S mazlíčkem na dovolenou

Pod pojem rodina vždy patří rodiče a jejich děti. Ovšem mnoho lidí do své rodiny zařazuje i své mazlíčky. A pokud se jede na dovolenou, tak nikdo z rodiny nesmí chybět, a tak mnoho lidí balí právě i pejsky a jiné mazlíčky. Ale co když jedete do zahraničí?

Cestovní pas pro zvířátko

Záleží na tom, kde dovolenou plánujete. Pokud chcete svého mazlíčka vzít na dovolenou do zahraničí v rámci evropské unie, tak rozhodně pro něj musíte mít cestovní pas. Podobně, jako lidé mají občanský průkaz i pes či kočka musí mít doklad, kterým by se prokázali. Ovšem není to tak jednoduché, protože pro získání tohoto pasu musíte absolvovat několik procedur. První z nich je, aby měl váš mazlíček čip. Ohledně čipu se můžete domluvit s vaším veterinářem a rozhodně s ním domluvte i očkování, protože to je další podmínkou pro získání pasu. Opět záleží, kde vyrazíte, většina zemí se sice spokojí jen s očkováním proti vzteklině, ale jsou země, které požadují více. Například pokud se vydáte do skandinávských zemí, tak musíte mít i odčervení.

V případě, že jste se rozhodli vzít svého čtyřnohého člena rodiny do zemí, které nejsou členy evropské unie, je nutné se informovat na krajské veterinární správě anebo přímo na ambasádě daného státu, protože zde je to složitější. Vzhledem k tomu, že nepatří do evropské unie, tak to nemají ucelené, a tak každý stát požaduje něco jiného.

Chraňte svého mazlíčka

Když máte vyřízený pas, máte za sebou polovinu práce. Jestli s vámi pojede mazlíček na dovolenou do zahraničí, tak ho musíte pořádně chránit před různým onemocněním, protože v zahraničí je to pro něj více nebezpečné, než doma, zejména pokud se vydáváte do jižních států. Jednak sebou musíte mít obojek, který pejska či kočičku bude chránit pře různými parazity, kterým je i klíště. Ovšem pro jistotu si sebou vezměte i pinzetu na klíšťata, abyste po případě mohli klíště odstranit a zlikvidovat. A dále je dobré mít sebou speciální kapky, které mazlíčka ochrání před píchnutím nebezpečnými komáry, kteří jsou plní nemocí. Navíc tyto kapky mohou komára doslova odpuzovat podobně jako repelent. Každopádně byste před dovolenou měli navštívit veterináře.

Aby zvířátko dlouhé cesty zvládlo

Je pravdou, že dlouhá cesta je náročná i pro lidi a zvířata je vnímají ještě hůře, proto musíte být opravdu připravení. Mnozí doporučují, abyste vyrazili buďto brzy ráno anebo pozdě večer, protože to je lepší vzduch aspoň po dobu, než si zvíře zvykne, že je zavřené v autě. Další věc, které je při dovolené do zahraničí s mazlíčkem důležitá jsou přestávky. Zvířata potřebují opravdu často zastavit, aby se mohly vyvenčit. Musíte mít u sebe dostatek vody i potravy, protože se budou chtít posilnit.  Každé zvířátko cestování zvládá jinak, a pokud ještě nemáte otestované to vaše, tak je dobré vzít z domova to, na co je zvyklé. A´t už deka, na které lenoší anebo hračky, protože s tím cestu lépe překoná.

Cestování se zvířátky může přinést spoustu zážitků a zahřeje u srdíčka, když máte sebou svého mazlíčka. Ovšem vyžaduje to velké přípravy, tak nic nepodceňte.