Děti a počítačové hry

Je vhodné, aby malé děti uměly zacházet s počítačem lépe než jejich rodiče? A aby svůj um rozvíjely na spouštění her?

Tak každopádně v dnešním světě, kterému vládne technika, se hodí umět pracovat s počítačem na vysoké úrovni. Ale určitě by malé děti neměly být závislé na počítačových hrách. Když mnoho rodičů chce mít od svých ratolestí chvilku klid, tak je pošlou k počítači a hrajte si. Někdy to není na škodu, ale pokud to je často, tak to může ovlivnit chování našich dětí.

Jak mohou počítačové hry ovlivnit chování dítěte

Autor obrázku: Charles Williams

To zejména záleží na druhy počítačových her. Pokud jde o nějaké nevinné dívčí hry, kdy oblékají nějakou celebritu a podobně, tak maximálně přeberou nějaký speciální vkus, ale nijak to neuškodí. Ale když začnou kluci hrát hry typu, kdy na někoho střílí, s někým se mlátí a podobně, tak to dítě bude mít tendenci to aplikovat i v realitě. To znamená, že začne být divoké, může se začít bít se svými druhy a podobně.

Jak takové změně v chování zabránit?

Dítěti bychom měli vysvětlit rozdíl mezi počítačovým světem a realitou. A především by mělo omezit dobu, kterou tráví u počítače. Vysvětlit mu, že i ten počítačový svět potřebuje odpočinek, protože mu to nemůže rázně zakázat, protože bychom způsobili to, že by ho to ještě více lákalo.

Jak jinak může počítat ublížit dítěti?

Jestliže máte doma nějakou starší verzi monitoru a vaše dítě u počítače tráví většinu svého času, tak se vašemu dítěti může zhoršit zrak, protože přece jenom se to dítě soustředí na ten monitor a ten svítí a tahá oči. Čím více se na něj kouká, tím více své oči namáhá. Tomu lze zabránit koupí nějakého lepšího monitoru anebo také, aby dítě u počítače trávilo méně času.