Vánoční stromeček

Vánoční stromeček je jedním ze symbolů Vánoc. Staví se vždy na štědrý den a určitě nikdo z nás si bez něj vánoce nedovede představit.

Tradice zdobení stromku jak ji známe dnes, pochází hlavně z německých měst. Do soukromých prostor začal vánoční stromeček pronikat až v polovině 17. století. Ovšem v Česku nemá vánoční stromeček dlouhou tradici. Poprvé je postavil pro své přátele v roce 1812 ředitel pražského Stavovského divadla Jan Karel Liebich na svém Libeňském zámečku.

Samozřejmě na vánočních trzích se začali objevovat umělé vánoční stromečky vyrobené z kartónu nebo tenkých prkýnek a lidé o ně nejevili nijak zvlášť velký zájem. Více se samozřejmě ujali živé stromečky, ať už smrčky nebo jedličky. Dřív se takovéto vánoční stromky zdobily perníčky, sušeným ovocem nebo sladkým pečivem. Někdy kolem roku 1860 se na stromečku v Čechách prvně rozsvítili lojové svíčky.

Autor obrázku: Laura Bittner

To jsou začátky vánočního stromečku, ale dnes je tomu úplně jinak. Lidé na Vánoce zdobí vše, co mají ať už je to venkovní osvětlení domu a zahrady, ale i vnitřní osvětlení domu. Dnes jsou vánoční stromečky poseté ozdobami a různě barevnými a blikajícími světélky. Je mnoho lidí, kteří opravdu ozdobí dům takovým způsobem, že se na něj chodí dívat lidi z celého kraje.

Dnes už se také spousta lidí rozhoduje, jestli stromek živý nebo stromek umělý. Podle mě na Vánoce patří živý stromeček. Nejenom, že je symbolem Vánoc a vánočních svátků, ale také krásně voní a je jedno, jestli to je smrček, borovička nebo jedlička. Neříkám, že umělý stromek není krásný, ale z mého hlediska velice studený, který se hodí tak do výloh obchodů a do obchodních center.

Autor obrázku: toooooool

Dnes už se Vánočními stromečky zdobí i města a vesnice, určitě není jediné náměstí nebo náves, kde není na vánoce ozdobený veliký strom. Samozřejmě největším vánočním stromem vždy oponuje Praha na Staroměstském náměstí, kde se na jeho rozsvěcení chodí dívat stovky a stovky lidí.

Ovšem na Vánoce to není jen vánoční stromeček, ale spousta jiných krásných tradic, jako je pečení cukroví, kapr, věšení jmelí, krájení jablíček, házení pantoflí, pouštění skořápek po vodě, vylívání z olova a spousty dalších krásných a nezapomenutelných tradic.

Hlavní bodem vánoc by ale kromě toho všeho měla být jedna velmi důležitá věc a to je, že na vánoce by měla být celá rodina spolu a měla by si užívat svátky vánoc v pohodě a v klidu.