Je cvičení na TRX skutečně tak účinné nebo je to jen další reklamní „tahák“, kterým z nás chtějí vylákat peníze?

V poslední době se stále větší oblibě těší cvičební pomůcka TRX.  Tzv. závěsný posilovací systém. Ona to ale až taková novinka není. V armádě používají závěsná zařízení už delší dobu. Odtud se také tyto pomůcky dostaly do posiloven a fitness center.

Ale nejen vojáci využívali závěsná zařízení. Například v cirkusech se akrobaté také zavěšovali a vlastně zavěšují do teď. TRX do dnešní podoby, jak ho zná většina z nás, dovedl Randy Hetrick, operační velitel elitních SEAL jednotek.

Představme si TRX

Skládá se ze dvou pevných popruhů, na konci kterých jsou madla. Ty můžete využít buď na ruce, nebo i na nohy. Podle prováděného cviku.

Jaké má výhody cvičení na závěsném systému?

Velkou výhodou TRX je, že si můžete tyto popruhy pořídit i domů. Pořizovací cena je trochu vyšší, jde do tisíců, což může být problém třeba pro maminky na mateřské, které se sebou chtějí začít něco dělat, ale peněz není nazbyt a hlídání je také nepravidelné.  Na trhu se velice rychle objevily „napodobeniny“, které koupíte už za pár stovek. Jen pozor na kvalitu. Přece jen originál je originál. Pokud si TRX pořídíte, můžete cvičit v podstatě kdekoliv. TRX se dá zavěsit za dveře, na hřišti na konstrukci houpačky, v lese třeba na strom. Z osobní zkušenosti vím, že cvičení v přírodě je to nejlepší. Jste na čerstvém vzduchu a zároveň si zlepšujete kondici. A opět jedna výhoda pro maminky co nemají hlídání… Můžete si vzít děti ven (ať už v kočárku nebo na hřiště) a přitom si zacvičit.

Stačí si vyhlédnout hezké místo třeba na okraji lesa a můžete posilování na TRX spojit s projížďkou na kole nebo během. Případně s procházkou s kočárkem. Záleží, jak staré dítě máte. TRX totiž složíte do malé taštičky, která je součástí balení a můžete vyrazit.

Ke cvičení na TRX nepotřebujete žádné speciální oblečení. Stačí něco pohodlného a jde se na to.

Je ale skutečně cvičení na TRX tak prospěšné?

Odpověď zní ANO. Za předpokladu, že cviky provádíte správně. Ale to platí u každého cvičení. Ať už se jedná o jógu nebo pilates. Kdyby cvičení účinné nebylo, nepoužívalo by se v armádě. A jistě mi dáte za pravdu, pokud jste TRX vyzkoušeli, že po jedné lekci cítíte celé tělo. Dokonce i svaly, o kterých jste ani neměli tušení, že je máte. TRX Vám zlepší kondici již po pár pravidelných cvičeních.

Kde si můžeme zacvičit?

Fitness zařízení se předhánějí v tom, jaké pomůcky a druhy cvičení nabídnou. Těchto zařízení je poslední dobou jako hub po dešti, jelikož zdravý životní styl je v této době, kdy jsme všichni velice zaneprázdněni, moderní. Takže každý nový klient je vítán s otevřenou náručí a fitness centra nabízejí různé výhody, jen aby nalákaly co nejvíc nových klientů…

Ve většině větších, ale nyní už i menších měst, je možnost na této pomůcce cvičit i v tzv. skupinových lekcích.  Velká výhoda je, že Vás cvičí víc a instruktor Vás motivuje k větším výkonům. Navíc se přece nenecháte zahambit  před ostatními spolucvičenci. Nevýhodou skupinového cvičení je, že na Vás instruktor nemá tolik času a Vy můžete cvik provádět špatně. Což může být do budoucna problém.

Pokud je ale instruktor opravdu kvalitní, své svěřence si ohlídá i za cenu toho, že znovu a znovu vysvětlí, jak který cvik provádět. Nebo si můžete na pár hodin zaplatit osobního trenéra a na TRX se naučit s ním.

Co když začínám s pohybem? Můžu využít popruhy?

Na závěsném systému, kterým TRX je, protáhnete a posílíte doslova celé tělo. Toto cvičení je vhodné i pro úplné začátečníky, jelikož se dá nastavit úroveň zátěže. Nemusíte mít tedy strach, že pokud jste doteď jen seděli na gauči a nyní chcete začít se sebou něco dělat, že to nezvládnete.

Ale i zde je důležité začínat pozvolna. Někomu se může zdát, že cvičení není namáhavé a tak si přidá těžší zátěž (tzn. postaví se blíž k závěsnému systému). Zacvičí si, má dobrý pocit z toho, že něco dělal, ale druhý den se sotva zvedne z postele. Cvičení na TRX vypadá jednoduše a nenápadně, ale jelikož zabírají i vnitřní svaly, je opravdu účinné.

Chlapské cvičení?

Možná Vás napadne otázka, jestli je toho cvičení vhodné pro muže i pro ženy. Přece jen původ TRX je v armádě. A spousta cvičení se „dělí“ na chlapská a ženská… V tomto případě to ale neplatí. Na TRX můžete cvičit, ať jste muž nebo žena. Ze zkušenosti vím, že skupinové lekce jsou většinou namíchané a někde ženy dokonce převažují. Bohužel stále ještě převládá názor, že „skupinovky“ nejsou pro chlapy. Ti mají přece zvedat železa.

Naštěstí tento názor už spousta mužů nesdílí a s radostí si zajdou třeba i na jógu.

Pro koho je tedy TRX vhodné?

 • Pro muže
 • Pro ženy
 • Pro děti
 • Pro starší lidi
 • Pro začátečníky
 • Pro lidi s různými zdravotními problémy (zde doporučuji osobního trenéra)

TRX je vhodné opravdu pro každého. V některých případech ale doporučuji cvičit s kvalifikovaným osobním trenérem, abyste předešly zranění.

V čem nám TRX pomůže?

Na závěsném systému můžete nejen posilovat svaly celého těla, ale zároveň můžete tělo i protáhnout. Můžete trénovat výdrž nebo výbušnou sílu. Aktivujete i vnitřní svaly, které u jiného cvičení jen těžko zapojíte. Cvičit můžete i takové cviky jako jsou dřepy, kliky, výpady apod. Díky TRX můžete například dřep provézt správně, s rovnými zády, což se třeba začátečníkům, kteří nikdy necvičili, jen tak nedaří.

Výhody:

 • Zlepšíte si kondičku
 • Zhubnete
 • Získáte svalovou hmotu
 • Vytvarujete si postavu
 • Zlepšíte si náladu (při cvičení se vyplavují hormony štěstí)
 • Můžete pracovat na svalových disbalancích
 • Můžete cvičit tam, kde Vám to vyhovuje

Pokud jste dosud cvičení na TRX nevyzkoušeli, tak určitě doporučuji si TRX pořídit a začít. Změny na sobě pocítíte velice brzy.