Hurá, jdeme do školy

Téměř každé dítě se na svůj první školní den opravdu těší. Tato jejich nepředstíraná radost spočívá v tom, že je, čeká spoustu nového, ať už jde o učení, pedagogický sbor anebo kamarády. Avšak se školou přichází také nový pokojíček.

OpenClipartVectors / Pixabay

Abychom měli kde psát domácí úkoly

Nejdůležitější věcí dětském pokoji pro školáka je rozhodně psací stůl, protože dítě v první třídě bude mít mnoho povinnosti a přípravy do školy. Bude muset mít prostor, na kterém bude psát domácí úkoly a podobně. Psací stůl musí být rozhodně pevný a dostatečně velký, tak aby na něm dítě mělo dostatek prostoru nejen na sešit, ale také na psací potřeby a knihu a podobně. Protože v první třídě bude hodně dítě přepisovat texty, aby se naučilo správně psát. Je také dobré, když jsou ve stole úložné prostory, kde si může dítě ukládat věci do školy, aby si vytvořilo jistý cit pro pořádek a také si zvyklo na řád.

Ke stolu patří židle

Hned druhým velice důležitým aspektem je židle, která patří k psacímu stolu. Vzhledem k tomu, že dítě bude u stolu trávit hodně času, mělo by mít ve svém školním dětském pokojíčku pevnou a správně seřízenou židličku. Je důležité, aby dítě mělo pohodlný, ale správný posed, aby si při psaní úkolů neničil záda a podobně. Někteří doporučují židle na kolečkách, ale někteří je kritizují, protože říkají, že dítě se vozí na židli, točí se a potom se nemůže plně soustředit na úkoly, které vykonává. Samozřejmě, že vhodná polohovací židle, aby se dala seřídit přesně podle toho, co dítě potřebuje. Navíc děti v tomto věku poměrně rychle rostou, tak aby se dala židle využít na delší dobu.

Bez světla to nelze

V dětském pokojíku pro školáka je naprosto nezbytné, aby zde bylo dostatečně světle, zejména u psacího stolu, protože zde tráví dítě mnoho času, a tak potřebuje kvalitní světlo, aby si zbytečně nekazilo svůj zrak. Úplně ideální je využít denního světla, tedy sluníčka a dát psací stůl hned pod okna. Pokud to není možné, což se může stát, tak pořiďte svému malému školákovi lampičku, která bude mít přirozené, ale dostatečně silné světlo.

Úložného prostoru není nikdy dost

V případě, že jen předěláváte starý pokojíček, tak aby byl pro školáka, tak zřejmě máte nějaké skříně, protože úložný prostor je opravdu důležitý. 3kolák potřebuje místo, kde by si mohl ukládat věci do školy, tak aby v nich měl pořádek a řád. Takže je ideální, aby měl zvlášť skříňky na oblečení, zvlášť na hračky a samostatnou také pro učební pomůcky. Avšak někdy to prostor nedovolí.

I školák si rád hraje

Když dítě nastoupí do školy, neznamená, že přestává být dítětem. Stále je to malý a hravý človíček, který potřebuje svůj čas na to, aby se mohl vyřádit. Takže pokud to prostor dovolí, určitě mu nechce nějaký koutek, kde si může vytáhnout hračky a pěkně si hrát. Nemůže stále jen sedět nad učení, protože se stejně na něj dlouho nedokáže soustředit, a tak mu dejte prostor, aby uspokojil své dětské touhy.

Vytvořit správný pokojíček pro školáka není obtížné, stačí zajistit pár věcí, které umožní přípravu do školy, a máte splněno.

Trpí Vaše dítě poruchou učení?

Dyslexie či dysgrafie je poměrně vzácné onemocnění, o kterém však nemusíte mít dlouho ani ponětí. Touto poruchou trpí v České republice asi 10 – 15% dětské populace, přičemž platí, že většinou postižených jsou chlapci. Problémy s učením často přisuzujete lenosti dítěte nebo jeho nepozornosti při hodinách. Jak se dají tyto poruchy rozpoznat a dají se nějak řešit?

