Jak moc se věnovat dětem, abyste to nepřeháněli

Zní to sice zvláštně, ale ne vždy by rodiče neměli být tak intenzivní. Dítěti je třeba dát také vlastní prostor pro jeho hry a zábavu. Snažíme se je vychovávat, jak nejlépe to jde, ne vždy se nám to ale daří. Je jasné, že nelze měřit všechny děti jedním metrem, ale že každé dítě je jiné. Rozhodně nikdy neporovnávejte své dítě s dětmi ostatními, když je jako miminko a nepředhánějte se v tom, čí dítě sedělo dříve a čí dříve přestalo nosit plenky. Jak moc se věnovat dětem, je ale sporné. Setkáváme se s názory, že některé děti jsou chudáci, protože rodiče jsou celý den v práci a nemají na ně čas. Jiné děti jsou naopak chudáci proto, že jejich rodiče nemají peníze na to, aby je pořádně oblékli a koupili jim dobré a zdravé jídlo a nakupují jen to levné, protože na to drahé nemají.

marcisim / Pixabay

V dnešní době je bohužel čas opravdu vzácný a tak si děti musejí hrát sami, koukají na pohádky, dostávají počítačové hry a to jsou věci, které je vychovávají a to rozhodně není dobře. Tyto věci totiž s realitou nemají nic společného a dítě se pak nestačí divit tomu, co vše se v jeho životě nachází, co jej může potkat a na co by si měli dát pozor. Komunikace je tedy velmi důležitá. Pohádky a hry jim nezakazujte, ale určitě jim věnujte i čas, který si s vámi zaslouží trávit. Dosti rodin má ale jako prioritu vydělání peněz, což je samozřejmě pochopitelné a tak je pro ně čas, který svým dětem věnují, poměrně vzácný.

Více času samozřejmě můžeme věnovat svým dětem v době, kdy jsme na mateřské dovolené, méně pak už tehdy, když pracujeme. Proto bychom měli vymyslet alespoň společný plán na víkend, aby děti věděli, že si nás užijí alespoň v této době, kdy máme volno. Současná doba moc nepřeje tomu, abychom se dětem mohli věnovat naplno a je to samozřejmě škoda, protože děti nás potřebují a my najednou zjistíme, že nám velmi rychle vyrostli a ta doba nám strašně rychle utekla.

Kam s dětmi v zimě

By: Ri 13

V zimě je počasí samozřejmě takové, že se nic moc, kromě lyžování, bobování a bruslení venku dělat nedá, a pokud není sníh, tak jediné, co je možné, je chodit na procházky. Děti ale chtějí víc. Procházky pro ně nejsou až takovou zábavou, jako věc, která je baví, nebo motivuje.

Pokud se najde aktivita formou zábavy, pak jsou děti nadšené. V zimě se jim bude líbit na výtvarném kroužku, na keramice, v tělocvičně nebo třeba na literárním kroužku. Zní to sice pořádně nudně, ale literární kroužky jsou dneska naprosto o něčem jiném, než to, na co jsme byli zvyklí my, když jsme byli v dětském věku.

Kroužky jsou více promyšlené. Například v tom literárním se nejen čte, ale i hraje a to je to, co děti potřebují. Ony si chtějí hrát a ne jen sedět a poslouchat, co do nich někdo dostává. Proto jsou kroužky prolnuté s hraním, se začleňováním pohádkových postav do reality a také je velmi důležité, aby děti rozvíjely své myšlení a uměly se projevit i manuálně a proto mohou například vytvořit svůj vlastní komiks.

Kroužky, které jsou jednotvárné, děti nudí, proto jsou vymýšleny tak, aby se tam malí človíčkové těšili. V dnešní době je toho na výběr opravdu mnoho a děti si mohou vybrat z velkého množství zábavných kroužků, na které potom rády chodí.

