit.

Dítě potřebuje tátu

Slova o tom, že dítě potřebuje tátu, jsou také věcí, kterou matky nechtějí slyšet. Nejspíše to není ani jejich vina, že zůstaly samy a proto nechtějí slyšet, že to samy nezvládnou a že pro dítě je nutné mít rodiče oba. Samozřejmě, že za tu situaci asi není ráda a tyto slova jí to neusnadní.

Ani slova, že by si měla najít jiného otce pro své dítě, jistě nejsou na místě. Nejspíše po tom sama žena touží, ale moc možností k seznámení také nemá. Pokud je matka bez otce, tak se jí stále někdo ptá, co je důvodem toho, že je sama a jí zcela jistě nebaví neustále vyprávět o tom, co se u nich doma stalo a proč se spolu rozešli. Každý má právo na své soukromí a není nutné někomu stále vykládat, co se stalo u něj v soukromém životě.

Být svobodná matka neznamená, že jste špatná žena

Dříve to bylo tak, že když byla žena sama s dítětem, tak byla společensky zavrhnuta, protože na to lidé nebyli zvyklí. Dnes je ale situace úplně jiná a naopak je zcela běžné to, že dítě vyrůstá s nevlastním otcem a ke svému otci jen dochází. Více jak polovina dětí to tak má a ke svým otcům chodí pouze na návštěvy.

Co by neměly matky bez otců slyšet, je to, že svou výchovu nezvládají. Uvědomte si, že jsou na to samy a proto to pro ně nebude lehké. Chce to jim dát spíše podporu.

Mateřská dovolená, není dovolenou

By: { pranav }

O tom, že mateřská rozhodně není dovolenou, jsme psali již několikrát, a je to opravdu tak. Dovolená totiž vypadá úplně jinak a rozhodně to není fakt, že jsme 24 hodin ve střehu a svému miminku k dispozici. Únava je hlavní náš momentální stav a představa, že si někdy také budeme moci odpočinout, je v nedohlednu.

Nebuďte však otroky svého miminka a zapojte do péče i svou rodinu, otce miminka a babičky. Vy přeci také občas potřebujete odpočinek a také byste ráda přišla na jiné myšlenky než jen na to, jestli máte dost plenek a jestli je čas dát vašemu miminku napapat, nebo jej uspat. U dětí se často stává, že v noci nespí a nespíte tudíž ani vy. Pokud se tak stane, nechte otce vašeho miminka, ať se v klidu vyspí s tím, že druhý den bude hlídat on, abyste se mohla vyspat vy alespoň chvíli přes den.

Nebojte se dávat miminko na hlídání babičkám, protože vy máte také nárok na to, abyste si užila svůj čas jinak, než péčí o dítě. Nemůže po vás nikdo chtít, abyste ze sebe dělala otroka.

Na mateřské dovolené, můžete také mít špatný pocit z toho, že nemáte dostatek peněz na to, abyste si mohla dopřát vše, na co jste byla zvyklá a dost možná, z toho máte nepříjemné stavy a řešíte, co s touto situací a jak se s ní vyrovnat. Pokud máte tu možnost, že si budete moci před mateřskou našetřit, tak to udělejte, protože peníze, se vám v této fázi, budou jistě hodit.

Pokud jste na mateřské dovolené, nebojte se žádat o pomoc své blízké a babičky. Rozhodně toho na vás není málo a každý okamžik, který vám k něčemu bude, využijte. Stala jste se matkou, ale to neznamená, že všechny své kamarádky a koníčky hodíte za hlavu. Myslete i na ně a rozhodně se nešiďte. Volný čas, který máte, když vaše miminko spí, věnujte tomu, abyste se věnovala sama sobě a tomu, co máte ráda. Zapomeňte na uklízení a žehlení a věnujte se věcem, které jsou vám příjemné.

Rodičovská dovolená

1209894_sweet_childKdyž se řekne rodičovská dovolená, tak si většina lidí představí dobu, po niž se pobírá rodičovský příspěvek. Ovšem toto není zcela přesné. Jedná se pouze o jeden úhel pohledu, a to ještě o pohled rodičů, čili pohled osobní. Rodičovskou dovolenou totiž s rodiči prožívá i zaměstnavatel. Tomu nemusí být RD pochuti a klidně vám může dát jeho nelibost pocítit.