Dyslexie neznamená opožděnost

Jedná se o vývojovou poruchu, při které má dítě potíže s vyjadřováním, čtením nebo psaním. Tato porucha způsobuje dítěti problémy s učením, to však neznamená, že by dítě bylo hloupé! Naopak pokud se s tímto problémem dokáže vyrovnat, může žít plnohodnotný život a může z něj být velmi vzdělaný člověk, který pracuje na atraktivních pozicích.

Příčiny dyslexie

Pokud Vy nebo partner trpíte touto poruchou, je padesátiprocentní šance, že Vaše dítě postihne také. Na jedné straně tedy stojí genetika. Na straně druhé je situace, kdy byla u dítěte v těhotenství nedostatečně vyvinutá nervová soustava. Někdy může být také způsobená poškozením mozku zapříčiněném například úrazem. Postupem času může vymizet, u někoho však přetrvává po celý život.

Varovné signály

Dyslektické dítě zpravidla začíná později mluvit, má malou slovní zásobu, obtížně se vyjadřuje nebo nedokáže vytleskat slovo po slabikách. Avšak hlavní signály, které by Vás měly upozornit na možnou poruchu učení zvanou dyslexie, jsou zejména situace, kdy dítě nedokáže rozpoznat jednotlivá písmena nebo číslice, přeskakuje je nebo zaměňuje, zasekává se při čtení, má problémy se psaním a potřebuje delší dobu na vyjádření. Pokud je Vaše dítě pomalejší, nemusíte to hned znamenat poruchu učení. Pokud si však nejste jistí, poraďte se nejprve s pedagogem ve školce nebo škole a teprve poté navštivte pedagogicko – psychologickou poradnu, kde na základě šetření v podobě různých testů stanoví diagnózu a navrhnou další postup.

Jak ji léčit?

V první řadě je nutné se ubezpečit o tom, že dítě netrpí smyslovou vadou a je přiměřeně inteligentní. Kdyby tomu tak nebylo, netrpělo by dyslexií, ale problém by tkvěl někde jinde. Úplně se vyléčit nedá, a jak už bylo uvedeno, buď sama od sebe vymizí, nebo zůstane. Postiženému dítěti lze však výrazně ulevit regulací učiva, používáním speciálních pomůcek nebo zadáváním specifických úkolů. Tato porucha však běžně nebrání navštěvování normální školní docházky.

Prevence je důležitá

Dnešní doba a životní styl příliš nenapomáhá tomu, aby se rodiče postiženým dětem doma pravidelně a často věnovali. Děti sedí u televize nebo u počítače a to vůbec nepřispívá k dobru věci. Naopak se jejich porucha ještě prohlubuje. Mezi základní činnosti by mělo být společné povídání, čtení pohádek, kreslení, modelování a pohyb na čerstvém vzduchu.

Známí dyslektici

Není pravdou, že dyslektici mají nižší hodnotu IQ než ostatní. Mezi známými osobnostmi mezi ně patří i Albert Einstein, Thomas Edison, John Lennon, Aghata Christie nebo Tom Cruise. Proto to nevzdávejte, Vaše dítě může dosáhnout vynikajících studijních výsledků, byť za speciálních podmínek.

Dysgrafie je poddruh dyslexie

Dysgrafie bývá často zaměňována za dyslexii, protože tyto poruchy jsou si velmi podobné. Dítě postižené dysgrafií má problémy po grafické stránce, tedy při opisování textu nebo diktátech, při kterých dělá mnoho chyb. Na psaní potřebuje mnoho času, protože píše velmi pomalu a vyžaduje časté přestávky. Písmo může být křečovité a neúhledné, písmena jsou nečitelná a nestejně velká. Dítě na pero tlačí, protože není schopné provádět plynulé tahy. Dysgrafie bývá často zaměňována za pouhou lenost, problém je však v tom, že dítě není schopné napsat velké množství textu, je unavené a psaním vyčerpané. Pokud budete po dítěti vyžadovat přepis domácího úkolu z důvodu nečitelnosti, pravděpodobně bude přepsaný text ještě horší než ten původní.

Konec prázdnin se blíží

Každým dnem se prázdniny dětí krátí a už chybí jen pár dní a bude úplně konec odpočinku a začne opět škola. Některé děti se do školy těší, pro jiné je to noční můra ovšem nejtěžší to mají rodiče, protože musí na první školní den dítě perfektně připravit.

