Kde mít miminko přes den

Čekáte miminko, nebo už máte malé miminko a přemýšlíte, kam jej přes den uložit? Pořiďte si postýlku na kolečkách, abyste s ní mohli jezdit tam, kam zrovna potřebujete. Kde tedy mít miminko přes den? Pokud vám miminko usne, tak postýlku přesuňte do pokojíčku, nebo do ložnice a to proto, aby mělo na spaní klid. Miminko pak hlídejte pomocí chůvičky.

milpek75 / Pixabay

Pokud je vaše miminko vzhůru, pak mějte postýlku v místech, kde se pohybujete i vy a to proto, aby vaše dítě vnímalo vaší přítomnost a necítilo se tak samo. Pokud máte houpací křesílko pro miminko, klidně jej uložte do něj a nechte jej se houpat a poslouchat při tom příjemnou hudbu, která je součástí houpacích křesílek. Využít můžete i přenosné polohovací lehátko.

Miminko také můžete nechat hrát na dětské hrací dece, kde kolem sebe bude mít spousty zábavy, úměrně k jeho věku. Dítě rádo osahává hračky, strká do pusinky a brouká si. Na hrací dece, kde bude mít i hrazdičku se zavěšenými hračkami, se mu bude jistě líbit.

Velmi dobré je také mít ohrádku, do které miminku dáte hračky a necháte jej, aby si v ní hrálo. Miminko z ohrádky nevyleze a tak máte jistotu, že se vám nikam neodplazí, maximálně si bude vyžadovat vaší pozornost pláčem, na což však můžete lehce reagovat.

Velmi dobře na dítě působí procházky v kočárku, které s nim můžete podnikat každý den a nechat v něm vaše miminko odpočinout a prospat se, nebo pozorovat okolí, které je pro miminko velmi zajímavé.

Miminko mějte doma vždy na očích, nebo alespoň na uších a to pomocí chůvičky. Je nutné vaše dítě neustále střežit, aby neplakalo, aby neblinkalo a podobně. Nikdy nemůžete vědět, co se může stát a tak nepodceňujte žádnou situaci. Je opravdu důležité vědět neustále, co vaše miminko dělá.

Svému miminku dejte všechen svůj volný čas

By: Adriano Aurelio Araujo

Pokud si lidé pořídí miminko, tak se na něj těší. Dělá jim radost představa, že budou mít to roztomilé stvoření v náručí. Ale po čase si uvědomí, že to není jen panenka, ale že miminko pláče, potřebuje jíst, přebalit, křičí při cestování v autě a na některé rodiče je toho najednou hodně, proto své miminko odkládají k babičkám, chůvám a podobně.

Odkládání miminek babičkám či jiným pomocníkům

Pravdou je, že občas si musí oddechnout i maminka a trochu se odreagovat od toho stereotypu, navíc babičky jsou z dětí nadšené a mnohdy se hlásí samy, aby miminko dostali na pohlídání. Někdy je to strašná pomoct, ale na druhou stranu by miminko nemělo u babičky trávit až moc času, protože to je období, kdy má dítě velice silné emocionální pouto a vytváří si vztahy se svým okolím. A jestliže uvidí, že jeho maminka ho dává raději babičce či chůvě, než aby byla s ním, tak je přirozené, že k matce bude trochu chladnější vztah, než právě k babičce.

Péče je na prvním místě

Kromě toho mnoho babiček jsou už postarší ženy, které také mají rády své pohodlí a z výchovy miminka už vyšly. Přesto babička svá vnoučata milují a chtějí mu dát všechno, co mu na očích vidí, proto jej mnohdy rozmazlují, ale občas si neuvědomí, že dítě potřebuje péči. Takovou péči, kdy s ním budete mluvit, hrát si s ním, malovat a mnoho dalších aktivit, které rozvíjí jeho schopnosti. A pokud se tato péče zanedbá, tak to dítě může být pozadu. Samozřejmě, že každé dítě se učí něco jiného a jinak dobře, takže se občas stává, že vaše miminko může trošku pozadu, než geniální dítě souseda, ale to je normální a nic, co by pak nedohnalo.