Jakmile začne počasí trošku přát, je vhodné s dětmi vyrazit ven a sledovat, jaké akce se kde konají a co se zde může dít. V každém větším, ale i menším městě, se potom můžete těšit z různých dětských akcí, které se tu pro ně připravují. Většinou jsou tyto akce připravovány školkami, školami, obcemi, nebo občanskými sdruženími. Vymýšlí se po celý rok něco a už je minulostí fakt, že se něco koná pouze na Den dětí, 1.června. Děti rády soutěží a tak se pořádají soutěže, které se mohou konat jak venku, tak i třeba v tělocvičně. Většinou jsou připraveny odměny pro každého, kdo se účastní a nejen pro vítěze.

Jak zabavit děti, aby vás to nestálo ani korunu

By: Dave Catchpole

Zabavit děti nebývá vždy zrovna jednoduché a často si lámeme hlavu nad tím, co vymyslet, abychom děti mohli zabavit a ony byly hodné. Někdy nám tyto zábavy lezou do peněz a tak si samozřejmě přemýšlíme i nad tím, co vymyslet, aby nás to nestálo mnoho a děti se přitom bavily. Ptáme se kamarádek a hledáme inspirace na internetu. Co bychom vám poradili my?

Možností, jak vaše dítě zabavit je hned několik. V létě je to jednodušší. Můžete například vzít děti do lesa a nechat je stavět domečky, či bunkry, sbírat šišky, ze kterých si pak můžete cokoliv vyrobit a podobně. Můžete děti vzít také na houby a lesní plody. Uvidíte, že je to bude bavit.

Když už zrovna není hezké počasí, uděláte jim určitě radost jízdou mašinou, kdy si buďto můžete udělat okružní jízdu, nebo zajet někam, kde to pro ně bude zajímavé. Naplánujte si trasu s tunely, aby děti zažily také nějaké to dobrodružství. Doma můžete cokoliv vyrábět, nebo nechat děti vařit něco jednoduchého.

Aquapark a zoologická už přeci jen něco stojí, ale v létě se klidně můžete jít koupat na rybník, anebo můžete jít za zvířátky do lesa, kde dětem ukážete, kde bydlí, co papají a kde se pohybují. Pokud už je venku skutečně zima a sníh, není nic jednoduššího, než vytáhnout boby a jít na nejbližší kopec, kde si děti užijí spousty zábavy a dokonce se i unaví.

Jestliže není sníh, tak se zajeďte podívat do obchodního domu, kde bývá spousta programů a akcí pro vaše děti a nic vás to nebude stát. Co určitě stojí za povšimnutí je pohádkový les. Pokud nějaký takový ve svém okolí máte, tak jej určitě se svými dětmi navštivte. Uvidíte, že budou nadšeni. Jestliže už opravdu nevíte co dělat a jak dítě zabavit, tak si domluvte nějakou návštěvu, nebo k sobě někoho pozvěte. Měl by to být samozřejmě někdo, kdo má taktéž děti.

Didaktické hračky děti velmi baví a nenásilně se díky nim učí

Možná už doma nějaké didaktické hračky máte, možná je znáte i z dětských center, kroužků či školek… využívány jsou skutečně hojně jak vzdělávacími institucemi, tak v rodinách. Pojďte se podívat na širokou nabídku didaktických i dřevěných hraček a nechte se inspirovat.

Baví se a poznávají malé i větší děti

Didaktické hračky, které pořídíte za skvělé ceny, díky svému barevnému designu a důmyslnému provedení zaujmou všechny věkové skupiny.

Pro nejmenší děti můžete vybrat barevné dřevěné kostky, které rozvíjí motoriku, koordinaci, postřeh, zrak… Mohou také skládat jednoduché varianty puzzle obrázků, mozaiky, zatloukat kolíčky, posunovat předměty ve drážkách a cestičkách, navlékat šňůrky do dřevěné botičky a spoustu dalšího.

Větší děti nejvíce lákají nejrůznější druhy stavebnic, které se buď klasicky skládají, nebo připojují díky magnetismu, tvoří se z nich dráhy pro kuličky, tobogány…

Holčičky velmi rády navlékají korále, modelují z plastelíny, ale také skládají příběhy z obrázků. Kluci zkoumají a experimentují za pomoci mikroskopu, teleskopu, nebo zaznamenávají dění za pomoci první kamery a fotoaparátu.

