Jak vybrat ideální matraci do dětské postele

Nákup dětské postýlky a jejího vybavení čeká každého nastávajícího rodiče. U postýlky i matrace musíte hledět především na maximální bezpečí miminka, na tom se prostě nevyplácí šetřit. V nevhodné postýlce se malé dítě může poranit, na špatné matraci zase nebude dobře spát. Jakou matraci tedy zvolit?

Vybírejte z matrací určených pro děti

Základním pravidlem je, že dítě by mělo mít svou vlastní matraci. I když s dítětem spíte v jedné posteli, nenechávejte ho ležet na vaší matraci. Může pro něj být příliš měkká nebo tvrdá. Už vůbec by pak nemělo spát uprostřed manželské postele, na které jsou dvě oddělené matrace, přechod mezi matracemi ho bude tlačit.

Do dětských postýlek vybírejte matrace, které výrobci navrhli přímo pro děti. Ty jsou totiž přizpůsobeny váze i velikosti dětí. Obvykle kombinují několik materiálů, jako je molitan, kokosové vlákno nebo speciální pěna Flexifoam®.

Jediným materiálem, který pro děti není vhodný, je paměťová pěna. Malé děti na ní mohou mít problém s otočením, ale i se správným růstem a vývojem páteře.

Pro vaše nejmenší je určena například matrace Amálka. Má snímatelný a pratelný potah s různými motivy, je prodyšná a antialergenní.

Podobné vlastnosti má i matrace Mimi. Ta má navíc uprostřed vrstvu z kokosového vlákna, které kromě prodyšnosti zajišťuje i dostatečnou pevnost.

Volba vhodné matrace neprospěje jen vašemu miminku, ale i vám. Každý rodič si prožije několik bezesných nocí, kdy dítě celou noc propláče, i když je nakrmené. Málokoho napadne, že příčinou může být nepohodlné spaní.

Když děti povyrostou

Z dětské postýlky s ohrádkou se děti obvykle stěhují kolem druhého roku věku. Rozhodnutí o tom, kde bude dítě spát, však nechte raději na něm. Nemá cenu ho k přesunům do větší postele nutit.

Některé děti chtějí třeba až do pěti let spát v posteli s rodiči. To sice prospívá vztahu s rodiči, ale časem může být i manželská postel pro tři lidi příliš malá. Jiné děti se už ve třech letech nemůžou dočkat, až budou mít vlastní velkou postel.

I pro větší děti existují speciálně navržené matrace. Matrace Foxík z bio líné pěny je například ideální pro malé kluky i slečny. Nyní můžete koupit hned dvě v akci 1+1 zdarma.

Jakou matraci vybrat pro teenagery?

Protože děti neustále rostou, měli byste jim pořizovat nábytek, jehož velikost lze variabilně měnit. Matraci bohužel nelze nijak prodloužit, proto je nutné po nějaké době koupit novou. Matrace Xena Trio jsou k dostání s potahy v různých motivech. Vaše děti tedy jednak budou zdravě spát, ale mohou mít matraci i jako stylový doplněk v pokoji.

Teenagerská matrace už vašemu dítěti vydrží až do dospělosti. Pak už starost o zdravý spánek nechte na něm.