Správné mluvení

Je důležité s miminek mluvit, nejen proto, aby se to samo naučilo, ale také protože potřebuje dát věcem název, aby si jej mohlo někam zařadit. Avšak jsou lidé, kteří na miminka nemluví správně, protože používají různé zdrobněliny či jiné patvary slov, čímž se snaží být na miminko milejší. Mnozí to berou, že je to pro miminko bližší, ale opak je pravdou, pak může dojít k tomu, že vaše dítě bude mít problémy s řečí. Samozřejmě, že některé slova můžete použít jako zdrobněliny, jako například když řeknete pejsek namísto pes, to je běžné, ale nesmíte to přehánět.

Práce versus Miminko

Pravdou je, že většinou to chodí tak, že jeden rodič je doma s dítětem a druhý musí chodit do práce, aby svou rodinu uživil. Ale měli byste zkombinovat práci a miminko, tak aby to bylo aspoň v rovnováze, pokud budete celý den v práci a pak přijdete a jdete spát, tak miminko na vás nebude zvyklé a nevytvoří si ten správný vztah. Někdy je dobré, pokud vám to povolání dovolí, si vzít miminko sebou, ale mnohdy to není možné. Proto se snažte přijít z práce a jít si pohrát s vaším maličkým pokladem anebo ho vezměte do kočárku a procházku a mluvte na něj. Hlavní je, abyste si na něj našli čas.

Nepodceňujete čas strávený se svým miminkem.

Tatínkové a miminka

Tatínkové a miminka

Mnoho lidí podceňuje čerstvé tatínky právě narozených miminek. Často i samotnými maminkami.

Pokud se Vám právě narodilo mimčo, nechte, milé maminky, Vaše partnery, aktivně zapojovat do veškerého dění okolo péče o potomka. Je známo, že maminky si raději vše dělají samy, ale ne všechno musí být dokonale zvládnuté. Vám to usnadní péči jak o mimčo, tak i o domácnost.

Autor obrázku: Oleg Sidorenko

Tatínkové mohou dítko nakrmit z lahviček, pokud nekojíte. Obléct i přebalit je určitě také dokáží bez komplikací. A zatímco, co s miminkem v kočárku vyrazí na procházku či za účelem uspinkání, tak Vy máte možnost obstarat domácí práce a povinnosti jako úklid, vaření, praní, žehlení, nádobí a mnoho dalšího. No a v okamžiku, kdy máte tyto domácí povinnosti hotové, máte čas i na chvilku odpočinku po celodenním shonu kolem miminka a domácnosti.

Velmi často se také může stát, že maminky musí navštívit lékaře, a pak zarytě přemýšlí, zda vzít dítko s sebou, a nebo někoho požádat, aby pohlídal. Pokud máte doma tatínky, ani na okamžik neváhejte a „vražte“ mimčo jemu. Ponechte dítko v rukách tatínka a bez obav si jděte vyřídit, co potřebujete. Přes veškeré Vaše mateřské pudy a obavy Vás Vaši partneři dokáží velmi mile překvapit tím, jak snadno dokáží nastalou situaci zvládat.

No a pokud se jedná o novopečené prvo – tatínky, je lepší je do péče kolem miminka „hodit“ rovnýma nohama. Sice to možná odnese pár špatně upevněných plenek a trocha nepořádku, ale právě tyto okamžiky tatínků s jejich potomkem se nedají ničím nahradit.

Často dokáží ustát vypjaté okamžiky mnohem lépe a snadněji, než maminky. Postačí troška otcovského konejšení, pochování a polaskání, a hned je po pláči a křiku.

Najdou se však i tací tatínkové, kteří se budou neradi zapojovat do péče. Pak nezbývá, než trvat na svém, že i oni byli při tom, když se na miminko „zadělávalo“, a měli by se tudíž alespoň něčím podílet. Třeba vzít mimčo na procházku.