Aktovka s princeznou či autíčkem

Pokud jde vaše malá ratolest teprve do první třídy, tak se jí budete snažit vyhovět a najít nejkrásnější aktovku, nejlépe s oblíbeným motivem. Ovšem myslete na to, že pokud svému dítěti koupíte drahou aktovku s dětským motivem, tak další rok vás čeká další investice, protože s princeznou či autíčkem nebude chtít dítě chodit stále, a proto je lepší vybrat nějaký neutrální motiv, který se hodí pro každou věkovou kategorii. A hlavně musíte vybrat takovou, která bude zdravá a bezpečná, tedy nejlépe, aby měla vyztužená záda, aby se váš malý školák netrápil.

Máte všechno v aktovce?

Je naprosto jasné, že děti do školy potřebují aktovku, ovšem ta musí být plně vybavená. V některých obchodech lze koupit aktovku i s vybavením, ale je to opravdu jen zřídka, a tak většinou musí vybavovat rodiče. Ale víte, co do aktovky patří? Záleží na tom, do jaké třídy svého školáka posíláte, nejhorší je to hned v první třídě, protože to musí mít nejvíce věcí a ještě nemá žádné zkušenosti z minulých let. Ovšem takovým základem je plně vybavený penál, tedy s pérem i barevnými pastelkami, dále nesmí chybět složky na číslice, písmenka a ani složky na sešity. Někteří rodiče kupují sešity dopředu, ale mnohdy je lepší počkat si, protože spoustu učitelů svým žákům řeknou první den školy, jaké sešity si mají donést.

Kufřík plný talentu

Další nutnost, která se chce od dětí, které jdou do školy, je kufřík s výtvarnými věcmi. Je to jen pro první stupeň základních škol a některé školy tento kufřík svým prvňáčkům darují, ovšem většinou se musí starat rodiče. Takže pokud vám škola žádný nedá, tak musíte do obchodu nejen pro samotný kufřík, ale také pro jeho obsah, kterým by měly být vodové barvičky, temperové barvičky, voskovky, nůžky, barevné papírky a podobné pomůcky, s kterými dítě vytvoří různé výkresy. Seznam byste měli dostat od školy.

Dítě se musí hýbat

Nesmíte zapomenout ani na to, že dítě si po škole nemůže běhat v teniskách, a tak pokud máte doma dítě, které nastupuje do školy, musíte mu koupit vhodné přezůvky. Ovšem papuče není jedině, co potřebuje. Kromě svého výtvarného talentu, bude muset dítě projevit i pohybový talent v tělesné výchově. A právě do tohoto předmětu potřebuje správnou sportovní obuv jen do haly, v mnoha školách požadují boty s bílou či světlou podrážkou, aby to nedělalo šmouhy na podlaze. A kromě obuvi, budete muset pořídit a také sportovní oblečení, tedy nějaké tepláky a tričko.

 

Pokud máte doma dítě, které míří do školy, už byste měli pomalu začít vše nakupovat, protože aktovka a sešity do školy nestačí.

Jak popsat oblečení do školky a školy

Vaše dítě půjde do školky nebo do školy a vy přemýšlíte jak popsat jeho oblečení, aby se poznalo, komu patří. Oblečení by mělo být popsané tak, aby se jméno nevypralo a tak je třeba zvolit si kvalitní fixu, razítka, či barvu. Je jasné, že si oblečení nechcete zničit a tak je třeba zvážit, jak správně popsat oblečení do školky.

OpenClipartVectors / Pixabay

Jednak můžete mít razítko se jménem, nebo se značkou, kterou vaše dítě má ve školce a tím buď orazítkovat oblečení s klasickým razítkovým polštářkem, kdy značku, nebo jméno vždy po vyprání opět natisknete, nebo můžete mít razítko se speciálním polštářkem, kdy jméno, nebo značka vydrží i praní.
Dají se koupit nažehlovací štítky, které jsou k dostání v galanterii. Nažehlovací štítek pak jednoduše popíšete. Kromě nažehlovacích štítků můžete mít i štítky nalepovací, ty kupodivu drží velmi dobře. Jméno, či značku můžete i vyšít, pokud jste šikovná a máte na to čas.

K nadepsání jména můžete použít fixu na oblečení, kterou nevyperete a taktéž třeba akrylovou barvu. Možností jak označit vaše oblečení je mnoho. V hračkářství jsou k dostání štítky přímo se jménem vašeho dítěte a to dokonce i se jmény neobvyklými.

