12:51 am - Wednesday September 23, 2020

Když kojit nelze aneb hlavně si nic nevyčítat

Written by | 12.02.2013 | 0

Když kojit nelze aneb hlavně si nic nevyčítat

Autor obrázku leighblackall

Když jsem čekala prvního syna, začala se má knihovna hromadit odbornou literaturou o těhotenství, porodu a péči o dítě. Kupovala jsem knihy i všemožné časopisy pro maminky a vše, co jsem přečetla jsem si brala k srdci.

Kojení je jedním z věčných témat. Snad v každém časopise najdete plno článků o tom, jaká je nejlepší technika, jak stimulovat tok a hlavně, jak moc je kojení důležité a jak moc může uškodit, když přestanete přikládat příliš brzy. Bohužel, tyto články jsou někdy spíš na škodu. Kladou na nás příliš velký tlak a když se kojení nedaří, jsme pak zbytečně ve stresu.

Já kojila sotva deset dní. Jednoho dne mi dítě neustále naříkalo a já pak zjistila, že nemám mléko. Dělala jsem psí kusy v naději, že tok mléka obnovím. Pila jsem hektolitry speciálního čaje, jedla doporučenou stravu, používala odsávačku, masírovala prsa. Vše bylo marné a já musela přejít na sušené mléko.

Hlavou mi bloudily citace z přečtených článků o kojení, jako například: „Kojení upevňuje vztah mezi matkou a dítětem. Nebude-li dítě přiloženo k prsu nejpozději do třiceti minut po porodu, nepřilne k matce a v budoucnu s ní nebude mít dobrý vztah…“

No, já měla syna v náručí poprvé až po pěti hodinách od porodu, protože nastaly komplikace a dítě muselo jít ven císařem. Už jen z toho jsem byla neskutečně stresovaná a když se pak ukázalo, že nemám mléko a ani se mi žádné netvoří, neměla jsem daleko ke zhroucení. Pořád jsem se jen obviňovala z toho, že jsem špatná matka, když nedokážu nakojit vlastní dítě a že mě můj syn bude v budoucnu nenávidět. Jak jsem jen byla hloupá!

Autor obrázku Lars Plougmann

Rodina mi pomohla pochopit, že to, že nemůžu kojit, přece neznamená, že nemiluji své dítě. I můj gynekolog mě ujistil, že není dobré články z časopisů pro maminky brát tak vážně. Vysvětlil mi, že někdy kojení opravdu možné není a že to ze mě nedělá špatného rodiče.

Můj syn krásně prospíval a byl velice spokojený a hlavně zdravý. Užili jsme si spoustu nádherných chvil a ještě nás jich mnoho čeká. Uvědomila jsem si, že pro mého syna bylo podstatné to, že má kolem sebe milující rodinu a usíná s plným bříškem.

Ano, kojení je důležité, ale někdy to prostě nejde. Důležité je, nic si nevyčítat a nestresovat se. Pokud vaše pokusy o kojení nevyjdou, nevěště hlavu. Mléka pro děti jsou dnes velmi kvalitní a navíc, vaše dítě potřebuje pohodu. Budete-li se stresovat, dítě to pozná a bude také nervózní.

Nemusíte mít strach, že když nebudete kojit, nebudete mít v budoucnu se svým potomkem dobré vztahy. Toto skutečně není o kojení, ale o lásce a výchově.

Filed in: Kojení a krmení