Na straně rodičů stojí pracovní právo.

Právě to upravuje RD i povinnost zaměstnavatele. Nejde jen o dobu strávenou krásnými povinnostmi s podporou rodičovského příspěvku. Je to také jedna z důležitých osobních překážek v práci. Po dobu jejího trvání musí zaměstnavatel, a je úplně jedno, jestli se mu to líbí nebo ne, omluvit nepřítomnost ženy či muže v práci.

Co všechno tedy obnáší rodičovská dovolená z pohledu pracovního práva? Mohou ji čerpat oba rodiče dítěte. Zákon hovoří dokonce i o tom, že ji mohou čerpat rodiče současně. O začátku a délce mohou rozhodovat sami. Matce dítěte může začít rodičovská dovolená ihned po skončení dovolené mateřské, otci může začít až po narození dítěte.

Může trvat do čtyř let věku dítěte. Lze ji přerušit a nastoupit do zaměstnání. Pak je opět kdykoliv možné začít ji čerpat. Doma mohou být s dítětem oba rodiče, ale příspěvek od státu dostane pouze jeden z nich.

O čerpání rodičovské dovolené žádá zaměstnanec zaměstnavatele písemně. Tak se předchází případným nesrovnalostem. Postačí dopis zaměstnavateli s uvedením od kdy do kdy žádá zaměstnanec rodičovskou dovolenou. Pokud není uveden rozsah čerpání rodičovské dovolené, má se za to, že žádá o její čerpání do tří let věku dítěte.

V době čerpání RD je rodič pod ochranou zákoníku práce a zaměstnavatel mu nesmí dát výpověď. Jednou výjimkou je situace, kdy dává zaměstnavatel výpověď z důvodu organizační změny. Tehdy může i rodič na RD dostat výpověď z pracovního poměru. I tak však zůstanou zaměstnanci zachované zákonné nároky – právo na odstupné.

Ochrana zákoníku před výpovědí se netýká prac. poměru na dobu určitou a na výpověď ve zkušební době.

Posledním dnem RD jsou nejpozději 4. narozeniny dítěte. Po sfouknutí svíček na dortu se musí rodič vrátit zpět do práce.

Čerpání rodičovské dovolené nesouvisí s dobou pobírání rodičovského příspěvku. Je možné čerpat rodičovskou dovolenou bez rodičovského příspěvku. Také je možné pobírat rodičovský příspěvek a nebýt na RD. Rodič může klidně chodit do zaměstnání.

Mateřská dovolená 2014 kalkulačka

By: Bob Whitehead

Mateřská dovolená souvisí s porodem, výbavičkou a péčí o narozené dítě. Většina lidí se mylně domnívá, že mateřská dovolená je pro matku opravdu dovolenou. Opak je pravdou pobyt ženy doma s dítětem bývá sice označován, jako mateřská dovolená, ale je to velice zkreslené. Žena pečující o narozené dítě neprožívá dovolenou, ale prožívá spoustu starostí a radostí.

Mateřskou dovolenou upravuje Zákoník práce. Mateřská dovolená patří do skupiny důležitých osobních překážek v práci. Po skončení mateřské dovolené na ni může navázat po žádosti zaměstnankyně rodičovská dovolená. Mateřská dovolená přísluší zaměstnankyni pouze po dobu 28 týdnu. Pokud se narodí dvě více dětí, doba mateřské dovolené se zvyšuje na 37 týdnů.

S mateřskou dovolenou souvisí i mateřský příspěvek, nebo nepřesněji peněžitá pomoc v mateřství. Uvedené dávky patří mezi nemocenské dávky vyplácené z nemocenského pojištění. Mateřská dovolená 2014 kalkulačka umožňuje výpočet mateřské. Mateřská dovolená 2014 kalkulačka je tedy nástroj, který slouží k informativnímu výpočtu výše mateřské dovolené.

