Jedna televize, ale čtyři diváci

By: flash.pro

Znáte to, když je doma celá rodina a pustí se televize? Nikdy se nenajde něco, co by vyhovovalo opravdu všem. Tatínci chtějí sport, maminky touží po nějaké té romantice a děti by se nejraději koukaly na nějakou pohádku. Jak to vyřešit?

Právo silnějšího aneb Hlava rodiny vyhrává

V mnoha rodinách jsou na sledování televize nastavená pravidla, kterými se musí všichni členi řídit. Většinou ty pravidla udává hlava rodiny, což je mnohdy tatínek, ale občas se této role ujmou i maminky a samozřejmě, že ať už je to mamka či taťka oba si tyto pravidla určí trochu ve svůj prospěch.

Vzhledem k tomu, že jsou ti, co pracují a co jejich práce živí rodinu, tak si kladou na televizi vyšší nároky, než děti, které se stejně musí učit anebo psát domácí úkoly. A tak si tedy určí, že v onu hodinu bude puštěný sport, protože jede důležitý zápas, pak v televizi pro ně nic zajímavého není anebo musí do práce, tak si jí může přepnout někdo jiný a pak chtějí vidět zprávy, které jsou zcela jistě prospěšné pro celou rodinu, protože i děti musí vědět, co se ve světě děje. Pravdou je, že ze začátku budou děti asi protestovat proti pravidlům, ale i ony si po nějaké době zvyknout.

Je výhoda mít více televizních obrazovek

Kdysi bylo výjimkou, když domácnost nějakou televizi má, ale dnes je skoro běžné, když je v jedné domácnosti více než jedna televizní obrazovka. Vzhledem k tomu, že rodina i příbuzní či jiná návštěva tráví mnoho času v obývacím pokoji, tak zde televize prostě patří. Ale jsou jisté ženy, které chtějí sledovat televizi i při vaření, a proto si pořizují televizní obrazovku i do kuchyně.

Pak jsou rodiče, kteří si chtějí film či seriál užít v pohodlí a s tím, že u něj mohou kdykoliv pohodlně usnout, a tak si kupují televizi i do ložnice. Mít doma více televizí má jisté výhody, protože všichni se mohou koukat, na co chtějí a nedochází k určitým hádkám.

Někdy je lepší televizi nemít

Kromě toho, že televize je výborný zdroj informací a zábavy, tak má také jisté nevýhody. Právě jednou z nich je, že televize je pro mnohé koníček, takže jim bere čas, který by mohli využít daleko efektivněji, ale lidé si občas chtějí odpočinout a na nic nemyslet před televizí. Další velkou nevýhodou je to, že i televize vyzařuje jisté paprsky či vlny a mnozí vědci říkají, že i tyto nepatrné paprsky a vibrace, které sice necítíme, mohou ovlivnit náš zdravotní stav.

Někdy je lepší mít televizi vypnout a jít raději ven na procházku, jednak je to zdravější, už jen díky vykonanému pohybu, a jednak je to levnější a bez hádek.

Moderní pojetí pohádek

Od malička jsme byli zvyklí, že před spánkem přijde pohádka, ať už šlo o originální vyprávění našich rodičů či pravidelně vysílaný večerníček, kde jsme mohli vidět třeba Boba a Bobka, Krtečka a proslulou dvojici Pata a Mata.

Jaký je rozdíl mezi starými pohádkami a tím, co se vysílá dnes?

Autor obrázku: Leonid Mamchenkov

My jsme byli zvyklí na klasiku, kdy Karkulku sní vlk a Sněhurka bydlí v domku se sedmi trpaslíky a podobně. Ale když si dnes pustíte v televizi jednu z těchto nejznámějších pohádek, tak se vám dostane velkého překvapení a pro některé možná i šok, protože v těchto pohádkách se objevují střelné zbraně, vulgarismy a spousta jiných věcí, které sem nepatří. Ideální příklad je pohádka o Jeníčkovi a Mařence a její moderní verze s hrozným dovětkem „Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic“ kde tato mladá dvojice má neuvěřitelné zbraně a zabíjejí čarodějnice. Je zde plno násilí a krve. A něčemu takovému se pohádka ani říct nedá.

Proč mohou být tyto moderní verze špatně hodnoceny?

Možná jako film se někomu mohou zdát povedené a hodnotí je velmi kladně. Ale určitě se najdou lidé, kteří na takový film mají negativní názor. Přece jenom je to znehodnocení klasických pohádek, které jsou nejen krásné, ale také jsou součástí našeho mládí. Možná se najde nějaký rodič, co takovou zmodernizovanou pohádku svému dítěti pustí, ale určitě je jich jen opravdu málo, protože nikdo nechce, aby se jejich dítě učilo agresivitě a brutálnímu chování.