Pokud zajdeme ještě dál můžete si třeba nechat vyrobit odznáčky s fotografií, či jménem a ty jen přendavat na oblečení, které zrovna vaše dítě ve školce má. Po nás například chtěli i podepsaný vlastní hrneček do školky a jelikož jsem vůbec netušila, jak mám hrnek podepsat, aby se to nesmylo, či nestrhlo, nechala jsem na něj vyrobit fotku mojí dcery.
Jednoduše si tak ve školce svůj hrnek pozná i přesto, že neumí číst. Nápadů jak označit oblečení, nebo věci do školky jsem napsala celkem dost, tak doufám, že se vám budou hodit. Teď už jen, aby se vašim dětem ve školce líbilo a chodili do ní rádi.

Jak učit dítě

Každá maminka když posílá první dítko do školky má obavu, jak se bude potomek učit, zda bude nosit dobré známky a jestli se rodiče budou moci chválit s vysvědčením nebo budou známky kamuflovat.

PeteLinforth / Pixabay

Když se dítě učí výborně alespoň prvních pár let, rodiče si oddechnou a mají vystaráno. Výborné známky berou jako samozřejmost a poukazují na děti, kterým v této oblasti nebylo tolik dáno. S horšími známkami nemají problém ani tak děti jako jejich rodiče, kteří se pak snaží natlouct do dětí informace, které je pro něj složité někdy dokonce nemožné pochopit. Tyto situace končí slzičkami v dětských očích a zuřivým výrazem rodičů.

Pokud dítko nosí domů známky, se kterými prospívá, není nezbytné sedět s dítětem od rána do večera nad matematikou či češtinou. Dítě se buď začne učit samo nebo se s průměrným prospěchem potáhne celou dobu studia a bude spokojené. Známky řešte až když dítě opakovaně nosí čtverky, pětky. V tomto případě se snažte v první řadě přijít na důvod, co se s dítětem děje. Pokud je to obrat o 180 stupňů během měsíce, může být problém ve škole mezi dětmi či v rodině. Pokud se ale dítě učí špatně od samého začátku, bude výborné v něčem jiném a nebude se živit hlavou. Dítě učte zábavnou formou, neučte ho všechno! Stejně ho to nenaučíte a budete nešťastní oba!

Zábavná forma učení

Dítěti látku vysvětlujte na příkladech z běžného života, snáze se mu bude učivo chápat a učitelé budou mít radost, že žák látce rozumí a ví o čem se mluví. Až se budete učit cizí slovíčka, které budou dlouhé a těžce zamapatovatelné, vytvářejte k nim různé rýmovačky a přirovnání.

Se skutečností, že Vaše dítě není ve škole dokonalé se musíte smířit hlavně Vy! Můžete se totiž třeba stavět na hlavu, když Vaše dítě nepochopí učivo ani po celém dni vysvětlování, nebude to jiné. Pomáhejte mu a buďte k němu tolerantní. Všichni nejsme schopní prospívat výborně.

Domácí výuka, proč je dobrá

Škola a to už i ta základní, nás ovlivnila na celý život. Někdo má z této doby pozitivní myšlenky, někdo naopak negativní. Za našich dob byla výuka dost odlišná od té dnešní a učitelé byli mnohem přísnější, někteří, jakoby snad ani neměli rádi děti a do školy si přišli léčit své mindráky. Byli také učitelé a přiznejme si to, kteří byli opravdu zlí, a my jsme se jich báli, dokázali to, že jsme do školy chodili neradi a na jejich hodiny jsme chodili s panickou hrůzou a tím, co si zas na nás přichystají. Proto když přišla možnost vzdělávání svých dětí doma, nejeden rodič za to byl rád. Každé dítě má své tempo učení. Někomu trvá vypracovat úlohu déle a někdo ji má hotovou velmi rychle a tím se dostává do jasné nevýhody.

alphalight1 / Pixabay

Po zbytek času se pak nudí a neví, co má dělat. Jeho soustředěnost je ta tam a ve škole ho to přestává bavit. Není také dobré, aby děti v první třídě měly sedět jednu celou vyučovací hodinu nad jednou věcí, ale určitě by to chtělo aktivity střídat. Někdy máte štěstí na dobrého učitele, může se ale stát že narazíte a tady začíná být problém. Nacházíme se v době, kdy je dětí, kteří přicházejí do první třídy velmi mnoho a tak není výjimkou, že jich je ve třídě i 30. Můžete své dítě dát do skvělé školy, ale ono to není bohužel o té škole, ale o konkrétním učiteli a tak si těžko vyberete to, co je pro vaše dítě nejlepší. Navíc jsou školy tak přeplněné, že budete rádi, když u zápisu vaše dítě uspěje a bude moci nastoupit do první třídy v první škole, kam jej přihlásíte.

