Pořízení miminka a jeho vybavení

Pořízení miminka a jeho vybavení

Všichni jistě víme, nebo spíše ti, kteří se na to připravují nebo už to mají několikrát za sebou, že tohle je velmi náročné. Je mnohem jednodušší a příjemnější miminko počít, nežli vynakládat veškeré úsilí k tomu, aby až miminko přijde jste měli vše, co potřebujete a na nic nezapomněli.

Autor obrázku: jencu

Výbava pro miminko

V první řadě musíme myslet na takové ty nejvíce důležité věci jako je kočárek, postýlka, povlečení, oblečení na miminko, dudlíky, lahvičky, odsavačku hlenů ideálně na vysavač, plenky, osušku, hračky a v neposlední řadě autosedačku.

Je to opravdu mnoho věcí a to co jsem zde vyjmenovala, není zdaleka vše, co budeme potřebovat, bude toho ještě mnohem a mnohem víc. Je pravda, že nás čeká devět měsíců zařizování a nakupování toho všeho postupně, ale i tak je to velmi chaotické a ne všechny maminky mají těhotenství bezproblémové a mohou se zařizovat. Bohužel jsou i maminky, které mají riziková těhotenství a moc si toho ani během těch devíti měsíců dovolit nemůžou a o to je to ještě horší.

Základní věci pro miminko jsme si řekli, spousta prvorodiček zdědila věci od svých maminek, nebo od sourozenců, nebo spíše ve většině případů podědili aspoň nějaké minimum věcí.

Ale většinu věcí si stejnak budoucí maminky musí pořídit. Hlavní další základní věcí jsou hygienické potřeby miminka, to znamená mít vaničku, v které ho můžeme koupat, dětský pult na kterém ho můžeme přebalovat a k tomu mnoho a mnoho drogistického zboží, jako jsou pudry na opruzeniny, olejíčky po koupeli, šampón na vlasy, nůžky na nehty, odsávačku na rýmu, rybí mastičku taktéž na opruzeniny a také hromadu a hromadu plínek.

Autor obrázku: vivianejl

Pokud je miminko hodně malinké určitě se doporučuje dávat mu spíše pleny látkové, aby miminkům hezky rostly nožičky a měli je pěkně od sebe, zkrátka, aby měly dobré kyčelní klouby.

Další nedílnou součástí jsou botičky, pokud začne dítě dělat první krůčky vlastně, už když leze, mělo by nosit botičky, aby se mu opět dobře vytvarovaly nožičky. V tomto případě budeme myslet opravdu spíše na zdravotnickou nebo přímo dětskou obuv. V žádném případě by takhle malé děcko nemělo nosit botičky od vietnamců nebo něco podobného. Nemají totiž pevnou stavbu klenby a nebudou nožičku držet, tak jak mají a mohlo by se také stát, že vám dítě bude ve vyšším věku šmajdat. Vím, že sice toto není levná záležitost, ale musíme myslet především na zdraví dítěte, až budou vás stát jeho značkové boty mnohem víc než maminkovské botky.

Těch věcí, na které musí nastávající maminky myslet je opravdu mnoho a mnoho a kdybychom si je měli všechny vyjmenovat, trvalo by nám to celou věčnost. Těhotenství je krásná věc, na kterou v životě nezapomenete stejně tak jako miminko je to závazek na celý život ale je to Váš závazek a hlavně Vaše potomstvo kterým se budete chlubit.

Když kojit nelze aneb hlavně si nic nevyčítat

Když kojit nelze aneb hlavně si nic nevyčítat

Autor obrázku leighblackall

Když jsem čekala prvního syna, začala se má knihovna hromadit odbornou literaturou o těhotenství, porodu a péči o dítě. Kupovala jsem knihy i všemožné časopisy pro maminky a vše, co jsem přečetla jsem si brala k srdci.

Kojení je jedním z věčných témat. Snad v každém časopise najdete plno článků o tom, jaká je nejlepší technika, jak stimulovat tok a hlavně, jak moc je kojení důležité a jak moc může uškodit, když přestanete přikládat příliš brzy. Bohužel, tyto články jsou někdy spíš na škodu. Kladou na nás příliš velký tlak a když se kojení nedaří, jsme pak zbytečně ve stresu.

Já kojila sotva deset dní. Jednoho dne mi dítě neustále naříkalo a já pak zjistila, že nemám mléko. Dělala jsem psí kusy v naději, že tok mléka obnovím. Pila jsem hektolitry speciálního čaje, jedla doporučenou stravu, používala odsávačku, masírovala prsa. Vše bylo marné a já musela přejít na sušené mléko.

Hlavou mi bloudily citace z přečtených článků o kojení, jako například: „Kojení upevňuje vztah mezi matkou a dítětem. Nebude-li dítě přiloženo k prsu nejpozději do třiceti minut po porodu, nepřilne k matce a v budoucnu s ní nebude mít dobrý vztah…“

No, já měla syna v náručí poprvé až po pěti hodinách od porodu, protože nastaly komplikace a dítě muselo jít ven císařem. Už jen z toho jsem byla neskutečně stresovaná a když se pak ukázalo, že nemám mléko a ani se mi žádné netvoří, neměla jsem daleko ke zhroucení. Pořád jsem se jen obviňovala z toho, že jsem špatná matka, když nedokážu nakojit vlastní dítě a že mě můj syn bude v budoucnu nenávidět. Jak jsem jen byla hloupá!

Autor obrázku Lars Plougmann

Rodina mi pomohla pochopit, že to, že nemůžu kojit, přece neznamená, že nemiluji své dítě. I můj gynekolog mě ujistil, že není dobré články z časopisů pro maminky brát tak vážně. Vysvětlil mi, že někdy kojení opravdu možné není a že to ze mě nedělá špatného rodiče.

Můj syn krásně prospíval a byl velice spokojený a hlavně zdravý. Užili jsme si spoustu nádherných chvil a ještě nás jich mnoho čeká. Uvědomila jsem si, že pro mého syna bylo podstatné to, že má kolem sebe milující rodinu a usíná s plným bříškem.

Ano, kojení je důležité, ale někdy to prostě nejde. Důležité je, nic si nevyčítat a nestresovat se. Pokud vaše pokusy o kojení nevyjdou, nevěště hlavu. Mléka pro děti jsou dnes velmi kvalitní a navíc, vaše dítě potřebuje pohodu. Budete-li se stresovat, dítě to pozná a bude také nervózní.

Nemusíte mít strach, že když nebudete kojit, nebudete mít v budoucnu se svým potomkem dobré vztahy. Toto skutečně není o kojení, ale o lásce a výchově.