Samozřejmě by se takové pohádky neměly vysílat hlavně na Vánoce, protože Vánoce jsou svátky klidu a míru a my bychom měli být v harmonii a ne, abychom koukali na takové brutální filmy. Každopádně si někteří lidé v tom hodují, však proč ne? Ale určitě by si na to měli najít jiný čas než na Vánoce.

Jak takové moderní pohádky mohou ovlivnit chování našich dětí?

Nejen, jak bylo zmíněno, tak agresivita a brutalita od útlého věku, ale také když se tam neustále střílí, tak to dítě má v sobě ten neklid, který se přenáší z filmu a pak může být velmi divoké. A také přichází o krásné české pohádky, které bývají vždy s ponaučením, tudíž výchovné, ale také třeba vtipné a tím to dítě odlehčí svou náladu. Každopádně každý rodič sám dobře ví, co je pro jeho dítě nejlepší a pokud svému dítěti pouští moderní pohádky, tak je to jeho věc, ale myslím si, že by byla škoda, aby děti přišly třeba o Pata a Mata a podobně.

Knížky, které budou bavit nejen děti, ale i vás

S blížícími se vánoci možná vybíráte knížky, které by vaše děti bavily a přitom byste nemuseli investovat příliš velkou částku.

Pro batolátka a miminka jistě lehce najdete leporela, které je budou bavit. Pro maláčkdy do vody, pro větší klasicky do postýlky. Můžou být obohaceny o točící kruhy v zadní a přední části knihy, nebo o skutečné části předmětů, o kterých je řeč. Třeba v pohádce o krávě najdete skutečnou nebo umělou kraví kůži. A můžete si sáhnout, potahat, přičichnout.

Děti od pěti let

Autor obrázku: AnneCN

Naši malí specialisté… Ať už holky, nebo kluci, v tomto svém životním období srší sílou, energií a pílí. Výbornou knihou bude třeba Kosprd a telecí. Dosáhnete za dost kostrbatým slovům, cizím vyjádřením a rádoby lidským posunkům. Kosprd a telecí zaujme všechny kluky ve věku 5+.

Čtivé holčičky využijí knížku od Astid Lindgrenové, která popisuje život dětí z Bullerbynu. Velké zážitky a poznávání nového je to, čím si Astrid získávé už léta nové a nové čtenáře.

Děti od 7 let

Poutavou knihou můžete přispět, zakoupíte-li knížku od Jana Vladislava, O Bílé Karolíně a Černé Karolíně. Poutavý příběh osloví všechny školou povinné děti a také myšlení jejich rodičů.

Pokud si najdete v knihkupectví, nebo antikvariátech oddělení, které „jsou vaše“, najdete jistě to, co hledáte. Věřím, že v knihkupectví najdete knížku, kterou jsme vám představili a také ji dětem zakoupíte, líbit se budou určitě.

Nezapomeňte dětem na vánoce nadělit knihu

Autor obrázku: Tim Wilson

Jistě už hodně z rodičů přemýšlí, co koupí svým dětem pod stromeček. Děti si většinou přejou bojové figurky, lego, panenky, mluvící příšerky, jsou inspirovány převážně reklamou. Všimli jste si, že vůbec nevídáme reklamu na knížky? Ať už dětské, nebo literaturu pro dospělé.

A právě proto vám ukážeme pár skvělých typů, kterými byste mohli dětem udělat radost nejen na vánoce, ale pak každý večer, nebo den, kdy jim budete knížku číst, nebo si ji přečtou sami.

Pro nejmenší děti

Romana Suchá – Šikovné básničky pro kluky a holčičky 

Již vyšly celkem tři knížky básniček od této autorky. Jsou skutečně vynikající a děti při nich zároveň posunky a pohyby ukazují to, o čem právě hovoří. Třeba báseň Rybičky: Moje malé ručičky, jsou jako dvě rybičky. Proplouvají vodičkou, sem – tam mrsknou ploutvičkou. V umyvadle mrskají se, žádné vody nebojí se. Básničku přeříkáváme při umývání ručiček. Obě ruce pořádně nabydlíme a pak je opláchneme vodou.

Petr Horáček – Nový domek pro myšku

Pohádka o tom, jak si chce myška uskladnit jablko do svého obydlí, ale je příliš malé. Snaží si najít větší bydlení, ale všechny domečky, které cestou potká už mají své majitele. Jak její putování za novým domečkem dopadne?