Osvědčené dřevěné hračky

K oblíbeným patří i dřevěné hračky. Děti je milují, a proto se výrobci přizpůsobují vysoké poptávce a nabízí v dřevěném provedení takřka cokoli. Tyto hračky jsou vyrobené z kvalitního materiálu a krásné barvy jim dodávají zdraví neškodné barvy. Nemusíte se bát jejich využití i pro ty nejmenší ratolesti.

Z dřevěných hraček děti nejvíce baví stavebnice, skládačky, dřevěné puzzle, provlékačky, navlékací korále, kužely a pyramidy s nasazovacími kroužky, zatloukačky ale i  mnohé dalšího. Ať už chcete typ hračky naučný, rozvíjející, tematický, pohádkový, najdete tu svou.

Přes 2000 didaktických a dřevěných hraček, najdete na webových stránkách www.nomiland.sk. Vyberte si z pestré nabídky a kvalitní produkty za přijatelné ceny.

Dětské kuchyňky

Dětské kuchyňky

Autor obrázku: woodleywonderworks

Máte doma dceru ve věku, kdy je zvídavá a ráda se Vám v kuchyni plete při vaření pod nohama? Pak jí rozhodně pořiďte její vlastní dětskou kuchyňku! Nejenže se Vám již pod nohama plést nebude, ale navíc si bude rozvíjet fantazii, představivost a bude si připadat důležitá.

Tyto kuchyňky však nejdou přímou výsadou dívek, najdou se i chlapci, kteří již od mala inklinují k zálibě ve vaření, jež jim může i v dospělosti vytvářet směr, jímž by se chtěli ubírat! – Stát se kuchařem!

V obchodech lze vybírat z různých velikostí, od těch nejmenších až po velikostně reálné kuchyně, i se zvukovými efekty. Barevné variace s různým vybavením, jako trouba na pečení, plotýnky, kolečka na nastavování stupňů, vařečky, hrnce a další doplňky, to vše lze sehnat pro Vaši ratolest. Dokonce jsou vyráběny z různých materiálů, od plastů až po dřevěné variace, takže máte opravdu z čeho vybírat.

Autor obrázku: jenny818

No a pokud ke kuchyňce přikoupíte i nějaké to dětské nádobí a umělohmotné napodobeniny potravin, pak máte dozajista vyhráno. Pokud navíc budete předstírat, že imaginární jídlo servírované dětmi, Vám ohromně chutná, můžete zažít i mnoho legrace.

Děti Vám budou nesmírně vděčné za svou novou zábavu, při níž si „vypěstují“ jakýsi základ k vaření reálnému v pozdějších letech.

Mnohdy Vám sice zmizne nějaké ten hrnec, lžička, vařečka či miska z Vaší vlastní kuchyně, ale většina maminek se nad touto horlivostí pouze pousměje.

Dokonce už i v mnoha dětských koutcích a mateřských školkách jsou touto kuchyňkou pro malé kuchařky a kuchaře vybaveni.

Takže, zkuste našetřit nějakou tu „kačku“ a pořiďte Vašemu dítku tuto zábavnou věcičku, třeba k narozeninám. Určitě tím dítě potěšíte a Vám ubude starost, co mu koupit jako dárek.

Procházky

Procházky

Vyrazili jste na delší procházku i s Vašimi dětmi? Pak se rozhodně vyzbrojte kupou trpělivosti, dostatkem pevných nervů, tekutin a nějakou tou svačinkou a mějte připravené i svaly.

Po pár metrech totiž od Vašich ratolestí uslyšíte brblání typu:

Autor obrázku: Richard Hurd

– chci pít

– mám hlad

– bolí mě nožičky

– je mi zima

– chceme si odpočinout

– kupte mi radši zmrzlinu

– my chtěli jít ale na hřiště

– nechci jít na procházku!

– kam jdeme?

