Dětský psycholog neznamená, že jste jako rodiče selhali

By: David Long

Dost možná i vy patříte mezi rodiče, kteří si neví rady s něčím, co má vliv na psychiku dítěte, a tak se chcete poradit s odborníkem. Pokud má vaše dítě psychický problém, neznamená to, že jste v něčem museli nutně selhat, ale pouze si nevíte rady, jak správně celou situaci řešit. Proto si jdete pro radu přímo k dětskému psychologovi.

Není to žádná ostuda a situaci, se kterou si rodiče neví rady, řeší velmi často s dětským psychologem. Je pravda, že jste mohli při výchově udělat chybu, ale chybovat je lidské a pokud chcete toto napravit, tak je dobře, že vám to není lhostejné, ale jste rozhodnuti situaci začít řešit.

U dobrých psychologů je dlouhá čekací lhůta, s tím počítejte. Psycholog je dnes doktor, který je běžný stejně jako třeba oční, nebo kožní lékař. Jsou děti, které mohou těžce nést rozchod svých rodičů, nebo jim dělá problém začlenit se do kolektivu a podobně. Vy si v této situaci nemusíte vědět rady, ale psycholog bude vědět, jak s dětskou dušičkou pracovat, proto je více než vhodné se s ním poradit a pravidelně k němu se svým dítětem docházet.

Stejně tak jako my, dospělí, mohou totiž mít někdy i velmi vážné psychické problémy naše děti. Pokud chcete k dětskému psychologovi docházet, je potřeba nejprve doporučení od dětského lékaře. V opačném případě si musíte platit služby psychologa a mnohdy to bývá velmi drahé. Cena se pohybuje od 500 – 1000 Kč za hodinu a spočítejte si, kolik hodin zde musíte být proto, aby léčba přinesla nějaké výsledky.

Sama jsem sháněla dětského psychologa v našem městě a musím říct, že to nebyla žádná legrace. Všichni dobří psychologové měli čekací lhůtu až 3 měsíce a já potřebovala problém se svou dcerou řešit co nejdříve a tak jsme se objednaly k dětskému psychiatrovi, kam nás vzal i bez doporučení a bez platby, stačí prý donést průkazku pojištěnce. I tak jsme ale na volný termín čekali přes měsíc.

Poradny a odborníci na děti

Pradny a odborníci na děti

Stále více a více rodičů si neví rady se svými potomky. Mají pocit, že jim „přerůstají přes hlavu“ a jejich nepřiměřené reakce ve vypjatých i obvyklých situacích, je pro ně neúnosná. Připadají si bezradní, a s pocitem selhání ve výchově další generace. I oni pak v nastalé situaci reagují neadekvátně.

Autor obrázku: Edwart Visser

Projevy dětí:

– křik

– slzy

– cílené ubližování sourozencům

– agresivita vůči všem členům rodiny (i dospělým)

– hysterické záchvaty

– kopání

– házení i ničení různých předmětů

– rozbíjení hraček

Projevy rodičů:

– různé formy trestů

– křik

– slzy a apod.

Už nevíte kudy kam? Jak celou věc řešit?

Navštivte odborníka přes dětskou psychiku či různé poradny zaměřené na podobné problémy.

Buď je navštivte i s dítětem, či sami, nebo pokud se za Vaše problémy natolik stydíte, že se tam nedokážete cítit dobře, pak lze využít možnosti zůstat v anonymitě. Jak?

Autor obrázku: Christiaan Triebert

Na internetu již v dnešní době existuje nespočet odkazů na různé odborníky i on – line poradny. Tam můžete pod pseudonymem napsat o svém problému, o tom, co cítíte, o chovaní Vašich dětí a jejich nepřiměřeném reakcích, a nakonec požádat o radu, jak celý problém řešit .

Zanecháte tam svou emailovou adresu a dozajista se najde někdo z řad odborníků, kdo dokáže odpovědět , a poradí nějaký vhodný způsob řešení.

Dokonce i na různých fórech, se o své problémy s dětmi, můžete podělit s jinými lidmi, prožívající podobné situace, jako Vy.

Nezoufejte si, vždy existuje nějaké řešení a díky moderní době a díky internetu, se dá ledacos vyřešit a najít.