Nebojte se nechávat děťátko ve starostlivých rukách tatínků, uvidíte, o co snadnější to pro Vás pak všechny bude.

Proč mít a proč nemít děti

Proč mít a proč nemít děti

Trendem dnešní doby je si užívat na plný plyn a mít co nejméně závazků. Hezky si vystudovat, pak si objevit svět, vyzískat z něj, co to dá a když je člověk vybouřený, tak pomýšlet na budoucnost.

Stihnu ještě děti, stojí to za to?

Autor obrázku: fotologic

Naše babičky už měly ve dvaceti letech děti a jejich směr života byl jasně daný. My se ve dvaceti letech teprve rozhlížíme, co dál. Kolem třicítky začnou ženám ťukat biologické hodiny a pak je to hop nebo trop.

Když se žena rozhodne, že děti chce, pak to chce rychle sehnat kvalitního partnera a dobrého otce jejich dětí, pokud možno taky dobře zabezpečeného. Čím vyšší pozice, tím lepší. Jenže když potom čáp přinese dítě, tak sice penízky a domeček jsou plně k dispozici, ale tatínkovi chybí čas a mamince trpělivost, aby si s nimi hezky pohráli.

Takže pro úplnost dodejme několik zásadních bodů, které by měla každá dívka, která se rozhoduje, zda do toho půjde, nebo nikoliv, zvážit:

1. Dítě s sebou přináší emocionální uspokojení

2. Člověk tak nalézá smysl života a může tak světu předat svou genetickou informaci

3. Maminka tak nalézá spoustu společných témat s kamarádkami, které se rozhodly mít děti

4. Maminka či tatínek (podle toho, kdo zůstane na mateřské dovolené) má hodně volného času a má čas si utřídit myšlenky a odpočinout od práce

ALE

Autor obrázku: Mark Tegethoff

5. Rodinný rozpočet se hodně smrskne v případě, že nemáte babičku, která by vám dítko pohlídala, a vy jste si mohla jít přivydělat v rámci svého oboru nebo někam na brigádu.

6. Musíte počítat s omezení své svobody, už není důležité, co chtějí dospělí, ale to, co chce dítě. Rodiče se mu musí plně přizpůsobit, jinak je stíháno jeho projevy nelibosti.

7. Maminka, kdysi velká dáma, si musí zvyknout na to, že miminko neocení její dlouho nalakované a nalepené nehty, ani novou řasenku, která za to stojí. Daleko víc ocení, když je maminka heboučká, voňavoučká, klidná, hodná a laskavá.

8. Maminka i tatínek vplouvají do nové role, které se musí učit za pochodu. Jestli ji zvládl uspokojivě, se dozvídá až hodně později, v pubertě a ve svém důchodovém věku.

 

Autorem článku je: Mgr. Iveta Juráková

 

Rodiče a jejich starost o děti

Rodiče a jejich starost o děti

Je dáno přírodou, že každý rodič, zejména matka, je velmi pevně citově vázána na své potomky. A i když s nimi zrovna v současné chvíli nemá nejlepší vztahy, téměř vždy by jim pomohla, kdyby bylo nejhůř.

Autor obrázku: zoetnet

Někteří rodiče, zejména opět matky, ovšem svou péči přehánějí, a tak dochází u dítěte nejenom k vyčlenění z kolektivu jeho vrstevníků, ale dokonce i ke změně názoru na ostatní lidi – kvůli opičí lásce se budou Vašim dětem akorát posmívat. V životě to pak nebude mít lehké a už jen velmi těžko dokáže změnit názor na ostatní.

Budou to mít těžké

Jak už je zmíněno v úvodním odstavci, opičí láska škodí. To si ovšem rodiče neuvědomují, a tak si i nadále myslí, že dělají pro své děti maximum. Očekávají, že to děti ocení …chápání dětí je ovšem někde úplně jinde, než by si dospělí představovali, a tak není dobré na ně klást příliš vysoké nároky.

