Vhodné jídlo pro děti

Vhodné jídlo pro děti

Nikdy, vůbec nikdy nedávejte Vašim dětem před hlavním jídlem nic sladkého ani slaného, jako jsou brambůrky a čokolády.

Zkazí si zuby i žaludek a rozhodně nebudou mít chuť na jídlo, s kterým se vaříte třeba i půlku dne.

Jakmile si dítě něčemu takovému přivykne, hodně těžko se takovéhoto zlozvyku zbavíte.

Od nejútlejšího věku Vašeho dítěte ho učte určitým rituálům při jídle, jako je sezení u stolku na židličce, používat lžičku či plastovou vidličku s nožem určené přímo pro děti a také používání ubrousku po skončení jídla, nebo aby nikdy u jídla nevydávaly hlasité projevy jejich chuti k jídlu – krkání, mlaskání či třískání příborem o okraj talíře.

Od počátku zkoušejte na talíři barevné kombinace, aby to lahodilo oku, ale zároveň se tam objevila rozmanitá škála vitamínů a vláknin, které rozhodně prospěje zdraví Vašeho dítěte.

Podávejte dítěti zeleninu i ovoce, ale v menších porcích a zpočátku pouze několik soust, aby si postupně navyklo na nové chutě. Pokud byste to přehnaly s množstvím, může se velmi snadno stát, že si vypěstuje odpor k těmto zdravým pokrmem.

Je dobré vždy dítě pochválit za každou snězenou porci a přislíbení jeho oblíbené dobrůtky za každé snězené jablíčko nebo dušenou mrkev.

Nechte se podílet se na přípravě jídel, rozhodně mu bude více chutnat, když si ho připraví sám. Nejlépe se to aplikuje u svačinek, dejte jim plastový příborový nožík, který se v dnešní době dá sehnat v každých domácích potřebách nebo dětských odděleních, rohlík nebo chléb, máslo, sýr či jiné mazací dobroty, které Vaše dítě zbožňuje a nějaký salám.

Ať si dítě vše naaranžuje, jak chce a líbí se mu a k tomu mu přidejte pár proužků barevné papriky, rajče nebo jakékoliv jiné barevné zeleniny či ovoce.

Děti zbožňují barevnost a kreativitu, a hlavně když si ji mohou vytvořit samy.

Dalším podpůrným prostředkem může být i velmi barevný a potištěný plastový talířek, protože keramický snadno skončí na zemi a z jedné věci se to rozletí na milion kousíčků. Děti milují dětské motivy, jako postavičky z oblíbených pohádek, květiny či cokoliv, co rozzáří jejich dětská očička.

Sladkosti sice dítěti neodpírejte, ale v rozumné míře, protože díky přílišně nevhodné a nezdravé stravě dochází k dnes již bohužel nezdravé obezitě.

Nikdo Vám bohužel neřekne, co je zcela zdravé a vhodné zrovna pro Vaše dítě, protože každé dítě má úplně jiné chuťové buňky. Snad jen odborníci zabývající se zdravou výživou, ale ve většině rodin s mnoha starostmi a běžnou denní zátěží, se takovými radami moc nezabývá a raději se řídí vlastním srdcem, „selským“ rozumem a hlavně pozorováním reakcí Vašeho potomka na jednotlivá ať již zdravá či nezdravá jídla.

Když budete dítěti odmítat jídla, která by dle ostatních jsou nezdravá, rozhodně Vám dítě ztropí scénu a ne vždy je to zcela nevhodné. Dítě má na nějaké neřesti nárok, stejně jako dospělí a pokud se nekonzumuje v příliš velkém množství, ničemu tím neuškodíte.

Snažte se dávat dítěti vyváženou stravu a pokud dáte nějaké jídlo, které není tak úplně zdravé, tak si s tím moc nelámejte hlavu, rozhodně se z toho nezboří svět.

Kdo z Vás žije bez nějaké té neřesti?