Jak motivovat děti

By: Chris_Parfitt

K motivaci dětí se požaduje především nekonečná zásobárna nápadů rodičů.

Dítě od samotného probuzení bude na nás zkoušet, abychom se chovali my podle něj, nikoliv naopak a bude tak trochu zlobit. Jsou i děti, které s uposlechnutím nemají žádný problém a vykonávají vše, co se po nich požaduje, avšak ani tu bychom neměli být moc natěšeni, protože se nám může projevovat dítě, které bude spokojené, když bude po celý život ve vleku.

Budeme se tedy utěšovat, že dítě odmlouvající a vzdorující je normální.

Tím, že takové kluky a holčičky musíme neustále nějak motivovat, s nimi vlastně pořád hrajeme jakousi hru. A musíme samozřejmě ukázat naši nápaditost, abychom zaujali a motivovali směrem, který právě potřebujeme. Zkusme si ukázat některé situace. Předpokládejme, že naše dítě má čtyři roky.

Ráno nechce z postele a my prostě musíme do práce a s dítětem předtím do školky. „Nedomluvili jste se večer s kamarádem, že se pro tebe ráno zastaví? … se mi zdálo, jako by někdo za dveřmi už na tebe volal…“ Určitě se dítě probere. A my, abychom vyrušili naši lest, popostrčíme dítě, protože se kamarád ve školce určitě už na něj těší.

Další příklad: dítě si nesklízí hračky, blíží se večeře a koupání. Můžeme použít další neškodnou lest, že právě vykouknul z televize Večerníček! „Ty jsi jej neviděl? No, když tu uviděl tuhle spoušť, tak dnes určitě pohádka nebude.“

Dítěti si nechce umýt si zoubky? „Musíme přece vyhnat všechny kaziče. Byli by šťastni, že jsme je v ústech nechali. Těšili by se až zaspinkáš, potom by ti ohlodávali zoubky a pak by tě zlobili v postýlce celou noc. Proto je musíme pořádně všechny z pusy vyhnat.“

Anebo sedíte dlouho v čekárně a dítěti dochází trpělivost? Zkuste upozornit na cokoliv, co se vám dostane do zorného úhlu. Za oknem letící pták, kam asi letěl, kdoví, kde má hnízdo, možná si jenom rychle odletěl na nákup a malí ptáčci určitě vykukují z hnízda a pěkně čekají, co jim maminka přinese, až se vrátí.

Či například uslyšíte štěkajícího psa. Tolik historek se dá vymyslet o psovi, aby dítě zaujaly a aby vydrželo čekat vlastně při poslechu pohádek. Pejsek může štěkat radostně, určitě se těší, že si zahrabal kost a upozorňuje všechny ostatní pejsky, že tato kost je jenom jeho.

Anebo holčička, která prošla kolem, měla na botičkách obrázek sněhuláka? Hned máme nové téma k motivování dítěte, aby ještě vydrželo čekat…