Pro školkaře a předškoláky

Ivan Klíma – Kokrhací hodiny

Existuje země Pohádsko a společně s dětmi budete touto zemí cestovat. Se skutečným reportérem navštívíte různé města, třeba Hrochův Mlýnec nebo Valašské Klobůky. Dovzíte se spoustu zajímavých věcí, jako třeba v jakém autě jezdí žirafa, nebo ja vypadají kokrhací hodiny.

Ilona Eichlerová, Jana Havlíčková – Logopedické pohádky

Má-li vaše dítě problémy s řečí, logopedické pohádky ho nejen zabaví, ale zároveň pomůžou s odstraňováním vady.

Pro školáky

Eva Horáková – Svět hraček a her

Hezká barevná knížka prvního čtení pro všechny děti, které se stali prvňáčky a učí se číst, ale i pro ty, které čtení potřebují procvičovat. Pohádky odpovídají požadavkům výuky tzv. genetické metody čtení. Jsou proto psány velkými tiskacími písmeny a jsou řazeny od jednoduchých ke složitějším. Aby je děti dočetly, jsou krátké.

Ivan Růžička a kol. – Netradiční sportovní hry

Vždy je představena nějaká hra, napřídklad hra Kin-Ball, znáte ji? V knížce je popsáno, jak vznikla, pro kolik hráčů je určena, jak funguje, je uveden příklad průběhu hry a nechybí pravidla, kterými se mají hráči řídit.

 

V knihkupectvích je teď spousta nových knih, začal školní rok, vydavatelství se snaží na začátku školního roku prodat právě své knihy. Také se blíží již zmiňované vánoce a tak se snaží podpořit prodej různými slevami, akcemi, věrnostním programem… Například vydavatelství Portál nabízí stálé slevy ve věrnostním programu ve výši 10-25% těm, kdo se zaregistrují. První sleva 10% již po registraci.

 

Knihovny vs. děti

Knihovny vs. děti

Také si v duchu říkáte: „Kde jsou ty doby, kdy děti v knihovnách trávily spoustu času?“ Tak tuto větu nejčastěji uslyšíte z úst starší generace knihovnic.

Bývalo zvykem, že si děti od rodičů vyprosily nějaké ty drobné a jejich první cesta po návratu domů ze školy mířila do městské knihovny, aby si pořídily průkazku do této velmi oblíbené knihovny plné pokladů. Zamířit si to rovnou do dětského oddělení, kde se dala najít spousta pokladů v tištěné i obrázkové podobě.

Někdy tam děti hledaly knihy kvůli povinné školní četbě, ale ještě častěji se zde děti scházely v koutku místnosti nad různými pohádkami, a to jak obrázkovými, tak i těmi, z nichž jim pak rodiče večer před spaním předčítali.

Autor obrázku: Paul Lowry

Výpůjčka knih z knihovny bývalo něco velmi výjimečného. Setkávali se zde se svými kamarády a probírali obsah té či oné knížky, co se jim na ní líbilo, a co zase naopak nikoli. V dnešní moderní době se však již příliš často nesetkáváte s tím, že si děti přijdou do knihovny „pokecat“ s paní knihovnicí, nebo si domů vypůjčí celý stoh dětských knížek, v nichž mají zavrtané nosíky při každé možné příležitosti.

Dnes díky elektronickým podobám knih a internetu si raději knihu dítka prolistují tímto způsobem v pohodlí domova, než aby zvedla svá pozadí ze židle a vyrazila do jinak společensky rušného prostředí knihoven. Je však i pravdou, že dřívější funkci knihovnic, vykonávaly starší milé letité dámy, které celé atmosféře dodávaly jakousi exotičnost „babičky z pohádky“.

Dnes za pultíkem sedí mladá dívka, která sice ráda a ochotně poradí, kde jakou knihu hledat, ale veškerou agendu zadává do počítače a veškeré kouzlo ručně vypisovaných kartiček výpůjčky je ta tam.

Neházejte však flintu do žita, ne ve všech knihovnách narazíte na nevlídné profesionální jednání. Existuje mnoho knížek, které stojí za to si přečíst – ať jsou to již zmíněné knihy pro děti, ale i pro dospělé.

Pořady pro děti

Pořady pro děti

Většina rodičů se snaží již od raného věku svých potomků dohlížet na to, aby sledovali jen takové pořady, které jsou pro ně vhodné. A co je vlastně pro děti vhodné a co nevhodné? Touto otázkou se zabývá jak mnoho rodičů, tak dětí i samotných odborníků.