– už tam budeme?

Tak podobné poznámky uslyšíte určitě téměř celou cestu tam i zpět!

Chvílemi se Vám Vašich ratolestí zželí a kousek je poponesete v náručí či usazené za krkem, ale brzy i Vám dozajista dojdou síly a stejně dítě necháte opět pokračovat v procházce po jeho vlastních nožičkách.

Proto pokud se vypravíte na nějakou delší procházku s dětmi, dělejte častější přestávky na odpočinek, občerstvení a popřípadě cestou tam i zpět navštivte nějaké to dětské hřiště. Děti Vám za to poděkují šťastným úsměvem a také, co je nejméně důležité, si Vy, odpočinete od toho jejich neustálého brblání a stěžování si na vše okolo.

Rodinné procházky mají své osobité kouzlo, a navíc strávíte společně mnoho šťastných chvil na čerstvém vzduchu.

Takže, milý rodičové, zabalte do batůžku vše potřebné, a hurá na procházku!

Trampolíny

Trampolíny

Dnes a denně je téměř na každé zahradě k vidění „dětská trampolína“. Rozmanité tvary, velikosti i ochranné prvky, to vše je dnes v obchodech k dostání.

Při výběru těchto trampolín určených pro Vaše děti a jejich zábavu však mějte na zřeteli velmi důležitou věc: bezpečnost. Protože pokud zvolíte trampolínu bez ochranných prvků, jako je záchranná síťka kolem tohoto zařízení, hrozí Vašemu dítěti přinejmenším naražená kostrč a v horším případě zlomenina či dokonce zlomený vaz.

Autor obrázku: Pawel Loj

Dělší důležitou věcí je kvalitní skrytí pérujících pružin, aby se nemohlo stát, že mezi ně strčí dítě nohu, nebo ruku a při skákání se tak „zapíchne“ mezi pružiny a ošklivě si ublíží. Tato ochrana by se neměla příliš odklápět, uhýbat, měla by být co nejpevněji připevněna.

Úrazy hrozí hlavně u menších dětí, které se tímto způsobem rády baví, ale již nepřemýšlí nad případnými následky. To je úkolem rodičů!

V obchodech se sportovními potřebami i v nákupních centrech seženete mnoho těchto výrobků, které dokáží Vaše dítka zabavit i na několik hodin denně. Akorát rodiny žijící v panelových domech a v obrovských městech, již nemají možnost někam toto „zařízení“ umístit.

Pokud tedy nevlastní zahradu v zahrádkářské kolonii nebo chatu. Ale i tento problém se dá snadno vyřešit. V různých zábavních a herních centrech, jsou totiž těmito trampolínami vybaveni, takže i zde se mohou děti vyřádit a navíc se zde seznámí s jinými dětmi, které těmto trampolínám holdují.

Pokud pořizujete podobné „sportovní a zábavní“ aktivity pro Vaše děti, rozhodně se poraďte s odborníky. Bezpečnost nade vše! Tak na to vždy pamatujte!

Dítě u kohoutku

Dítě u kohoutku

Téměř každé dítě miluje vodu. Jen rodiče již tak nadšení nejsou, protože je čekají vysoké účty za vyplýtvanou vodu.

Také jste neustále na pozoru, jakmile se Vaše dítka objeví v blízkosti koupelny? Pak vítejte v klubu. Postačí chvilka Vaší nepozornosti a dítka nenápadně proklouznou do blízkosti vodovodního kohoutku a v mžiku se můžete připravit na úplnou potopu po celé koupelně.

Na Vaše pokárání Vám pohotově odpoví, že si museli nutně umýt ručičky a pusinku. Děti si vždycky dokáží najít mnoho argumentů a výmluv, proč se cachtat ve vodě, a že při tom vstávají rodičům vlasy hrůzou, je jim poměrně jedno.