Mateřská dovolená 2014 kalkulačka se nachází na internetových stránkách. Vypadá takto:

Kalkulačka – mateřská dovolená 2014

Hrubá měsíční mzda 25 000 kč

Počet narozených dětí 1 dítě

Výpočet

Spočítat – Peněžitá pomoc v mateřství se vyplácí maximálně 196 dní při narození 1. dítěte a maximálně 259 dní při narození 2 a více dětí

Podmínky pro přiznání nároku na mateřskou dovolenou se v roce 2014 nijak výrazně nemění. Od 1. 1. 2014 došlo pouze k úpravě redukčních hranic. Tyto redukční hranice se používají pro výpočet výše mateřského příspěvku. Redukční hranice se od 1. 1. 2014 zvýšili takto:

  1. redukční hranice se zvýšila o 2 Kč z 863 Kč na 865 Kč
  2. redukční hranice se zvýšila o 3 Kč z 1 295 Kč na 1 298 Kč
  3. redukční hranice se zvýšila o 6 Kč z 2 589 Kč na 2 595 Kč

Jinak platí stále stejné podmínky:

→ nárok na mateřskou má zaměstnanec, pokud v posledních dvou letech bylo placené nemocenské pojištění alespoň 270 dní.

→ nárok na mateřskou má i OSVČ, pokud splní podmínku 270 dní placeného nemocenského pojištění za poslední dva roky, a současně pokud bylo nemocenské pojištění placeno nejméně 180 dní v posledním roce před podáním žádosti o peněžitou pomoc v mateřství.

Vypočet peněžité pomoci v mateřství se provádí obdobně jako u ostatních nemocenských dávek. I pro mateřskou je rozhodující denní vyměřovací základ. Denní vyměřovací základ se stanovuje z hrubé mzdy – počítá se průměr za posledních 12. měsíců. Vyměřovací základ pro výpočet mateřské se potom dále redukuje.

Stanoveny jsou tři redukční hranice, které jsou uvedený výše v článku. V první redukční hranici se na rozdíl od ostatních nemocenských dávek započítává 100% denního vyměřovacího základu.

Mateřská dovolená 2014

Mateřská dovolená je spojená s radostnou událostí, kterou je narození dítěte. Nárok na mateřskou dovolenou vzniká těhotné ženě. Žena má nárok na mateřskou dovolenou zejména z důvodu péče o narozené dítě. Spoustu osob, hlavně mužů se domnívá, že mateřská dovolená představuje pro ženy dovolenou a pohodu. Ovšem skutečnost je odlišná.

Mateřská dovolená se nazývá mateřskou dovolenou proto, že žena zůstává doma a pečuje o dítě. Nemůže tedy chodit do zaměstnání a právě z tohoto důvodu vznikl název mateřská dovolená. Ženě péčí o dítě vznikla důležitá osobní překážka v práci, na tuto skutečnost přihlíží i Zákoník práce. Není to tedy tak, že by žena nic nedělala. Naopak péčí o narozené dítě jí vzniká mnohem více starostí, povinností, ale i mnoho radosti.

Hned na úvod je vhodné rozlišovat mezi dvěma pojmy, které se týkají mateřské dovolené. Mnoho lidí totiž zaměňuje mateřskou dovolenou s pojmem rodičovská dovolená. Mezi oběma pojmy je však rozdíl. Mateřská dovolená je pojem, který má velký význam v pracovním právu a znamená omluvené volno v zaměstnání. Rodičovská dovolená znamená finanční náhradu z nemocenského pojištění.

Mateřskou dovolenou přímo upravuje Zákoník práce. Zákoník práce řadí mateřskou dovolenou do skupiny důležitých osobních překážek v práci. Po skončení mateřské dovolené na ni může navázat po žádosti zaměstnankyně rodičovská dovolená. Mateřská dovolená přísluší zaměstnankyni pouze po dobu 28 týdnu. Pokud se narodí dvě a více dětí, doba mateřské dovolené se zvyšuje na 37 týdnů.