Autor obrázku: Alexandre Normand

Měly by to být takové pořady, které se budou líbit jak dětem, tak z určitého pohledu i Vám. Z určitého pohledu proto, protože například i u pohádek to může být ošemetné. Nejsou totiž pohádky jako pohádky.

Může se jednat o pohádky, které se sice líbí Vašemu potomkovi, ale Vám rozhodně ne. Pokud se v pohádce samotné objevuje násilí, nadávky nebo věci pro děti nepřístupné, pak rozhodně byste neměli nechat na takové pohádky Vaše děti dívat.

Některé pohádky se sice Vám osobně líbit nemusí, ale pokud v nich nejsou zmíněné „nevhodnosti“ a Vašemu dítku se líbí, pak ho raději nechte koukat a Vy se zatím než – li skončí pohádka, něčím zaměstnejte. Ku prospěchu by dětem však měly být pořady, které rozvíjejí jejich osobnost, nejen po stránce zručnosti, ale i šikovnosti a výřečnosti.

I takové dětské pořady v televizi, jako například „zpívánky“, mohou být šikovné. Vaše dítě se nejen naučí text písniček, ale i se tím zabaví. Zatancují si u toho a formou, jakou jsou tyto „zpívánky“ zpracovány, i vidí různé krajové tance.

Autor obrázku: RichardBH

V dnešní moderní době je však možné vidět mnoho dětských pořadů pro šikuly i hrané pohádky. Ne vždy však musí právě tyto pořady bavit Vaše potomky. Někdy je více baví sledovat různé dokumentární filmy, pořady o motorkách, autech, stavění domů či kutilství. A právě proto, že je každé dítě úplně jiné, jsou jiné i jejich zájmy a výběr pořadů, na které se chtějí dívat.

Takže pokud usoudíte, že daný pořad nijak příliš neškodí, neměli byste mu v jeho sledování bránit. Tedy pokud nedostanou od Vás zákaz ho sledovat, jako trest za nějakou lumpárnu.

Dejte si však, milý rodiče, pozor, nenechávejte až příliš Vaše děti sledovat televizi, protože byste je pak od ní také nemusely odtrhnout. Takže sledovat televizi ano, ale s rozumem.

Dětské pohádky

Dětské pohádky

Každé dítě a hlavně ty menší potřebují pro svůj psychický vývoj i pohádky. Jsou důležité čtené pohádky stejně jako ty, které mohou Vaše dítka shlédnout v televizi, na DVD či dokonce v kině.

Nesmí se to však příliš přehánět, aby Vaše dítě nenavyklo příliš sezení před pohádkami a nevnímalo pak vůbec svět kolem sebe. Budete na něj mluvit nebo po něm něco chtít a ono Vám odvětí, že nemůže, že, Vy, musíte počkat až pohádka skončí.

Čtené pohádky jsou dobré pro větší zásobu Vašeho potomka. Snadněji může začít opakovat slova, která čtete a jednotlivá slova i časem dokáže zřetelně vyslovovat.

Obrázkové pohádky zase napomůžou rozeznávat jednotlivé obrázky a pojmenovávat je.

U hraných pohádek je to podobné jako u předešlých způsobů „výuky“. Navíc se u toho pobaví a pokud je něco v pohádce zaujme, začne se samo vyptávat a zajímat o to, co to je, jaké barvy se tam objevují, jaké tam jsou tvary a jednotlivé předměty začnou velmi brzy opakovat po Vás. Dokonce je i samotné pak dokáží identifikovat a najít.

Hlavně menší děti milují, když je večer uložíte do postýlky nebo postele, a pak si vedle nich posadíte s pohádkovou knížkou v ruce. Děti totiž hrozně rády poslouchají zvuk a tón Vašeho hlasu. U miminek to působí navíc i jako zklidňující prostředek. Cítí se pak mnohem klidnější a v bezpečí.

Jsou dokonce schopny při poslouchání pohádek i usnout.

I v nemocnicích navrhují u nedonošených miminek v inkubátorech, aby jejich rodiče nahrávali na kazetu své hlasy, a miminka se prý zázračně uklidňují a na hlas své maminky nebo tatínka, kteří tam s nimi nemohou neustále být, reagují. A právě za tyto nahrávky rodiče nahrávají pohádky, které sami vyprávějí, protože většinou vůbec netuší, co na nahrávku natočit.

Takže i pohádky jsou velmi důležité, ale vždy, Vy, samy uvažte do jaké míry tak učiníte.

Nejenže pohádky budou Vaše dítě pomáhat rozvíjet, ale také Vás to s Vaším děťátkem mnohem více sblíží a upevní Vaše rodinné pouto.