Pořízení miminka a jeho vybavení

Pořízení miminka a jeho vybavení

Všichni jistě víme, nebo spíše ti, kteří se na to připravují nebo už to mají několikrát za sebou, že tohle je velmi náročné. Je mnohem jednodušší a příjemnější miminko počít, nežli vynakládat veškeré úsilí k tomu, aby až miminko přijde jste měli vše, co potřebujete a na nic nezapomněli.

Autor obrázku: jencu

Výbava pro miminko

V první řadě musíme myslet na takové ty nejvíce důležité věci jako je kočárek, postýlka, povlečení, oblečení na miminko, dudlíky, lahvičky, odsavačku hlenů ideálně na vysavač, plenky, osušku, hračky a v neposlední řadě autosedačku.

Je to opravdu mnoho věcí a to co jsem zde vyjmenovala, není zdaleka vše, co budeme potřebovat, bude toho ještě mnohem a mnohem víc. Je pravda, že nás čeká devět měsíců zařizování a nakupování toho všeho postupně, ale i tak je to velmi chaotické a ne všechny maminky mají těhotenství bezproblémové a mohou se zařizovat. Bohužel jsou i maminky, které mají riziková těhotenství a moc si toho ani během těch devíti měsíců dovolit nemůžou a o to je to ještě horší.

Základní věci pro miminko jsme si řekli, spousta prvorodiček zdědila věci od svých maminek, nebo od sourozenců, nebo spíše ve většině případů podědili aspoň nějaké minimum věcí.

Ale většinu věcí si stejnak budoucí maminky musí pořídit. Hlavní další základní věcí jsou hygienické potřeby miminka, to znamená mít vaničku, v které ho můžeme koupat, dětský pult na kterém ho můžeme přebalovat a k tomu mnoho a mnoho drogistického zboží, jako jsou pudry na opruzeniny, olejíčky po koupeli, šampón na vlasy, nůžky na nehty, odsávačku na rýmu, rybí mastičku taktéž na opruzeniny a také hromadu a hromadu plínek.

Autor obrázku: vivianejl

Pokud je miminko hodně malinké určitě se doporučuje dávat mu spíše pleny látkové, aby miminkům hezky rostly nožičky a měli je pěkně od sebe, zkrátka, aby měly dobré kyčelní klouby.

Další nedílnou součástí jsou botičky, pokud začne dítě dělat první krůčky vlastně, už když leze, mělo by nosit botičky, aby se mu opět dobře vytvarovaly nožičky. V tomto případě budeme myslet opravdu spíše na zdravotnickou nebo přímo dětskou obuv. V žádném případě by takhle malé děcko nemělo nosit botičky od vietnamců nebo něco podobného. Nemají totiž pevnou stavbu klenby a nebudou nožičku držet, tak jak mají a mohlo by se také stát, že vám dítě bude ve vyšším věku šmajdat. Vím, že sice toto není levná záležitost, ale musíme myslet především na zdraví dítěte, až budou vás stát jeho značkové boty mnohem víc než maminkovské botky.

Těch věcí, na které musí nastávající maminky myslet je opravdu mnoho a mnoho a kdybychom si je měli všechny vyjmenovat, trvalo by nám to celou věčnost. Těhotenství je krásná věc, na kterou v životě nezapomenete stejně tak jako miminko je to závazek na celý život ale je to Váš závazek a hlavně Vaše potomstvo kterým se budete chlubit.

Nástup do mateřské školy

Nástup do mateřské školy

Autor obrázku: Scott & Elaine van der Chijs

Náš mazlíček už bude mít tři roky a my řešíme nejen svou vlastní práci, ale
taky jeho školku. Potažmo jsme to začali řešit už před rokem, kdy jsme
museli dítě do školky zapsat. Měli jsme štěstí a do školky, kterou jsme si
vybrali, naše dítě přijali. My jsme šťastni, je to o starost míň.

Ale co náš malý drobek, který byl dosud převážnou většinu svého života s námi doma a nemá moc rád, když ho dáváme na víkend k babičce nebo na chvilku ke kamarádce. Zvládne vůbec nástup do školky? Co bychom si měli před nástupem do předškolního zařízení uvědomit? Naše dítě bude muset splňovat několik základních záležitostí.

Co by mělo dítko umět

1. Většina školek nepřijímá dítě, které má dosud pleny – ať už na poobědové
spinkání nebo na celodenní nošení. Taky se školky brání tomu, aby dítě
chodilo na nočník, hovoří to o jeho nezralosti, a proto bychom si takové
dítě měli ještě nechat doma.

2. Před nástupem do školky by dítě mělo umět samo smrkat, nespoléhat se na
pomoc dospělého, kamaráda nebo rodiče, ale vzít si kapesník a sám si umět
vyčistit nos.

