Hodnota peněz

Hodnota peněz

Jedním z hlavních úkolů většiny rodičů při výchově Vašich dětí, by mělo být, aby dokázaly rozpoznat skutečnou hodnotu peněz. Mnoho dětí totiž kapesné od rodičů rozhází za různé nepotřebné hlouposti či sladkosti a nedokáží s přiděleným kapesným efektivně naložit.

Najdou se však i výjimky, kdy si dítě své kapesné poctivě ukládá do kasičky, hrnečku nebo na rodiči zřízené dětské bankovní konto. Díky tomu si dokáže našetřit i větší částky peněz na věci, které by mu jinak třeba rodiče nemohli pořídit.

Co se týče zřízení dětského bankovního konta, pak se jedná právě o jakousi formu učení děti zacházet s penězi. Rodiče mohou v bance nastavit určitý limit, který děti nesmí svými výběry překročit, nebo se naučí zacházet s kreditní kartou, pokud je dítě dostatečně staré, aby mu ji banka vydala. Navíc rodiče mohou kontrolovat přes internet či výpisy, za co a kolik dítě utratilo uložené peníze.

Autor obrázku: Martin Pettitt

Ale i klasické kasičky či hrnečky jsou velmi praktické. Stačí pokud si našetří určitou částku, za kterou si mohou koupit nějakou tu dobrůtku či něco, co si již velmi dlouho přejí.

Díky tomuto spoření si dokáží děti více vážit hodnoty peněz. Ale nezapomeňte, milý rodičové, že je k tomuto kroku musíte již odmala vést Vy samotní. Pokud uvidí, že mají vzor ve Vás, budou se Vás snažit napodobit a svým způsobem se to snadněji naučí.

Nepodceňujte toto odvětví výchovy! Každá ušetřená korunka se může hodit na horší časy, stejně jako v okamžicích, kdy nutně potřebujete finance, a když pak není do čeho sáhnout, hned je tady pohroma. Až budou Vaši potomci starší, ne – li dospělí, dozajista Vaše úsilí v tomto ohledu ocení.