Jednou to jistě ocení …ale jen velmi těžko to bude v 5-ti, v 10-ti, anebo snad v 15-ti letech. Ovšem tak či tak, opičí lásku rozhodně neocení nikdy a až si to plně uvědomí, může dojít i k rozpadu Vašich vztahů, neboť budou vinit za společenskou nepřízeň v první řadě Vás!

Chtějí jen to nejlepší

Autor obrázku: SCA Svenska Cellulosa Aktiebolaget

Nesmíme mít rodičům za zlé, že chtějí pro své děti to nejlepší. Každý rodič dělá věci po svém, má jiné zvyky a metody, a tak nelze určit, zdali je to skutečně to nejlepší. Často rodiče raní, když jim jejich dítě řekne, že rodiče její kamarádky dělají něco takhle a že by chtěli, abyste to tak udělali také. Berou to tak, že ti druzí rodiče to jejich dítě učí jinak. To ovšem nemusí být pravda, protože dítě se tak mohlo rozhodnout úplně samo.

Více metod

Stejně jako má každý jinou chuť, stejně tak tomu může být i u metod či postupů při výchově dítěte. Ne na každého platí to či ono a ne každému se líbí přístup, který praktikujete. Každé dítě může mít rozdílné návyky a potřeby, a tak bychom je neměli nutit do něčeho, co jde proti jejich osobnosti, ale měli bychom mít spíše ke každému z dětí individuální přístup, byť to jde někdy velmi těžko.

Pokojové rostliny a děti – druhá část

Pokojové rostliny a děti – druhá část

Mezi nejčastější jedovaté rostliny v domácnosti patří:

Autor obrázku: Emilio Labrador

Azalka, Lilie, včetně Lilie velkokvěté, Lilie tygrované a denivky, Kroton, Klívie, Tchýnin jazyk, Difenbachie, Narcisy, Kaládie, Fíkus, Filodendron, Monstera, Oleandr, Poinsettie (pryšec nádherný neboli vánoční hvězda), Lilek ozdobný (jeruzalémská třešeň), Plody cesmíny, Amarylis, Prvosenka nebo Petůnie. Pokud se těchto rostlin přeci jen nechcete vzdát, umístěte je na těžce dostupných místech na vysokou skříň, na police, zkrátka někam, kam se Vaše ratolest nedostane ani s velkou dávkou vynalézavosti a úsilí.

Kaktusy jsou další nevhodnou rostlinou. Jeho ostny mohou být nástrahou pro Vaše děti i domácí mazlíčky. Některé druhy jsou navíc ještě jedovaté (často ty, ze kterých vytéká mléčná šťáva) a po popíchání v rankách zůstávají zpětné háčky trnů, které se v kůži chovají jako tříska.

Rostliny tvoří kyslík

Není ale nutné se zbavovat všech rostlin. Může být pro děti velmi poučné sledovat, jak se maminka stará o květiny doma a pokud si nějakou květinku vypěstují děti samy  a uvidí jak jim prospívá a roste, stane se pro ně velkou pýchou, domácím mazlíčkem, který roste.

Existuje mnoho rostlin, jejichž péči zvládnou děti samy, případně s malou pomocí. Volte vždy méně náročné květiny vzhledem k věku Vašeho dítěte. Velice vhodné jsou kvetoucí, pestré květy, které děti malují ve školách a školkách.

Takovou květinou může být:

Autor obrázku: victoria

Begonia elatior (péče o ní je snadná, výsledek velmi vděčný. Begonie kvete i v zimě a může být dobrou inspirací pro Vaše děti).

Gerbera (je to nejčastěji malovaná květina ve školách, svou pestrostí barev vyvolává pozitivní náladu a úsměv na každé dětské tváři).

Rosa (přestože se děti trnů růže trochu bojí, její květy drží v ruce snad každá princezna. Rostlina je vhodná pro děti školního věku, je krásným příkladem, že ztráta květu neznamená hned zánik rostliny).

Rychlost a mrštnost dětí je někdy až neuvěřitelná, proto nespoléhejte jen Váš ostrozrak, že děti od květin uhlídáte. Prevence je v takovém případě rozhodně na místě.