Autor obrázku: Juhan Sonin

Proto se rodiče snaží alespoň trochu šetřit spotřebu vody tím, že pokud se jdou jejich potomci večer vykoupat, vrazí do jedné vany oba nezbedy najednou. Takže nejenže ušetříte vodu za napouštění další várky vody na koupání pro druhé, třetí… dítě, a děti si navíc společně užijí spoustu legrace při vzájemném polévání a dovádění.

Podobné to bývá i za volných, letních, slunečných dní, kdy zabalíte věci potřebné na koupaliště, navlečete děti i sebe do plavek a hurá k vodě. Společné dovádění ať již na plovárnách, veřejných koupalištích či jen u obyčejného romantického rybníčka, má své kouzlo. Akorát musíte neustále sledovat, ve kterých místech vodní plochy zahlédnete alespoň část tělíčka Vašeho „potápníčka“, či jeho barevně odlišený nafukovací kruh.

Rozhodně budete mít obrovský problém dostat Vaši ratolest z vody ven, a to byť i jen na malý okamžik na občerstvení či zahřátí pod ručníkem. Dětem je zcela jedno, že se jim na prstíčkách tvoří „varhánky“, nebo drkotají zuby o namodralé rtíky. Hlavně, že se mohou ráchat ve své milované vodičce, aniž by je rodiče kárali za pocákané sourozence, či přenášení a rozlévání vody v kyblíčcích.

Najdou se sice i tací, kteří se vody bojí, ale to jsou spíše výjimky. Do ničeho byste děti neměli nutit, pokud sami nechcou! Jinak v nich můžete vyvolat dlouholetou paniku a obavu z vody, která se pracně odbourává odborníkem. V ostatních případech, musí rodiče vyvinout na děti lehčí nátlak, aby je dokázali dostat, nebo dokonce vylovit své potomky z vody.

Pevné nervy, bedlivé oči a našetřených pár kaček za vyšší účty za spotřebovanou vodu, to zcela jistě vše vyřeší k všeobecné spokojenosti.

Děti a dovolená

Děti a dovolená

Dostaly jste v zaměstnání v tomto letním období dovolenou a přemýšlíte nad tím, co podniknout, abyste zabavily samy sebe i Vaše dítka? Máte mnoho možností, z nichž můžete vybírat.

I bez peněz to jde

Pokud je Váš rodinný rozpočet napjatější a neplánujete právě vyrazit někam k moři, postačí vyrazit na jednodenní výlet někam za kulturou.

Autor obrázku: Honza Soukup

Někdy však zcela postačí zapakovat deku, náhradní oblečení pro děti, pití, nějakou tu svačinku, ručník, pár drobných na zmrzlinku a hurá někam k vodě či na pouhý odpolední či celodenní piknik.

Někteří z Vás, kteří mají možnost vyrazit na chalupu nebo chatu, poberete, co je třeba a bez rozmýšlení tam odjedete. Tam si něco dobrého ugrilujete, zatímco Vaši potomci si užívají řádění na zahrádce, pískovišti nebo v bazénu.

Zábava pro všechny

Snažte se aktivně zapojovat do herních aktivit Vašich dětí. Dozajista si užijete společně spousty legrace a navíc společně strávené chvíle upevní Váš vzájemný vztah. Dovolená je právě od toho, abyste co nejvíce času strávily s rodinou a odpočinkem.

Zatímco si Vaši děti hrají na hřišti, Vy můžete v poklidu odpočívat nedaleko na dece při čtení časopisů, knížek či luštěním křížovek. Večer pak máte jistotu, že Vaše dítka budou po celodenním dovádění, tak unavení, že budou večer téměř spát ve stoje. Takže jakmile děti uložíte, můžete se v poklidu věnovat svým partnerům. Posedět si venku při měsíčku se sklenkou vína nebo piva, dokáže velmi snadno navodit velmi romantickou atmosféru.

Neměly byste však Vaši rodinnou dovolenou trávit zavření doma, ven vycházet pouze na nákupy nebo jen hodinové vyběhnutí s dětmi na dětské hřiště. Po čase byste nenáviděly samy sebe za lenivost a Vaše děti, Vás, za netečnost, nudu a nezájem o jejich osobu.