Na MD se zpravidla nastupuje šest týdnů před očekávaným dnem porodu. Nejdříve se na mateřskou dovolenou může nastoupit osm týdnů před očekávaným dnem porodu. Nastane-li porod dříve, než určil lékař a zaměstnankyně vyčerpá méně než šest týdnů mateřské dovolené, náleží ji mateřská dovolená od dne jejího nástupu až do uplynutí šesti týdnů. V případě, že zaměstnankyně vyčerpá z jiného důvodu méně, než šest týdnů mateřské dovolené náleží ji mateřská dovolená od dne porodu pouze do uplynutí 22 týdnů.

Žádanku na mateřskou dovolenou vystavuje ženě gynekolog. Zaměstnavatel ženy poté informuje správu sociálního zabezpečení. Na mateřskou dovolenou má nárok žena zaměstnankyně, nebo žena OSVČ, která se účastnila nemocenského pojištění. Tato podmínka má svůj základ v tom, že peněžitá pomoc v mateřství se vyplácí z této dávky. Nárok na peněžitou pomoc v mateřství nevzniká každé ženě, ale jen ženám odvádějícím po určitou dobu nemocenské pojištění.

Nárok na mateřskou dovolenou mají i osoby, které převzaly dítě do péče nahrazující péči rodičů. Rozhodnutí o péči o převzetí dítěte musí vydat příslušný orgán. Mateřská dovolená se tak ženě poskytuje od dne převzetí dítěte po dobu 22 týdnů, nejdéle však do osmého měsíce věku dítěte. Rodičovská dovolená se poté poskytuje od dne převzetí dítěte až do tří let věku dítěte.

Peněžitá pomoc v mateřství se ženám vyplácí od prvního dne nástupu na mateřskou dovolenou. Částka se rovná 60% denního vyměřovacího základu za kalendářní den. O něco lepší situaci při nástupu mateřské dovolené a výpočtu peněžité pomoci v mateřství mají ženy, které byly v důsledku těhotenství převedeny na jinou práci. Dostávají totiž vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství.

Tento příspěvek ženám vyrovnává rozdíl mezi původní a novou mzdou. Příspěvek se ženě vyplácí za všechny kalendářní dny, kdy trvalo převedení na jiný typ práce. A to nejdéle do počátku 6. týdne od dne očekávaného porodu. Za každý kalendářní den, tak ženy dostanou 60% denního vyměřovacího základu.

Rok 2014 nepřinesl nijak významné změny v oblasti mateřské dovolené. Podmínky pro vyplácení zůstávají stejné. Pouze se v oblasti mateřské dovolené 2014 změnily podmínky v redukčních hranicích. Tyto redukční hranice se používají pro výpočet výše mateřského příspěvku. Redukční hranice se od 1. 1. 2014 zvýšily takto:

  • redukční hranice se zvýšila o 2 Kč z 863 Kč na 865 Kč
  • redukční hranice se zvýšila o 3 Kč z 1 295 Kč na 1 298 Kč
  • redukční hranice se zvýšila o 6 Kč z 2 589 Kč na 2 595 Kč

Jinak se pouze vyplácí mateřská dovolená u žen, které neměly placené nemocenské pojištění. Tyto ženy nedostávají mateřskou dovolenou, ale musí si od prvního dne narození dítěte zažádat o rodičovský příspěvek. Nemohou si ani volit výši čerpání rodičovské dovolené. Automaticky jsou zařazeny do čtyřletého čerpání rodičovské dovolené. Což tedy znamená, že do 9. měsíce věku dítěte budou dostávat 7.600 Kč a poté, až do čtyř let věku dítěte 3.800 Kč.

Moderní pojetí pohádek

Od malička jsme byli zvyklí, že před spánkem přijde pohádka, ať už šlo o originální vyprávění našich rodičů či pravidelně vysílaný večerníček, kde jsme mohli vidět třeba Boba a Bobka, Krtečka a proslulou dvojici Pata a Mata.

Jaký je rozdíl mezi starými pohádkami a tím, co se vysílá dnes?