Proto také začíná být spousta rodičů pro, aby mohli své děti vzdělávat sami. Oni totiž velmi dobře vědí, jaké tempo mají dětem nasadit, jak udržet jejich pozornost a dokonce mohou také sami výuku korigovat. Nemusejí svým dětem dávat známky a v jejich režii je, jestli bude učení formou hry, nebo jestli se děti budou učit tak, jako ve škole. Je jedno, v kolik hodin do školy vstanou, nikdo je nebude hubovat za to, že přijdou o 10 minut později a že si vlastně jen proto, aby stihly vyučování včas, nevyčistily zuby.

Angličtina pro děti hravě

Při výběru jazykových kurzů pro vaše děti je vždy důležité dbát na několik věcí. Důležitou roli hraje například velikost skupiny. Pokud máte zájem o tom, aby se lektor vaší ratolesti skutečně věnoval a sledoval její pokroky i chyby, doporučujeme spíše individuální výuku nebo malé skupiny. Stejně tak hraje roli i způsob výuky. Pracuje se ve vámi zvolené škole pouze s učebnicí, nebo vyučující pouští dětem videa, zapojuje je do her, scének či soutěží? Pokračovat ve čtení „Angličtina pro děti hravě“

Co když doma máme příliš chytré dítě?

By: Phil Roeder

Chytré dítě je snem asi každého z nás. Kdo by si nepřál mít dítě, kterému to až moc pálí? Většina z nás nutí své děti, aby se učily a byly ve škole chytré a snem snad každého z nás, je to, aby učení jejich dítě zvládalo levou zadní. Co když najednou zjistíte, že máte doma malého genia?

Vidíte, že se naučil číst, přitom jste jej to nikdy neučila, jediné co jste mu řekla bylo to, že jste mu párkrát odpověděla na to, co je to, či ono za písmenko. Najednou vám však váš malý předškolák čte a vy jste na něj patřičně pyšná. Nutíte jej číst na návštěvách, před známými a všem pyšně ukazujete to, co vlastně to vaše dítě umí.

Takto se pak začne projevovat i ve škole. Dost možná vás také překvapí to, že zná vlajky států, kdy vy sama ani nevíte kolikrát, jestli má skutečně vaše dítě pravdu, nebo ne. Zná hlavní města států a věci, které jeho vrstevníky zatím ještě vůbec nezajímají a dost možná ani nikdy zajímat nebudou a budou se je učit pouze z povinnosti.

Každá matka touží po tom, mít doma geniální dítě, ale ruku na srdce, není to nic jednoduchého a dost často budete mít pocit, že dítě učí vás a ne vy jeho. Jednoduché není ani to, že s ním budete muset udržet krok a rozvíjet se spolu s ním. Dost možní vy sama ani nebudete jeho tempu stačit.

Ve škole to pak pro vaše dítě nebude také vůbec snadné, protože se tam bude nudit. Ostatní se budou učit věci, které váš šikula už dávno zná a tak je to pro něj látka nezáživná a nudná a bude mít pocit, že si to tam jen odsedí, protože musí.

Tady je na učiteli, jak naloží s časem, kdy se žák nudí. Bylo by dobré jej zaúkolovat a dát mu vyřešit jiné, pro ostatní již složitější věci, kterými jej pak zabaví. Je dobré se s učitelem na všem domluvit a vyhnout se tak situacím, kdy se žák ve škole bude nudit a nebude jej to tam bavit.