Autor obrázku: Mark Skipper

3. Další záležitostí je vyzouvání botiček. Pokud si neumí vyzout své
bačkůrky nebo jiné botky, které nejsou zrovna na zavazování, pak má maminka
problém. Proto by dítě mělo i tuto dovednost trénovat před nástupem do
školky.

4. Dále mají učitelky rády, když dítě umí hezky pozdravit a umí se nějak
dorozumět. Mělo by vědět své jméno – pro případ, že by se ztratilo – a taky
obec, ve které bydlí a svůj věk (alespoň jej ukázat na prstech).

5. Pokud bude dítě neustále plakat, když neuvidí své rodiče, také to se
považuje za rys sociální nezralosti. Mělo by si uvědomit, že maminka musí
taky chodit do práce, aby vydělala peníze na oblečení, na jídlo a na hračky
a že se pro dítě hned jak bude moct, do školky zastaví, vyzvedne si jej a
půjdou domů. Dítě by mělo být ubezepečno, že to, že je teď ve školce
neznamená, že už ho rodiče nemají rádi, ale že už je velké a může si hrát
samo bez maminky a tatínka, jen za doprovodu paní učitelky se svými
spolužáky. Taky najde ve školce řadu nových a krásných hraček, naučí se
hodně hezkých her, které může doma rodiče a sourozence naučit a taky si
najde nové kamarády.

6. Rodiče nesmí děti stresovat slovy: To dělat nesmíš, pokud to uděláš ve
školce, bude zle. Dítě se tak začne podvědomě školky obávat a místo, aby se
těšilo na nové místo, paní učitelku, kamarády a hračky, stane se pro něj
školka noční můrou.

Nástup do školky znamená začátek nové životní etapy pro vaše dítě, ale také
pro vás, protože někteří rodiče pochopí právě tímto krokem, že jejich dítě
už je natolik velké, že zvládne být celý den bez nich.

Výbava pro mimi

Výbava pro mimi

Všechny nastávající maminky si během těhotenství ať již samy nebo se svými partnery a rodinou pečlivě připravují všechny potřebné věci potřebné na příchod jejich miminek.

Od počátku chtějí mít vše, aby neměli na poslední chvíli příliš mnoho lítání po obchodech.

Začíná to nakupováním drobností jako dětských, miminkovských, oblečků. Obvykle kupují neutrální barvu, protože mnoho maminek nechce vědět, jakého pohlaví, bude jejich miminko. Jak samy říkají, těší se na překvapení, které je čeká, až se miminko narodí.

Ale i ty maminky, které to již vědí, raději kupují neutrální barvy již z principu. Velmi často obvolají své příbuzné, kteří mají malé děti, nebo rodiče, kteří si rádi schovávají oblečky po svých dětech.

Nejlepším výběrem je shánět oblečení různých velikostí, protože nikdy nevíte, jak velké Vaše miminko bude, nebo jak rychle z něho vyroste.

Další věci, které jsou třeba sehnat před narozením dítěte, jsou například postýlka, polštář s peřinkou, kočárek, výbavička do porodnice, dudlík, pleny jednorázové i „hadrové“, které jsou velmi potřebné, když miminku potřebuje utřít „uslintanou“ pusinku a hlavně když se dávají preventivně navíc přímo do jednorázových plen kvůli nožičkám – lékaři přes kyčle Vám budou neskonale vděčni, když je budete dávat tyto dvojité plenky samy od sebe, rozhodně nebudou mít s nožičkami problémy.

Následují bryndáčky, chrastítka, teplý pytel na zimu do kočárku, jiné vhodné hračky určené přímo pro čerstvě narozená miminka, kartáček na vlásky, odsávačku na nosíček, či podložky pod miminko určené na přebalování – to je vhodné zase pokud nechcete po přebalování Vašeho potomka, uklízet a prát.

Vždy pečlivě zvažujte vhodný výběr jednotlivých pomůcek, protože novopečená miminka jsou velmi choulostivá a náročná na péči.

Vaše miminko se vždy musí cítit v bezpečí a šťastné. Stejně jako Vy, milé maminky, protože spokojené děťátko pro Vás znamená více klidu a pohody.

Mnoho věcí se dá sehnat díky rodině, kamarádům, přátel či dokonce v různých bazárcích a rozhodně to ulehčí Vašim již tak dost napnutému rodinnému rozpočtu.

Protože miminka nejsou v žádném případě žádná levná záležitost, ale vždy Vám to za to ty peníze stojí. Dítě Vám žádné peníze nenahradí a lásku a štěstí už vůbec ne.

Takže, milé maminky, nezapomeňte si vše zavčasu připravit, protože na poslední chvíli se to špatně shání.