Problém s otěhotněním může mít jasného jmenovatele – Syndrom polycystických vaječníků

Čekáme nový přírůstek do rodiny, zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Pregnant_women#/media/File:Geschenk_fig.1.jpg
Čekáme nový přírůstek do rodiny, zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Pregnant_women#/media/File:Geschenk_fig.1.jpg

Spousta párů v dnešní době trpí fenoménem, kdy nejsou schopni počít miminko. Je to především způsobeno tím, že velké procento žen odsouvá rodičovství až na pozdější věk. Plánovat dítě po třicítce, nedejbože po 40. narozeninách je dnes naprosto běžné. Nicméně v tomto věku již schopnost spontánně otěhotnět přirozeně klesá. A to čím později, tím rapidněji. Avšak problémy s neschopností otěhotnět nebo donošením plodu tíží i podstatně mladší ženy. Právě za velkým počtem těchto neplodností stojí dosti častý syndrom polycystických ovárií.

Dozvěděla jste se tuto nepovzbudivou diagnózu z úst svého gynekologa i vy a vlastně ani pořádně nevíte, co toto onemocnění znamená a obnáší?

Syndrom polycystických ovárií, neboli PCOS, je endokrinní onemocnění (postihující hormonální ústrojí), kterým trpí až 15% Češek. Na rozdíl od zcela zdravého vaječníku v něm ale neprobíhají cyklické změny, ve kterých každý měsíc dozrává a posléze praská pod vlivem hormonů folikul, který vypudí oplození schopné vajíčko do vejcovodu, což označujeme jako ovulaci a bývá uprostřed menstruačního cyklu. U PCOS dochází k hormonální dysbalanci, žena má nápadně vyšší hladiny mužského sexuálního hormonu – testosteronu, luteinizačního hormonu (LH) a snížený folikuly-stimulační hormon (FSH).

Díky této nerovnováze ve vaječníku nedojde k prasknutí folikulu (nenastane tedy ovulace), folikul dále roste a v dalším „cyklu“ jsou je vytvářen znovu. Folikuly se pak hromadí, postupně se mění v objemné cysty, které zapříčiní zvětšení celého vaječníku. Váš ošetřující lékař si během ultrazvukového vyšetření všimne nápadně velkého ovária s řetízkem cyst pod povrchem. Pokud podezření na polycystické vaječníky potvrdí i krevní testy s abnormálními hladinami hormonů, diagnóza je jasná.

Ultrazvukový nález PCOS: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:PCO_polycystic_ovary.jpg?uselang=cs
Ultrazvukový nález PCOS, zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:PCO_polycystic_ovary.jpg?uselang=cs

Díky absenci ovulace, což většina žen ani nezaregistruje, nedojde k potřebnému uvolnění dalšího hormonu – progesteronu, který slouží k budování děložní sliznice, aby byla připravená jako hnízdo pro oplozené vajíčko. S tím rovněž souvisí i nepravidelné, méně časté menzes či dokonce amenorea (úplný výpadek měsíčků). Ženy taktéž trápí rozsáhlejší a hustší ochlupení, akné a nepříjemné vypadávání vlasů (z důvodu vyššího testosteronu). Kromě těchto příznaku mívá až 75% žen problémy s nadváhou v oblasti břicha, toto je způsobeno nezvládnutým metabolismem cukrů, zvýšenou hladinou inzulinu, který nefunguje tak, jak by měl, což souvisí s častějším onemocněním cukrovkou. Je zde i vyšší riziko poruch oběhové soustavy či rakoviny dělohy.

Avšak i tomuto záludnému syndromu se umíme postavit. Mějte však na paměti, že se jedná o celkovou nepohodu ve vašem těle. Je důležité řešit problém od jejího kořene a v tomto případě se nabízí zamyslet se nad svým celkovým životním stylem, jídelníčkem, pohybovými aktivitami. Nicméně žádná farmakologická či chirurgická léčba, která by tento problém nadobro vyřešila, zatím bohužel neexistuje a léčba se tedy zaměřuje pouze na dané symptomy. Na obtěžující akné a hirsutismus (zvýšené ochlupení) se užívá hormonální antikoncepce s účinky proti mužským pohlavním hormonům. Drtivou většinu žen však trápí to, zdali budou či nebudou schopné počít a donosit vlastního potomka.

Lamentuje váš protějšek, že nestihl pravidelné sportovní noviny kvůli vašemu oblíbenému seriálu? Odkažte jej na stránky bet365, kde se dozví ty nejnovější informace jak z české extraligy, tak i evropského fotbalu, a vy si budete moci vychutnat chvíli klidu u televize.

Rozhodně jsou v oblasti otěhotnění u žen s PCOS určitá úskalí, ty se však dají u drtivé většiny žen úspěšně řešit. Možná je buďto laparoskopická úprava ovárií, při níž se vaječník zbaví přebytečných cyst nebo léčba hormonální, které navodí ovulaci. Občas ale ani tyto zásahy k ovulaci nepřispějí. Poté se nabízí možnost užití různých technik asistované reprodukce, které mají výtečnou úspěšnost. V každém případě je vhodné, aby se testu na plodnost podrobil i váš partner.

V každém případě není radno odsouvat těhotenství do pozdějších let. Tato rada platí dvojnásobně pro ženy, které se potýkají s určitým gynekologickým problémem, ať už s PCOS, endometriózou nebo čímkoliv jiným. Čím dříve na dítěti začnete pracovat, tím vyšší je procento úspěšnosti a vy se budete moci dočkat svého vysněného děťátka.

Narozené děťátko, zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Danderyd_Hospital_newborn_baby.jpg?uselang=cs
Narozené děťátko, zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Danderyd_Hospital_newborn_baby.jpg?uselang=cs