Nejznámější vánoční tradice

Jak můžeme znát z různých filmů, tak se na Vánoce dělají jisté tradice, které dodávají tu váhu a krásu Vánoc, když jsou všichni pospolu a snaží se udělat něco výjimečného. A jsou lidé, kteří dodržují některé z tradic i dnes.

Kapří šupinka

Ti z vás, kteří mají na štědrovečerní tabuli kapra a sami ho doma zbavují šupin, určitě znají tradici, kdy se dává kapří šupina do peněženky, aby člověk měl více peněz.

Autor obrázku: Scott

Krájení jablka

Asi nejznámější tradice. Vezmete si každý jablíčko a nůž. A to jablíčko rozkrájíte (přesně naopak než byste si to krájeli na jídlo.) Uvnitř se ukáže hvězdička z pecek. Pokud je hvězdička krásná, tak se říká, že budete mít dlouhý život, protože budete zdraví.

Házení papuče

Je to tradice zejména pro dívky. Stoupne si na nějakou delší chodbu anebo do delší místnosti. Sundá si svoji papuči, stoupne si na začátek chodby a směrem ke dveřím. Potom se otočí ke dveřím zády, vezme svou papuči a hodí ji přes rameno. Podle toho jak dopadne, se rozhodne, zda bude další rok doma nebo, jestli pojede do světa. Když je papuče otočená patou blíže ke dveřím, tak to znamená, že dívka zůstane doma, a když je papuče otočená patou od dveří, blíže k dívce, tak to znamená, že pojede do světa.

Pouštění lodiček

U dětí velmi oblíbená tradice, kdy si vezmete škopek nebo nějakou větší mísu s vodou. Oloupete vlašské ořechy a z jejich slupky si uděláte lodičku. A to tak, že si koupíte ty malé narozeninové svíčky (co se dávají do dortů) ty voskem připevníte ke skořápce od ořechu. Potom je zapálíte a položíte na vodu. A říká se, že komu vydrží svíčka nejdéle hořet, že bude nejdéle na tomto světě.

Lití olova

V dnešní době už téměř neznámá tradice, a pokud ji někdo zná, tak zejména z filmu Pelíšky. A jedním důvodem je to, že olovo jen tak neseženete a pak ho doma roztavovat je taky oříšek, ale dělávalo se to. To se olovo roztavilo a jako kapalné se lilo do mísy se studenou vodou a vytvořilo to nějaký tvar, který by měl být symbolem vašeho života. V dnešní době se kupuje krabička přímo s vybavením na lití olova, nebo se olovo nahrazuje voskem, kdy necháte roztopit celou čajovou svíčku a pak tekutý vosk nalijete do studené vody a také vám to udělá jistý tvar.

Vánoční stromeček

Vánoční stromeček je jedním ze symbolů Vánoc. Staví se vždy na štědrý den a určitě nikdo z nás si bez něj vánoce nedovede představit.

Tradice zdobení stromku jak ji známe dnes, pochází hlavně z německých měst. Do soukromých prostor začal vánoční stromeček pronikat až v polovině 17. století. Ovšem v Česku nemá vánoční stromeček dlouhou tradici. Poprvé je postavil pro své přátele v roce 1812 ředitel pražského Stavovského divadla Jan Karel Liebich na svém Libeňském zámečku.

Samozřejmě na vánočních trzích se začali objevovat umělé vánoční stromečky vyrobené z kartónu nebo tenkých prkýnek a lidé o ně nejevili nijak zvlášť velký zájem. Více se samozřejmě ujali živé stromečky, ať už smrčky nebo jedličky. Dřív se takovéto vánoční stromky zdobily perníčky, sušeným ovocem nebo sladkým pečivem. Někdy kolem roku 1860 se na stromečku v Čechách prvně rozsvítili lojové svíčky.

Autor obrázku: Laura Bittner

To jsou začátky vánočního stromečku, ale dnes je tomu úplně jinak. Lidé na Vánoce zdobí vše, co mají ať už je to venkovní osvětlení domu a zahrady, ale i vnitřní osvětlení domu. Dnes jsou vánoční stromečky poseté ozdobami a různě barevnými a blikajícími světélky. Je mnoho lidí, kteří opravdu ozdobí dům takovým způsobem, že se na něj chodí dívat lidi z celého kraje.

Dnes už se také spousta lidí rozhoduje, jestli stromek živý nebo stromek umělý. Podle mě na Vánoce patří živý stromeček. Nejenom, že je symbolem Vánoc a vánočních svátků, ale také krásně voní a je jedno, jestli to je smrček, borovička nebo jedlička. Neříkám, že umělý stromek není krásný, ale z mého hlediska velice studený, který se hodí tak do výloh obchodů a do obchodních center.

Autor obrázku: toooooool

Dnes už se Vánočními stromečky zdobí i města a vesnice, určitě není jediné náměstí nebo náves, kde není na vánoce ozdobený veliký strom. Samozřejmě největším vánočním stromem vždy oponuje Praha na Staroměstském náměstí, kde se na jeho rozsvěcení chodí dívat stovky a stovky lidí.

Ovšem na Vánoce to není jen vánoční stromeček, ale spousta jiných krásných tradic, jako je pečení cukroví, kapr, věšení jmelí, krájení jablíček, házení pantoflí, pouštění skořápek po vodě, vylívání z olova a spousty dalších krásných a nezapomenutelných tradic.

Hlavní bodem vánoc by ale kromě toho všeho měla být jedna velmi důležitá věc a to je, že na vánoce by měla být celá rodina spolu a měla by si užívat svátky vánoc v pohodě a v klidu.