Bydlení s prarodiči vs. samostatně žijící rodina

Kdysi dávno bylo naprosto normální, když v jednom domě žily dvě generace popř. dvě rodiny. Dnes už je to méně časté, protože chceme každý své soukromí a svůj velký dům. V poslední době se to opět vrací a to v rámci úspor.

Bydlení s rodiči

Autor obrázku: Carolyn Coles

Pro někoho noční můra, pro jiné spása. Samozřejmě, že je dobře, když v jednom domě bydlí dvě rodiny, protože ušetří náklady na domácnost tak, že se dělí mezi dvě domácnosti. Ale zároveň je důležité, aby dobře fungovaly vzájemné vztahy. Tak se jednoduše domluvíte jak vše rozdělit, zda třeba jeden platí vodu, druzí plyn anebo se obě rodiny dělí na půlku.

Když se tyto rodinné vztahy dostanou do rozepře, tak se může stát, že dojde k hádkám, kdo co platí, že ten přeplatil svůj díl, protože onen spotřebuje více vody než on a podobně.

Bydlím s matkou :

Pavel (26)

Bydlím s matkou, protože máme dostatečně velký byt na to, abychom tam vyžily dvě rodiny. Navíc moje mamka je vdova a jen se občas stýká se svým přítelem a někdy zůstavá u něj.

Všechno bylo naprosto ideální. Nejeli jsme s financemi na půlky, ale měli jsme dohodu, že jí dám dvě třetiny mého platu a ona bude nejen platit finance na dům, ale také bude kupovat jídlo a žehlit mi věci. Nám oběma to vyhovovalo. Ale pak jsem si do našeho domu nastěhoval svou přítelkyni.

Moje matka ji měla velmi ráda, ale najednou začala mít problém s tím, že jí dávám málo na byt, že nás je tu o jednoho více a spotřeba je větší, ale já dávám pořád stejně. Problém byl v tom, že moje přítelkyně ještě studovala a tak neměla zaměstnání, tudíž byla bez příjmu a já jsem matce z výplaty už více dávat nemohl. Na narozeniny jsem jí slíbil, že jí pomůžu spravit koupelnu, protože si ji chtěla nechat udělat novou.

Když jsem se do toho dal, zjistil jsem, že to potřebuje pořádnou rekonstrukci, která mě vyšla na sto tisíc korun. A to se matka vůbec nezajímala, že jsem si vzal na její koupelnu půjčku a to ještě potřebujeme udělat novou střechu, protože nám do podkroví zatéká a na to prostě už nemám. Matka říká, že je barák napsaný na mě, tak ať se o něj starám.

 

Tohle je přesně ukázka toho, že je důležité zachovávat si dobré vztahy. Musíme myslet na to, že ten dům není jednoho nebo druhého, ale když tam bydlí dvě rodiny, tak patří oběma (i když je ta jedna rodina třeba méně početná). Je důležité se podílet i na vnějších úpravách společně.

Samozřejmě, že vše má jisté výhody a nevýhody, ale když se chce, tak všechno jde.

 

Simona (37)

My také bydlíme v domě s mými rodiči. Jsme naprosto spokojeni. Nejen, že utrácíme méně peněž, než kdybychom byli sami, ale také když potřebujeme, tak se nám rodiče postarají o děti, zvířata a prostě nám pomůžou, když je potřebujeme. Navíc na mě nepadá veškerá práce na zahrádce, protože se o ní dělím se svou mámou. Já jsem s tímto stylem bydlení velmi spokojená a neměnila bych.