Smyjte nečistoty antibakteriálním mýdlem – 1. část

Smyjte nečistoty antibakteriálním mýdlem – 1. část

Když jsem byla malá, tak mně připadali některá fakta směšná a neuvěřitelná, jako třeba když jsem se zachichotala po zjištění, že 60 procent lidského těla se skládá z vody. Počala jsem se vrtět a kymácet ze strany na stranu, abych nějak zaregistrovala pohyby vln v mém těle, napodobovala jsem láhev, s kterou se zaštěrchá, ale nic tomuto faktu nenasvědčovalo, že by měl každý člověk v sobě takové množství vody.

Bali jsme se někdy zbytečně

Ukázalo se, že jsme měli předstírat, že jsme byli pokryti nežádoucími buňkami, které plavou v té spoustě vody v našem těle i na pokožce.

Věda dopomohla, k dalšímu vědění

Vědecké studie však nyní ukazují, že devět z deseti buněk v našem těle, nejsou ve skutečnosti pro nás škodlivé, jsou to mikroby. Ano, v našem těle se plazí mikroskopičtí tvorové, včetně bakterií, virů. A ve skutečnosti, drtivá většina z těchto tvorů nejsou špatní, ale naopak dobří.

Tito titěrní společníci, kteří se vyvinuli s námi věkem, nejsou jen stopaři, jenž by se chtěli zadarmo svést. Jsou s námi a vydělávají nám svými značnými úkoly – pomáhají nám trávit potravu, vstřebávat živiny a napadají útočníky, kteří nám způsobují nemoc.

Ale proč jsou stále obavy z nákazy

Takže v případě, že jsou dobré, a my je potřebujeme, tak proč jsme tak tvrdě pracovali proti nim, abychom je zabili? A proč jsme díky jejich poškozováním, také nevědomky škodili sami sobě?

Kvůli nakupování antibakteriálního spotřebního zboží – včetně několika značek antibakteriálních mýdel na ruce, tělového mýdla, prostředků na mytí nádobí, houbiček a dalších – rozšířených v poslední době, jsme byli krmeni rostoucími obavami z bakterií a nepříjemných „super broučků“, kteří již reagují na antibiotika. Až 75 procent mýdel na ruce prodávajících po celém světě jsou antibakteriální.

Antibakteriální účinky mohou být kdekoliv

Dokonce si můžete koupit antibakteriální bavlněné tampony, což bylo do nedávna omylem, a mohli jste si všimnout antimikrobiálních účinků až teprve, když jste si je přinesli domů. Což vyvolává otázku: Opravdu je nutné se starat o mikroby třeba u zdravých uší? Po pravdě řečeno, většina z těchto produktů není skutečně potřeba.

Mytí rukou s pravidelným mýdlem a teplou vodou odstraňuje škodlivé bakterie stejně účinně jako antibakteriální mýdlo, říkají odborníci.

Mýdlo se váže s bakteriemi, budete je sbírat na pokožce a umožňuje jim, aby byly odvedeny pryč s teplou vodou při umytí. Lidé s oslabeným imunitním systémem s chronickou nemocí nebo s chemoterapiemi mohou chtít lepší ochranu, ale většina z nás ji nepotřebuje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *