Dětská hvězda – Tomáš Holý

Autor obrázku: popturf.com

Tomáš byl nejslavnější dětská hvězda své doby. Ale osud mu bohužel nepřál a Tomáš při tragické nehodě v autě zemřel. Jako dětská hvězda zazářil tak silně a měl už jako dítě takový talent a náboj jedinečnosti, že na něj jen málokdo zapomene.

Na začátku jeho kariéry bychom mohli jmenovat jeho první roli žáčka ve filmu Marečku podejte mi pero. Ale určitě to také neměl vůbec jednoduché. Na konkurzu na „velrybu“ se sešlo kolem 140 dětí a režisérka Marie Poledňáková by si malého Tomáše sotva všimla, kdyby na pozdrav neudělal neznáme gesto, kterým se aspoň trochu zvýraznil od ostatních.

Jeho koníčky byly údajně rybaření, koně a auta, už v osmi letech měl doma sbírku 120 modelů autíček. Také o sobě v jednom rozhovoru prohlásil, že s herectvím končí a nemrzí ho to, dokud hrál byla to zábava, ale chyběly mu prázdniny, které jako malý herec nikdy neměl. Nemohl chodit s klukama do kina, protože se musel připravovat na zkoušky.

Z herectví odešel tedy opravdu dobrovolně a třeba udělal dobře, ale jeho osud to vzal doslova… Tomáš, student práv, kterého kdysi miloval celý národ se zabil ve svém autě čelním nárazem do stromu v malé vesnici na severu Čech, v březnu 1990.

Jeho blízkou přítelkyní byla v době jeho tragické smrti o dva roky starší Hana Zaňáková (Lucie Bílá).

Řekneme si tu tedy pár filmů, ve kterých si Tomáš zahrál. První z nich je Marečku podejte mi pero, Setkání v červenci, Jak vytrhnout velrybě stoličku, Ať žijí duchové, Jak dostat tatínka do polepšovny, Pod jezevčí skálou, Na pytlácké stezce, Za trnkovým keřem, Prázdniny pro psa a mnoho dalších.

Byl to opravdu skvělý dětský herec, který si získal mnoho srdcí jak dětských, tak dospělých myslím že v Česku není nikoho, kdo by si ho nepamatoval a také kdo na něj nebude vzpomínat jen v tom dobrém. Pro český národ veliká ztráta, ale buďme rádi i za to málo, co tady po sobě Tomáš zanechal.