Co když má vaše dítě ve škole či školce blok chodit na toaletu

By: dirtyboxface

Tento problém jsem řešila se svou dcerou už ve školce. Odmítala tam chodit na záchod, vadilo jí, že na ní všichni koukají a že nemá soukromí. Jde o problém, který ale řeší i školáci. Na záchod ve škole mnoho z nich nejde a raději svou potřebu zadržují a čekají na to, až přijdou domů. Problém toho, že se děti stydí chodit na záchod, je velký, a může vést až ke zdravotním komplikacím, proto by se tak dít rozhodně nemělo. Někteří dokonce přestávají pít, aby neměli potřebu chodit čůrat. Dá se nějak dětem v tomto případě pomoci a jak to tedy s dětmi řešit?

Pamatuji si na svá školní léta, na ty ošklivé toalety, které neskutečně páchly a jít na ně byl pořádný adrenalin. Dneska už tomu tak ale není, nebo alespoň doufám, a tak by děti na záchod měly chodit bez problémů. Stále je ale spousta takových, kteří to raději vydrží až domů. Tento problém ale není otázkou jen dětí, ale i dospělých. Často se bráníme tomu jít někde na toaletu a raději jdeme až doma. Pocit soukromí je v tomto směru pro nás velmi důležitý. Ve škole ale tento pocit dítě asi nikdy nezíská. Zdravotní komplikace jsou ale velké, nejen že dítě pociťuje bolest břicha, ale může dojít i k zácpě a tím pádem pak při vyprazdňování i k poranění konečníku.

S dítětem je třeba probrat to, že se nemusí stydět na záchod ve škole chodit, že pokud tak nebude dělat, tak mu hrozí různá zdravotní rizika a to pro něj není dobře. Vysvětlete mu, že pokud nebude chodit ve škole na záchod, tak ho pak budou čekat nepříjemná vyšetření v nemocnici a tak je lepší na ten záchod zajít. Samozřejmě asi sami dobře chápeme o co dítěti jde a co mu brání, ale tyto věci by mělo překonat. Proto je třeba o tom doma s dítětem mluvit, někdy je dobré poradit se i s lékařem, jak tuto situaci s dítětem řešit. Jde o vážnou věc a nelze jí přehlížet.

Jakým způsobem se snaží děti ulít ze školy

By: ClickFlashPhotos / Nicki Varkevisser

Určitě si i vy pamatujete na to, jak jste jako malí nechtěli jít do školy a tak jste si vymýšleli různé výmluvy jako je bolest hlavy, zvracení, průjem a podobné věci, které nám buďto prošli, nebo ne. Co si ale jsou schopny vymyslet naše děti? To se možná i pobavíte, s čím vším jsou schopny za rodiči přijít.

Děti se snaží předstírat zranění, třeba úmyslně spadnou z postele a snaží se předstírat, že je něco bolí, jen aby nemusely do školy. Raději si zajedou s rodiči na rentgen, jen aby se vyhnuly vyučování. Další výmluvou jsou také zuby. Děti předstírají, že mají bolest zubu a že je zub bolí tolik, že tu bolest musejí i s práškem zas pat. Jen kdybyste jim řekli, že půjdete tedy k zubaři, uvidíte, jak rychle je bolest zubů přejde.

Některé děti jsou ochotné dokonce i lhát s tím, že jim třeba škola odpadla a nechat rodiče přitom, že do ní skutečně nemusí a že mohou zůstat doma. Dokážou to podat tak věrohodně, že jim to dokonce může i projít. Některým dětem však nedělá problém říci rodičům na rovinu, že do školy nepůjdou, protože píšou písemnou práci a nejsou na ni dostatečně připraveni. Rodiče často děti raději nechají doma, protože také nechtějí to, aby děti dostaly špatné známky, ale samozřejmě, že to nevidí rádi. Je to věc, ve které je odmítají podporovat, ale v tu chvíli jaksi nemají na výběr.

Některé děti dokážou svým rodičům tak lhát v tom, že jsou nemocné, že jim rodiče neuvěří ani tehdy, když je to skutečně pravda. Pak musí chodit do školy, i když jsou opravdu nemocní, protože jim to rodiče nevěří, že si nevymýšlí. Zkuste tento fakt svým dětem takto vysvětlit, protože dost možná tohle na ně bude platit. Třeba vám přestanou lhát o tom, že jsou nemocní, protože pak budou vědět, že by jim nemusela projít ani skutečná nemoc. Třeba tohle na vaše dítě bude platit.