Jak zabavit děti, když venku prší

Jak zabavit děti, když venku prší

Venku je ošklivo a nedá se chodit ani na vycházku, protože hrozí rychlé nastydnutí. Děti už neví coby a zlobí, zlobí a zlobí. Už vám dochází trpělivost? Tak se podívejte na pár tipů, které mohou zachovat rodinnou pohodu a nervy, které jsou na pochodu zase uklidnit a místo raráška mít doma zase to roztomilé a usměvavé dítě.

Nuda je onen zabiják dobré nálady

Proto se podívejte, jak nedopustit toho, aby se vkradla do vaší domácnosti nuda a znepříjemnila dětem i vám celý den:

1. Super tip je zabavit děti u kuchyňské linky. Stačí přistrčit dětskou židličku a nechat prcka, ať vám pomůže se svačinkou. Zapojte svou fantazii. Můžete vytvořit pohár nazvaný sladké pokušení a nakrájet do něj lahůdky ze zahrádky či obchůdku. Například můžete udělat z jahůdek postavičku Červené karkulky a z okurky Rákosníčka. Nejen že se všichni nasmějete, ale i se hezky najíte, zbystříte dětem smysly a zapojíte jejich fantazii, zručnost a pocvičíte jejich motoriku.

Autor obrázku: Jan Willem van Wessel

2. Dalším zajímavým tipem je maškarní bál. Vytahejte ze skříně staré oblečení, které už nenosíte, dlouhé šátky, klobouky po babičce, korálky a udělejte ze sebe hasiče, kosmonauty, princezny, víly, můžete si zahrát na vílu Amálku. Děti se vyřádí, vytančí a tak svou přebytečnou energii věnují na činnost, při které se zabaví oni a taky vy. Udělejte si pár fotek, které budou v budoucnu ozdobou vašeho rodinného alba. Až bude malé 18 let, ráda zavzpomíná na svá mladá léta.

3. Kreslete! Malujte! Zapomeňte na to, že kreslení je zábava pro holky. Inspirujte své dětičky k tomu, aby udělaly koláž a zapojili fantazii. Dejte téma, které je zaujme: ČÁRY MÁRY kouzelník – udělej kouzelný obrázek. Stříhej, trhej, nalep, poskládej veselé obrázky a vytvoř zajímavé umělecké dílo. Nezapomeňte výsledný výtvor pověsit na nástěnku a návštěvám připomínat, jak je váš andílek nadaný a kreativní. Při zapojení fantazie můžete použít textilie, bavlnky, rýži, čočku a pokud přelakujete lakem na vlasy kakao, vypadá na papíře skvěle!

4. Předvedu ti zvířátko. Pokud máte více dětí různého věku, zahrajte si hru, uhodni, koho předvádím. Předvádíte zvířátko a malé děti hádají díky vaší nápovědě: haf, haf, vrrr. Ostatní hádají, o jaké zvířátko se jedná. Kdo uhodne, ten se s vámi vystřídá. Se staršími dětmi můžete předvádět činnosti, pohádkové postavičky, písmenka, číslice atd. Fantazii se meze nekladou!

Autor obrázku: hottholler

5. Divadélko. Děti milují divadélko. To se dá sehrát jednoduše, stačí velká krabice, kterou uvnitř vyřízeneme, můžeme použít kousek látky nebo krepového papíru a divadlo je na světě. Loutky si děti vyrobí tak, že nakreslí obrázek na tvrdý papír, ten si pak vystřihnou a nalepí na špejli. Mají ho moc rádi, protože do něj dali kus sebe, nakreslí si postavičky, které mají rády. Pokud se vám nechce dělat s divadélkem, nebo nemáte velkou krabici, postačí když se přes stůl přehodí šátek nebo velký ubrus. A představení může začít. Když se rodiče hodí do gala a oblečou se jako na ples, děti budou hrát o to radostněji. Jako vstupenka do divadélka postačí čokoládové penízky. Nezapomeňte se v divadle chovat slušně a hodně tleskat, herci to mají rádi!