Vaření a děti

Vaření a děti

Problémem téměř každého rodiče a obzvláště maminek, které jsou se svými potomky doma celý den, je zvládnutí úklidu, zabavení dětí a zároveň uvaření chutného jídla pro sebe i dalších členů rodiny.

Rozhodně si vše pečlivě rozvrhněte, jinak budete odbíhat od jedné věci ke druhé. Nejlepším a nejúčinnějším řešením je, uklidit hlavní a největší nepořádek a pak se vrhnout do vaření. Pokud máte dostatečně velké dítko, které je ochotno Vám pomoci, tak ho v každém případě zapojte do příprav, samotného vaření i následného úklidu.

Nechejte ho například připravit nádobí, které budete potřebovat k vaření, vyndat hrnce ze skříňky, prkénko na krájení, vařečku či lžičky. Ať Vám na pracovní kuchyňskou desku připraví i suroviny, jako cibuli, olej či sůl.

Při samotném vaření je nechejte podávat jednotlivé ingredience či je dokonce nechat do hrnce, plechu či misky přisypávat koření, a pod Vaším bedlivým dohledem je nechat i zamíchat pokrmem. Každé malé i větší dítě je rádo středem pozornosti a chce se cítit důleži tě, že ono bylo tím, kdo se zúčastnil přípravy jídla pro ostatní členy rodiny. A co hlavně, mnohem více mu dané jídlo chutná, a není k němu tak odmítavé, jako když se na jeho přípravě nepodílí.

Může se pak o své zážitky z vaření a pomáhání mamince pochlubit mladším sourozencům, tatínkovi či prarodičům. Nezapomeňte Vašeho potomka srdečně pochválit a ptát se ho při průběžném ochutnávání, zda je pokrm dostatečně ochucen a zda nepotřebuje dokořenit. Uvidí tak, že jeho pomoc a zájem, je dostatečně vnímán a oceňován.

Pokud dítě nezapojíte, může se cítit odstrčené a zcela jistě Vám předvede svou nespokojenost. Mezi přípravou jídla lze Vašeho potomka zapojit i do dalších domácích povinností. Nechejte ho nebo ji odnést odpadky vzniklé v souvislosti s vařením do odpadkového koše nebo zaklizení již nepotřebných surovin na místo, kde je máte obvykle uskladněny.

Napusťte si vodu do dřezu, přilijte jar a smyjte Vy osobně nádobí, které je pro dítě nebezpečné. Ostré nože, velké hrnce, vidličky, skleněné skleničky či misky, a další podobné kousky nádobí. Poté napusťte čistou várku vody na mytí, ale podstatně v menším množství, protože jinak budete mít rozhodně vodu všude. V tomto okamžiku přisuňte dítěti židli ke dřezu a nechejte dítě domýt zbytek nádobí, jako plastové misky, malé talířky a lžičky. Každé dítě bude radostí bez sebe, protože přímo milují cachtání ve vodě a zároveň, že Vám může pomoci.

Takže, milé maminky, zapojte rozhodně Vaše děti do příprav, úklidu i vaření. Bude jim více chutnat a budou šťastni z pomoci, kterou ony samy poskytnou. A Vy budete mít o pár úkonů méně a jistotu, že máte dítě pod dohledem a nebude mít čas na zlobení.