Autor obrázku: Leonid Mamchenkov

My jsme byli zvyklí na klasiku, kdy Karkulku sní vlk a Sněhurka bydlí v domku se sedmi trpaslíky a podobně. Ale když si dnes pustíte v televizi jednu z těchto nejznámějších pohádek, tak se vám dostane velkého překvapení a pro některé možná i šok, protože v těchto pohádkách se objevují střelné zbraně, vulgarismy a spousta jiných věcí, které sem nepatří. Ideální příklad je pohádka o Jeníčkovi a Mařence a její moderní verze s hrozným dovětkem „Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic“ kde tato mladá dvojice má neuvěřitelné zbraně a zabíjejí čarodějnice. Je zde plno násilí a krve. A něčemu takovému se pohádka ani říct nedá.

Proč mohou být tyto moderní verze špatně hodnoceny?

Možná jako film se někomu mohou zdát povedené a hodnotí je velmi kladně. Ale určitě se najdou lidé, kteří na takový film mají negativní názor. Přece jenom je to znehodnocení klasických pohádek, které jsou nejen krásné, ale také jsou součástí našeho mládí. Možná se najde nějaký rodič, co takovou zmodernizovanou pohádku svému dítěti pustí, ale určitě je jich jen opravdu málo, protože nikdo nechce, aby se jejich dítě učilo agresivitě a brutálnímu chování.

Samozřejmě by se takové pohádky neměly vysílat hlavně na Vánoce, protože Vánoce jsou svátky klidu a míru a my bychom měli být v harmonii a ne, abychom koukali na takové brutální filmy. Každopádně si někteří lidé v tom hodují, však proč ne? Ale určitě by si na to měli najít jiný čas než na Vánoce.

Jak takové moderní pohádky mohou ovlivnit chování našich dětí?

Nejen, jak bylo zmíněno, tak agresivita a brutalita od útlého věku, ale také když se tam neustále střílí, tak to dítě má v sobě ten neklid, který se přenáší z filmu a pak může být velmi divoké. A také přichází o krásné české pohádky, které bývají vždy s ponaučením, tudíž výchovné, ale také třeba vtipné a tím to dítě odlehčí svou náladu. Každopádně každý rodič sám dobře ví, co je pro jeho dítě nejlepší a pokud svému dítěti pouští moderní pohádky, tak je to jeho věc, ale myslím si, že by byla škoda, aby děti přišly třeba o Pata a Mata a podobně.

Uklízení dětského pokoje

Každé dítě si rádo hraje a pak své hračky pohází po dětském pokoji, jenomže pak už si je neuklidí. Co pak?

Autor obrázku: Pen Waggener

Máme dětský pokoj uklízet my jako rodiče?

Samozřejmě, že malé dítě si samo neuvědomí, že má po sobě uklízet a pokud není dostatečně velké a silné, tak si samo všechny své věci neuklidí. Takže bychom mu jako rodiče měli pomoct. Ano pomoct, protože není dobré, abychom vše dělali za něj, protože pak nebude mít zažité uklízecí návyky. Tak bychom to měli dělat s ním, říct mu, jak to má dělat, kam má jakou hračku uložit a podobně.

Nevydržím to a uklidím jeho binec

Je mnoho matek, které se do uklízení pokoje svého dítěte pouštějí, i když už je dost staré na to, aby si uklidilo samo, jen proto, že je nepořádné a maminka se už nemůže koukat na to, jaký má v pokoji binec. Samozřejmě, že je to na jednu stranu dobré, protože dítě vidí, jak to vypadá, když je tam pěkně čisto, ale nesmí to dělat matka pořád, aby si na to nezvyklo – to by pak svou matku jen zneužívali a nechali si uklízet pořád. A proto je někdy lepší zatnout zuby a nechat ho chvíli v tom binci, aby si uvědomilo, že to tak nejde.

Zkoušela jsem všechno, ale stále nechce uklízet, co mám dělat?

Je pravdou, že mnoho dětí dá přednost žít v tom binci, než aby si sami uklidily svůj pokoj. Pak by mělo být nějak motivováno (třeba návštěvou, protože návštěvu nesmí pustit do takové bince), anebo mu dát trest, když si neumí uklízet. Také je účinné donutit ho tak, že všechny jeho neuklizené věci hodíme na postel a tak mu nezbude nic jiného, než si uklidit, protože jinak nebude mít kde spát.

Samozřejmě jsou i rodiče, kteří mají svůj osvědčený postup, jak své dítě donutit udělat pořádek.